ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
johnny74
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Μάιος 06, 2022 8:31 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό johnny74 » Παρ Μάιος 06, 2022 9:29 pm

Καλησπέρα.
Σχετικά με την κινητικότητα α' κύκλος 2022. Σήμερα με ειδοποίησαν από μια υπηρεσία (στο σύνολο πέντε θέσεων) που έχω αιτηθεί για συνέντευξη. Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος το είδος της συνέντευξης;

anna38
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 27, 2021 1:49 am

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό anna38 » Κυρ Μάιος 22, 2022 2:31 am

Καλησπέρα σας!θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση!εδωσα συνέντευξη σε δυο δήμους!ο πρώτος Δήμος με ειδοποίησε στην αρχη της εβδομάδας εντός τριών ημερών να στείλω υπεύθυνη δήλωση εαν αποδέχομαι την ολοκλήρωση της μετάταξης και κατά την πάροδο του χρονικού διαστήματος εφοσον δεν με ειδοποίησε ο άλλος Δήμος της επιλογής μου δέχτηκα τη θέση!σημερα όμως μου εστειλε mail και ο άλλος Δήμος (που προτιμούσα) αλλα δεν ξέρω τι να κάνω!μπορει να ακυρωθεί η διαδικασία στον προηγούμενο δήμο που δεν ητανε η πρώτη επιλογή μου,και να αποδεχτώ σ αυτόν που προτιμω ή δεν γίνεται πλέον;;;;

leeds
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 15, 2014 11:36 am

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό leeds » Σάβ Νοέμ 19, 2022 11:33 am

Για να συμμετέχει κάποιος στη κινητικότητα θα πρέπει να έχει γίνει από δόκιμος, μόνιμος υπάλληλος.Πότε γίνεται κάποιος μόνιμος; Όταν περάσουν αυτηρά οι 24 μήνες; Λιγότερο όπως π.χ όταν δικαιούτε να λάβει αναρωτική άδεια που αναφέρεται ότι η συμπλήρωση έξι μηνών υπηρεσίας, λογίζεται ως έτος, οπότε από εκείνη την στιγμή θεμελιώνεται δικαίωμα ενός μήνα αναρρωτικής άδειας; Περισσότερο μέχρι να παρθεί απόφαση μονιμοποίησης; Το ρωτάω γιατί η κινητικότητα γίνεται 2 φορές το χρόνο και κάποιοι στο τσαφ χάνουν τη 1η και πρέπει να περιμένουν τη 2η και με το χρονικό όριο λήψη ςαπόφασης φτάνουν τα 3 χρόνια υπηρεσίαςγια να μετατεθούν. Παρακαλώ τα φώτα σας!Ευχαριστώ.

NSSN
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2018 12:07 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό NSSN » Δευ Ιαν 09, 2023 12:07 pm

Όσον αφορά αμοιβαία μετάθεση υπαλλήλων ΙΔΑΧ εντός του ίδιου φορέα αυτή μπορεί να γίνει πριν τη συμπλήρωση 2ετίας?

rbg13
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2022 4:22 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό rbg13 » Πέμ Ιαν 12, 2023 7:49 pm

Καλημέρα σε όλους και καλή επιτυχία στις προσπάθειες σας να πάει ο καθένας στον τόπο που επιθυμεί. Έχει βγει ο διορισμός μου για κάποιο νοσοκομείο ως διοικητικό προσωπικό και θα ήθελα παρακαλώ πολύ, αν κάποιος γνωρίζει να μου απαντήσει στα εξής ερωτήματα: Στην κινητικότητα από αυτά που έχω διαβάσει για να μπορείς να συμμετέχεις, θα πρέπει να έχουν περάσει δύο χρόνια από την ανάληψη υπηρεσίας. Στα δύο αυτά χρόνια συμπεριλαμβάνονται τα διαστήματα από άδειες άνευ αποδοχών που θα λάβεις ή θεωρούνται ως «νεκρός χρόνος»; Ισχύει ότι μέσω της κινητικότητας λόγω του COVID μπορώ να μετακινηθώ μόνο από νοσοκομείο προς νοσοκομείο; Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας…

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό daredevil » Παρ Ιαν 13, 2023 6:47 am

rbg13 έγραψε:Καλημέρα σε όλους και καλή επιτυχία στις προσπάθειες σας να πάει ο καθένας στον τόπο που επιθυμεί. Έχει βγει ο διορισμός μου για κάποιο νοσοκομείο ως διοικητικό προσωπικό και θα ήθελα παρακαλώ πολύ, αν κάποιος γνωρίζει να μου απαντήσει στα εξής ερωτήματα: Στην κινητικότητα από αυτά που έχω διαβάσει για να μπορείς να συμμετέχεις, θα πρέπει να έχουν περάσει δύο χρόνια από την ανάληψη υπηρεσίας. Στα δύο αυτά χρόνια συμπεριλαμβάνονται τα διαστήματα από άδειες άνευ αποδοχών που θα λάβεις ή θεωρούνται ως «νεκρός χρόνος»; Ισχύει ότι μέσω της κινητικότητας λόγω του COVID μπορώ να μετακινηθώ μόνο από νοσοκομείο προς νοσοκομείο; Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας…
ν 4722 άρθρο 66. Και να περάσουν και. 2 χρόνια δόκιμου

NSSN
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2018 12:07 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό NSSN » Παρ Ιαν 13, 2023 10:33 am

daredevil έγραψε:
rbg13 έγραψε:Καλημέρα σε όλους και καλή επιτυχία στις προσπάθειες σας να πάει ο καθένας στον τόπο που επιθυμεί. Έχει βγει ο διορισμός μου για κάποιο νοσοκομείο ως διοικητικό προσωπικό και θα ήθελα παρακαλώ πολύ, αν κάποιος γνωρίζει να μου απαντήσει στα εξής ερωτήματα: Στην κινητικότητα από αυτά που έχω διαβάσει για να μπορείς να συμμετέχεις, θα πρέπει να έχουν περάσει δύο χρόνια από την ανάληψη υπηρεσίας. Στα δύο αυτά χρόνια συμπεριλαμβάνονται τα διαστήματα από άδειες άνευ αποδοχών που θα λάβεις ή θεωρούνται ως «νεκρός χρόνος»; Ισχύει ότι μέσω της κινητικότητας λόγω του COVID μπορώ να μετακινηθώ μόνο από νοσοκομείο προς νοσοκομείο; Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας…
ν 4722 άρθρο 66. Και να περάσουν και. 2 χρόνια δόκιμου

Να ξέρετε ότι μπορείτε να μετακινηθείτε πριν τη διετία με αμοιβαία αλλά μόνο σε φορέα του Υπουργείου Υγείας.

rbg13
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2022 4:22 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό rbg13 » Παρ Ιαν 13, 2023 11:19 am

daredevil έγραψε:
rbg13 έγραψε:Καλημέρα σε όλους και καλή επιτυχία στις προσπάθειες σας να πάει ο καθένας στον τόπο που επιθυμεί. Έχει βγει ο διορισμός μου για κάποιο νοσοκομείο ως διοικητικό προσωπικό και θα ήθελα παρακαλώ πολύ, αν κάποιος γνωρίζει να μου απαντήσει στα εξής ερωτήματα: Στην κινητικότητα από αυτά που έχω διαβάσει για να μπορείς να συμμετέχεις, θα πρέπει να έχουν περάσει δύο χρόνια από την ανάληψη υπηρεσίας. Στα δύο αυτά χρόνια συμπεριλαμβάνονται τα διαστήματα από άδειες άνευ αποδοχών που θα λάβεις ή θεωρούνται ως «νεκρός χρόνος»; Ισχύει ότι μέσω της κινητικότητας λόγω του COVID μπορώ να μετακινηθώ μόνο από νοσοκομείο προς νοσοκομείο; Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας…
ν 4722 άρθρο 66. Και να περάσουν και. 2 χρόνια δόκιμου

Ευχαριστώ πολύ, η απορία μου και αυτό που δεν έχω καταφέρει να ξεκαθαρίσω μέχρι στιγμής είναι το εξής: ...αν παραδείγματος χάρη αναλάβω υπηρεσία και μετά από 1,5 χρόνο λάβω άδεια άνευ αποδοχών για άλλους 6 μήνες, στη λήξη της άδειας όπου θεωρητικά θα έχω συμπληρώσει 2 χρόνια ως δόκιμος.... θα μπορώ να υποβάλλω αίτηση για κινητικότητα;

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό daredevil » Παρ Ιαν 13, 2023 8:06 pm

το βασικό είναι να αρθεί ο περιορισμός του άρθρου 66 . και να πληρούνται οι διατάξεις του ν 4440 / 2016 άρθρο 4.

Aelia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 14, 2023 7:49 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό Aelia » Κυρ Ιαν 15, 2023 7:31 am

kyr5554 έγραψε:
marinagr78 έγραψε:Η Διεύθυνση προσωπικού του δικού μου φορέα ήδη απέρριψε μία αίτηση ενός υπαλλήλου, καθώς υποστηρίζει ότι το 65% θα πρέπει να είναι το ποσοστό που απομένει αφού φύγει ο υπάλληλος με μετάταξη. Συγκεκριμένα, υπάρχουν 2 θέσεις ΤΕ Διοικητικού καλυμμένες και οι 2 δηλαδή 100% πληρότητα, αλλά εστάλη έγγραφο στην υπηρεσία υποδοχής ότι η μετάταξη δεν μπορεί να ολοκληρωθεί υποστηρίζοντας ότι το ποσοστό διαμορφώνεται στο 50% εφ' όσον φύγει ο εν λόγω υπάλληλος. Πραγματικά, δηλαδή, ισχύει αυτό ή έχουμε τρελαθεί εντελώς?


NOMOΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘΜ. 4647/2019
ΦΕΚ 204/Α/16-12-2019
Κατεπείγουσες ρυθμίσεις αρμοδιότητας των Υπουργείων Υγείας, Εσωτερικών, Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων και άλλες διατάξεις
Άρθρο 42
Τροποποίηση του άρθρου 4 του ν. 4440/2016 (Α΄ 224)
1. Οι παράγραφοι 2 έως 5 του άρθρου 4 του ν. 4440/ 2016 αντικαθίστανται ως εξής:
«2. Προϋποθέσεις για τη συμμετοχή των υπαλλήλων στο ΕΣΚ είναι:
4. Για τη διενέργεια μετάταξης ή απόσπασης το ποσοστό κάλυψης των θέσεων στο φορέα προέλευσης του κλάδου στον οποίο ανήκει ο υπάλληλος, κατά την καταληκτική ημερομηνία υποβολής των αιτήσεων για τη διαδικασία επιλογής, καθώς και κατά το χρόνο έκδοσης της απόφασης, πρέπει να ανέρχεται σε ποσοστό τουλάχιστον εξηνταπέντε τοις εκατό (65%) επί του συνόλου των οργανικών θέσεων του εν λόγω κλάδου, στο οποίο ποσοστό δεν συμπεριλαμβάνονται υπάλληλοι, οι οποίοι απουσιάζουν με μακροχρόνια άδεια, όπως ιδίως άνευ αποδοχών, υπηρεσιακής εκπαίδευσης ή είναι αποσπασμένοι σε άλλον φορέα. Επίσης, πρέπει ο αιτών υπάλληλος να μην είναι ο μοναδικός που υπηρετεί στον οικείο κλάδο τόσο κατά τη λήξη προθεσμίας υποβολής των αιτήσεων όσο και κατά τον χρόνο έκδοσης της απόφασης απόσπασης ή μετάταξης.



"... κατά το χρόνο έκδοσης της απόφασης πρέπει να ανέρχεται σε ποσοστό τουλάχιστον εξηνταπέντε τοις εκατό (65%) επί του συνόλου των οργανικών θέσεων του εν λόγω κλάδου ... "
τι σημαίνει αυτή η φράση,
... πριν ή μετά την αποχώρηση υπαλλήλου;

Ποιες θέσεις είναι οργανικές, οι θέσεις στον Οργανισμό Εσωτερικής Υπηρεσίας ή στο Ψηφιακό Οργανόγραμμα.;

Ευχαριστώ πολύ!

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό daredevil » Κυρ Ιαν 15, 2023 9:40 am

Aelia έγραψε:
kyr5554 έγραψε:
marinagr78 έγραψε:Η Διεύθυνση προσωπικού του δικού μου φορέα ήδη απέρριψε μία αίτηση ενός υπαλλήλου, καθώς υποστηρίζει ότι το 65% θα πρέπει να είναι το ποσοστό που απομένει αφού φύγει ο υπάλληλος με μετάταξη. Συγκεκριμένα, υπάρχουν 2 θέσεις ΤΕ Διοικητικού καλυμμένες και οι 2 δηλαδή 100% πληρότητα, αλλά εστάλη έγγραφο στην υπηρεσία υποδοχής ότι η μετάταξη δεν μπορεί να ολοκληρωθεί υποστηρίζοντας ότι το ποσοστό διαμορφώνεται στο 50% εφ' όσον φύγει ο εν λόγω υπάλληλος. Πραγματικά, δηλαδή, ισχύει αυτό ή έχουμε τρελαθεί εντελώς?


NOMOΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘΜ. 4647/2019
ΦΕΚ 204/Α/16-12-2019
Κατεπείγουσες ρυθμίσεις αρμοδιότητας των Υπουργείων Υγείας, Εσωτερικών, Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων και άλλες διατάξεις
Άρθρο 42
Τροποποίηση του άρθρου 4 του ν. 4440/2016 (Α΄ 224)
1. Οι παράγραφοι 2 έως 5 του άρθρου 4 του ν. 4440/ 2016 αντικαθίστανται ως εξής:
«2. Προϋποθέσεις για τη συμμετοχή των υπαλλήλων στο ΕΣΚ είναι:
4. Για τη διενέργεια μετάταξης ή απόσπασης το ποσοστό κάλυψης των θέσεων στο φορέα προέλευσης του κλάδου στον οποίο ανήκει ο υπάλληλος, κατά την καταληκτική ημερομηνία υποβολής των αιτήσεων για τη διαδικασία επιλογής, καθώς και κατά το χρόνο έκδοσης της απόφασης, πρέπει να ανέρχεται σε ποσοστό τουλάχιστον εξηνταπέντε τοις εκατό (65%) επί του συνόλου των οργανικών θέσεων του εν λόγω κλάδου, στο οποίο ποσοστό δεν συμπεριλαμβάνονται υπάλληλοι, οι οποίοι απουσιάζουν με μακροχρόνια άδεια, όπως ιδίως άνευ αποδοχών, υπηρεσιακής εκπαίδευσης ή είναι αποσπασμένοι σε άλλον φορέα. Επίσης, πρέπει ο αιτών υπάλληλος να μην είναι ο μοναδικός που υπηρετεί στον οικείο κλάδο τόσο κατά τη λήξη προθεσμίας υποβολής των αιτήσεων όσο και κατά τον χρόνο έκδοσης της απόφασης απόσπασης ή μετάταξης.



"... κατά το χρόνο έκδοσης της απόφασης πρέπει να ανέρχεται σε ποσοστό τουλάχιστον εξηνταπέντε τοις εκατό (65%) επί του συνόλου των οργανικών θέσεων του εν λόγω κλάδου ... "
τι σημαίνει αυτή η φράση,
... πριν ή μετά την αποχώρηση υπαλλήλου;

Ποιες θέσεις είναι οργανικές, οι θέσεις στον Οργανισμό Εσωτερικής Υπηρεσίας ή στο Ψηφιακό Οργανόγραμμα.;

Ευχαριστώ πολύ!
απλά και κατανοητά είστε δύο κάνετε και οι δύο αίτηση όταν επιλέγει πρόσεξε όταν επιλέγει ο ένας αυτόματος ο άλλος κόβεται όχι αυτό που σου λέει εφόσον φύγει ο ένας αυτή η λέξη είναι μία κοτσάνα και μισή πρέπει να φύγει ο ένας δηλαδή να εγκριθεί και να επιλέγει ο ένας από τους δύο από έναν φορέα τότε ο άλλος που μένει πίσω δεν μπορεί να φύγει διότι αν εσένα σου γράψει ότι εφόσον φύγει ο άλλος ο συνάδελφός σου δηλαδή και στον συνάδελφό σου στείλει χαρτί και λέει εφόσον επιλέγεις εσύ δηλαδή εφόσον φύγεις εσύ πάλι είναι 50% και κοπείτε και οι δύο του τεστ είναι ότι θα λήξει η κινητικότητα και οι δύο θα παραμείνουν στην υπηρεσία ιδιότητα 65% κατά τα μυαλά τα δικά τους εάν φύγετε εφόσον μάλλον θίγεται όπως λένε θα πάει κάτω από το 65% βγαίνει 50 έχουν κάνει παράβαση καθήκοντος

Aelia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 14, 2023 7:49 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό Aelia » Κυρ Ιαν 15, 2023 11:50 am

Ξαναγράφω εδώ το θέμα για να είναι πιο σαφές το πλαίσιο και ζητάω συγγνώμη γι'αυτό.

Ερώτηση 1
"... κατά το χρόνο έκδοσης της απόφασης πρέπει να ανέρχεται σε ποσοστό τουλάχιστον εξηνταπέντε τοις εκατό (65%) επί του συνόλου των οργανικών θέσεων του εν λόγω κλάδου ... "
τι σημαίνει αυτή η φράση,
... πριν ή μετά την αποχώρηση υπαλλήλου;

Ερώτηση 2
Ποιες θέσεις είναι οργανικές, οι θέσεις στον Οργανισμό Εσωτερικής Υπηρεσίας ή στο Ψηφιακό Οργανόγραμμα; Η ποσόστωση βάσει ποιου από τα δύο υπολογίζεται όταν ο αριθμός των θέσεων είναι διαφορετικός;

Στην υπηρεσία μου οι υπηρετούντες ΠΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ είναι τέσσερις, οι θέσεις στον Ο.Ε.Υ. είναι τέσσερις και στο Ψηφιακό Οργανόγραμμα είναι έξι, εκ των οποίων τέσσερις καλυμμένες, μια δεσμευμένη και μια κενή. Από το Γραφείο Προσωπικού μου λένε ότι η ποσόστωση θα υπολογιστεί βάσει του Ψηφιακού Οργανογράμματος...
Γιατί έτσι βολεύει :!:

Ευχαριστώ πολύ!

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό daredevil » Κυρ Ιαν 15, 2023 2:35 pm

Aelia έγραψε:Ξαναγράφω εδώ το θέμα για να είναι πιο σαφές το πλαίσιο και ζητάω συγγνώμη γι'αυτό.

Ερώτηση 1
"... κατά το χρόνο έκδοσης της απόφασης πρέπει να ανέρχεται σε ποσοστό τουλάχιστον εξηνταπέντε τοις εκατό (65%) επί του συνόλου των οργανικών θέσεων του εν λόγω κλάδου ... "
τι σημαίνει αυτή η φράση,
... πριν ή μετά την αποχώρηση υπαλλήλου;

Ερώτηση 2
Ποιες θέσεις είναι οργανικές, οι θέσεις στον Οργανισμό Εσωτερικής Υπηρεσίας ή στο Ψηφιακό Οργανόγραμμα; Η ποσόστωση βάσει ποιου από τα δύο υπολογίζεται όταν ο αριθμός των θέσεων είναι διαφορετικός;

Στην υπηρεσία μου οι υπηρετούντες ΠΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ είναι τέσσερις, οι θέσεις στον Ο.Ε.Υ. είναι τέσσερις και στο Ψηφιακό Οργανόγραμμα είναι έξι, εκ των οποίων τέσσερις καλυμμένες, μια δεσμευμένη και μια κενή. Από το Γραφείο Προσωπικού μου λένε ότι η ποσόστωση θα υπολογιστεί βάσει του Ψηφιακού Οργανογράμματος...
Γιατί έτσι βολεύει :!:

Ευχαριστώ πολύ!
είστε 2 / 2 = 100% . κάνετε αίτηση και οι δύο. ο ένας ειναι ο Αντώνης και ο άλλος ο Βασίλης . Καλούν και τους 2 .
τότε. ισχύει αυτό
ΑΔΑ: Ρ9ΦΞ46ΜΤΛ6-ΔΜΘ .
"ΘΕΜΑ: Τροποποίηση διατάξεων ν. 4440/2016 - ν. 4781/2021 (Α ́ 31)
Σχετ.: Η αρ. ΔΙΔΑΔ/Φ.49Κ/ 521/οικ.10972/27.5.2020, ΑΔΑ: 67Γ646ΜΤΛ6-ΧΧ8,
εγκύκλιος .
Σας γνωρίζουμε ότι δημοσιεύτηκε ο ν. 4781/2021 (Α ́ 31), στο Κεφάλαιο Δ ́ του
οποίου εισάγονται ρυθμίσεις που αφορούν σε θέματα αρμοδιότητας της Υπηρεσίας
μας.
Ειδικότερα, με τις διατάξεις του αρ. 490 του ν. 4781/2021 θεσπίζονται οι
ακόλουθες ρυθμίσεις:
«1. Στο τέλος της παρ. 4 του άρθρου 4 του ν. 4440/2016 (Α’ 224) προστίθεται νέο
εδάφιο ως εξής: «Για τον υπολογισμό του ποσοστού κάλυψης εξήντα πέντε τοις
εκατό (65%) κατά τον χρόνο έκδοσης της απόφασης απόσπασης ή μετάταξης, σε
περίπτωση που συγκρίνονται περισσότεροι υπάλληλοι του ίδιου κλάδου, οι οποίοι
έχουν επιλεγεί προς μετακίνηση στο πλαίσιο του ίδιου κύκλου κινητικότητας,
εφόσον δεν πληρούται η προϋπόθεση αυτή για το σύνολο των συγκρινόμενων
υπαλλήλων, προτάσσονται προς βεβαίωση της συνδρομής της προϋπόθεσης αυτής
οι υπάλληλοι εκείνοι που έχουν διανύσει εν τοις πράγμασι τον περισσότερο χρόνο
υπηρεσίας στην υπηρεσία προέλευσης και, σε περίπτωση που έχουν διανύσει τον
ίδιο χρόνο υπηρεσίας, η σχετική βεβαίωση συνδρομής της προϋπόθεσης αυτής
χορηγείται για όσους μόνο υπαλλήλους κατόπιν εκτίμησης των υπηρεσιακών
αναγκών, μπορούν να μετακινηθούν κατόπιν αιτιολογημένης απόφασης του
αρμόδιου προς διορισμού οργάνου του φορέα προέλευσης».
2. Η παρ. 1 ισχύει και για τον κύκλο κινητικότητας του έτους 2020.

leeds
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 15, 2014 11:36 am

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό leeds » Τετ Φεβ 22, 2023 6:12 pm

Παρακαλώ μία απάντηση σε ερώτημα: Υπάλληλος ΟΤΑ που ορκίστηκε 14/4/2021. Με δεδομένο ότι η έναρξη αιτήσεων θα περάσει την παραπάνω ημερομηνία αφού το πρώτο στάδιο πρωτογενούς υποβολής αιτημάτων από όλους τους φορείς παρατείνεται έως και
τις 5/3/2023. Εχει το δικαίωμα να υποβάλλει αίτηση; (Τα 2 χρόνια δόκιμης υπηρεσίας θα έχουν περασει αλλά υπηρεσιακά δεν θα έχει προλάβει να γίνει η αξιολόγηση μονιμότητας).

NikPap71
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2023 7:36 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό NikPap71 » Παρ Μαρ 10, 2023 10:28 am

Καλημέρα σε όλες και όλους. Μια απλή ερώτηση θα ήθελα να κάνω: Έλαβα μέρος στην κινητικότητα και πλέον έχει εκδοθεί το ΦΕΚ. Γνωρίζετε αν ισχύει το 10ήμερο για να παρουσιαστώ στην νέα Υπηρεσία ή το 30ήμερο ? Και αν υπάρχει κάποιοα σχετική νομοθεσία που να το αναφέρει ? Ευχαριστώ πολύ !!!


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες