ΔΙΚΑΣΤΙΚΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
ellie3604
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Φεβ 12, 2018 7:13 pm

Re: ΔΙΚΑΣΤΙΚΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ

Δημοσίευσηαπό ellie3604 » Σάβ Μαρ 09, 2019 3:15 pm

Καλησπέρα,δεν έχω κάνει αίτηση γιατί δεν έχω ξεκινήσει ακόμη να εργάζομαι. Ο σύζυγος σου είναι στρατιωτικός η στους λοιπούς ένστολους? Το έγγραφο του υπουργείου εσωτερικών που αναφέρει πιο πάνω η mylena (ότι δεν χρειάζεται να μονιμοποιηθούμε για να γίνει η απόσπαση )το ανέφερες στην αρμόδια υπάλληλο? Πώς είναι δυνατόν να ισχύει σε όλο το δημόσιο και όχι στο υπουργείο δικαιοσύνης? Μήπως ο σύλλογος ξέρει κάτι παραπάνω και μπορεί να σε βοηθήσει? Σου εύχομαι θετική εξέλιξη στην αίτηση σου!


[quote="mathioudaki"]Καλησπέρα και πάλι... επικοινώνησα με την αρμόδια υπάλληλο του υπουργείου δικαιοσύνης που ασχολείται με τις συνυπηρετήσεις με ένστολους και με ενημέρωσε για τις δυνατότητες που έχουμε. Αφού μονιμοποιηθούμε στα 2 χρόνια μπορούμε να κάνουμε αίτηση απόσπασης για αρχή και αίτηση μετάθεσης στα 3 χρόνια από το διορισμό μας. Το καλό της περίπτωσης μας είναι ότι παρότι η απόσπαση είναι 1 συν ένα χρόνο παράταση. δηλ. το μέγιστο 2 χρόνια, στη συνυπηρέτηση με ένστολο η απόσπασή μας ανανεώνεται μέχρι να λήξει η θητεία του συζύγου στη συγκεκριμένη περιοχή.
Αν επίσης προκύψει εγκυμοσύνη και δεν ολοκληρώσεις τα 2 χρόνια δόκιμης υπηρεσίας υπάρχει περίπτωση το υπηρεσιακό να ζητήσει κάποια διάστημα επιπλέον θητείας για να σε μονιμοποιήσει. Ενδεικτικά μου είπε ότι αν από τα 2 χρόνια λείψει κάποια υπάλληλος τον 1 χρόνο δεν θα μονιμοποιηθεί στα 2..διαφορετικά αν λείψει 1-2 μήνες θα μονιμοποιηθεί.
Γνωρίζει κάποια άλλη συνάδερφος κάτι επιπλέον?? ή ξεκίνησε μήπως κάποια διαδικασία για απόσπαση/ μετάθεση να μάθουμε την εξέλιξη??
Ευχαριστώ πολύ!!

ellie3604
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Φεβ 12, 2018 7:13 pm

Re: ΔΙΚΑΣΤΙΚΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ

Δημοσίευσηαπό ellie3604 » Σάβ Μαρ 09, 2019 3:26 pm

Καλησπέρα nina2018,έτσι όπως διάβασα τον νέο κώδικα δικαστικών υπαλλήλων (όταν με το καλό τεθεί σε ισχύ)φαίνεται ότι η αμοιβαία μετάθεση είναι η πιο εύκολη και γρήγορη.Οπότε έκανα λάθος σε αυτό που σου είχα γράψει. Εύχομαι να σταθείς τυχερή και να βρεις άτομο!

nina2018 έγραψε:
ellie3604 έγραψε:Καλημέρα, εγώ είμαι ΤΕ. Βέβαια δεν ενδιαφέρομαι για αμοιβαία καθώς δεν είχε θέση στην περιοχή που θέλω να πάω. Έχω όμως την εντύπωση ότι δεν γίνεται αμοιβαία μετάθεση κατά την δόκιμη περίοδο. Μπορεί και να κάνω λάθος...όποιος γνωρίζει παρακαλώ ας με διορθώσει. Γενικά διαβάζω ότι οι μεταθέσεις είναι δύσκολες για τους δικαστικούς υπαλλήλους πριν την τριετία, και εγώ προσπαθώ να βγάλω άκρη......Ελπίζω οι προηγούμενοι που έκαναν αίτηση για μετάθεση εάν έχουν νεώτερο να μας ενημερώσουν.Ρώτησες κάπου εάν επιτρέπεται?Σου εύχομαι πάντως όλα να σου έρθουν βολικά και να πας γρήγορα στον τόπο σου!Εαν μάθεις κάτι σε παρακαλώ ενημέρωσε μας. Ευχαριστώ!


Καλημέρα! Δεν έχω μάθει κάτι κι έχω ακούσει κι εγώ ότι είναι δύσκολες οι μεταθέσεις. Έθεσα αυτό το ερώτημα τυπικά για να γνωρίζουμε (αν και όταν καταστεί δυνατό) εάν υπάρχουν συνάδελφοι που ενδιαφέρονται και για ποιες περιοχές. Εύχομαι το ίδιο και για σένα κι όλους τους συναδέλφους που βρίσκονται σε αυτή την κατάσταση.

mathioudaki
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Σεπ 12, 2018 12:44 pm

Re: ΔΙΚΑΣΤΙΚΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ

Δημοσίευσηαπό mathioudaki » Τρί Μαρ 12, 2019 9:00 am

Καλημέρα, ο σύζυγος μου είναι στρατιωτικός και υπηρετεί σε παραμεθόριο περιοχή που είναι και οι μόνιμη κατοικία και των δυο μας. Γενικώς γνωρίζω ότι στο υπουργείο μας δεν ισχύει ότι και στα υπόλοιπα.. έχουμε τη διαφορά ότι είμαστε δικαστικοί υπάλληλοι και όχι απλά δημόσιοι, γι' αυτό και ενώ κάποια υπάλληλος πχ του υπουργείου Υγείας μπορεί να ζητήσει μετάθεση σε κάποιο δήμο ή περιφέρεια, ενώ εμείς μόνο σε δικαστικές υπηρεσίες. Ωστόσο, θα επικοινωνήσω ξανά με την υπάλληλο του υπουργείο μας να της αναφέρω το συγκεκριμένο έγγραφο και θα σας μεταφέρω ότι πληροφορία έχω. Καλή εξέλιξη σε όλους μας!!



[quote="ellie3604"]Καλησπέρα,δεν έχω κάνει αίτηση γιατί δεν έχω ξεκινήσει ακόμη να εργάζομαι. Ο σύζυγος σου είναι στρατιωτικός η στους λοιπούς ένστολους? Το έγγραφο του υπουργείου εσωτερικών που αναφέρει πιο πάνω η mylena (ότι δεν χρειάζεται να μονιμοποιηθούμε για να γίνει η απόσπαση )το ανέφερες στην αρμόδια υπάλληλο? Πώς είναι δυνατόν να ισχύει σε όλο το δημόσιο και όχι στο υπουργείο δικαιοσύνης? Μήπως ο σύλλογος ξέρει κάτι παραπάνω και μπορεί να σε βοηθήσει? Σου εύχομαι θετική εξέλιξη στην αίτηση σου!

ellie3604
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Φεβ 12, 2018 7:13 pm

Re: ΔΙΚΑΣΤΙΚΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ

Δημοσίευσηαπό ellie3604 » Τρί Μαρ 12, 2019 1:11 pm

Καλημέρα,Σ ευχαριστώ πολύ που μας ενημερώνεις!!Στην περιοχή που θέλεις να πας δεν έχει δικαστήρια?Το διάβασα κάπου ότι δεν μπορείς να πας σε άλλο φορέα ,νομίζω κιόλας ότι εξαιρούνται και από το πρόγραμμα κινητικότητας στο δημόσιο.Αυτό το έγγραφο όμως έχει να κάνει με την συνυπηρέτηση στην δόκιμη περίοδο.Αίτηση μπορείς να κάνεις?Η υπάρχει συγκεκριμένη περίοδος που γίνονται? Ποια είναι η διαδικασία σου είπαν?

mathioudaki έγραψε:Καλημέρα, ο σύζυγος μου είναι στρατιωτικός και υπηρετεί σε παραμεθόριο περιοχή που είναι και οι μόνιμη κατοικία και των δυο μας. Γενικώς γνωρίζω ότι στο υπουργείο μας δεν ισχύει ότι και στα υπόλοιπα.. έχουμε τη διαφορά ότι είμαστε δικαστικοί υπάλληλοι και όχι απλά δημόσιοι, γι' αυτό και ενώ κάποια υπάλληλος πχ του υπουργείου Υγείας μπορεί να ζητήσει μετάθεση σε κάποιο δήμο ή περιφέρεια, ενώ εμείς μόνο σε δικαστικές υπηρεσίες. Ωστόσο, θα επικοινωνήσω ξανά με την υπάλληλο του υπουργείο μας να της αναφέρω το συγκεκριμένο έγγραφο και θα σας μεταφέρω ότι πληροφορία έχω. Καλή εξέλιξη σε όλους μας!!



ellie3604 έγραψε:Καλησπέρα,δεν έχω κάνει αίτηση γιατί δεν έχω ξεκινήσει ακόμη να εργάζομαι. Ο σύζυγος σου είναι στρατιωτικός η στους λοιπούς ένστολους? Το έγγραφο του υπουργείου εσωτερικών που αναφέρει πιο πάνω η mylena (ότι δεν χρειάζεται να μονιμοποιηθούμε για να γίνει η απόσπαση )το ανέφερες στην αρμόδια υπάλληλο? Πώς είναι δυνατόν να ισχύει σε όλο το δημόσιο και όχι στο υπουργείο δικαιοσύνης? Μήπως ο σύλλογος ξέρει κάτι παραπάνω και μπορεί να σε βοηθήσει? Σου εύχομαι θετική εξέλιξη στην αίτηση σου!

nina2018
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 10, 2018 12:15 pm

Re: ΔΙΚΑΣΤΙΚΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ

Δημοσίευσηαπό nina2018 » Τετ Μαρ 13, 2019 7:24 pm

ellie3604 έγραψε:Καλησπέρα nina2018,έτσι όπως διάβασα τον νέο κώδικα δικαστικών υπαλλήλων (όταν με το καλό τεθεί σε ισχύ)φαίνεται ότι η αμοιβαία μετάθεση είναι η πιο εύκολη και γρήγορη.Οπότε έκανα λάθος σε αυτό που σου είχα γράψει. Εύχομαι να σταθείς τυχερή και να βρεις άτομο!

nina2018 έγραψε:
ellie3604 έγραψε:Καλημέρα, εγώ είμαι ΤΕ. Βέβαια δεν ενδιαφέρομαι για αμοιβαία καθώς δεν είχε θέση στην περιοχή που θέλω να πάω. Έχω όμως την εντύπωση ότι δεν γίνεται αμοιβαία μετάθεση κατά την δόκιμη περίοδο. Μπορεί και να κάνω λάθος...όποιος γνωρίζει παρακαλώ ας με διορθώσει. Γενικά διαβάζω ότι οι μεταθέσεις είναι δύσκολες για τους δικαστικούς υπαλλήλους πριν την τριετία, και εγώ προσπαθώ να βγάλω άκρη......Ελπίζω οι προηγούμενοι που έκαναν αίτηση για μετάθεση εάν έχουν νεώτερο να μας ενημερώσουν.Ρώτησες κάπου εάν επιτρέπεται?Σου εύχομαι πάντως όλα να σου έρθουν βολικά και να πας γρήγορα στον τόπο σου!Εαν μάθεις κάτι σε παρακαλώ ενημέρωσε μας. Ευχαριστώ!


Καλημέρα! Δεν έχω μάθει κάτι κι έχω ακούσει κι εγώ ότι είναι δύσκολες οι μεταθέσεις. Έθεσα αυτό το ερώτημα τυπικά για να γνωρίζουμε (αν και όταν καταστεί δυνατό) εάν υπάρχουν συνάδελφοι που ενδιαφέρονται και για ποιες περιοχές. Εύχομαι το ίδιο και για σένα κι όλους τους συναδέλφους που βρίσκονται σε αυτή την κατάσταση.


Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση!!! Καλή τύχη και σε σένα!

dimosios2017
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 14, 2017 4:02 pm

Re: ΔΙΚΑΣΤΙΚΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ

Δημοσίευσηαπό dimosios2017 » Δευ Ιουν 10, 2019 5:37 pm

Καλησπέρα σας,

Που περιγράφετε ;

Πότε θα ισχύει ;

Από που μπορώ να βρω πληροφορίες ;

Σε ερώτηση μου προς το υπουργείο τηλεφωνικά μου είπαν για τριετία αλλά δεν το βλέπω στον κώδικα.

Ευχαριστώ

ellie3604 έγραψε:Καλησπέρα nina2018,έτσι όπως διάβασα τον νέο κώδικα δικαστικών υπαλλήλων (όταν με το καλό τεθεί σε ισχύ)φαίνεται ότι η αμοιβαία μετάθεση είναι η πιο εύκολη και γρήγορη.Οπότε έκανα λάθος σε αυτό που σου είχα γράψει. Εύχομαι να σταθείς τυχερή και να βρεις άτομο!

nina2018 έγραψε:
ellie3604 έγραψε:Καλημέρα, εγώ είμαι ΤΕ. Βέβαια δεν ενδιαφέρομαι για αμοιβαία καθώς δεν είχε θέση στην περιοχή που θέλω να πάω. Έχω όμως την εντύπωση ότι δεν γίνεται αμοιβαία μετάθεση κατά την δόκιμη περίοδο. Μπορεί και να κάνω λάθος...όποιος γνωρίζει παρακαλώ ας με διορθώσει. Γενικά διαβάζω ότι οι μεταθέσεις είναι δύσκολες για τους δικαστικούς υπαλλήλους πριν την τριετία, και εγώ προσπαθώ να βγάλω άκρη......Ελπίζω οι προηγούμενοι που έκαναν αίτηση για μετάθεση εάν έχουν νεώτερο να μας ενημερώσουν.Ρώτησες κάπου εάν επιτρέπεται?Σου εύχομαι πάντως όλα να σου έρθουν βολικά και να πας γρήγορα στον τόπο σου!Εαν μάθεις κάτι σε παρακαλώ ενημέρωσε μας. Ευχαριστώ!


Καλημέρα! Δεν έχω μάθει κάτι κι έχω ακούσει κι εγώ ότι είναι δύσκολες οι μεταθέσεις. Έθεσα αυτό το ερώτημα τυπικά για να γνωρίζουμε (αν και όταν καταστεί δυνατό) εάν υπάρχουν συνάδελφοι που ενδιαφέρονται και για ποιες περιοχές. Εύχομαι το ίδιο και για σένα κι όλους τους συναδέλφους που βρίσκονται σε αυτή την κατάσταση.

ceasetheday
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Παρ Ιουν 14, 2019 4:52 pm

Re: ΔΙΚΑΣΤΙΚΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ

Δημοσίευσηαπό ceasetheday » Σάβ Ιουν 22, 2019 12:44 pm

Άρα σύμφωνα με τα λεγόμενα σας απόσπαση πριν την διετία αποκλείεται;

Esa1981
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 17, 2019 1:32 pm

Re: ΔΙΚΑΣΤΙΚΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ

Δημοσίευσηαπό Esa1981 » Τετ Ιούλ 31, 2019 10:03 pm

mathioudaki έγραψε:Καλημέρα, ο σύζυγος μου είναι στρατιωτικός και υπηρετεί σε παραμεθόριο περιοχή που είναι και οι μόνιμη κατοικία και των δυο μας. Γενικώς γνωρίζω ότι στο υπουργείο μας δεν ισχύει ότι και στα υπόλοιπα.. έχουμε τη διαφορά ότι είμαστε δικαστικοί υπάλληλοι και όχι απλά δημόσιοι, γι' αυτό και ενώ κάποια υπάλληλος πχ του υπουργείου Υγείας μπορεί να ζητήσει μετάθεση σε κάποιο δήμο ή περιφέρεια, ενώ εμείς μόνο σε δικαστικές υπηρεσίες. Ωστόσο, θα επικοινωνήσω ξανά με την υπάλληλο του υπουργείο μας να της αναφέρω το συγκεκριμένο έγγραφο και θα σας μεταφέρω ότι πληροφορία έχω. Καλή εξέλιξη σε όλους μας!!



ellie3604 έγραψε:Καλησπέρα,δεν έχω κάνει αίτηση γιατί δεν έχω ξεκινήσει ακόμη να εργάζομαι. Ο σύζυγος σου είναι στρατιωτικός η στους λοιπούς ένστολους? Το έγγραφο του υπουργείου εσωτερικών που αναφέρει πιο πάνω η mylena (ότι δεν χρειάζεται να μονιμοποιηθούμε για να γίνει η απόσπαση )το ανέφερες στην αρμόδια υπάλληλο? Πώς είναι δυνατόν να ισχύει σε όλο το δημόσιο και όχι στο υπουργείο δικαιοσύνης? Μήπως ο σύλλογος ξέρει κάτι παραπάνω και μπορεί να σε βοηθήσει? Σου εύχομαι θετική εξέλιξη στην αίτηση σου!



Μήπως ρώτησες στο υπουργείο για απόσπαση πριν την διετία της δοκιμής περιόδου???

IANOS
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2018 12:10 pm

Re: ΔΙΚΑΣΤΙΚΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ

Δημοσίευσηαπό IANOS » Σάβ Φεβ 08, 2020 11:40 am

mathioudaki έγραψε:Καλησπέρα και πάλι... επικοινώνησα με την αρμόδια υπάλληλο του υπουργείου δικαιοσύνης που ασχολείται με τις συνυπηρετήσεις με ένστολους και με ενημέρωσε για τις δυνατότητες που έχουμε. Αφού μονιμοποιηθούμε στα 2 χρόνια μπορούμε να κάνουμε αίτηση απόσπασης για αρχή και αίτηση μετάθεσης στα 3 χρόνια από το διορισμό μας. Το καλό της περίπτωσης μας είναι ότι παρότι η απόσπαση είναι 1 συν ένα χρόνο παράταση. δηλ. το μέγιστο 2 χρόνια, στη συνυπηρέτηση με ένστολο η απόσπασή μας ανανεώνεται μέχρι να λήξει η θητεία του συζύγου στη συγκεκριμένη περιοχή.
Αν επίσης προκύψει εγκυμοσύνη και δεν ολοκληρώσεις τα 2 χρόνια δόκιμης υπηρεσίας υπάρχει περίπτωση το υπηρεσιακό να ζητήσει κάποια διάστημα επιπλέον θητείας για να σε μονιμοποιήσει. Ενδεικτικά μου είπε ότι αν από τα 2 χρόνια λείψει κάποια υπάλληλος τον 1 χρόνο δεν θα μονιμοποιηθεί στα 2..διαφορετικά αν λείψει 1-2 μήνες θα μονιμοποιηθεί.
Γνωρίζει κάποια άλλη συνάδερφος κάτι επιπλέον?? ή ξεκίνησε μήπως κάποια διαδικασία για απόσπαση/ μετάθεση να μάθουμε την εξέλιξη??
Ευχαριστώ πολύ!!

ellie3604 έγραψε:καλησπέρα, ενδιαφέρομαι και εγώ να μάθω τι έγινε με την αίτηση σας καθώς θα κάνω και εγώ σε λίγο καιρό αίτηση για συνυπηρέτηση με ένστολο. Εαν μπορείτε σας παρακαλώ να με ενημερώσετε για να ξέρω τι θα αντιμετωπίσω..ευχαριστώ εκ των προτέρων!!




Μπορεις να μου πεις με ποιο γραφειο μιλησες η σε ποιο τηλεφωνο? Να βγαλω κι εγω μια ακρη.... αυτην την αρμοδια υπαλληλο να μιλησω θελω κι εγω να μου δωσει τα φωτα της... ευχαριστω ε

mathioudaki
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Σεπ 12, 2018 12:44 pm

Re: ΔΙΚΑΣΤΙΚΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ

Δημοσίευσηαπό mathioudaki » Σάβ Φεβ 08, 2020 10:07 pm

Καλησπέρα, αρχικά μιλησα με την κα. Διαλέτη στο 2131307399 και εκεινη με παρεπεμψε στην κα. Μαγειροπούλου στο τηλ. 2131307420, που ασχολειται περισσοτερο με συνυπηρετησεις για ενστολους. Αν δεν ισχυουν αυτα τα τηλ. πες μου αν θες να το ψαξω γιατι όλο αλλάζουν τον καταλογο των τηλεφωνκων αριθμών του υπουργείου. Επίσης, γιατι έχει περάσει αρκετό διάστημα και δεν έχω ξανακαλέσει για περισσότερες πληροφορίες..παρακαλώ ενημερώστε μας αν ισχύει κάτι διαφορετικό πλέον. Το βασικότερο πρόβλημα νομίζω είναι οτι η μονιμοποίηση μας πέφτει μαιο-ιούνιο, οπότε μπορεί το υπηρεσιακό να μην προλάβει να γίνει για το θέμα μας πρίν τις καλοκαιρινές διακοπές και στη συνέχεια μεχρι να καθαρογραφεί η απόφαση μονιμοποίησης, να σταλέι στο υπουργειο και να μας διαβιβαστεί επίσημα από το υπουργεία θα τελειώσει και αυτή η χρονιά. Αν τα εχω καταλαβει καλά, πρέπει να έχουμε την απόφαση μονιμοποίησης στα χέρια μας για να κάνουμε αίτηση απόσπασης..που και αυτή με τη σειρά της μέχρι να συζητηθεί στο υπηρεσιακό και να έρθει η επίσημη απαντηση θα θέλουμε ακόμα 3-4 μήνες.

IANOS
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2018 12:10 pm

Re: ΔΙΚΑΣΤΙΚΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ

Δημοσίευσηαπό IANOS » Κυρ Φεβ 09, 2020 12:01 pm

mathioudaki έγραψε:Καλησπέρα, αρχικά μιλησα με την κα. Διαλέτη στο 2131307399 και εκεινη με παρεπεμψε στην κα. Μαγειροπούλου στο τηλ. 2131307420, που ασχολειται περισσοτερο με συνυπηρετησεις για ενστολους. Αν δεν ισχυουν αυτα τα τηλ. πες μου αν θες να το ψαξω γιατι όλο αλλάζουν τον καταλογο των τηλεφωνκων αριθμών του υπουργείου. Επίσης, γιατι έχει περάσει αρκετό διάστημα και δεν έχω ξανακαλέσει για περισσότερες πληροφορίες..παρακαλώ ενημερώστε μας αν ισχύει κάτι διαφορετικό πλέον. Το βασικότερο πρόβλημα νομίζω είναι οτι η μονιμοποίηση μας πέφτει μαιο-ιούνιο, οπότε μπορεί το υπηρεσιακό να μην προλάβει να γίνει για το θέμα μας πρίν τις καλοκαιρινές διακοπές και στη συνέχεια μεχρι να καθαρογραφεί η απόφαση μονιμοποίησης, να σταλέι στο υπουργειο και να μας διαβιβαστεί επίσημα από το υπουργεία θα τελειώσει και αυτή η χρονιά. Αν τα εχω καταλαβει καλά, πρέπει να έχουμε την απόφαση μονιμοποίησης στα χέρια μας για να κάνουμε αίτηση απόσπασης..που και αυτή με τη σειρά της μέχρι να συζητηθεί στο υπηρεσιακό και να έρθει η επίσημη απαντηση θα θέλουμε ακόμα 3-4 μήνες.

Σε ευχαριστω παρα πολυ...θα παω στο υπουργειο επι τουτου..να βγαλω ακρη... κ οτι νεοτερα εχω θα σου στειλω μαλλον τεταρτη η πεμπτη θα παω υπηρεσιακα συμβουλια 2 φορες τον χρονο δεν κανουν? Αν θυμαμαι καλα... 1 την ανοιξη κ 1 το φθινοπωρο
Δηλαδη εστω οτι μονιμοποιουμαστε ιουνιο καπακια αιτηση για αποσπαση η οποια θα περασει συμβουλιο το φθινοπωρο σωστα?

mathioudaki
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Σεπ 12, 2018 12:44 pm

Re: ΔΙΚΑΣΤΙΚΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ

Δημοσίευσηαπό mathioudaki » Κυρ Φεβ 09, 2020 6:03 pm

Ωραια..σε ευχαριστώ πολύ. Θα αναμένουμε τα νέα σου μεσα στην επόμενη εβδομάδα. Αφου δεν θα μπορούμε να κανουμε αίτηση μεταθεσης..δεν ξέρω αν και η απόσπαση εξεταζεται στα υπηρεσιακά δύο φορές το χρόνο. Επίσης, αν μετράει η ημερομηνία της επίσημης απόφασης που θα έρθει από το υπουργείο για τη μονιμοποίησή μας ..πίστευω ότι δεν θα μπορούμε να κάνουμε αίτηση απόσπασης πριν την εχουμε αύτην στα χέρια μας.Καλό θα ηταν να το ρωτήσουμε και αυτό. Ελπίζω να προλάβει να εξεταστεί το αίτημα μας το φθινόπωρο και να προχωρησει η διαδικασία. Στη περιοχή που επιθυμείς να μετατεθείς υπάρχει κενή οργανική θέση??

IANOS
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2018 12:10 pm

Re: ΔΙΚΑΣΤΙΚΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ

Δημοσίευσηαπό IANOS » Δευ Φεβ 10, 2020 4:56 am

mathioudaki έγραψε:Ωραια..σε ευχαριστώ πολύ. Θα αναμένουμε τα νέα σου μεσα στην επόμενη εβδομάδα. Αφου δεν θα μπορούμε να κανουμε αίτηση μεταθεσης..δεν ξέρω αν και η απόσπαση εξεταζεται στα υπηρεσιακά δύο φορές το χρόνο. Επίσης, αν μετράει η ημερομηνία της επίσημης απόφασης που θα έρθει από το υπουργείο για τη μονιμοποίησή μας ..πίστευω ότι δεν θα μπορούμε να κάνουμε αίτηση απόσπασης πριν την εχουμε αύτην στα χέρια μας.Καλό θα ηταν να το ρωτήσουμε και αυτό. Ελπίζω να προλάβει να εξεταστεί το αίτημα μας το φθινόπωρο και να προχωρησει η διαδικασία. Στη περιοχή που επιθυμείς να μετατεθείς υπάρχει κενή οργανική θέση??


Οχι απ οσο ξερω αλλα γνωρισα εκει κοπελα που εχει μετατεθει ως "υπεραριθμη" αν αυτο σου λεει κατι (κ με συζυγο ενστολο)... κ γενικα απ οτι εχω καταλαβει δεν υπαρχουν κ πολλες κενες θεσεις αστο να παω απο κοντα να μαθω κ θα δουμε... τωρα πια αν δεν γινεται και θα παμε σπιτι μας μετα απο 20 χρονια γιατι υπαρχουν "υπηρεσιακες αναγκες" κ δεν υπαρχουν κενες οργανικες θεσεις κι ενα σορο "ναι μεν αλλα" ε πια υπαρχει κ η παραιτηση κι ας παν να βρουνε..
Δουλευουμε για να ζουμε οχι ζουμε για να δουλευουμε

mathioudaki
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Σεπ 12, 2018 12:44 pm

Re: ΔΙΚΑΣΤΙΚΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ

Δημοσίευσηαπό mathioudaki » Δευ Φεβ 10, 2020 10:33 am

Έχεις απόλυτο δίκο, μακάρι να καταφέρουμε να βγάλουμε μια άκρη. Έχω ακούσει για τη προσωποπαγή θέση , αν είναι αυτό το "υπεράριθμη". Υπό ποιες προϋποθέσεις όμως δημιουργούνται σε υπηρεσίες τέτοιου είδους θέσεις, δεν το γνωρίζω.

Eudokia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 13, 2020 4:59 pm

Re: ΔΙΚΑΣΤΙΚΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ

Δημοσίευσηαπό Eudokia » Παρ Φεβ 14, 2020 10:37 pm

Καλησπέρα. Διορίζομαι με την 8κ στο πρωτοδικείο Αθηνών. Ενδιαφέρεται κάποιος για αμοιβαία μετάθεση?
Παρακαλώ επικοινωνήστε.


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες