ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
ertianos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 30, 2018 10:25 am

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό ertianos » Πέμ Φεβ 06, 2020 10:30 am

std124709 έγραψε:Σύμφωνα με την τελευταία Τροποποίηση διατάξεων του Ενιαίου Συστήματος Κινητικότητας (Αθήνα, 17 Ιανουαρίου 2020)

"...Για τη διενέργεια μετάταξης ή απόσπασης το ποσοστό κάλυψης των θέσεων στο φορέα
προέλευσης του κλάδου στον οποίο ανήκει ο υπάλληλος, κατά την καταληκτική ημερομηνία
υποβολής των αιτήσεων για τη διαδικασία επιλογής, καθώς και κατά το χρόνο έκδοσης της
απόφασης, πρέπει να ανέρχεται σε ποσοστό τουλάχιστον εξηνταπέντε τοις εκατό (65%) επί του
συνόλου των οργανικών θέσεων του εν λόγω κλάδου, στο οποίο ποσοστό δεν συμπεριλαμβάνονται
υπάλληλοι, οι οποίοι απουσιάζουν με μακροχρόνια άδεια, όπως ιδίως άνευ αποδοχών,
υπηρεσιακής εκπαίδευσης ή είναι αποσπασμένοι σε άλλον φορέα...."

Προσωπικά δεν βλέπω να αναφέρεται κάπου η κατηγορία.
Παρακαλώ, όμως, κι άλλους συναδέλφους εάν γνωριζουν κάτι σχετικά να μας ενημερώσουν.

Αν και έχουν απαντήσει και άλλοι παραπάνω, στην ίδια εγκύκλιο έχει παραδείγματα όπως:
π.χ στην περίπτωση που στην ίδια υπηρεσία προβλέπεται κλάδος/ειδικότητα ΠΕ Διοικητικού και κλάδος ΠΕ Διοικητικού Οικονομικού και κλάδος ΠΕ Διοικητικού Λογιστικού, οι ως άνω παρεμφερείς κατ΄ ονομασία κλάδοι θα λογίζονται ως ένας για την εφαρμογή των σχετικών διατάξεων εφόσον για την πρόσληψη σε αυτούς απαιτούνται τα ίδια τυπικά προσόντα. Επιπλέον, σε περίπτωση του κλάδου ΔΕ Τεχνικού ή ΥΕ, στον όποιο περιλαμβάνονται διάφορες ειδικότητες, ο έλεγχος των προϋποθέσεων γίνεται βάσει της ειδικότητας του υπαλλήλου.

Όπως διατυπώνονται, κλάδοι είναι όσοι απαιτούν τα ίδια τυπικά προσόντα και άρα εμπεριέχεται η κατηγορία.

ΥΓ: αν το ψευδώνυμο είναι αυτό που νομίζω, είμαστε σχεδόν σειρά. :wink:

zisis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Φεβ 07, 2020 9:33 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό zisis » Παρ Φεβ 07, 2020 10:56 pm

Σχετικά με τον περιορισμό τής κινητικοτητας στα κέντρα κοινωνικής πρόνοιας,ανήκω στον β κύκλο του 18 έχει υπογραφεί από τον περιφερειάρχη,πήγε για αλλαγή μισθοδοσίας. Συνεχίζει κανονικά για ΦΕΚ η πρέπει να πάει πρώτα για έγκριση από τον υπουργό?

mariavoyatzi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Δευ Οκτ 28, 2019 4:13 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό mariavoyatzi » Σάβ Φεβ 08, 2020 1:09 am

johntram έγραψε:Καλημέρα.
Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα ήμουν υποχρεωμένος. Είμαι υπάλληλος σε οργανισμό του δημοσίου με σχέση εργασίας ΙΔΑΧ. Στο σύστημα δείχνει την αίτηση σε κατάσταση "δεν ελέγχθηκε".Η αίτηση της κινητικότητας αφορούσε και θέση σε δήμο (κοινωφελή υπηρεσία). 'Ελαβα mail από τον δήμο όπου ανάμεσα στα άλλα ζητάνε ημερομηνία μονιμοποίησης τον μέσο όρο βαθμολογίας των εκθέσεων αξιολόγησης από το 2009 μέχρι και το 2018 και αν υπάρχει κάποιο κώλυμμα στη μετάταξη.
Με δεδομένο ότι ως ΙΔΑΧ δεν υπάρχει ημερομηνία μονιμοποίησης και επίσης στον οργανισμό που είμαι δεν έχει γίνει ποτέ αξιολόγηση θεωρείτε ότι δεν θα προχωρήσει η μετάταξή μου?
Ο δήμος ζητάει από μένα "πρόσφατο πλήρες πιστοποιητικό υπηρεσιακών μεταβολών" που να περιέχει και τα παραπάνω. Ζήτησα από τη Διεύθηνση προσωπικού με αριθμό πρωτοκόλλου να μου δώσουν το πιστοποιητικό αλλά το σίγουρο είναι ότι κάποια στοιχεία δεν υπάρχουν.
Σας ευχαριστώ και συγνώμη για το μακροσκελές ποστ αλλά δεν γνωρίζω από αυτές τις διαδικασίες.


Υπάρχει ΦΕΚ που σε συμπεριλαμβάνει, αυτό πρέπει να προσκομίσεις ως "μονιμοποίηση". Σχετικά με τις αξιολογήσεις, να ζητήσεις έγγραφο που να αναφέρει ο φορέας προέλευσης ότι δεν έχουν υλοποιηθεί αξιολογήσεις. Αν θέλουν να σε απορρίψουν από τον φορέα υποδοχής, θα σε απορρίψουν. Αν δεν θέλουν να σε απορρίψουν, δεν θα σκαλώσουν σε αυτά που ρωτάς.

sY8vW9
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Τρί Οκτ 01, 2019 3:52 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό sY8vW9 » Σάβ Φεβ 08, 2020 2:16 pm

iordanis83 έγραψε:Ναι αλλά ξανά τσεκάρουν τις προϋποθέσεις σε περίπτωση που σε επιλέξει ένας φορέας υποδοχής για το αν τηρείται το 65% στο φορεα προέλευσης και οτι άλλες προϋποθέσεις υπάρχουν...Άρα επίτηδες λογικά το αφήνουν και γράφει δεν ελέγχθηκε... Διορθώστε με αν κάνω λάθος


15-20 μέρες πήγαν χαμένες γιατί οι φορείς προέλευσης δεν έκαναν ελέγχους. Τώρα αλληλογραφία και άλλες 15 μέρες. Πάντως οι τεχνικοί των ΟΤΑ δεν φεύγουν γιατί οι Δήμαρχοι έχουν το βέτο. Εκτός αν κάποιος έχει πολύ δυνατό βύσμα.

mariavoyatzi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Δευ Οκτ 28, 2019 4:13 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό mariavoyatzi » Σάβ Φεβ 08, 2020 10:23 pm

sY8vW9 έγραψε:
iordanis83 έγραψε:Ναι αλλά ξανά τσεκάρουν τις προϋποθέσεις σε περίπτωση που σε επιλέξει ένας φορέας υποδοχής για το αν τηρείται το 65% στο φορεα προέλευσης και οτι άλλες προϋποθέσεις υπάρχουν...Άρα επίτηδες λογικά το αφήνουν και γράφει δεν ελέγχθηκε... Διορθώστε με αν κάνω λάθος


15-20 μέρες πήγαν χαμένες γιατί οι φορείς προέλευσης δεν έκαναν ελέγχους. Τώρα αλληλογραφία και άλλες 15 μέρες. Πάντως οι τεχνικοί των ΟΤΑ δεν φεύγουν γιατί οι Δήμαρχοι έχουν το βέτο. Εκτός αν κάποιος έχει πολύ δυνατό βύσμα.


Ακριβώς, οι μηχανικοί των ΟΤΑ την φάγανε, κι όπως προβλέπεται από τις πιέσεις τις ΚΕΔΕ, η προϋπόθεση της σύμφωνης γνώμης θα επεκταθεί σε όλους τους υπαλλήλους των ΟΤΑ στον μέλλον. Άρα, όποιος πρόλαβε, πρόλαβε με το ισχύον σύστημα κινητικότητας..!

volelena
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ Φεβ 01, 2016 8:06 am

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό volelena » Δευ Φεβ 17, 2020 12:09 pm

Μήπως κάποιος μπορεί να μου απαντήσει τι ισχύει ακριβώς;
Το ποσοστό 65% βγαίνει από το σύνολο των οργανικών θέσεων; Πχ. σε μια υπηρεσία το οργανόγραμμα έχει 7 θέσεις ΠΕ ΔΙΟΙΚ.
ή βγαίνει από το σύνολο των υπηρετούντων πχ από τους 7 υπηρετούν οι 4 (υπάρχει και 5ος που λείπει με απόσπαση).
Γιατί αρχικά η αίτησή μου είχε εγκριθεί και τώρα απορρίφθηκε με αιτιολογία μη κάλυψης του ποσοστού.

Θέλω να ξέρω ακριβώς πριν προβώ σε κάποια ενέργεια. Να σημειώσω ότι εγώ που κάνω αίτηση βρίσκομαι σε άδεια λοχείας.
Στην εγκύκλιο 17/01/2020 αναφέρει στην σελ 4 πάνω πάνω ''......απόσπαση ή μετάταξη. Διευκρινίζεται ότι για τον έλεγχο του εν λόγω ποσοστού σε ό,τι αφορά τις θέσεις του οικείου κλάδου, λαμβάνονται υπόψη τόσο οι οργανικές (μόνιμες και ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου) όσο και οι προσωποπαγείς θέσεις ενώ κατά τον υπολογισμό των προϋποθέσεων κάλυψης του απαιτούμενου ποσοστού του κλάδου λαμβάνεται υπόψη ο αριθμός των καλυμμένων θέσεων – υπηρετούντων με την επιφύλαξη ότι αυτοί δεν απουσιάζουν μακροχρονίως κατά τα αναφερόμενα κατωτέρω....''

Δεν λέει ότι λαμβάνεται υπόψη ο αριθμός των καλυμμένων θέσεων - υπηρετούντων;

Και σε περίπτωση συναδέλφου στο οργανόγραμμα έχει 8 θέσεις ΔΕ και υπηρετούν οι 3. Αποκλείεται από την κινητικότητα; Κάνει ταυτόχρονη αίτηση για μετάταξη σε άλλη υπηρεσία και σε ανώτερο κλάδο.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις. Προσπαθώ να μιλήσω με την κα Γρηγοριάδου στο Διοικητικής στο 213-1313394 αλλά δεν θέλει να με εξυπηρετήσει και να μου πει

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό daredevil » Δευ Φεβ 17, 2020 4:08 pm

volelena έγραψε:Μήπως κάποιος μπορεί να μου απαντήσει τι ισχύει ακριβώς;
Το ποσοστό 65% βγαίνει από το σύνολο των οργανικών θέσεων; Πχ. σε μια υπηρεσία το οργανόγραμμα έχει 7 θέσεις ΠΕ ΔΙΟΙΚ.
ή βγαίνει από το σύνολο των υπηρετούντων πχ από τους 7 υπηρετούν οι 4 (υπάρχει και 5ος που λείπει με απόσπαση).
Γιατί αρχικά η αίτησή μου είχε εγκριθεί και τώρα απορρίφθηκε με αιτιολογία μη κάλυψης του ποσοστού.

Θέλω να ξέρω ακριβώς πριν προβώ σε κάποια ενέργεια. Να σημειώσω ότι εγώ που κάνω αίτηση βρίσκομαι σε άδεια λοχείας.
Στην εγκύκλιο 17/01/2020 αναφέρει στην σελ 4 πάνω πάνω ''......απόσπαση ή μετάταξη. Διευκρινίζεται ότι για τον έλεγχο του εν λόγω ποσοστού σε ό,τι αφορά τις θέσεις του οικείου κλάδου, λαμβάνονται υπόψη τόσο οι οργανικές (μόνιμες και ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου) όσο και οι προσωποπαγείς θέσεις ενώ κατά τον υπολογισμό των προϋποθέσεων κάλυψης του απαιτούμενου ποσοστού του κλάδου λαμβάνεται υπόψη ο αριθμός των καλυμμένων θέσεων – υπηρετούντων με την επιφύλαξη ότι αυτοί δεν απουσιάζουν μακροχρονίως κατά τα αναφερόμενα κατωτέρω....''

Δεν λέει ότι λαμβάνεται υπόψη ο αριθμός των καλυμμένων θέσεων - υπηρετούντων;

Και σε περίπτωση συναδέλφου στο οργανόγραμμα έχει 8 θέσεις ΔΕ και υπηρετούν οι 3. Αποκλείεται από την κινητικότητα; Κάνει ταυτόχρονη αίτηση για μετάταξη σε άλλη υπηρεσία και σε ανώτερο κλάδο.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις. Προσπαθώ να μιλήσω με την κα Γρηγοριάδου στο Διοικητικής στο 213-1313394 αλλά δεν θέλει να με εξυπηρετήσει και να μου πει

65% από του 7 .Δηλαδή 7 θέσεις υπάρχουν υπηρετούν 4 ένας απεσταλμένος και ενας εσύ με λοχείας; δηλαδή 6 είστε; σωστα;
Ο συνάδελφος δε αποκλείεται. 3 / 8 = ... κάτω από το 65 ...

iordanis83
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 26, 2019 4:09 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό iordanis83 » Τρί Φεβ 18, 2020 6:21 am

Καλημέρα παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν τίποτα τελευταίες αλλαγές στη νομοθεσία της κινητικοτητας δλδ αρνητικές ως προς το πως τα κριτήρια στο να σε αφήσει ο φορέας προέλευσης να φύγεις σε περίπτωση που επιλεγείς από κάποιο φορέα υποδοχής γιατί δε μπορώ να βγάλω άκρη με το φορέα μου τι γίνεται...

enik
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Τετ Δεκ 23, 2015 10:41 am

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό enik » Τρί Φεβ 18, 2020 10:11 am

volelena έγραψε:Μήπως κάποιος μπορεί να μου απαντήσει τι ισχύει ακριβώς;
Το ποσοστό 65% βγαίνει από το σύνολο των οργανικών θέσεων; Πχ. σε μια υπηρεσία το οργανόγραμμα έχει 7 θέσεις ΠΕ ΔΙΟΙΚ.
ή βγαίνει από το σύνολο των υπηρετούντων πχ από τους 7 υπηρετούν οι 4 (υπάρχει και 5ος που λείπει με απόσπαση).


iordanis83 έγραψε:Καλημέρα παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν τίποτα τελευταίες αλλαγές στη νομοθεσία της κινητικοτητας δλδ αρνητικές ως προς το πως τα κριτήρια στο να σε αφήσει ο φορέας προέλευσης να φύγεις σε περίπτωση που επιλεγείς από κάποιο φορέα υποδοχής γιατί δε μπορώ να βγάλω άκρη με το φορέα μου τι γίνεται...



Γίνεται ένας χαμός με τα ποσοστά, κάθε υπηρεσία τα ερμηνεύει όπως θέλει.
Απ ότι καταλαβαίνω το ποσοστό βγαίνει κάτω από 65% για αυτό σε κόψανε, εσύ που λείπεις σε άδεια και ο αποσπασμένος δεν μετράνε νομίζω ούτε στον παρανομαστή του κλάσματος, δηλαδή παρόλο που είστε 5 άτομα για 7 οργανικές, το ποσοστό υπολογίζεται στους υπηρετούντες που είναι πραγματικά εκεί (δηλαδή 3) στις 5 οργανικές (χωρίς εσένα με τη λοχείας, και τον αποσπασμένο), δηλαδή 3/5=60%. Στη δική μου υπηρεσία κάπως τέτοια ερμηνεία κάνουν βάσει της εγκυκλίου της 17-1-2020 ότι είναι τάχα υπέρ της υπηρεσίας οι διατάξεις και όχι του εργαζομένου, χωρίς όμως να τους το έχουν πει τεκμηριωμένα από το υπουργείο ότι είναι έτσι..
Η τελευταία αλλαγή στην κινητικότητα έγινε με την εγκύκλιο αυτή, αλλά τώρα στο νομοσχέδιο του υπ.εσωτερικών για τους ΟΤΑ που θα κατατεθεί μεσα στην εβδομάδα, θα έχει κι άλλες αλλαγές στην κινητικότητα, οπότε είμαστε σε επιφυλακή..

THER
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 22, 2020 1:21 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό THER » Σάβ Φεβ 22, 2020 6:32 pm

Από τις διατάξεις του παρόντος εξαιρούνται οι δικαστικοί υπάλληλοι, οι υπάλληλοι των Καταστημάτων Κράτησης και του Ιδρύματος Αγωγής Αρρένων Βόλου και οι υπάλληλοι όλων των κλάδων των νοσηλευτικών ιδρυμάτων του ΕΣΥ και του ΕΚΑΒ, εκτός από τους διοικητικούς υπαλλήλους και τους υπάλληλους ειδικότητας Σχολικών Φυλάκων, οι οποίοι μετά τη θέση τους σε διαθεσιμότητα μεταφέρθηκαν σε θέσεις Βοηθητικού Υγειονομικού Προσωπικού σε νοσοκομεία.
Αυτό αναφέρει το άρθρο 3 για τις εξαιρέσεις, όταν μιλάει για " εκτός από τους διοικητικούς υπαλλήλους" μπορεί να μου πει κάποιος σε ποιους αναφέρεται;;

kyr5554
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Τρί Μάιος 07, 2013 10:01 am

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό kyr5554 » Κυρ Φεβ 23, 2020 12:21 am

THER έγραψε:Από τις διατάξεις του παρόντος εξαιρούνται οι δικαστικοί υπάλληλοι, οι υπάλληλοι των Καταστημάτων Κράτησης και του Ιδρύματος Αγωγής Αρρένων Βόλου και οι υπάλληλοι όλων των κλάδων των νοσηλευτικών ιδρυμάτων του ΕΣΥ και του ΕΚΑΒ, εκτός από τους διοικητικούς υπαλλήλους και τους υπάλληλους ειδικότητας Σχολικών Φυλάκων, οι οποίοι μετά τη θέση τους σε διαθεσιμότητα μεταφέρθηκαν σε θέσεις Βοηθητικού Υγειονομικού Προσωπικού σε νοσοκομεία.
Αυτό αναφέρει το άρθρο 3 για τις εξαιρέσεις, όταν μιλάει για " εκτός από τους διοικητικούς υπαλλήλους" μπορεί να μου πει κάποιος σε ποιους αναφέρεται;;

Κάνω αντιγραφή.
Αρχικά, στο άρθρο 3 του νόμου για την κινητικότητα των δημοσίων υπαλλήλων (ν. 4440/2016) αναφερόταν ότι από τις διατάξεις του νόμου εξαιρείται το ιατρικό, νοσηλευτικό και παραϊατρικό προσωπικό του ΕΣΥ, και ουσιαστικά έμενε εντός των διατάξεων του νόμου μόνο το διοικητικό και τεχνικό προσωπικό των φορέων του ΕΣΥ (δείτε ΕΔΩ)

Μερικούς μήνες μετά, σε τροπολογία που περιλήφθηκε ως άρθρο 74 παρ. 11 του νόμου 4445/2016 αναφέρθηκε ότι στην εξαίρεση από τις διατάξεις του νόμου για την κινητικότητα εξαιρείται το ιατρικό, παραιατρικό, νοσηλευτικό και λοιπό προσωπικό του ΕΣΥ, δηλαδή εξαιρέθηκαν από τις διατάξεις της κινητικότητας και οι διοικητικοί και τεχνικοί υπάλληλοι των φορέων του ΕΣΥ (δείτε ΕΔΩ).

Χθες βράδυ, με εκπρόθεσμη υπουργική τροπολογία που έγινε δεκτή στο σχέδιο νόμου για την ψυχική υγεία την παραμονή της ψήφισης του από την ολομέλεια της Βουλής (δείτε ΕΔΩ), η κυβέρνηση ξαναδιατυπώνει την αρχική ρύθμιση και επαναφέρει εντός των διατάξεων για την κινητικότητα το διοικητικό και τεχνικό προσωπικό των φορέων του ΕΣΥ, καταργώντας την εξαίρεση που ή ίδια εισηγήθηκε και ψήφισε πριν από μερικούς μήνες.

marinagr78
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 22, 2020 11:15 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό marinagr78 » Κυρ Φεβ 23, 2020 10:58 am

Η Διεύθυνση προσωπικού του δικού μου φορέα ήδη απέρριψε μία αίτηση ενός υπαλλήλου, καθώς υποστηρίζει ότι το 65% θα πρέπει να είναι το ποσοστό που απομένει αφού φύγει ο υπάλληλος με μετάταξη. Συγκεκριμένα, υπάρχουν 2 θέσεις ΤΕ Διοικητικού καλυμμένες και οι 2 δηλαδή 100% πληρότητα, αλλά εστάλη έγγραφο στην υπηρεσία υποδοχής ότι η μετάταξη δεν μπορεί να ολοκληρωθεί υποστηρίζοντας ότι το ποσοστό διαμορφώνεται στο 50% εφ' όσον φύγει ο εν λόγω υπάλληλος. Πραγματικά, δηλαδή, ισχύει αυτό ή έχουμε τρελαθεί εντελώς?

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό daredevil » Κυρ Φεβ 23, 2020 12:27 pm

kyr5554 έγραψε:
THER έγραψε:Από τις διατάξεις του παρόντος εξαιρούνται οι δικαστικοί υπάλληλοι, οι υπάλληλοι των Καταστημάτων Κράτησης και του Ιδρύματος Αγωγής Αρρένων Βόλου και οι υπάλληλοι όλων των κλάδων των νοσηλευτικών ιδρυμάτων του ΕΣΥ και του ΕΚΑΒ, εκτός από τους διοικητικούς υπαλλήλους και τους υπάλληλους ειδικότητας Σχολικών Φυλάκων, οι οποίοι μετά τη θέση τους σε διαθεσιμότητα μεταφέρθηκαν σε θέσεις Βοηθητικού Υγειονομικού Προσωπικού σε νοσοκομεία.
Αυτό αναφέρει το άρθρο 3 για τις εξαιρέσεις, όταν μιλάει για " εκτός από τους διοικητικούς υπαλλήλους" μπορεί να μου πει κάποιος σε ποιους αναφέρεται;;

Κάνω αντιγραφή.
Αρχικά, στο άρθρο 3 του νόμου για την κινητικότητα των δημοσίων υπαλλήλων (ν. 4440/2016) αναφερόταν ότι από τις διατάξεις του νόμου εξαιρείται το ιατρικό, νοσηλευτικό και παραϊατρικό προσωπικό του ΕΣΥ, και ουσιαστικά έμενε εντός των διατάξεων του νόμου μόνο το διοικητικό και τεχνικό προσωπικό των φορέων του ΕΣΥ (δείτε ΕΔΩ)

Μερικούς μήνες μετά, σε τροπολογία που περιλήφθηκε ως άρθρο 74 παρ. 11 του νόμου 4445/2016 αναφέρθηκε ότι στην εξαίρεση από τις διατάξεις του νόμου για την κινητικότητα εξαιρείται το ιατρικό, παραιατρικό, νοσηλευτικό και λοιπό προσωπικό του ΕΣΥ, δηλαδή εξαιρέθηκαν από τις διατάξεις της κινητικότητας και οι διοικητικοί και τεχνικοί υπάλληλοι των φορέων του ΕΣΥ (δείτε ΕΔΩ).

Χθες βράδυ, με εκπρόθεσμη υπουργική τροπολογία που έγινε δεκτή στο σχέδιο νόμου για την ψυχική υγεία την παραμονή της ψήφισης του από την ολομέλεια της Βουλής (δείτε ΕΔΩ), η κυβέρνηση ξαναδιατυπώνει την αρχική ρύθμιση και επαναφέρει εντός των διατάξεων για την κινητικότητα το διοικητικό και τεχνικό προσωπικό των φορέων του ΕΣΥ, καταργώντας την εξαίρεση που ή ίδια εισηγήθηκε και ψήφισε πριν από μερικούς μήνες.

σε παρακαλώ που υπάρχει αυτό στο σχέδιο νόμου αυτό Πρόληψη, προστασία και προαγωγή της υγείας - Ανάπτυξη των υπηρεσιών δημόσιας υγείας
δεν βλέπω κάτι . μήπως μας διαφεύγει κάτι ? μπορείς να δώσεις λινκ? ευχαριστώ

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό daredevil » Κυρ Φεβ 23, 2020 12:31 pm

kyr5554 έγραψε:
THER έγραψε:Από τις διατάξεις του παρόντος εξαιρούνται οι δικαστικοί υπάλληλοι, οι υπάλληλοι των Καταστημάτων Κράτησης και του Ιδρύματος Αγωγής Αρρένων Βόλου και οι υπάλληλοι όλων των κλάδων των νοσηλευτικών ιδρυμάτων του ΕΣΥ και του ΕΚΑΒ, εκτός από τους διοικητικούς υπαλλήλους και τους υπάλληλους ειδικότητας Σχολικών Φυλάκων, οι οποίοι μετά τη θέση τους σε διαθεσιμότητα μεταφέρθηκαν σε θέσεις Βοηθητικού Υγειονομικού Προσωπικού σε νοσοκομεία.
Αυτό αναφέρει το άρθρο 3 για τις εξαιρέσεις, όταν μιλάει για " εκτός από τους διοικητικούς υπαλλήλους" μπορεί να μου πει κάποιος σε ποιους αναφέρεται;;

Κάνω αντιγραφή.
Αρχικά, στο άρθρο 3 του νόμου για την κινητικότητα των δημοσίων υπαλλήλων (ν. 4440/2016) αναφερόταν ότι από τις διατάξεις του νόμου εξαιρείται το ιατρικό, νοσηλευτικό και παραϊατρικό προσωπικό του ΕΣΥ, και ουσιαστικά έμενε εντός των διατάξεων του νόμου μόνο το διοικητικό και τεχνικό προσωπικό των φορέων του ΕΣΥ (δείτε ΕΔΩ)

Μερικούς μήνες μετά, σε τροπολογία που περιλήφθηκε ως άρθρο 74 παρ. 11 του νόμου 4445/2016 αναφέρθηκε ότι στην εξαίρεση από τις διατάξεις του νόμου για την κινητικότητα εξαιρείται το ιατρικό, παραιατρικό, νοσηλευτικό και λοιπό προσωπικό του ΕΣΥ, δηλαδή εξαιρέθηκαν από τις διατάξεις της κινητικότητας και οι διοικητικοί και τεχνικοί υπάλληλοι των φορέων του ΕΣΥ (δείτε ΕΔΩ).

Χθες βράδυ, με εκπρόθεσμη υπουργική τροπολογία που έγινε δεκτή στο σχέδιο νόμου για την ψυχική υγεία την παραμονή της ψήφισης του από την ολομέλεια της Βουλής (δείτε ΕΔΩ), η κυβέρνηση ξαναδιατυπώνει την αρχική ρύθμιση και επαναφέρει εντός των διατάξεων για την κινητικότητα το διοικητικό και τεχνικό προσωπικό των φορέων του ΕΣΥ, καταργώντας την εξαίρεση που ή ίδια εισηγήθηκε και ψήφισε πριν από μερικούς μήνες.


αυτό εννοείς? Τίτλος
Μεταρρύθμιση της Διοικητικής Οργάνωσης των υπηρεσιών ψυχικής υγείας, Κέντρα Εμπειρογνωμοσύνης σπάνιων και πολύπλοκων νοσημάτων, τροποποίηση συνταξιοδοτικών ρυθμίσεων του ν. 4387/2016 και άλλες διατάξεις.
??

kyr5554
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Τρί Μάιος 07, 2013 10:01 am

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό kyr5554 » Κυρ Φεβ 23, 2020 3:18 pm

marinagr78 έγραψε:Η Διεύθυνση προσωπικού του δικού μου φορέα ήδη απέρριψε μία αίτηση ενός υπαλλήλου, καθώς υποστηρίζει ότι το 65% θα πρέπει να είναι το ποσοστό που απομένει αφού φύγει ο υπάλληλος με μετάταξη. Συγκεκριμένα, υπάρχουν 2 θέσεις ΤΕ Διοικητικού καλυμμένες και οι 2 δηλαδή 100% πληρότητα, αλλά εστάλη έγγραφο στην υπηρεσία υποδοχής ότι η μετάταξη δεν μπορεί να ολοκληρωθεί υποστηρίζοντας ότι το ποσοστό διαμορφώνεται στο 50% εφ' όσον φύγει ο εν λόγω υπάλληλος. Πραγματικά, δηλαδή, ισχύει αυτό ή έχουμε τρελαθεί εντελώς?


NOMOΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘΜ. 4647/2019
ΦΕΚ 204/Α/16-12-2019
Κατεπείγουσες ρυθμίσεις αρμοδιότητας των Υπουργείων Υγείας, Εσωτερικών, Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων και άλλες διατάξεις
Άρθρο 42
Τροποποίηση του άρθρου 4 του ν. 4440/2016 (Α΄ 224)
1. Οι παράγραφοι 2 έως 5 του άρθρου 4 του ν. 4440/ 2016 αντικαθίστανται ως εξής:
«2. Προϋποθέσεις για τη συμμετοχή των υπαλλήλων στο ΕΣΚ είναι:
4. Για τη διενέργεια μετάταξης ή απόσπασης το ποσοστό κάλυψης των θέσεων στο φορέα προέλευσης του κλάδου στον οποίο ανήκει ο υπάλληλος, κατά την καταληκτική ημερομηνία υποβολής των αιτήσεων για τη διαδικασία επιλογής, καθώς και κατά το χρόνο έκδοσης της απόφασης, πρέπει να ανέρχεται σε ποσοστό τουλάχιστον εξηνταπέντε τοις εκατό (65%) επί του συνόλου των οργανικών θέσεων του εν λόγω κλάδου, στο οποίο ποσοστό δεν συμπεριλαμβάνονται υπάλληλοι, οι οποίοι απουσιάζουν με μακροχρόνια άδεια, όπως ιδίως άνευ αποδοχών, υπηρεσιακής εκπαίδευσης ή είναι αποσπασμένοι σε άλλον φορέα. Επίσης, πρέπει ο αιτών υπάλληλος να μην είναι ο μοναδικός που υπηρετεί στον οικείο κλάδο τόσο κατά τη λήξη προθεσμίας υποβολής των αιτήσεων όσο και κατά τον χρόνο έκδοσης της απόφασης απόσπασης ή μετάταξης.


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες