Εσωτερική μετάταξη -> δέσμευση υπηρέτησης

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
lux aeterna
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2009 4:37 pm

Εσωτερική μετάταξη -> δέσμευση υπηρέτησης

Δημοσίευσηαπό lux aeterna » Παρ Νοέμ 23, 2018 1:48 pm

Καλησπέρα. Μετά από εσωτερική μετάταξη από ΔΕ σε ΤΕ (εντός του ίδιου φορέα) υπάρχει χρονική δέσμευση για να αιτηθώ νέα μετάταξη σε άλλο φορέα;

fly_high
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Τετ Φεβ 02, 2011 9:00 pm

Re: Εσωτερική μετάταξη -> δέσμευση υπηρέτησης

Δημοσίευσηαπό fly_high » Κυρ Νοέμ 25, 2018 9:07 pm

2 χρόνια

lux aeterna
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2009 4:37 pm

Re: Εσωτερική μετάταξη -> δέσμευση υπηρέτησης

Δημοσίευσηαπό lux aeterna » Τρί Νοέμ 27, 2018 1:14 pm

Σε ευχαριστώ!

libitas
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 04, 2008 9:00 am

Re: Εσωτερική μετάταξη -> δέσμευση υπηρέτησης

Δημοσίευσηαπό libitas » Τρί Νοέμ 27, 2018 8:21 pm

Η Υπηρεσία μου μου είχε απαντήσει ότι η μετάταξη σε ανώτερη κατηγορία (αρ.70 Ν.3528/2007) δε συνιστά κώλυμα μετάταξης σε άλλη υπηρεσία (αρ.71, Ν.3528/2007 όπως ισχύει με το αρ.13 του Ν.4440/2016), το οποίο το επιβεβαίωσα ρωτώντας και σε άλλες υπηρεσίες. Επιπλέον, αυτό αναφερόταν στο πιστοποιητικό υπηρεσιακών μεταβολών που έλαβα μετά τη μετάταξή μου σε ανώτερη κατηγορία. Η έννοια της συμπλήρωσης δύο ετών από προηγούμενη μετάταξη αφορά τη μετάταξη σε άλλη υπηρεσία.

Ρώτα την Υπηρεσία σου, η απάντηση θα είναι η ίδια.

lux aeterna
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2009 4:37 pm

Re: Εσωτερική μετάταξη -> δέσμευση υπηρέτησης

Δημοσίευσηαπό lux aeterna » Τετ Νοέμ 28, 2018 1:36 pm

Σε ευχαριστώ πολύ! Δυστυχώς η μόνη διοικητικός που έχουμε στην υπηρεσία εδώ δεν γνωρίζει (δεν είναι αποκλειστικά για προσωπικό, ασχολείται με τα πάντα) και με παραπέμπει στη διοίκηση, όπου για να πάρεις απάντηση περνάνε πολλοί μήνες. Πάντως αυτό που λες έχω συμπεράνει και εγώ από διάφορες δημοσιεύσεις που διαβάζω. Θα σου ήταν εύκολο να μου έστελνες την απάντηση της υπηρεσίας σου για να μπορώ να παραπέμψω εκεί σε περίπτωση που έχω θέμα;

libitas
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 04, 2008 9:00 am

Re: Εσωτερική μετάταξη -> δέσμευση υπηρέτησης

Δημοσίευσηαπό libitas » Τετ Νοέμ 28, 2018 11:20 pm

Δεν είχα λάβει γραπτή απάντηση αλλά το πιστοποιητικό υπηρεσιακών μεταβολών, το οποίο ζήτησα και εκδόθηκε μετά τη μετάταξή μου σε ανώτερη κατηγορία, ανέφερε ότι δεν έχω κώλυμα μετάταξης σε άλλη υπηρεσία. Επιπλέον, μπόρεσα να κάνω αίτηση για μετάταξη σε άλλη υπηρεσία μέσω του Ενιαίου Συστήματος Κινητικότητας, χωρίς να έχει συμπληρωθεί διετία από την μετάταξή μου.

Σίγουρα θα υπάρχει κάποια εγκύκλιος ή έγγραφο του Υπουργείου Διοικητικής Ανασυγκρότησης (όπως λέγεται σήμερα) προς τις υπηρεσίες που θα το διευκρινίζει, αναζήτησέ το στο ίντερνετ μήπως το βρεις. Επίσης μπορείς να κάνεις έγγραφο στην κεντρική υπηρεσία του φορέα σου να σου απαντήσει.

alekos1982
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ Ιαν 05, 2018 6:17 pm

Re: Εσωτερική μετάταξη -> δέσμευση υπηρέτησης

Δημοσίευσηαπό alekos1982 » Δευ Δεκ 10, 2018 10:14 pm

libitas έγραψε:Η Υπηρεσία μου μου είχε απαντήσει ότι η μετάταξη σε ανώτερη κατηγορία (αρ.70 Ν.3528/2007) δε συνιστά κώλυμα μετάταξης σε άλλη υπηρεσία (αρ.71, Ν.3528/2007 όπως ισχύει με το αρ.13 του Ν.4440/2016), το οποίο το επιβεβαίωσα ρωτώντας και σε άλλες υπηρεσίες. Επιπλέον, αυτό αναφερόταν στο πιστοποιητικό υπηρεσιακών μεταβολών που έλαβα μετά τη μετάταξή μου σε ανώτερη κατηγορία. Η έννοια της συμπλήρωσης δύο ετών από προηγούμενη μετάταξη αφορά τη μετάταξη σε άλλη υπηρεσία.

Ρώτα την Υπηρεσία σου, η απάντηση θα είναι η ίδια.

συγνώμη αλλα ο νόμος που αναφέρεις δεν αναφερει κάτι οτι δεν υπάρχει κώλυμα.

libitas
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 04, 2008 9:00 am

Re: Εσωτερική μετάταξη -> δέσμευση υπηρέτησης

Δημοσίευσηαπό libitas » Τρί Δεκ 25, 2018 9:38 pm

Έχω απαντήσει παραπάνω ότι θα υπάρχει κάποια εγκύκλιος ή έγγραφο που θα το διευκρινίζει, απλώς εγώ δεν έχω το έγγραφο αυτό να το παραθέσω. Ένας νόμος είναι γενικός και συχνά δεν περιλαμβάνει όλες τις περιπτώσεις.

Εν προκειμένω, έχω λάβει προφορική απάντηση ότι η μετάταξη σε ανώτερη κατηγορία δε συνιστά κώλυμα μετάταξης σε άλλη υπηρεσία, όπως επίσης αυτό έχει αναφερθεί στο πιστοποιητικό υπηρεσιακών μεταβολών μου. Σίγουρα οι Διευθύνσεις Προσωπικού γνωρίζουν το θέμα.

alekos1982
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ Ιαν 05, 2018 6:17 pm

Re: Εσωτερική μετάταξη -> δέσμευση υπηρέτησης

Δημοσίευσηαπό alekos1982 » Παρ Δεκ 28, 2018 7:01 pm

libitas έγραψε:Έχω απαντήσει παραπάνω ότι θα υπάρχει κάποια εγκύκλιος ή έγγραφο που θα το διευκρινίζει, απλώς εγώ δεν έχω το έγγραφο αυτό να το παραθέσω. Ένας νόμος είναι γενικός και συχνά δεν περιλαμβάνει όλες τις περιπτώσεις.

Εν προκειμένω, έχω λάβει προφορική απάντηση ότι η μετάταξη σε ανώτερη κατηγορία δε συνιστά κώλυμα μετάταξης σε άλλη υπηρεσία, όπως επίσης αυτό έχει αναφερθεί στο πιστοποιητικό υπηρεσιακών μεταβολών μου. Σίγουρα οι Διευθύνσεις Προσωπικού γνωρίζουν το θέμα.

Καλησπέρα και χρόνια πολλά, επειδή στο γραφείο προσωπικού της υπηρεσίας μου μάλλον δεν γνωρίζουν τίποτα ή δεν θέλουν να βοηθήσουν, μήπως θα μπορούσες να ρωτήσεις από ποιο νόμο ή εγκύκλιο σου απάντησαν,έστω και προφορικά, ότι η μετάταξη σε ανώτερη κατηγορία της ίδιας υπηρεσίας δεν συνιστά κώλυμα μετάταξης σε άλλη υπηρεσία αν δεν έχει περάσει 2ετια; Ευχαριστώ πολύ.

jhk76
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Ιαν 10, 2018 9:52 am

Re: Εσωτερική μετάταξη -> δέσμευση υπηρέτησης

Δημοσίευσηαπό jhk76 » Παρ Ιαν 04, 2019 11:52 am

Καλημέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά!!

Εγώ να θέσω ένα άλλο πρόβλημα πάνω σε αυτά που συζητάτε.

Είχα κάνει αίτηση μετάταξης με τις παλιές διατάξεις (εκτός κινητικότητας) σε ΥΠ.ΟΙΚ. πρίν 2 χρόνια ως ΤΕ. Η διαδικασία άργησε να ολοκληρωθεί και πριν 2 μήνες πήρα πτυχίο ΠΕ το οποίο κατέθεσα στον τωρινό μου φορέα για αλλαγή κατηγορίας. Με πήραν από το ΥΠ.ΟΙΚ. ότι η διαδικασία μετάταξης μου ολοκληρώνεται με ΚΥΑ που πήγε στον οικείο Υπουργό.

Θέλω να ρωτήσω :

1. Αν επιτευχθεί η μετάταξη μου στο ΥΠ.ΟΙΚ. πρώτα , μπορώ να καταθέσω άμεσα το πτυχίο μου στο Υπηρεσιακό για αλλαγή κατηγορίας εκεί ή κωλύομαι από απο διατάξεις διορισμου περί 8ετίας??

2. Αν γίνει πρώτα η αλλαγή μου σε κατηγορία ΠΕ, τότε η μετάταξη στο ΥΠ.ΟΙΚ. κολλάει ή προχωράει;;

Υπάρχει κάτι σχετικό στο πρόσφατο παρελθόν σε μορφή ερωτήματος ή εγκυκλίου που δίνει απαντήσεις??

Γιατί μέχρι τώρα οι απαντήσεις που μου έχουν δώσει είναι προφορικές.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ εκ τον προτέρων


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες