Μετατάξεις ΥΕ σε ΔΕ

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
FILIA
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τετ Οκτ 25, 2017 9:11 am

Μετατάξεις ΥΕ σε ΔΕ

Δημοσίευσηαπό FILIA » Πέμ Φεβ 14, 2019 7:00 pm

Έχω διοριστεί τον Μάιο 2018 μόνιμο προσωπικό.σαν ΥΕ μεταφορέα με βάλανε βοηθό θαλάμου και μπορώ να πάω σαν μεταφορέας και θέλω να μπω νοσηλεύτρια δε αυτό γίνεται;και αν γίνεται πόσο καιρό πρέπει να περιμένω.

melimeli
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2018 11:21 pm

Re: Μετατάξεις ΥΕ σε ΔΕ

Δημοσίευσηαπό melimeli » Παρ Φεβ 15, 2019 3:47 pm

Αν κατείχες τον τίτλο του ΔΕ Βοηθού νοσηλευτή όταν έκανες την αίτηση για την θέση ΥΕ, θα περιμένεις 8 χρόνια ώστε να καταθέσεις αίτηση κατάταξης στην ανώτερη κλίμακα.
Δημοσιοϋπαλληλικός Κώδικας (Νόμος 3528/2007) άρθρο 70 :
2. Υπάλληλος που είχε τον απαιτούμενο για διορισμό σε ανώτερη κατηγορία τίτλο σπουδών κατά το χρόνο υποβολής της αίτησης διορισμού του δεν επιτρέπεται να μεταταγεί σε θέση κλάδου ανώτερης κατηγορίας πριν από τη συμπλήρωση οκταετίας από το διορισμό του.

Αν σχεδιάζεις το επόμενο διάστημα να κάνεις τις αντίστοιχες σπουδές για ΔΕ Βοηθός Νοσηλευτή, με το που πάρεις στα χέρια σου το πτυχίο μπορείς να το χρησιμοποιήσεις.
Δημοσιοϋπαλληλικός Κώδικας (Νόμος 3528/2007) άρθρο 70 :
1. Μετάταξη υπαλλήλου σε κενή θέση κλάδου ανώτερης κατηγορίας του ίδιου Υπουργείου ή της ίδιας δημόσιας υπηρεσίας ή του ίδιου νομικού προσώπου δημοσίου δικαίου αντίστοιχα, επιτρέπεται μετά από αίτηση του υπαλλήλου και ύστερα από γνώμη του υπηρεσιακού συμβουλίου του κλάδου στον οποίο μετατάσσεται. Ο μετατασσόμενος πρέπει να κατέχει τον τίτλο σπουδών που απαιτείται για τον κλάδο στον οποίο μετατάσσεται.

gerkerq
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Απρ 23, 2019 1:02 pm

Re: Μετατάξεις ΥΕ σε ΔΕ

Δημοσίευσηαπό gerkerq » Τρί Απρ 23, 2019 5:59 pm

Καλησπέρα . Παρόμοια ερώτηση παραθέτω και εγώ .
Αν έχω κάνει κάποιο λάθος παρακαλώ συγχωρέστε με . Σε διαγωνισμό του ΑΣΕΠ με σειρά προτεραιότητας όπου η προκήρυξη ζητούσε ΔΕ και έλλειψη αυτών ,τότε ΥΕ πέρασα και εργάζομαι ήδη. Η αρχαιολογική ανασκαφή θα έχει διάρκεια 3 χρόνια . Η σύμβαση μου είναι ως Τέλος του έργου .(χρηματοδοτήθηκε από ΕΕ
ΕΣΠΑ ) με το πέρας του τετραμήνου αποκτώ και ανάλογο πτυχίο ειδικότητας και απολυτηρίου Λυκείου .είναι εφικτό να μου γίνει μετάταξη από ΥΕ σε ΔΕ?

gerkerq
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Απρ 23, 2019 1:02 pm

Re: Μετατάξεις ΥΕ σε ΔΕ

Δημοσίευσηαπό gerkerq » Κυρ Δεκ 19, 2021 4:21 pm

gerkerq έγραψε:Καλησπέρα . Παρόμοια ερώτηση παραθέτω και εγώ .
Αν έχω κάνει κάποιο λάθος παρακαλώ συγχωρέστε με . Σε έργο εσπα η σύμβαση μου είναι ως Τέλος του έργου .
gerkerq έγραψε:Καλησπέρα . Παρόμοια ερώτηση παραθέτω και εγώ .
είναι εφικτό να μου γίνει μετάταξη από ΥΕ σε ΔΕ?

dionisis1925
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2017 4:41 pm

Re: Μετατάξεις ΥΕ σε ΔΕ

Δημοσίευσηαπό dionisis1925 » Κυρ Δεκ 19, 2021 9:02 pm

Οι μετατάξεις ισχύουν για ΙΔΑΧ και μονιμους.

kostas77
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Φεβ 22, 2022 1:06 pm

Re: Μετατάξεις ΥΕ σε ΔΕ

Δημοσίευσηαπό kostas77 » Πέμ Φεβ 24, 2022 10:19 am

dionisis1925 έγραψε:Οι μετατάξεις ισχύουν για ΙΔΑΧ και μονιμους.


Καλημέρα. Υπάρχει κάποια σχετική νομοθεσία/ Απόφαση σχετική ; Γιατί στην δική μου περίπτωση: Ανήκω σε Κοινωφελή Επιχείρηση (Ν.Π.Ι.Δ.) είμαι ΙΔΑΧ εδώ και 4 χρόνια, συνέχιση από τέσσερα χρόνια ΙΔΟΧ. Με έχουν κατατάξει σε ΜΚ4. Αλλά δεν ξέρουν σε ποιον νόμο να βασιστούν έτσι ώστε να με μετατάξουν σε από ΥΕ σε ΔΕ. Η θέση τους είναι πάντως πως δεν μπορώ να αλλάξω κατηγορία.

dionisis1925
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2017 4:41 pm

Re: Μετατάξεις ΥΕ σε ΔΕ

Δημοσίευσηαπό dionisis1925 » Κυρ Φεβ 27, 2022 4:14 pm

Για ΝΠΔΔ που υπάγομαι προφανώς και υπάρχουν.

Το μισθολογικό κλιμάκιο δεν παίζει ρόλο σε μετάταξη ανώτερης βαθμίδας.

Εσύ τώρα πως από ΙΔΟΧ έγινες ΙΔΑΧ και υπό ποιες προϋποθέσεις και συνθήκες μόνο εσύ το γνωρίζεις.

Καλύτερα να απευθυνθείς σε έναν εργατολόγο.

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: Μετατάξεις ΥΕ σε ΔΕ

Δημοσίευσηαπό daredevil » Τρί Μαρ 29, 2022 8:01 am

gerkerq έγραψε:Καλησπέρα . Παρόμοια ερώτηση παραθέτω και εγώ .
Αν έχω κάνει κάποιο λάθος παρακαλώ συγχωρέστε με . Σε διαγωνισμό του ΑΣΕΠ με σειρά προτεραιότητας όπου η προκήρυξη ζητούσε ΔΕ και έλλειψη αυτών ,τότε ΥΕ πέρασα και εργάζομαι ήδη. Η αρχαιολογική ανασκαφή θα έχει διάρκεια 3 χρόνια . Η σύμβαση μου είναι ως Τέλος του έργου .(χρηματοδοτήθηκε από ΕΕ
ΕΣΠΑ ) με το πέρας του τετραμήνου αποκτώ και ανάλογο πτυχίο ειδικότητας και απολυτηρίου Λυκείου .είναι εφικτό να μου γίνει μετάταξη από ΥΕ σε ΔΕ?

προκήρυξη μονίμου είναι ή ορισμένου χρόνου ή μίσθωση έργου ?


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες