ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
ssamanti
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Δευ Σεπ 11, 2017 2:43 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό ssamanti » Τετ Ιουν 05, 2019 9:40 pm

Chris73 έγραψε:Χθες με ενημέρωσε ο αρμόδιος υπάλληλος του υπουργείου εσωτερικών ότι το έγγραφο της ΑΑΔΕ με το οποίο ζητήθηκε η αποδέσμευση της πίστωσης του μισθού μου θα επιστραφεί στην ΑΑΔΕ λόγω απαγόρευσης των μετατάξεων . Ούτε κάνω σαν εκκρεμότητα μου είπε θα το κρατήσει .

Εννοείς ότι ούτε καν σαν εκκρεμότητα δεν θα το κρατήσει αλλά θα το επιστρέψει σε ΑΑΔΕ χωρίς να το επεξεργαστεί;
Νομίζω ότι σήμερα η εχθές πέρασε μια τροπολογία για εξαίρεση μεταταξεων άλλα δεν ξέρω ποιους αφορά.

aleso
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Απρ 25, 2019 11:38 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό aleso » Τετ Ιουν 05, 2019 10:14 pm

Sunline έγραψε:
ssamanti έγραψε:
ssamanti έγραψε:Μακάρι να υπάρξει κάτι νεότερο. Εγώ δεν έχω ακούσει κάτι.

Καλημέρα .
Υπάρχει κάτι νεότερο απο κινητικότητα β κύκλο για ΑΑΔΕ; Επικοινώνησε κανείς με ΑΑΔΕ να μάθει σε τι στάδιο είμαστε; Ευχαριστώ.


Τα αποτελέσματα για την κινητικότητα β κύκλο για ΑΑΔΕ (ΤΕΛΩΝΕΙΑ) έχουν αρχίσει να βγαίνουν σιγά σιγά. Εγώ έμαθα για τη δική μου αίτηση. Πάρε τηλέφωνο στο 2103375447!



Εγώ έχω προσπαθήσει πάρα πολλές φορές να επικοινωνήσω με το τηλέφωνο αυτό αλλά δεν μπόρεσα.. υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος επικοινωνίας με την κ. Νιζάμη ή με κάποιον άλλον υπάλληλο για τα αποτελέσματα και την διαδικασια;

μακάρι να έχουμε μια θετική έκβαση όλοι και σύντομα..

ssamanti
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Δευ Σεπ 11, 2017 2:43 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό ssamanti » Πέμ Ιουν 06, 2019 10:57 am

ssamanti έγραψε:
Chris73 έγραψε:Χθες με ενημέρωσε ο αρμόδιος υπάλληλος του υπουργείου εσωτερικών ότι το έγγραφο της ΑΑΔΕ με το οποίο ζητήθηκε η αποδέσμευση της πίστωσης του μισθού μου θα επιστραφεί στην ΑΑΔΕ λόγω απαγόρευσης των μετατάξεων . Ούτε κάνω σαν εκκρεμότητα μου είπε θα το κρατήσει .

Μπορείς να μας πεις το τηλέφωνο για το υπουργείο εσωτερικών;
Εννοείς ότι ούτε καν σαν εκκρεμότητα δεν θα το κρατήσει αλλά θα το επιστρέψει σε ΑΑΔΕ χωρίς να το επεξεργαστεί;
Νομίζω ότι σήμερα η εχθές πέρασε μια τροπολογία για εξαίρεση μεταταξεων άλλα δεν ξέρω ποιους αφορά.

Chris73
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Πέμ Απρ 04, 2019 10:49 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό Chris73 » Πέμ Ιουν 06, 2019 10:59 am

Μίλησα τώρα με ΑΑΔΕ και μου είπαν πως βγήκε τροπολογία με την οποία εξαιρούνται οι μετατάξεις της κινητικότητας της απαγόρευσης μετάταξης. Ξέρει κανείς την τροπολογία?

MATTHIAS
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2017 10:48 am

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό MATTHIAS » Πέμ Ιουν 06, 2019 11:41 am


ssamanti
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Δευ Σεπ 11, 2017 2:43 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό ssamanti » Πέμ Ιουν 06, 2019 12:26 pm

Chris73 έγραψε:Μίλησα τώρα με ΑΑΔΕ και μου είπαν πως βγήκε τροπολογία με την οποία εξαιρούνται οι μετατάξεις της κινητικότητας της απαγόρευσης μετάταξης. Ξέρει κανείς την τροπολογία?

Ναι αλλά ποιούς αφορά;

Chris73
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Πέμ Απρ 04, 2019 10:49 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό Chris73 » Παρ Ιουν 07, 2019 11:23 am

ssamanti έγραψε:
Chris73 έγραψε:Μίλησα τώρα με ΑΑΔΕ και μου είπαν πως βγήκε τροπολογία με την οποία εξαιρούνται οι μετατάξεις της κινητικότητας της απαγόρευσης μετάταξης. Ξέρει κανείς την τροπολογία?

Ναι αλλά ποιούς αφορά;


Τελικά δεν μας αφορά . Μονο συνυπηρέτηση και για λόγους υγείας.

ssamanti
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Δευ Σεπ 11, 2017 2:43 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό ssamanti » Παρ Ιουν 07, 2019 1:37 pm

Chris73 έγραψε:
ssamanti έγραψε:
Chris73 έγραψε:Μίλησα τώρα με ΑΑΔΕ και μου είπαν πως βγήκε τροπολογία με την οποία εξαιρούνται οι μετατάξεις της κινητικότητας της απαγόρευσης μετάταξης. Ξέρει κανείς την τροπολογία?

Ναι αλλά ποιούς αφορά;


Τελικά δεν μας αφορά . Μονο συνυπηρέτηση και για λόγους υγείας.

Έχεις τηλέφωνο από ΥΠΕΣ; για πιστώσεις;

oki
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Δευ Φεβ 18, 2019 4:58 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό oki » Τρί Ιουν 18, 2019 10:09 pm

Σε περίπτωση μετάταξης σε διαφορετικό νομό, διακιούμαστε κάποια έξοδα μετακίνησης;

efka2
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Ιουν 19, 2019 10:47 am

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό efka2 » Τετ Ιουν 19, 2019 6:10 pm

Kon2018 έγραψε:Καλημερα,υπηρετω στον εφκα κ εγινα δεκτος μεσω κινητικοτητας σε αλλη υπηρεσια. Εχω αποδεκτει τη θεση αλλα απαιτειται συμφωνη γνωμη του υπουργου εργασιας, γνωριζει κανεις απο εφκα αν διδεται η συμφωνη γνωμη; Και ποιες ειναι οι προυποθεσεις για να παρεις συμφωνγ γνωμη; Ευχαριστω

Συνάδελφε τελικά τι έγινε με την περίπτωσή σου; Απ' οτι κατάλαβα δεν σε απέκλεισαν από τη διαδικασία από την αρχή λόγω του άρθρου 46 Ν. 4611/19;
Βέβαια ο νόμος αναφέρεται σε σύμφωνη γνώμη κατά την έκδοση της πράξης μετάταξης και όχι σαν προϋπόθεση. Μπορούμε να συμμετέχουμε στη διαδικασία απλά όταν είναι να βγει η απόφαση θα αποκλειστούμε.Να ενημερώσω επίσης τους συναδέλφους οτι στον προηγούμενο κύκλο εδόθη το πράσινο φως για 15 άτομα από τον υπουργό. Στη κρίση σας ο τρόπος.. :evil: Καλή τύχη!

efka2
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Ιουν 19, 2019 10:47 am

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό efka2 » Τετ Ιουν 19, 2019 6:11 pm

oki έγραψε:Σε περίπτωση μετάταξης σε διαφορετικό νομό, διακιούμαστε κάποια έξοδα μετακίνησης;

Όχι δυστυχώς!

Kon2018
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Φεβ 25, 2019 1:29 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό Kon2018 » Πέμ Ιουν 20, 2019 8:53 am

efka2 έγραψε:
Kon2018 έγραψε:Καλημερα,υπηρετω στον εφκα κ εγινα δεκτος μεσω κινητικοτητας σε αλλη υπηρεσια. Εχω αποδεκτει τη θεση αλλα απαιτειται συμφωνη γνωμη του υπουργου εργασιας, γνωριζει κανεις απο εφκα αν διδεται η συμφωνη γνωμη; Και ποιες ειναι οι προυποθεσεις για να παρεις συμφωνγ γνωμη; Ευχαριστω

Συνάδελφε τελικά τι έγινε με την περίπτωσή σου; Απ' οτι κατάλαβα δεν σε απέκλεισαν από τη διαδικασία από την αρχή λόγω του άρθρου 46 Ν. 4611/19;
Βέβαια ο νόμος αναφέρεται σε σύμφωνη γνώμη κατά την έκδοση της πράξης μετάταξης και όχι σαν προϋπόθεση. Μπορούμε να συμμετέχουμε στη διαδικασία απλά όταν είναι να βγει η απόφαση θα αποκλειστούμε.Να ενημερώσω επίσης τους συναδέλφους οτι στον προηγούμενο κύκλο εδόθη το πράσινο φως για 15 άτομα από τον υπουργό. Στη κρίση σας ο τρόπος.. :evil: Καλή τύχη!

Ακόμα περιμένω συνάδελφε...η διοίκηση του εφκα δεν έχει στείλει καν το έγγραφο του φορέα υποδοχής που ζητά τη σύμφωνη γνώμη στο υπουργείο εργασίας για να πάρω θετική ή αρνητική γνώμη..και δυστυχώς όσοι είχαν πρόσβαση...πήραν σύμφωνη γνώμη..αν ρίξεις μια ματιά στη διαύγεια θα το καταλάβεις και δεν εννοώ αυτούς που ήταν ήδη αποσπασμένοι και μετατάχθηκαν με κινητικότητα μεν αλλά με τις μεταβατικές διατάξεις...εννοώ τους άλλους όπως εμάς που έλαβαν μέρος στην κινητικότητα και έγιναν δεκτοί σε φορείς υποδοχής...και δυστυχώς δεν είναι μόνο 15...με δυο μέτρα και δυο σταθμά όπως πάντα στο εφκα...ειλικρινά δεν ξέρω τι πρέπει να κάνουμε..

efka2
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Ιουν 19, 2019 10:47 am

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό efka2 » Πέμ Ιουν 20, 2019 11:11 am

Kon2018 έγραψε:
efka2 έγραψε:
Kon2018 έγραψε:Καλημερα,υπηρετω στον εφκα κ εγινα δεκτος μεσω κινητικοτητας σε αλλη υπηρεσια. Εχω αποδεκτει τη θεση αλλα απαιτειται συμφωνη γνωμη του υπουργου εργασιας, γνωριζει κανεις απο εφκα αν διδεται η συμφωνη γνωμη; Και ποιες ειναι οι προυποθεσεις για να παρεις συμφωνγ γνωμη; Ευχαριστω

Συνάδελφε τελικά τι έγινε με την περίπτωσή σου; Απ' οτι κατάλαβα δεν σε απέκλεισαν από τη διαδικασία από την αρχή λόγω του άρθρου 46 Ν. 4611/19;
Βέβαια ο νόμος αναφέρεται σε σύμφωνη γνώμη κατά την έκδοση της πράξης μετάταξης και όχι σαν προϋπόθεση. Μπορούμε να συμμετέχουμε στη διαδικασία απλά όταν είναι να βγει η απόφαση θα αποκλειστούμε.Να ενημερώσω επίσης τους συναδέλφους οτι στον προηγούμενο κύκλο εδόθη το πράσινο φως για 15 άτομα από τον υπουργό. Στη κρίση σας ο τρόπος.. :evil: Καλή τύχη!

Ακόμα περιμένω συνάδελφε...η διοίκηση του εφκα δεν έχει στείλει καν το έγγραφο του φορέα υποδοχής που ζητά τη σύμφωνη γνώμη στο υπουργείο εργασίας για να πάρω θετική ή αρνητική γνώμη..και δυστυχώς όσοι είχαν πρόσβαση...πήραν σύμφωνη γνώμη..αν ρίξεις μια ματιά στη διαύγεια θα το καταλάβεις και δεν εννοώ αυτούς που ήταν ήδη αποσπασμένοι και μετατάχθηκαν με κινητικότητα μεν αλλά με τις μεταβατικές διατάξεις...εννοώ τους άλλους όπως εμάς που έλαβαν μέρος στην κινητικότητα και έγιναν δεκτοί σε φορείς υποδοχής...και δυστυχώς δεν είναι μόνο 15...με δυο μέτρα και δυο σταθμά όπως πάντα στο εφκα...ειλικρινά δεν ξέρω τι πρέπει να κάνουμε..

Σε καταλαβαίνω απόλυτα! Μου κάνει φοβερή εντύπωση που δεν έστειλαν το έγγραφο για σύμφωνη γνώμη! Ήμαρτον! Εγώ δεν έχω κάνει αίτηση αλλά ενδιαφέρομαι να κάνω στον επόμενο αν με ενδιαφέρει κάτι γι' αυτό και ρωτώ. Πάντως σύμφωνα με το άρθρο 34 παρ. 1 του ν. 4531/2018 «σε περίπτωση που, εντός δεκαπέντε (15) ημερών από την καταληκτική ημερομηνία υποβολής των αιτήσεων, ο φορέας προέλευσης δεν βεβαιώνει την πλήρωση των προϋποθέσεων των παραγράφων 2, 3 και 4 του άρθρου, οι προϋποθέσεις αυτές τεκμαίρεται ότι πληρούνται. Γι' αυτό και ρωτώ αν η σύμφωνη γνώμη του υπουργού αποτελεί προϋπόθεση ή αν προχωρούν οι διαδικασίες κανονικά μέχρι την έκδοση της πράξης μετάταξης;;;...Πώς είχε η διαδικασία στην περίπτωσή σου;;; Θεωρώ οτι εφόσον δεν απάντησαν, η μετάταξή σου πρέπει να προχωρήσει. Φοβερή αδικία πάντως. Μία που υπάρχει αυτός ο νόμος και μία που κάποιοι μετακινούνται ξέρεις πώς..Έχουμε καμιά ενημέρωση γα το αν ο αποκλεισμός θα συνεχίσει και μετά το 2019; :?:

efka2
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Ιουν 19, 2019 10:47 am

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό efka2 » Πέμ Ιουν 20, 2019 11:22 am

Kon2018 έγραψε:
efka2 έγραψε:
Kon2018 έγραψε:Καλημερα,υπηρετω στον εφκα κ εγινα δεκτος μεσω κινητικοτητας σε αλλη υπηρεσια. Εχω αποδεκτει τη θεση αλλα απαιτειται συμφωνη γνωμη του υπουργου εργασιας, γνωριζει κανεις απο εφκα αν διδεται η συμφωνη γνωμη; Και ποιες ειναι οι προυποθεσεις για να παρεις συμφωνγ γνωμη; Ευχαριστω

Συνάδελφε τελικά τι έγινε με την περίπτωσή σου; Απ' οτι κατάλαβα δεν σε απέκλεισαν από τη διαδικασία από την αρχή λόγω του άρθρου 46 Ν. 4611/19;
Βέβαια ο νόμος αναφέρεται σε σύμφωνη γνώμη κατά την έκδοση της πράξης μετάταξης και όχι σαν προϋπόθεση. Μπορούμε να συμμετέχουμε στη διαδικασία απλά όταν είναι να βγει η απόφαση θα αποκλειστούμε.Να ενημερώσω επίσης τους συναδέλφους οτι στον προηγούμενο κύκλο εδόθη το πράσινο φως για 15 άτομα από τον υπουργό. Στη κρίση σας ο τρόπος.. :evil: Καλή τύχη!

Ακόμα περιμένω συνάδελφε...η διοίκηση του εφκα δεν έχει στείλει καν το έγγραφο του φορέα υποδοχής που ζητά τη σύμφωνη γνώμη στο υπουργείο εργασίας για να πάρω θετική ή αρνητική γνώμη..και δυστυχώς όσοι είχαν πρόσβαση...πήραν σύμφωνη γνώμη..αν ρίξεις μια ματιά στη διαύγεια θα το καταλάβεις και δεν εννοώ αυτούς που ήταν ήδη αποσπασμένοι και μετατάχθηκαν με κινητικότητα μεν αλλά με τις μεταβατικές διατάξεις...εννοώ τους άλλους όπως εμάς που έλαβαν μέρος στην κινητικότητα και έγιναν δεκτοί σε φορείς υποδοχής...και δυστυχώς δεν είναι μόνο 15...με δυο μέτρα και δυο σταθμά όπως πάντα στο εφκα...ειλικρινά δεν ξέρω τι πρέπει να κάνουμε..

Πάντως κάποιοι απορρίφθηκαν εξαρχής με αιτιολογία Ν.4569 άρθρο 50 (κατά τη γνώμη μου δεν έπρεπε γιατί έπρεπε να ορίζεται σαφώς στο νόμο) ενώ κάποιοι άλλοι προχώρησαν. Ούτε ενιαία γραμμή δεν έχουν. Σε κάθε περίπτωση είναι σκανδαλώδες!

kontz
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2018 11:03 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό kontz » Παρ Ιουν 21, 2019 8:57 pm

Καλησπέρα, είμαι και εγώ από ΕΦΚΑ με μετάταξη σε ΑΑΔΕ και φυσικά περιμένω την σύμφωνη γνώμη του εργασίας, διαβάζω παραπάνω όμως ότι σε κάποιες περιπτώσεις έχει εκδοθεί αρνητική απόφαση, υπάρχει κάπου αυτό αναρτημένο;
Για τις υπόλοιπες που έχουν εγκριθεί πως τις εντοπίζει κανείς στη διαύγεια; προσπάθησα αλλά δεν βρήκα κάτι...


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες