ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
Tomi83
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 10, 2019 8:59 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό Tomi83 » Σάβ Μαρ 07, 2020 5:09 pm

paili έγραψε:
Tomi83 έγραψε:
paili έγραψε:Ναι.την Παρασκευή.. Σεπε..για υπηρεσία της Αττικής


Πόσο καιρό πριν σας ειδοποίησαν; Με email; Στην συνέντευξη τι ερωτήσεις έκαναν ; Χρειάστηκε να έχετε μαζί σας κάποια χαρτιά;

4 μερες πριν με e mail.πολυ γενικα πραγματα ρωτησαν,για ποιο λογο θελω να φυγω απο την υπηρεσια μου,τι εχω κανει στο δημοσιο γενικα και αν εχω κανει αιτηση σε αλλο κυκλο.οχι δεν χρειαζεται τιποτα να εχεις μαζι.


Σε ευχαριστώ πολύ
Να σε ρωτήσω μήπως ξέρεις από την στιγμή που θα πας στην νέα υπηρεσία με τις άδειες που υπάρχουνε τι γίνεται;

filter30
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 20, 2019 10:54 am

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό filter30 » Κυρ Μαρ 08, 2020 8:56 am

Μήπως γνωρίζετε ποια είναι η διαδικασία που κινείται από το φορέα υποδοχής μέχρι να βγεί το ΦΕΚ ? έχει γίνει αποδοχή θέσης έχει λάβει το πιστοποιητικό μεταβολών. Μετά τις ενέργειες χρειάζοντα ?ι και αν είναι χρονοβόρες ... Ευχαριστώ πολύ όποιος γνωρίζει ας μας καθοδηγήσει ..

billkia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Μαρ 15, 2019 3:05 am

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό billkia » Δευ Μαρ 09, 2020 6:08 pm

Και εγώ αυτό θα ήθελα να μάθω,πόσο διαρκεί όλο το θέμα.ας μας απαντήσει κάποιος που είναι γνώστης του θέματος.

enik
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Τετ Δεκ 23, 2015 10:41 am

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό enik » Πέμ Μαρ 12, 2020 10:26 am

Η διαδικασία είναι ο φορέας προέλευσης στέλνει τα χαρτιά στο φορέα υποδοχής, μετά γίνεται μια επεξεργασία από το φορέα προέλευσης, γενικό λογιστήριο, υπογραφή υπουργού, έγκριση από οικονομικές υπηρεσίες και μετά αποστολή για ΦΕΚ. Κανονικά κανά τρίμηνο είναι ο χρόνος.
Όμως τώρα με τον κορωναϊό, άδειες ειδικού σκοπού για γονείς κλπ, όσοι έχουμε προθεσμία μέχρι τις 31 Μαίου από παλιότερους κύκλους κινητικότητας θα αγχωθούμε πολύ πάλι μέχρι να ολοκληρωθούν όλα αυτά...

Spacedog
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τετ Απρ 08, 2020 2:46 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό Spacedog » Τετ Απρ 08, 2020 5:48 pm

Τι συμβαίνει με τις άδειες προηγούμενων ετών αν επιτευχθεί η μετάταξη; ( αν δεν επιτρέπονται γιατί υπάρχουν); Μεταφέρονται ή πληρώνονται από τον φορέα προέλευσης;

enik
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Τετ Δεκ 23, 2015 10:41 am

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό enik » Τετ Απρ 08, 2020 9:36 pm

Spacedog έγραψε:Τι συμβαίνει με τις άδειες προηγούμενων ετών αν επιτευχθεί η μετάταξη; ( αν δεν επιτρέπονται γιατί υπάρχουν); Μεταφέρονται ή πληρώνονται από τον φορέα προέλευσης;


Νομίζω μεταφέρεται μόνο η άδεια του τρέχοντος έτους και του προηγούμενου, οι άλλες χάνονται.

gaidouragatho
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Ιαν 11, 2016 12:34 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό gaidouragatho » Πέμ Απρ 09, 2020 9:58 am

Στη Βεβαίωση υπολοίπου αδειών καταγράφονται και επομένως μεταφέρονται τα υπόλοιπα : κανονικής άδειας (μπορεί να περιλαμβάνει υπόλοιπο κανονικής άδειας μόνο του προηγούμενου ημερολογιακού έτους), αιμοδοτικής άδειας, γονικής άδειας, άδειας υπηρεσιακής αναπλήρωσης ν4250/αρ.38, ειδικής άδειας. Όλες οι άδειες εξαντλούνται έως 31/12 εκτός της άδειας υπηρεσιακής αναπλήρωσης, ενώ το υπόλοιπο κανονικής άδειας μπορεί να μεταφερθεί στο επόμενο και μόνο ημερολογιακό έτος λόγω μη χορήγησής της εξαιτίας αυξημένων υπηρεσιακών αναγκών και εφόσον υπάρχει υπουργική απόφαση.

corsair
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Παρ Δεκ 05, 2014 12:37 am

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό corsair » Κυρ Απρ 12, 2020 6:06 pm

marios1969 έγραψε:Παρακαλώ όποιος γνωρίζει να μου απαντήσει:
Το 65% κάλυψης θέσεων στο φορέα προέλευσης υπολογίζεται ανά Κλάδο ή ανά Κατηγορία/Κλάδο??? (πχ. 65% του κλάδου Διοικητικού γενικά ή 65% του Κλάδου/κατηγορίας ΠΕ Διοικητικού, 65% του ΤΕ Διοικητικού, 65% του ΔΕ Διοικητικού?).

Είναι σοβαρή λεπτομέρεια και φοβάμαι πως κάθε φορέας προέλευσης το υπολογίζει όπως τον βολεύει!!
Τελικά βρήκες ορθή απάντηση ή νομοθεσία??Αν σε μια υπηρεσία είναι 2 ΠΕ Διοικητικοί,2 ΤΕ Διοικητικοί,και 2 ΔΕ διοικητικοί τότε σαυτην την υπηρεσία ο κλάδος των διοικητικών έχει 6 άτομα?? και το ποσοστό είναι επί των έξι ατόμων σωστά?τα ΠΕ,ΤΕ,ΔΕ είναι κατηγορία εκπαίδευσης σωστά ακομα στη apografi στα στοιχεια των υπαλλήλων εκεί που λέει κλάδος αναφέρει μόνο διοικητικός ενώ στην πεδίο κατηγορία εκπαίδευσης υπάρχει το ΠΕ<ΤΕ<ΔΕ και στον υπαλληλικο κωδικα λεει οτι τα ΠΕ>ΤΕ>ΔΕ ειναι κατηγοριες εκπαιδευσης

Tomi83
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 10, 2019 8:59 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό Tomi83 » Τρί Απρ 28, 2020 5:47 pm

Καλησπέρα χρόνια πολλά Χριστός Ανέστη με υγεία. Κανένα νεότερο υπάρχει για τον ΣΕΠΕ;

sY8vW9
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Τρί Οκτ 01, 2019 3:52 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό sY8vW9 » Τρί Απρ 28, 2020 8:38 pm

corsair έγραψε:
marios1969 έγραψε:Παρακαλώ όποιος γνωρίζει να μου απαντήσει:
Το 65% κάλυψης θέσεων στο φορέα προέλευσης υπολογίζεται ανά Κλάδο ή ανά Κατηγορία/Κλάδο??? (πχ. 65% του κλάδου Διοικητικού γενικά ή 65% του Κλάδου/κατηγορίας ΠΕ Διοικητικού, 65% του ΤΕ Διοικητικού, 65% του ΔΕ Διοικητικού?).

Είναι σοβαρή λεπτομέρεια και φοβάμαι πως κάθε φορέας προέλευσης το υπολογίζει όπως τον βολεύει!!
Τελικά βρήκες ορθή απάντηση ή νομοθεσία??Αν σε μια υπηρεσία είναι 2 ΠΕ Διοικητικοί,2 ΤΕ Διοικητικοί,και 2 ΔΕ διοικητικοί τότε σαυτην την υπηρεσία ο κλάδος των διοικητικών έχει 6 άτομα?? και το ποσοστό είναι επί των έξι ατόμων σωστά?τα ΠΕ,ΤΕ,ΔΕ είναι κατηγορία εκπαίδευσης σωστά ακομα στη apografi στα στοιχεια των υπαλλήλων εκεί που λέει κλάδος αναφέρει μόνο διοικητικός ενώ στην πεδίο κατηγορία εκπαίδευσης υπάρχει το ΠΕ<ΤΕ<ΔΕ και στον υπαλληλικο κωδικα λεει οτι τα ΠΕ>ΤΕ>ΔΕ ειναι κατηγοριες εκπαιδευσης


To έχω γράψει και στο άλλο θέμα, σήμερα αμφισβητούν το έγγραφο του έτους 2008 και λένε ότι είναι κλάδος+κατηγορία. Όλα αλά καρτ σε αυτή τη χώρα. Επίσης κάτι αστείες δικαιολογίες περί διαφορετικών καθηκόντων .. Τίθεται θέμα ισονομίας, δεν μπορεί επί χρόνια να ισχύει κάτι και να έχουν γίνει μεταθέσεις με αυτό το χαρτί και τώρα να το αλλάζουν !

marios1969
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 18, 2017 10:03 am

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό marios1969 » Τετ Απρ 29, 2020 10:22 am

sY8vW9 έγραψε:
corsair έγραψε:
marios1969 έγραψε:Παρακαλώ όποιος γνωρίζει να μου απαντήσει:
Το 65% κάλυψης θέσεων στο φορέα προέλευσης υπολογίζεται ανά Κλάδο ή ανά Κατηγορία/Κλάδο??? (πχ. 65% του κλάδου Διοικητικού γενικά ή 65% του Κλάδου/κατηγορίας ΠΕ Διοικητικού, 65% του ΤΕ Διοικητικού, 65% του ΔΕ Διοικητικού?).

Είναι σοβαρή λεπτομέρεια και φοβάμαι πως κάθε φορέας προέλευσης το υπολογίζει όπως τον βολεύει!!
Τελικά βρήκες ορθή απάντηση ή νομοθεσία??Αν σε μια υπηρεσία είναι 2 ΠΕ Διοικητικοί,2 ΤΕ Διοικητικοί,και 2 ΔΕ διοικητικοί τότε σαυτην την υπηρεσία ο κλάδος των διοικητικών έχει 6 άτομα?? και το ποσοστό είναι επί των έξι ατόμων σωστά?τα ΠΕ,ΤΕ,ΔΕ είναι κατηγορία εκπαίδευσης σωστά ακομα στη apografi στα στοιχεια των υπαλλήλων εκεί που λέει κλάδος αναφέρει μόνο διοικητικός ενώ στην πεδίο κατηγορία εκπαίδευσης υπάρχει το ΠΕ<ΤΕ<ΔΕ και στον υπαλληλικο κωδικα λεει οτι τα ΠΕ>ΤΕ>ΔΕ ειναι κατηγοριες εκπαιδευσης


To έχω γράψει και στο άλλο θέμα, σήμερα αμφισβητούν το έγγραφο του έτους 2008 και λένε ότι είναι κλάδος+κατηγορία. Όλα αλά καρτ σε αυτή τη χώρα. Επίσης κάτι αστείες δικαιολογίες περί διαφορετικών καθηκόντων .. Τίθεται θέμα ισονομίας, δεν μπορεί επί χρόνια να ισχύει κάτι και να έχουν γίνει μεταθέσεις με αυτό το χαρτί και τώρα να το αλλάζουν !


Έλεος! Όπως τους συμφέρει κάθε φορά!

sY8vW9
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Τρί Οκτ 01, 2019 3:52 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό sY8vW9 » Τετ Απρ 29, 2020 8:17 pm

marios1969 έγραψε:
sY8vW9 έγραψε:
corsair έγραψε:Τελικά βρήκες ορθή απάντηση ή νομοθεσία??Αν σε μια υπηρεσία είναι 2 ΠΕ Διοικητικοί,2 ΤΕ Διοικητικοί,και 2 ΔΕ διοικητικοί τότε σαυτην την υπηρεσία ο κλάδος των διοικητικών έχει 6 άτομα?? και το ποσοστό είναι επί των έξι ατόμων σωστά?τα ΠΕ,ΤΕ,ΔΕ είναι κατηγορία εκπαίδευσης σωστά ακομα στη apografi στα στοιχεια των υπαλλήλων εκεί που λέει κλάδος αναφέρει μόνο διοικητικός ενώ στην πεδίο κατηγορία εκπαίδευσης υπάρχει το ΠΕ<ΤΕ<ΔΕ και στον υπαλληλικο κωδικα λεει οτι τα ΠΕ>ΤΕ>ΔΕ ειναι κατηγοριες εκπαιδευσης


To έχω γράψει και στο άλλο θέμα, σήμερα αμφισβητούν το έγγραφο του έτους 2008 και λένε ότι είναι κλάδος+κατηγορία. Όλα αλά καρτ σε αυτή τη χώρα. Επίσης κάτι αστείες δικαιολογίες περί διαφορετικών καθηκόντων .. Τίθεται θέμα ισονομίας, δεν μπορεί επί χρόνια να ισχύει κάτι και να έχουν γίνει μεταθέσεις με αυτό το χαρτί και τώρα να το αλλάζουν !


Έλεος! Όπως τους συμφέρει κάθε φορά!


Θα πρέπει να γίνει μια συντονισμένη κίνηση πάνω σε αυτό το θέμα, δεν ξέρω με ποιο τρόπο, π.χ. ΑΔΕΔΥ;

iordanis83
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 26, 2019 4:09 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό iordanis83 » Παρ Μάιος 01, 2020 10:33 pm

Καλησπέρα παιδιά άκουσα σε δηλώσεις του υφυπουργού μεταφορών ότι όσοι από τους υπαλλήλους των ΜΜΕ έχουν κάνει αιτήματα κινητικότητας για άλλους φορείς ότι θα ανασταλούν όλες οι διαδικασίες της κινητικότητας ...Ξέρεις κανείς κάτι σχετικά με αυτό ? αν σε έχουν επιλέξει σε μια θέση δηλαδή τη χάνεις ; Είναι κάνεις από Μέσα Μαζικής Μεταφοράς που να έχει κάνει αίτημα κινητικότητας κτλ και να γνωρίζει κάτι σχετικό ;

marios1969
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 18, 2017 10:03 am

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό marios1969 » Σάβ Μάιος 02, 2020 10:14 am

iordanis83 έγραψε:Καλησπέρα παιδιά άκουσα σε δηλώσεις του υφυπουργού μεταφορών ότι όσοι από τους υπαλλήλους των ΜΜΕ έχουν κάνει αιτήματα κινητικότητας για άλλους φορείς ότι θα ανασταλούν όλες οι διαδικασίες της κινητικότητας ...Ξέρεις κανείς κάτι σχετικά με αυτό ? αν σε έχουν επιλέξει σε μια θέση δηλαδή τη χάνεις ; Είναι κάνεις από Μέσα Μαζικής Μεταφοράς που να έχει κάνει αίτημα κινητικότητας κτλ και να γνωρίζει κάτι σχετικό ;


(Για την ακρίβεια, υπάλληλοι των ΜΜΜ όχι ΜΜΕ).. Ναι ακούστηκε αυτό προφορικά αλλά προς το παρόν δεν υπάρχει κάποια γραπτή οδηγία-εγκύκλιος...

iordanis83
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 26, 2019 4:09 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό iordanis83 » Σάβ Μάιος 02, 2020 10:17 pm

Και εγώ ακούω διάφορα από πολλούς ότι βγήκε και γραπτώς κτλ τη Δευτέρα θα ρωτήσω το ανθρώπινο δυναμικό δε ξέρω αν ανήκεις και εσύ στα ΜΜΜ αλλά εντάξει είναι αδικία να έχει επιλεγεί κάποιος και να χάσει τη θέση εκτός και αν είναι προσωρινό και όποιος έχει επιλεγεί μπορεί να τη κρατήσει μέχρι να γίνει άρση του μέτρου...Υποθετικά μιλώντας πάντα...


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Google [Bot], SF123456 και 4 επισκέπτες