ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
St12
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 21, 2016 11:14 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό St12 » Σάβ Ιαν 12, 2019 7:48 am

Εμένα την ζητησανε μετά που πέρασα από συνέντευξη μπορεί ο φορέας να μην απαντήσει? Σας ευχαριστώ

swtgar
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2018 8:40 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό swtgar » Σάβ Ιαν 12, 2019 10:01 am

St12 έγραψε:Καλησπέρα σας θα ήθελα να σας ρωτήσω αν στο τελευταίο στάδιο της διαδικασίας όταν έχεις πέρασει από συνέντευξη και ο φορέας υποδοχής ζητάει από τον φορέα προέλευσης αν πλήρεις τις προϋποθέσεις μπορεί ο φορέας προέλευσης να μην απαντήσει και τι γίνεται τότε?

Δε ζητάνε γνωμοδότηση από φορέα υποδοχής μετά τη συνέντευξη, αλλά πριν...μετα το πέρας των αιτήσεων, που τις ελέγχουν. Μετά τη συνέντευξη περιμένεις την απόφαση αν σε έχουν επιλέξει. Και τότε μόνο ζητάνε κάποια επιπλέον δικαιολογητικά για να προχωρήσουν τη μετάταξη από σένα και την υπηρεσία. Όχι γνωμοδότηση.

alekos1982
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ Ιαν 05, 2018 6:17 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό alekos1982 » Σάβ Ιαν 12, 2019 10:32 am

Γεια σας, θα ηθελα να ρωτησω αν στην κινητικοτητα κανεις την αιτηση συμφωνα με τον κλαδο που εισαι ή μπορεις να εισαι ΠΕ και να κανεις για θεσεις ΔΕ.

swtgar
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2018 8:40 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό swtgar » Σάβ Ιαν 12, 2019 12:18 pm

alekos1982 έγραψε:Γεια σας, θα ηθελα να ρωτησω αν στην κινητικοτητα κανεις την αιτηση συμφωνα με τον κλαδο που εισαι ή μπορεις να εισαι ΠΕ και να κανεις για θεσεις ΔΕ.

Γενικές αρχές 1. Το ΕΣΚ διέπεται από τις αρχές της ισότητας, της διαφάνειας και της αξιοκρατίας. 2. Η κινητικότητα έχει εθελούσιο χαρακτήρα για τον υπάλληλο και διενεργείται με βάση την αρχή της δημοσιότητας. 3. Η μετακίνηση από μία δημόσια υπηρεσία σε άλλη διενεργείται ως μετάταξη σε κενή οργανική θέση κλάδου/ειδικότητας της ίδιας ή ανώτερης κατηγορίας/εκπαιδευτικής βαθμίδας, για την οποία ο υπάλληλος έχει τα απαιτούμενα τυπικά και ουσιαστικά προσόντα.

alekos1982
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ Ιαν 05, 2018 6:17 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό alekos1982 » Σάβ Ιαν 12, 2019 2:33 pm

swtgar έγραψε:
alekos1982 έγραψε:Γεια σας, θα ηθελα να ρωτησω αν στην κινητικοτητα κανεις την αιτηση συμφωνα με τον κλαδο που εισαι ή μπορεις να εισαι ΠΕ και να κανεις για θεσεις ΔΕ.

Γενικές αρχές 1. Το ΕΣΚ διέπεται από τις αρχές της ισότητας, της διαφάνειας και της αξιοκρατίας. 2. Η κινητικότητα έχει εθελούσιο χαρακτήρα για τον υπάλληλο και διενεργείται με βάση την αρχή της δημοσιότητας. 3. Η μετακίνηση από μία δημόσια υπηρεσία σε άλλη διενεργείται ως μετάταξη σε κενή οργανική θέση κλάδου/ειδικότητας της ίδιας ή ανώτερης κατηγορίας/εκπαιδευτικής βαθμίδας, για την οποία ο υπάλληλος έχει τα απαιτούμενα τυπικά και ουσιαστικά προσόντα.

αυτο ηξερα και εγω, αν καποιος εχει κανει μεταταξη δεν εχει περασει διετια και κανοντας αιτηση προς παραμεθοριο,απο δημο κεντρικης ελλαδας, για την κινητικοτητα ισχυει παλι το ιδιο;διοτι αναγραφει μεσα στην κινητικοτητα οτι αν κανεις αιτηση προς παραμεθοριο ειναι στις εξαιρεσεις για την 2ετια που χρειαζεται σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση.

bhu1001
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 08, 2018 10:23 am

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό bhu1001 » Κυρ Ιαν 13, 2019 9:36 am

alekos1982 έγραψε:Γεια σας, θα ηθελα να ρωτησω αν στην κινητικοτητα κανεις την αιτηση συμφωνα με τον κλαδο που εισαι ή μπορεις να εισαι ΠΕ και να κανεις για θεσεις ΔΕ.

Εχω την εντύπωση πως είναι φιλολογική αυτή η ερώτηση.
Υπάρχει κανείς που είναι ΠΕ και πληρώνεται ως ΠΕ, να δεχθεί θέση ΔΕ με μισθό ΔΕ ;

alekos1982
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ Ιαν 05, 2018 6:17 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό alekos1982 » Κυρ Ιαν 13, 2019 12:42 pm

bhu1001 έγραψε:
alekos1982 έγραψε:Γεια σας, θα ηθελα να ρωτησω αν στην κινητικοτητα κανεις την αιτηση συμφωνα με τον κλαδο που εισαι ή μπορεις να εισαι ΠΕ και να κανεις για θεσεις ΔΕ.

Εχω την εντύπωση πως είναι φιλολογική αυτή η ερώτηση.
Υπάρχει κανείς που είναι ΠΕ και πληρώνεται ως ΠΕ, να δεχθεί θέση ΔΕ με μισθό ΔΕ ;

ναι υπαρχει γιατι θελει να παει στην πολη του με οτι συνεπαγεται αυτο απο θεμα εξοδων.

swtgar
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2018 8:40 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό swtgar » Κυρ Ιαν 13, 2019 2:10 pm

bhu1001 έγραψε:
alekos1982 έγραψε:Γεια σας, θα ηθελα να ρωτησω αν στην κινητικοτητα κανεις την αιτηση συμφωνα με τον κλαδο που εισαι ή μπορεις να εισαι ΠΕ και να κανεις για θεσεις ΔΕ.

Εχω την εντύπωση πως είναι φιλολογική αυτή η ερώτηση.
Υπάρχει κανείς που είναι ΠΕ και πληρώνεται ως ΠΕ, να δεχθεί θέση ΔΕ με μισθό ΔΕ ;

Δεν μπορεί να γίνει αυτό σύμφωνα με τη νομοθεσία, όπως επίσης δεν μπορεί να αλλάξεις σχέση εργασίας από μονιμος σε αορίστου χρόνου. Τα έχω ρωτήσει στο ΥΔΜΗΔ.

alekos1982
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ Ιαν 05, 2018 6:17 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό alekos1982 » Κυρ Ιαν 13, 2019 2:34 pm

swtgar έγραψε:
bhu1001 έγραψε:
alekos1982 έγραψε:Γεια σας, θα ηθελα να ρωτησω αν στην κινητικοτητα κανεις την αιτηση συμφωνα με τον κλαδο που εισαι ή μπορεις να εισαι ΠΕ και να κανεις για θεσεις ΔΕ.

Εχω την εντύπωση πως είναι φιλολογική αυτή η ερώτηση.
Υπάρχει κανείς που είναι ΠΕ και πληρώνεται ως ΠΕ, να δεχθεί θέση ΔΕ με μισθό ΔΕ ;

Δεν μπορεί να γίνει αυτό σύμφωνα με τη νομοθεσία, όπως επίσης δεν μπορεί να αλλάξεις σχέση εργασίας από μονιμος σε αορίστου χρόνου. Τα έχω ρωτήσει στο ΥΔΜΗΔ.

μα δεν ειπα για αλλαγη σχεσης εργασιας, μονιμος στη πρωτη εργασια και μονιμος στη δευτερη.απλως η μεταταξη του εγινε πριν ενα χρονο και συμφωνα με τις εξαιρεσεις της κινητικοτητας αν πας προς παραμεθοριο μπορεις χωρις να περασει η 2ετια.

LV
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τετ Μαρ 24, 2010 1:23 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό LV » Κυρ Ιαν 13, 2019 2:39 pm

Καλησπέρα, αν γίνουν εκλογές και 40 μέρες πριν παγώνει η κινητικότητα. Δηλαδή, συνεντεύξεις θα γίνονται;

spiderman
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Δευ Δεκ 01, 2008 4:44 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό spiderman » Κυρ Ιαν 13, 2019 2:49 pm

συνάδελφοι γνωρίζετε αν ολοκληρώθηκε η μεταφορά πιστώσεων για τους επιτυχόντες του α κύκλου 18 στην ααδε;

swtgar
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2018 8:40 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό swtgar » Κυρ Ιαν 13, 2019 5:32 pm

spiderman έγραψε:συνάδελφοι γνωρίζετε αν ολοκληρώθηκε η μεταφορά πιστώσεων για τους επιτυχόντες του α κύκλου 18 στην ααδε;

Δεν επικοινώνησα ακόμα, σκεφτόμουν την άλλη Δευτέρα στις 21 να έπαιρνα τηλ. Να εχουν περάσει έτσι 3 βδομάδες από την τελευταία ενημερωση, οπότε πιστεύω ότι θάχουμε νέα. Αν θέλει κάποιος άλλος ας πάρει μες στην εβδομάδα.

geopap
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 14, 2018 3:35 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό geopap » Κυρ Ιαν 13, 2019 11:08 pm

swtgar έγραψε:
spiderman έγραψε:συνάδελφοι γνωρίζετε αν ολοκληρώθηκε η μεταφορά πιστώσεων για τους επιτυχόντες του α κύκλου 18 στην ααδε;

Δεν επικοινώνησα ακόμα, σκεφτόμουν την άλλη Δευτέρα στις 21 να έπαιρνα τηλ. Να εχουν περάσει έτσι 3 βδομάδες από την τελευταία ενημερωση, οπότε πιστεύω ότι θάχουμε νέα. Αν θέλει κάποιος άλλος ας πάρει μες στην εβδομάδα.

Πήρα τηλέφωνο την ευγενέστατη κυρία στις 4 του μήνα! Είναι στις πιστώσεις και μετά πάνε για φεκ. Πιστεύουν μέχρι Φεβρουάριο, και τις λέω και τον Φεβρουάριο? Από Μάρτιο δηλαδή? Και μου λέει πολύ πιθανόν αλλά κάνουν ότι μπορούν για να γίνει γρήγορα η διαδικασία. Swtgar, πάρτε όμως ένα τηλ ένας από βδομάδα μήπως έχει να μας πει καμία εξέλιξη και ενημερώστε. Ίσως τώρα υπό τον φόβο των πρόωρων εκλογών ίσως γίνουν ποιο γρήγορα για να μην έχουν μεγάλο φόρτο με τους επόμενους κύκλους!!

enik
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Τετ Δεκ 23, 2015 10:41 am

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό enik » Δευ Ιαν 14, 2019 9:22 am

gziogkou έγραψε:Έχω μια απορία όσον αφορά το κριτήριο ποσόστου κάληψης θέσεων. Η υπηρεσία μου έχει 3 θέσεις και όλες είναι καλυμμένες με την λεπτομέρεια ότι ένας υπάλληλος λείπει με απόσπαση.
Το γεγονός ένας υπάλληλος λείπει με αποσπάσει συνυπολογίζεται στο ποσοστό;


Συνυπολογίζεται, έχεις ποσοστό πληρότητας θέσεων 100%.

jdoe2018
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Δευ Δεκ 10, 2018 10:58 am

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό jdoe2018 » Δευ Ιαν 14, 2019 10:01 am

Μήπως γνωρίζει κάποιος αν και πώς προχωράει η διαδικασία συνεντεύξεων στην ΑΑΔΕ για τον Β' κύκλο του 2018;


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες