Συνυπηρέτηση με ένστολο

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
tyra
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 8:44 am

Συνυπηρέτηση με ένστολο

Δημοσίευσηαπό tyra » Παρ Σεπ 21, 2018 10:38 am

Ο λόγος που γράφω είναι απλά η αγανάκτηση. Παντρεμένη με ένστολο και μόνιμη ΔΥ. Ο σύζυγος ήδη έχει παρουσιαστεί στην νέα μονάδα εδώ και μήνες και εγώ πολεμάω το θηρίο της γραφειοκρατίας από αρχές Μαΐου για να κάνω τι? Το αυτονόητο. Να είμαι μαζί με τον άντρα μου και τα παιδιά μου, τα οποία παρεμπιπτόντως ξεκίνησαν και την σχολική χρονιά στον νέο τόπο εγκατάστασης. Και εγώ, έχοντας πλέον εξαντλήσει όλες τις δικαιούμενες άδειες, λόγω οικονομικών προβλημάτων της οικογένειας, μην έχοντας την επιλογή να βγω σε άνευ αποδοχών και μη δυνάμενη να ζητήσω μετακίνηση λόγω ελλείψεως ομοίας αρχής στον τόπο μετάθεσης του συζύγου, αναγκάστηκα να αφήσω πίσω την οικογένεια και να επιστρέψω στην οργανική μου θέση μέχρι να ολοκληρωθεί η περιπόθητη απόσπαση λόγω συνυπηρέτησης. Με χρονικό ορίζοντα υλοποίησης, τοπίο στην ομίχλη. Ντροπή και μόνο ντροπή για όλα αυτά τα στάδια που πρέπει να περάσει ένα χαρτί και όλα αυτά τα χέρια και υπαλλήλους που πρέπει να αλλάξει για να ολοκληρωθεί μια διαδικασία που με μια νομοθετική ρύθμιση του ΓΕΣ και των συναρμόδιων υπουργείων θα μπορούσε να είναι άμεση (πχ όπως στην περίπτωση των καθηγητών πανεπιστημίων).

IANOS
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2018 12:10 pm

Re: Συνυπηρέτηση με ένστολο

Δημοσίευσηαπό IANOS » Τρί Σεπ 25, 2018 11:44 pm

tyra έγραψε:Ο λόγος που γράφω είναι απλά η αγανάκτηση. Παντρεμένη με ένστολο και μόνιμη ΔΥ. Ο σύζυγος ήδη έχει παρουσιαστεί στην νέα μονάδα εδώ και μήνες και εγώ πολεμάω το θηρίο της γραφειοκρατίας από αρχές Μαΐου για να κάνω τι? Το αυτονόητο. Να είμαι μαζί με τον άντρα μου και τα παιδιά μου, τα οποία παρεμπιπτόντως ξεκίνησαν και την σχολική χρονιά στον νέο τόπο εγκατάστασης. Και εγώ, έχοντας πλέον εξαντλήσει όλες τις δικαιούμενες άδειες, λόγω οικονομικών προβλημάτων της οικογένειας, μην έχοντας την επιλογή να βγω σε άνευ αποδοχών και μη δυνάμενη να ζητήσω μετακίνηση λόγω ελλείψεως ομοίας αρχής στον τόπο μετάθεσης του συζύγου, αναγκάστηκα να αφήσω πίσω την οικογένεια και να επιστρέψω στην οργανική μου θέση μέχρι να ολοκληρωθεί η περιπόθητη απόσπαση λόγω συνυπηρέτησης. Με χρονικό ορίζοντα υλοποίησης, τοπίο στην ομίχλη. Ντροπή και μόνο ντροπή για όλα αυτά τα στάδια που πρέπει να περάσει ένα χαρτί και όλα αυτά τα χέρια και υπαλλήλους που πρέπει να αλλάξει για να ολοκληρωθεί μια διαδικασία που με μια νομοθετική ρύθμιση του ΓΕΣ και των συναρμόδιων υπουργείων θα μπορούσε να είναι άμεση (πχ όπως στην περίπτωση των καθηγητών πανεπιστημίων).


Πες τα Χρυσοστομη!!!! Δεν τους νοιαζει δεν το καταλαβαινεις? Τα παντα ειναι λεφτα! Διπλα σπιτια διπλα εξοδα! Να γυρναει το χρημα! Ο 2946/01 τηρειται σιγουρα στους εκπαιδευτικους και τους νοσηλευτες
( ειδικα οι δευτεροι εχουν ισχυροτατο συνδικαλισμο) ολο το αλλο δημοσιο Αντε γεια.... ΔΙΑΛΥΜΕΝΕΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ τις εκαναν.... των ενστολων που κανουν υπηρεσιες 24ωρες! με επιδομα ετοιμοτητας 40€ το μηνα.... και μακρια απο το σπιτι... :twisted:

stellakar
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τετ Φεβ 21, 2018 12:05 am

Re: Συνυπηρέτηση με ένστολο

Δημοσίευσηαπό stellakar » Τρί Οκτ 02, 2018 3:59 pm

Μήπως έχει να κάνει με το φορέα υποδοχής και όχι με το υπουργείο; έγω έκανα αίτηση 19/5 και η απόσπασή μου βγήκε 30/8. Μήπως καταφέρεις και βγάλεις άκρη απο εκει.

tyra
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 8:44 am

Re: Συνυπηρέτηση με ένστολο

Δημοσίευσηαπό tyra » Παρ Οκτ 05, 2018 1:19 pm

stellakar μήπως η απόσπασή σου αφορούσε ίδιο φορέα? Πχ από ΙΚΑ σε ΙΚΑ ή από Δήμο σε Δήμο? Η απλά θα στάθηκες πολύ τυχερή και θα έπεσες σε υπαλλήλους που κάναν την δουλειά τους ως όφειλαν. Εμένα πήγε εξαρχής στραβά το θέμα. Η αναλγησία των υπεύθυνων υπαλλήλων, τα υπηρεσιακά που δεν συγκροτούνται για ένα θέμα αλλά θέλουν να μαζέψουν 20, οι άδειες θέρους, το οτι το θέμα μου δεν θεωρούνταν «θεσμικό» (όπως μου είπαν κιόλας) για να λάβει προτεραιότητα, επειδή δεν υπάρχει «πέναλντι» για την αργοπορία, το οτι πρέπει να βρουν κωδικό με χρήμα για να γίνει η μεταφορά της πίστωσης, το οτι πρέπει να συνυπογράψουν 300 νοματαίοι για ένα χαρτί..Τι να πεις. Όπως αναφέρθηκε, αν δεν είσαι ίδιου φορέα, δάσκαλος ή νοσηλευτής, σε έφαγε η μαρμάγκα. Ο νόμος δεν εφαρμόζεται στην ουσία και αν και όταν εφαρμοστεί, εσύ πρέπει να ξεκινήσεις την διαδικασία για την επόμενη μετάθεση. Ντροπή τους που τόσα χρόνια δεν έχουν λύσει ένα θέμα τόσο απλό με μια νομοθετική ρύθμιση, όπως ακριβώς έκανε το παιδείας για τους πανεπιστημιακούς (που παίρνουν και σαφώς λιγότερες μεταθέσεις). Ακόμα περιμένω και κάθε μέρα είμαι στα τηλέφωνα. Έμαθα 3 υπουργεία απέξω τα τηλέφωνα. Μέχρι και σε καταγγελία προχώρησα. Ντροπή και μόνο ντροπή που θέλουν και «ηθικό ακμαιότατο» εκεί στο ΥΠΕΘΑ από τους ένστολους.

stellakar
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τετ Φεβ 21, 2018 12:05 am

Re: Συνυπηρέτηση με ένστολο

Δημοσίευσηαπό stellakar » Σάβ Οκτ 06, 2018 12:21 am

Ναι έχεις δίκιο ήταν απο Δήμο σε Δήμο . Τι να πω ! Σου εύχομαι πραγματικά μέσα απ' την καρδιά μου να βρεθείς όσο πιο σύντομα γίνεται κοντά στην οικογένειά σου. Και κάτι ακόμη , κάπου εδώ είχα διαβάσει πως μπορείς να πάρεις 3/μηνη προσωρινή απόσπαση μέχρι να βγει η συνυπηρέτηση δες μήπως μπορέσεις να κάνεις κάτι με την 3μηνη.

tyra
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 8:44 am

Re: Συνυπηρέτηση με ένστολο

Δημοσίευσηαπό tyra » Δευ Οκτ 08, 2018 8:50 am

Να' σαι καλά stellakar για τις ευχές! Δυστυχώς δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω την διάταξη αυτή του ΔΥ κώδικα περί 3μηνης μετακίνησης, διότι δεν έχω στην περιοχή μετάθεσης του συζύγου ιδία αρχή (άλλη μια ευγενική προσφορά της διεύθυνσης μεταθέσεων, που τα λοιπά στοιχεία στο φάκελο κάθε στελέχους περνάν στα ψιλά γράμματα).. Ο αγώνας συνεχίζεται και δυστυχώς δεν είμαι η μόνη, πόσες άλλες οικογένειες υποφέρουν..

efstathia3
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Αύγ 22, 2017 2:34 pm

Re: Συνυπηρέτηση με ένστολο

Δημοσίευσηαπό efstathia3 » Τρί Οκτ 09, 2018 9:55 am

καλημέρα,
είμαι εργαζόμενη σε φορέα του υπουργείου εργασίας και στην τελευταία απόσπαση μου, πριν 2 μήνες μου ανέφεραν πολλές φορές ότι στην δική μας περίπτωση δεν χρειάζεται να υπάρχει θέση κενή ούτε καν η ειδικότητα μας εκεί που θέλουμε να πάμε.
παράδειγμα αν είσαι διαιτολόγος μπορείς να πας σαν διοικητικός υπάλληλος σε οποιαδήποτε υπηρεσία στην περιοχή που υπηρετεί ο σύζυγος σου.
αρκεί να ανήκουν στο ίδιο υπουργείο οι υπηρεσίες υποδοχής-προέλευσης οπότε οι διαδικάσιες είναι γρήγορες.
οπότε βρες έναν φορέα που σε βολεύει, ενημέρωσε την διοίκηση(υποδοχής, η υπηρεσία προέλευσης δεν μπορεί να αρνηθεί) για την επιθυμία σου και συνέχισε.
μπορείς άμεσα να ζητήσεις τρίμηνη μετακίνηση που βγαίνει με απλή απόφαση ΔΣ (όχι υπηρεσιακό) και δικαιούσαι εώς 2 τρίμηνες κάθε έτος

filiov
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: Τετ Μάιος 10, 2017 4:24 pm

Re: Συνυπηρέτηση με ένστολο

Δημοσίευσηαπό filiov » Τετ Οκτ 10, 2018 2:51 pm

efstathia3 έγραψε:καλημέρα,
είμαι εργαζόμενη σε φορέα του υπουργείου εργασίας και στην τελευταία απόσπαση μου, πριν 2 μήνες μου ανέφεραν πολλές φορές ότι στην δική μας περίπτωση δεν χρειάζεται να υπάρχει θέση κενή ούτε καν η ειδικότητα μας εκεί που θέλουμε να πάμε.
παράδειγμα αν είσαι διαιτολόγος μπορείς να πας σαν διοικητικός υπάλληλος σε οποιαδήποτε υπηρεσία στην περιοχή που υπηρετεί ο σύζυγος σου.
αρκεί να ανήκουν στο ίδιο υπουργείο οι υπηρεσίες υποδοχής-προέλευσης οπότε οι διαδικάσιες είναι γρήγορες.
οπότε βρες έναν φορέα που σε βολεύει, ενημέρωσε την διοίκηση(υποδοχής, η υπηρεσία προέλευσης δεν μπορεί να αρνηθεί) για την επιθυμία σου και συνέχισε.
μπορείς άμεσα να ζητήσεις τρίμηνη μετακίνηση που βγαίνει με απλή απόφαση ΔΣ (όχι υπηρεσιακό) και δικαιούσαι εώς 2 τρίμηνες κάθε έτος


Efstathia να σε ρωτήσω: διορίστηκα ως διοικητικός σε μια δημόσια υπηρεσία με εντοπιότητα..θα ορκιστώ προσεχώς κ θα ζητήσω απόσπαση με συνυπηρετηση με ένστολο.βρηκα ΟΤΑ που με δέχεται. Μου είπαν όμως ότι πρέπει να φύγω με κινητικότητα...τι σχέση έχει η κινητικότητα με την συνυπηρετηση; Γνωρίζεις;

efstathia3
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Αύγ 22, 2017 2:34 pm

Re: Συνυπηρέτηση με ένστολο

Δημοσίευσηαπό efstathia3 » Τρί Οκτ 16, 2018 2:00 pm

filion δεν έχεις καμία σχέση με την κινητικότητα. Μην ψαρώνεις !! η συνυπηρέτηση με ένστολο είναι κατά παρέκκλιση των ισχύουσων διατάξεων....
επέμεινε και στην ανάγκη πήγαινε σε εναν δικηγόρο να σου συντάξει το αίτημα
άρθρο 21 του Ν.2946/2001 θα επικαλεστείς.
αγνόησε τους και προχώρησε το αίτημα σου

filiov
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: Τετ Μάιος 10, 2017 4:24 pm

Re: Συνυπηρέτηση με ένστολο

Δημοσίευσηαπό filiov » Τρί Οκτ 16, 2018 5:21 pm

efstathia3 έγραψε:filion δεν έχεις καμία σχέση με την κινητικότητα. Μην ψαρώνεις !! η συνυπηρέτηση με ένστολο είναι κατά παρέκκλιση των ισχύουσων διατάξεων....
επέμεινε και στην ανάγκη πήγαινε σε εναν δικηγόρο να σου συντάξει το αίτημα
άρθρο 21 του Ν.2946/2001 θα επικαλεστείς.
αγνόησε τους και προχώρησε το αίτημα σου


Ευχαριστώ πολύ! Κ κάτι ακόμη, πρέπει να ζητήσω συνυπηρετηση στον ίδιο δήμο με τον σύζυγό; Υπηρετεί στο Βόλο κ γω θέλω να έρθω Λάρισα γιατί εκεί μένουμε.μπορω;

tyra
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 8:44 am

Re: Συνυπηρέτηση με ένστολο

Δημοσίευσηαπό tyra » Τετ Οκτ 17, 2018 10:09 am

efstathia3 Δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω ΤΙΠΟΤΑ διότι η κοντινότερη θέση που υπάρχει από το υπουργείο μου είναι στα 100χμ από την περιοχή μετάθεσης του συζύγου. Βλέπεις ήμασταν από τους «τυχερούς» που υπάρχουν για να «βουλώνουν» θέσεις.. Δεν μπορούσα εκ των πραγμάτων να πάω εκεί, διότι κάποιος από τους δυο μας θα έτρωγε κάθε μέρα για όσα χρόνια ήταν η μετάθεση 200χμ πήγαινε έλα. Με έχουν δέσει χειροπόδαρα. Με την τελευταία ενημέρωση, μου είπαν πάμε για ΝΕΟ ΕΤΟΣ.. Είναι για να βγαίνουμε στα κανάλια πλέον η κατάσταση. Και γνωρίζω και άλλες περιπτώσεις ίδιες με τις δικές μου, που ακόμα περιμένουν.. Τα άτομα απλά δεν παίζονται.. ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ.

tsitara2323
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Οκτ 17, 2018 12:11 pm

Re: Συνυπηρέτηση με ένστολο

Δημοσίευσηαπό tsitara2323 » Πέμ Οκτ 18, 2018 3:01 pm

Καλησπέρα σας. τελικά για συνυπηρέτηση πριν την διετία γινεται?

tsitara2323
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Οκτ 17, 2018 12:11 pm

Re: Συνυπηρέτηση με ένστολο

Δημοσίευσηαπό tsitara2323 » Τρί Οκτ 23, 2018 1:45 pm

stellakar έγραψε:Μήπως έχει να κάνει με το φορέα υποδοχής και όχι με το υπουργείο; έγω έκανα αίτηση 19/5 και η απόσπασή μου βγήκε 30/8. Μήπως καταφέρεις και βγάλεις άκρη απο εκει.


καλησπερα..θα μπορουσατε να μου πεις τι ακριβως χρειαστηκες για την αποσπαση σου?ειμαι στην 3κ στους προσωρινους και θελω να εχω μια εικονα απο τι ακριβως χρειαζεται να κανω ...ο αντρας μου ειναι ενστολος αεροπορια (αραξο) εγω περασα δημο ηρακλειου αττικης.αν σας ειναι ευκολο θα με βοηθουσατε αρκετα λογω οτι ειστε πολυ προσφατα στο θεμα αυτο....σας ευχαριστω πολυ!

stellakar
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τετ Φεβ 21, 2018 12:05 am

Re: Συνυπηρέτηση με ένστολο

Δημοσίευσηαπό stellakar » Τετ Νοέμ 14, 2018 11:42 pm

tsitara2323 έγραψε:
stellakar έγραψε:Μήπως έχει να κάνει με το φορέα υποδοχής και όχι με το υπουργείο; έγω έκανα αίτηση 19/5 και η απόσπασή μου βγήκε 30/8. Μήπως καταφέρεις και βγάλεις άκρη απο εκει.


καλησπερα..θα μπορουσατε να μου πεις τι ακριβως χρειαστηκες για την αποσπαση σου?ειμαι στην 3κ στους προσωρινους και θελω να εχω μια εικονα απο τι ακριβως χρειαζεται να κανω ...ο αντρας μου ειναι ενστολος αεροπορια (αραξο) εγω περασα δημο ηρακλειου αττικης.αν σας ειναι ευκολο θα με βοηθουσατε αρκετα λογω οτι ειστε πολυ προσφατα στο θεμα αυτο....σας ευχαριστω πολυ!


Καλησπέρα , αν θυμαμαι καλα μου ζητησαν 1.πιστοποιητικο οικογ.καταστασης 2. Βεβαιωση απο την αεροπορια για το που ακριβως υπηρετει ο συζυγος 3. Πιστοποιητικο υπηρεσιακων μεταβολων 4. Θετικη γνωμοδώτηση Δημάρχου ( οτι μου επιτρεπει να φυγω αλλα αυτη απ' οτι μου ειπαν και αρνητικη να ηταν δεν θα υπηρχε προβλημα) 5. Βεβαιωση απο τον φορεα υποδοχης οτι υπαρχει θεση καθως επισης και πιστωση για τη μισθοδοσια μου. Εγω τα κατεθεσα στο φορεα υποδοχης και τα στειλανε αυτοι στο υπουργειο.

stellakar
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τετ Φεβ 21, 2018 12:05 am

Re: Συνυπηρέτηση με ένστολο

Δημοσίευσηαπό stellakar » Τετ Νοέμ 14, 2018 11:53 pm

filiov έγραψε:
efstathia3 έγραψε:filion δεν έχεις καμία σχέση με την κινητικότητα. Μην ψαρώνεις !! η συνυπηρέτηση με ένστολο είναι κατά παρέκκλιση των ισχύουσων διατάξεων....
επέμεινε και στην ανάγκη πήγαινε σε εναν δικηγόρο να σου συντάξει το αίτημα
άρθρο 21 του Ν.2946/2001 θα επικαλεστείς.
αγνόησε τους και προχώρησε το αίτημα σου


Ευχαριστώ πολύ! Κ κάτι ακόμη, πρέπει να ζητήσω συνυπηρετηση στον ίδιο δήμο με τον σύζυγό; Υπηρετεί στο Βόλο κ γω θέλω να έρθω Λάρισα γιατί εκεί μένουμε.μπορω;


Filiov καλησπερα , ναι μπορεις να παρεις για Λαρισα πηρα εγω πριν 2 μηνες . Ο αντρας μου ειναι στην Αγχιαλο και εγω πηρα για Λαρισα απλα κατεθεσα και μια βεβαιωση μονιμης κατοικιας απο το Δημο Λαρισαιων καθως επισης και μια βεβαιωση απο την υπηρεσια του αντρα μου οτι μετακινειται στην δουλεια με υπηρεσιακο λεωφορειο. Δεν ειχα κανενα θεμα .


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες