ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
filippos_kar
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Σεπ 05, 2011 9:52 am

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό filippos_kar » Δευ Μαρ 13, 2023 10:59 am

Οι προσωποπαγεις θέσεις μετράνε για το 65%? Ξέρει κανένας?

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό daredevil » Δευ Μαρ 13, 2023 8:09 pm

filippos_kar έγραψε:Οι προσωποπαγεις θέσεις μετράνε για το 65%? Ξέρει κανένας?

ναι

filippos_kar
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Σεπ 05, 2011 9:52 am

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό filippos_kar » Τρί Μαρ 14, 2023 7:58 am

Ευχαριστώ.

leeds
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 15, 2014 11:36 am

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό leeds » Τρί Μαρ 14, 2023 6:10 pm

Για να λάβει κάποια/ος στην κινητικότητα πρέπει να έχει συμπληρώσει ημερολογικά τα 2 χρόνια ως δόκιμη/ος ; Ή Όταν δηλαδή βγει διαπιστωτικη πράξη και όχι απλά να έχει κλείσει διετία; Όποιος/οια ξέρει ας απαντήσει παρακαλώ!

Athapa
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 11, 2023 6:17 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό Athapa » Τρί Μάιος 09, 2023 8:43 pm

Καλησπέρα

Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το ποσοστό κάλυψης άνω του 65% όπως αναφέρεται στην ΔΙΔΑΔ/Φ.49Κ/1119/οικ. 16.
Σε αυτήν αναφέρει ότι: " Στο άρ. 4 του ν. 4440/2016 περί καθορισμού ποσοστού κάλυψης θέσεων, προστίθεται παρ. 6 ως εξής:
«6. Με κοινή απόφαση του Υπουργού Εσωτερικών και του κατά περίπτωση αρμόδιου Υπουργού, κατόπιν
αιτιολογημένης εισήγησης του τελευταίου, η οποία εκδίδεται πριν από την έναρξη κάθε κύκλου κινητικότητας,
δύναται να καθορίζεται αποκλειστικά για τον κύκλο κινητικότητας που ακολουθεί μεγαλύτερο ποσοστό κάλυψης
των θέσεων από αυτό που ορίζεται στην παρ. 4 για ορισμένους κλάδους και ειδικότητες του υπουργείου και των
φορέων που υπάγονται στην αρμοδιότητα του συναρμόδιου Υπουργού.».
Με την ανωτέρω ρύθμιση δίνεται η δυνατότητα, λαμβάνοντας υπόψη συγκεκριμένες υπηρεσιακές ανάγκες
που καλύπτονται από συγκεκριμένους κλάδους και ειδικότητες προσωπικού σε κάθε φορέα, να καθορίζεται
ποσοστό κάλυψης θέσεων άνω του 65%. Διευκρινίζεται ότι το ποσοστό που θα καθορίζεται με την εν λόγω
απόφαση, θα ισχύει αποκλειστικά για τον επόμενο της απόφασης κύκλο κινητικότητας........."
Η ερώτηση μου είναι λοιπόν, το ποσοστό αυτό μπορεί να αυξηθεί και στο 100%, γιατί αν είναι έτσι ο φορέας πάντα θα ισχυρίζεται λόγους υπηρεσιακής ανάγκης και δεν θα μπορεί να φύγει κάποιος εύκολα.
Σας ευχαριστώ!

marpex1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Αύγ 16, 2023 11:58 am

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό marpex1 » Τετ Αύγ 16, 2023 1:48 pm

Καλημέρα. Θα ήθελα να μου απαντήσετε στην εξής ερώτηση. Μπορώ να πάρω μέρος στην κινητικότητα για μία θέση σε άλλη περιφέρεια αν έχω 8 χρόνια σε παραμεθόρια περιοχή? Ευχαριστώ

sotinela
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 23, 2018 2:37 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό sotinela » Σάβ Δεκ 16, 2023 8:03 pm

εαν θέλω να κάνω αίτηση για μια θέση που ενώ είναι κενή δεν έχει προκηρυχθεί ως διαθέσιμη για κάλυψη στον κύκλο κινητικότητας. υπάρχει τρόπος να επικοινωνήσω με τον φορέα ώστε να ανοίξει τη θέση για να αιτηθώ; ξέρει κάποιος αν γίνεται αυτό;

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό daredevil » Κυρ Ιαν 07, 2024 7:00 am

marpex1 έγραψε:Καλημέρα. Θα ήθελα να μου απαντήσετε στην εξής ερώτηση. Μπορώ να πάρω μέρος στην κινητικότητα για μία θέση σε άλλη περιφέρεια αν έχω 8 χρόνια σε παραμεθόρια περιοχή? Ευχαριστώ

έχεις κάνει χρήση μοριοδότησης για διορισμό σε παραμεθόριο? μοριοδότησ λόγο εντοπιότητας δηλαδή?

Drama105
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 06, 2023 7:26 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό Drama105 » Δευ Ιαν 08, 2024 4:49 pm

daredevil έγραψε:
marpex1 έγραψε:Καλημέρα. Θα ήθελα να μου απαντήσετε στην εξής ερώτηση. Μπορώ να πάρω μέρος στην κινητικότητα για μία θέση σε άλλη περιφέρεια αν έχω 8 χρόνια σε παραμεθόρια περιοχή? Ευχαριστώ

έχεις κάνει χρήση μοριοδότησης για διορισμό σε παραμεθόριο? μοριοδότησ λόγο εντοπιότητας δηλαδή?


Σε άλλη περιφέρεια δεν μπορείτε. Στην ίδια μπορείτε στα 5 χρόνια

SF123456
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 28, 2024 3:10 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό SF123456 » Πέμ Μαρ 28, 2024 5:59 pm

Καλησπέρα μια ερώτηση
Τι σημαίνει "μοναδικός υπάλληλος";
Αν μιλάμε για ΠΕ μηχανικούς και υπάρχει ένας Τοπογραφος, ένας Πολιτικός Μηχανικός, ένας Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και ένας Μηχανολόγος Μηχανικός αυτοί είναι μοναδικοί υπάλληλοι σε ενα δήμο; ή υπολογίζεται ποσοστό επί του συνολικου κλάδου των μηχανικών;
Ευχαριστώ πολύ.

stame_79
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Απρ 19, 2008 7:38 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό stame_79 » Δευ Απρ 01, 2024 7:58 am

sotinela έγραψε:εαν θέλω να κάνω αίτηση για μια θέση που ενώ είναι κενή δεν έχει προκηρυχθεί ως διαθέσιμη για κάλυψη στον κύκλο κινητικότητας. υπάρχει τρόπος να επικοινωνήσω με τον φορέα ώστε να ανοίξει τη θέση για να αιτηθώ; ξέρει κάποιος αν γίνεται αυτό;



Ο φορέας μπορεί να έχει κάνει αίτηση για να καλυφθεί η θέση μέσω της κινητικότητας...αλλά να μην του την έχει εγκρίνει το υπουργείο εσωτερικών...αν πάρεις τηλέφωνο στο φορέα...αυτό θα σου πούνε.


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 33 επισκέπτες