ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
filter30
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό filter30 » Τετ Φεβ 20, 2019 7:04 pm

Παιδιά, μήπως κάποιος έχει ενημέρωση σχετικά με τον α κύκλο κινητικότητας του 2019, αν και πότε θα ανακοινωθούν οι θέσεις προς μετάταξη ?

jdoe2018
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ - Υπουργέιο Οικονομικών

Δημοσίευσηαπό jdoe2018 » Πέμ Φεβ 21, 2019 6:58 am

enik έγραψε:
Chris1981 έγραψε:Καλησπέρα σας,
Γνωρίζετε για την εξέλιξη της διαδικασίας του Β κύκλου κινητικότητας 2018 στο υπουργείο οικονομικών; Η απόφαση του ορισμού των τριμελών οργάνων αξιολόγησης, η οποία αναρτήθηκε από 21/01/2019, δεν εμπεριέχει την ειδική γραμματεία ΣΔΟΕ, με αποτέλεσμα να καθυστερεί η όλη διαδικασία, για τις θέσεις της ειδικής γραμματείας. Παρακαλώ όποιος γνωρίζει την οποιαδήποτε λεπτομέρεια να ενημερώσει.

Έχω μάθει απλά ότι έχουν αρχίσει κάποιες συνεντεύξεις στο υπουργείο Οικονομικών, αλλά επειδή είναι πολλά τα άτομα που έχουν κάνει αίτηση οι διαδικασίες προχωράνε με πολύ αργό ρυθμό, περιμένουμε.

Καλημέρα σας.
Οι συνεντεύξεις στο Υπ.Οικ. προχωράνε, έχω ήδη πάει σε δύο, τουλάχιστον την ΓΓΠΣ. Ερωτήσεις που πρέπει να αναμένετε είναι γιατί θέλετε να αλλάξετε εργασιακό περιβάλλον, ενώ χρήσιμο είναι να έχετε ενημερωθεί για την αποστολή του τμήματος για το οποίο έχετε κάνει αίτηση από το ΠΔ 142/2017.

SOTSI
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό SOTSI » Πέμ Φεβ 21, 2019 9:15 am

efigod έγραψε:
SOTSI έγραψε:
oki έγραψε:Στην ΑΑΔΕ; Ειδικότητα;

Στο Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης. Καλλιτεχνική Δ/νση.

Καλημέρα. Ο άντρας μου πέρασε στα μέγαρο μουσικήσ Θεσσαλονίκη. Του είπαν μέχρι Μάρτιο θα έρθει. Εσύ έχεις κάποιο νεώτερο?

Καλημέρα. Την προηγούμενη εβδομάδα που μίλησα μαζί τους, μου είπαν ότι θα δώσουν ανεπίσημα κάποιο περιθώριο επιπλέον στους φορείς, να στείλουν τους φακέλους των υπαλλήλων προς το Μέγαρο, και ότι θα έχω κάποιες μέρες χωρίς νέα τους, γιατί μετά, θα κάνουν συμβούλιο να ξεκινήσουν τη διαδικασία με τα Υπουργεία και τις έγγραφες κοινοποιήσεις προς τις υπηρεσίες μας. Παρόλα αυτά, θα ξαναπάρω από βδομάδα τηλέφωνο, να ρωτήσω σε ποιο σημείο βρίσκονται. Κι εγώ, για Μάρτιο ήξερα από την αρχή, αλλά περιμένουμε και ΦΕΚ, νομίζω ότι δε θα το έχουμε μες στον Μάρτιο κι αυτό.

Chris1981
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Chris1981 » Πέμ Φεβ 21, 2019 9:31 am

jdoe2018 έγραψε:
enik έγραψε:
Chris1981 έγραψε:Καλησπέρα σας,
Γνωρίζετε για την εξέλιξη της διαδικασίας του Β κύκλου κινητικότητας 2018 στο υπουργείο οικονομικών; Η απόφαση του ορισμού των τριμελών οργάνων αξιολόγησης, η οποία αναρτήθηκε από 21/01/2019, δεν εμπεριέχει την ειδική γραμματεία ΣΔΟΕ, με αποτέλεσμα να καθυστερεί η όλη διαδικασία, για τις θέσεις της ειδικής γραμματείας. Παρακαλώ όποιος γνωρίζει την οποιαδήποτε λεπτομέρεια να ενημερώσει.

Έχω μάθει απλά ότι έχουν αρχίσει κάποιες συνεντεύξεις στο υπουργείο Οικονομικών, αλλά επειδή είναι πολλά τα άτομα που έχουν κάνει αίτηση οι διαδικασίες προχωράνε με πολύ αργό ρυθμό, περιμένουμε.

Καλημέρα σας.
Οι συνεντεύξεις στο Υπ.Οικ. προχωράνε, έχω ήδη πάει σε δύο, τουλάχιστον την ΓΓΠΣ. Ερωτήσεις που πρέπει να αναμένετε είναι γιατί θέλετε να αλλάξετε εργασιακό περιβάλλον, ενώ χρήσιμο είναι να έχετε ενημερωθεί για την αποστολή του τμήματος για το οποίο έχετε κάνει αίτηση από το ΠΔ 142/2017.

Καλημέρα σας,
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το γνωρίζω ότι έχουν ξεκινήσει για τις Γ.Γ. Για την Ειδική γραμματεία ΣΔΟΕ δεν έχουν συστήσει ακόμη τριμελές όργανο αξιολόγησης! Αν επιτρέπετε πότε σας κάλεσαν για συνέντευξη, για να έχουμε μία εικόνα για το πόσο σύντομα καλούν δεδομένου ότι το τριμελές όργανο των Γ.Γ. Συστήθηκε από 21/01/2019.

jdoe2018
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό jdoe2018 » Πέμ Φεβ 21, 2019 11:32 am

Chris1981 έγραψε:
jdoe2018 έγραψε:
enik έγραψε:

Καλημέρα σας.

Καλημέρα σας,
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το γνωρίζω ότι έχουν ξεκινήσει για τις Γ.Γ. Για την Ειδική γραμματεία ΣΔΟΕ δεν έχουν συστήσει ακόμη τριμελές όργανο αξιολόγησης! Αν επιτρέπετε πότε σας κάλεσαν για συνέντευξη, για να έχουμε μία εικόνα για το πόσο σύντομα καλούν δεδομένου ότι το τριμελές όργανο των Γ.Γ. Συστήθηκε από 21/01/2019.

Κλήθηκα στις 18/2, αλλά εκτίμησή μου είναι ότι εξαρτάται από το πλήθος των αιτήσεων για κάθε τμήμα.

efigod
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό efigod » Πέμ Φεβ 21, 2019 12:08 pm

SOTSI έγραψε:
efigod έγραψε:
SOTSI έγραψε:
Στο Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης. Καλλιτεχνική Δ/νση.

Καλημέρα. Ο άντρας μου πέρασε στα μέγαρο μουσικήσ Θεσσαλονίκη. Του είπαν μέχρι Μάρτιο θα έρθει. Εσύ έχεις κάποιο νεώτερο?

Καλημέρα. Την προηγούμενη εβδομάδα που μίλησα μαζί τους, μου είπαν ότι θα δώσουν ανεπίσημα κάποιο περιθώριο επιπλέον στους φορείς, να στείλουν τους φακέλους των υπαλλήλων προς το Μέγαρο, και ότι θα έχω κάποιες μέρες χωρίς νέα τους, γιατί μετά, θα κάνουν συμβούλιο να ξεκινήσουν τη διαδικασία με τα Υπουργεία και τις έγγραφες κοινοποιήσεις προς τις υπηρεσίες μας. Παρόλα αυτά, θα ξαναπάρω από βδομάδα τηλέφωνο, να ρωτήσω σε ποιο σημείο βρίσκονται. Κι εγώ, για Μάρτιο ήξερα από την αρχή, αλλά περιμένουμε και ΦΕΚ, νομίζω ότι δε θα το έχουμε μες στον Μάρτιο κι αυτό.

Του συζύγου μου ο φάκελος έχει σταλθεί και μου είπαν ότι περιμένουν να βγει στην διαύγεια. Από ποια υπηρεσία είσαι?

SOTSI
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό SOTSI » Πέμ Φεβ 21, 2019 2:38 pm

efigod έγραψε:
SOTSI έγραψε:
efigod έγραψε:Καλημέρα. Ο άντρας μου πέρασε στα μέγαρο μουσικήσ Θεσσαλονίκη. Του είπαν μέχρι Μάρτιο θα έρθει. Εσύ έχεις κάποιο νεώτερο?

Του συζύγου μου ο φάκελος έχει σταλθεί και μου είπαν ότι περιμένουν να βγει στην διαύγεια. Από ποια υπηρεσία είσαι?

Και τον δικό μου φάκελο πήραν άμεσα από την υπηρεσία μου, αλλά τι να βγάλουν στη Διαύγεια; Να σου πω την αλήθεια παρακολουθώ τη Διαύγειά τους, για να καταλάβω πώς κινούνται και να με βοηθήσει να μπω στο νόημα. Δε γνωρίζω από Εργατική Νομοθεσία, έχω δημοσιοϋπαλληλικό κώδικα εδώ που είμαι και είναι όλα διαφορετικά. Θα το δούμε αν βγει εκεί. Είμαι Διοικητικός Υπάλληλος σε εκπ/κό ίδρυμα. Ο σύζυγός σου πού εργάζεται; Για την Οικονομική τους Υπηρεσία ξέρω ότι είχαν αρκετές θέσεις. Παρόλα αυτά, αν δω κάτι στη Διαύγεια, θα σε ενημερώσω να ξέρεις.

panosgks
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό panosgks » Πέμ Φεβ 21, 2019 4:34 pm

Apostolis69 έγραψε:
swtgar έγραψε:
Apostolis69 έγραψε:
Τελικά ήταν άσχετη με εμάς, Αλλά το έγγραφο ΔΕΝ έχει φύγει για το ΓΛΚ. Η προϊσταμένη του Τμ Προϋπολογισμού δεν το έχει υπογράψει από την περασμένη Τετάρτη...

Συνάδελφε, το Τμ. προϋπολογισμού της ΑΑΔΕ δεν έχει υπογράψει ακόμα για να φύγει το έγγραφο προς ΓΛΚ; Έχει φύγει δηλ. το έγγραφο του ΥΠ.ΕΣ.από κ.Προβή (Τμ. Προϋπολογισμού ΑΑΔΕ) προς Νιζάμη (Ανθρωπίνου Δυναμικού ΑΑΔΕ) κι επιστρέφει πάλι στην κ. Προβή για να το στείλει στο ΓΛΚ; Νόμιζα ότι η κ.Νιζάμη το στέλνει στο ΓΛΚ.

Όχι, η κα Προβη τελικα, το έδωσε στην προϊσταμένη της στο Τμ Προϋπολογισμού. Αυτήν, μετά από τηλ μου το βρήκε, το υπέγραψε και το προώθησε σήμερα για ακόμη μια υπογραφή στον Δ/ντη της. Μου είπε την Παρασκευή να το αναζητήσω στο ΓΛΚ (κος Κόκκινος). Μετά, από αυτόν αφού το τελειώσουμε και εκεί, επιστρέφει στην κα Νιζαμη με κοινοποίηση στην κα Προβη (ή το ανάποδο, δεν ήταν σίγουρη αυτή που μου το είπε). Τότε, οι ήδη γραμμένες αποφάσεις θα πάνε για υπογραφη - διαύγεια - ΦΕΚ.
Αυτό που με προβλημάτισε σήμερα, ηταν ότι η προϊσταμένη στο Τμ Προϋπολογισμού, δεν ήξερε πόσο επείγουσα ήταν η διεκπαιρεωση του, δεν ήξερε ότι οι αυτό διοικητικές εκλογές επηρεάζουν όσους είμαστε από ΟΤΑ. Προς τιμήν της, μόλις της το εξήγησα, το προώθησε.

Συνάδελφε αποστόλη,εαν έρθεις σε επικοινωνία αύριο με γλκ,στείλε στοιχεία γραφείων και τον αρμόδιο υπάλληλο σε παρακαλώ!πρέπει να πιέσουμε και να έχουμε φεκ μέσα στον μαρτιο οπωσδήποτε.

Apostolis69
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό Apostolis69 » Πέμ Φεβ 21, 2019 6:01 pm

panosgks έγραψε:
Apostolis69 έγραψε:
swtgar έγραψε:Συνάδελφε, το Τμ. προϋπολογισμού της ΑΑΔΕ δεν έχει υπογράψει ακόμα για να φύγει το έγγραφο προς ΓΛΚ; Έχει φύγει δηλ. το έγγραφο του ΥΠ.ΕΣ.από κ.Προβή (Τμ. Προϋπολογισμού ΑΑΔΕ) προς Νιζάμη (Ανθρωπίνου Δυναμικού ΑΑΔΕ) κι επιστρέφει πάλι στην κ. Προβή για να το στείλει στο ΓΛΚ; Νόμιζα ότι η κ.Νιζάμη το στέλνει στο ΓΛΚ.

Όχι, η κα Προβη τελικα, το έδωσε στην προϊσταμένη της στο Τμ Προϋπολογισμού. Αυτήν, μετά από τηλ μου το βρήκε, το υπέγραψε και το προώθησε σήμερα για ακόμη μια υπογραφή στον Δ/ντη της. Μου είπε την Παρασκευή να το αναζητήσω στο ΓΛΚ (κος Κόκκινος). Μετά, από αυτόν αφού το τελειώσουμε και εκεί, επιστρέφει στην κα Νιζαμη με κοινοποίηση στην κα Προβη (ή το ανάποδο, δεν ήταν σίγουρη αυτή που μου το είπε). Τότε, οι ήδη γραμμένες αποφάσεις θα πάνε για υπογραφη - διαύγεια - ΦΕΚ.
Αυτό που με προβλημάτισε σήμερα, ηταν ότι η προϊσταμένη στο Τμ Προϋπολογισμού, δεν ήξερε πόσο επείγουσα ήταν η διεκπαιρεωση του, δεν ήξερε ότι οι αυτό διοικητικές εκλογές επηρεάζουν όσους είμαστε από ΟΤΑ. Προς τιμήν της, μόλις της το εξήγησα, το προώθησε.

Συνάδελφε αποστόλη,εαν έρθεις σε επικοινωνία αύριο με γλκ,στείλε στοιχεία γραφείων και τον αρμόδιο υπάλληλο σε παρακαλώ!πρέπει να πιέσουμε και να έχουμε φεκ μέσα στον μαρτιο οπωσδήποτε.

Ναι θα πάρω στον προϊστάμενο τους. Τα τηλ είναι ήδη γραμμένα. Είμαστε οριακά. Εχεις δίκιο, δεν πάει άλλο... Να δεις που φέτος δεν θα προλάβουν να πάρουν άλλους. Και μετά ποιος ξέρει τι θα γίνει. Θα σας ενημερωσω

spiderman
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό spiderman » Πέμ Φεβ 21, 2019 6:41 pm

Apostolis69 έγραψε:
panosgks έγραψε:
Apostolis69 έγραψε:Όχι, η κα Προβη τελικα, το έδωσε στην προϊσταμένη της στο Τμ Προϋπολογισμού. Αυτήν, μετά από τηλ μου το βρήκε, το υπέγραψε και το προώθησε σήμερα για ακόμη μια υπογραφή στον Δ/ντη της. Μου είπε την Παρασκευή να το αναζητήσω στο ΓΛΚ (κος Κόκκινος). Μετά, από αυτόν αφού το τελειώσουμε και εκεί, επιστρέφει στην κα Νιζαμη με κοινοποίηση στην κα Προβη (ή το ανάποδο, δεν ήταν σίγουρη αυτή που μου το είπε). Τότε, οι ήδη γραμμένες αποφάσεις θα πάνε για υπογραφη - διαύγεια - ΦΕΚ.

Ναι θα πάρω στον προϊστάμενο τους. Τα τηλ είναι ήδη γραμμένα. Είμαστε οριακά. Εχεις δίκιο, δεν πάει άλλο... Να δεις που φέτος δεν θα προλάβουν να πάρουν άλλους. Και μετά ποιος ξέρει τι θα γίνει. Θα σας ενημερωσω

συνάδελφοι είμαστε οριακά, πρέπει να πιέσουμε ώστε την άλλη βδομάδα να έχει απαντήσει το γλκ στην ααδε γιατί μετά θα πρέπει να βγει από την οικονομική υπηρεσία της ααδε η βεβαίωση ύπαρξη πίστωσης, η οποία αν κρίνω από τον χρόνο που κινούνται τότε θα φάμε τουλάχιστον άλλη μια βδομάδα, προκειμένου να πάνε οι αποφάσεις για υπογραφή και ΦΕΚ. Είμαστε πολύ οριακά για να προλάβουμε.

efigod
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό efigod » Πέμ Φεβ 21, 2019 7:15 pm

SOTSI έγραψε:
efigod έγραψε:
SOTSI έγραψε:

Και τον δικό μου φάκελο πήραν άμεσα από την υπηρεσία μου, αλλά τι να βγάλουν στη Διαύγεια; Να σου πω την αλήθεια παρακολουθώ τη Διαύγειά τους, για να καταλάβω πώς κινούνται και να με βοηθήσει να μπω στο νόημα. Δε γνωρίζω από Εργατική Νομοθεσία, έχω δημοσιοϋπαλληλικό κώδικα εδώ που είμαι και είναι όλα διαφορετικά. Θα το δούμε αν βγει εκεί. Είμαι Διοικητικός Υπάλληλος σε εκπ/κό ίδρυμα. Ο σύζυγός σου πού εργάζεται; Για την Οικονομική τους Υπηρεσία ξέρω ότι είχαν αρκετές θέσεις. Παρόλα αυτά, αν δω κάτι στη Διαύγεια, θα σε ενημερώσω να ξέρεις.

Είναι για βοηθητικό προσωπικό ΔΕ. Του είπαν ότι θα ανέβει και κ μετά θα το στείλουν στο γενικό λογιστήριο και ότι μετά την διαύγεια να περιμένει 15 μέρες. Πάνε ομαδικά ή μεμονωμένα?

Apostolis69
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό Apostolis69 » Πέμ Φεβ 21, 2019 7:56 pm

spiderman έγραψε:
Apostolis69 έγραψε:
panosgks έγραψε:Συνάδελφε αποστόλη,εαν έρθεις σε επικοινωνία αύριο με γλκ,στείλε στοιχεία γραφείων και τον αρμόδιο υπάλληλο σε παρακαλώ!πρέπει να πιέσουμε και να έχουμε φεκ μέσα στον μαρτιο οπωσδήποτε.

συνάδελφοι είμαστε οριακά, πρέπει να πιέσουμε ώστε την άλλη βδομάδα να έχει απαντήσει το γλκ στην ααδε γιατί μετά θα πρέπει να βγει από την οικονομική υπηρεσία της ααδε η βεβαίωση ύπαρξη πίστωσης, η οποία αν κρίνω από τον χρόνο που κινούνται τότε θα φάμε τουλάχιστον άλλη μια βδομάδα, προκειμένου να πάνε οι αποφάσεις για υπογραφή και ΦΕΚ. Είμαστε πολύ οριακά για να προλάβουμε.

Οποίος μένει Αθηνα, πρέπει να πάει την υπόθεση χερι-χερι. Αν χρειαστεί να μπει πληρεξούσιος δικηγόρος να το κάνει. Το "άμεσα" σημαίνει από ο, τι κατάλαβα 1+ εβδομαδα. Έχουμε δρόμο ακόμη και οι ανησυχίες σου είναι βάσιμες. Θα χάσουμε την δυνατότητα για λίγο. Εκεί έφτασε.
,

Chris1981
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Chris1981 » Πέμ Φεβ 21, 2019 11:26 pm

jdoe2018 έγραψε:
Chris1981 έγραψε:
jdoe2018 έγραψε:
Καλημέρα σας.

Καλημέρα σας,

Κλήθηκα στις 18/2, αλλά εκτίμησή μου είναι ότι εξαρτάται από το πλήθος των αιτήσεων για κάθε τμήμα.

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Εγώ με την σειρά μου να προσθέσω ότι σήμερα αναρτήθηκε επιτέλους η τροποποίηση της απόφασης που αφορά τα τριμελή όργανα αξιολόγησης κινητικότητας του υπουργείου οικονομικών και καλύπτει πλέον το σύνολο των υπηρεσιών! Οπότε αν το πάρουμε αναλογικά σε 20-25 ημέρες θα πρέπει να ξεκινήσουν και οι συνεντεύξεις!

athenshall
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό athenshall » Παρ Φεβ 22, 2019 12:18 am

"Σε περίπτωση που εντός αποκλειστικής προθεσμίας 10 ημερών από την ανωτέρω ενημέρωση ο υποψήφιος παραιτείται ή δεν προσκομίζει τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την απόδειξη των τυπικών του προσόντων ή η υπηρεσία προέλευσης προσκομίσει δικαιολογητικά, από τα οποία βεβαιώνεται η μη πλήρωση των προϋποθέσεων για τον επιλεγέντα, η υπηρεσία του φορέα υποδοχής ενημερώνει αμελλητί το τριμελές όργανο για την υπόδειξη του επικρατέστερου επιλαχόντα"

ΑΥΤΕΣ ΟΙ 10 ΗΜΈΡΕΣ ΕΊΝΑΙ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑΚΕΣ Ή ΕΡΓΑΣΙΜΕΣ;;;;

oki
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό oki » Παρ Φεβ 22, 2019 8:18 am

Apostolis69 έγραψε:
spiderman έγραψε:
Apostolis69 έγραψε:Ναι θα πάρω στον προϊστάμενο τους. Τα τηλ είναι ήδη γραμμένα. Είμαστε οριακά. Εχεις δίκιο, δεν πάει άλλο... Να δεις που φέτος δεν θα προλάβουν να πάρουν άλλους. Και μετά ποιος ξέρει τι θα γίνει. Θα σας ενημερωσω

Οποίος μένει Αθηνα, πρέπει να πάει την υπόθεση χερι-χερι. Αν χρειαστεί να μπει πληρεξούσιος δικηγόρος να το κάνει. Το "άμεσα" σημαίνει από ο, τι κατάλαβα 1+ εβδομαδα. Έχουμε δρόμο ακόμη και οι ανησυχίες σου είναι βάσιμες. Θα χάσουμε την δυνατότητα για λίγο. Εκεί έφτασε.
,

Γιατί λες ότι θα χάσετε την δυνατότητα; Αν δεν ολοκληρωθεί η μετάταξη μέσα σε κάποιο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, ακυρώνεται;

Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης