ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
mariavoyatzi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Δευ Οκτ 28, 2019 4:13 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό mariavoyatzi » Σάβ Ιαν 18, 2020 12:16 am

paili έγραψε:
iordanis83 έγραψε:Παιδιά καλησπέρα ...Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι αν μου επιτρέπεται κιόλας και θα ήθελα ειλικρινή απάντηση από κάποιον που έχει εμπειρία ή το ξέρει με σιγουριά...Όσο άφορα τη κινητικότητα με το ηλεκτρονικό αυτό σύστημα μέσα από το http://apografi.gov.gr/ υπάρχει περίπτωση με οποιονδήποτε τρόπο να υπάρχουν πολιτικές παρεμβάσεις ή οτιδήποτε άλλη παρέμβαση για να φάει κάποιος κάποια θέση κτλ ; Συγγνώμη και πάλι για την ωμότητα της ερώτησης αλλά είναι και αυτό ένα άγχος και αμφιβολία που έχω...

Καλημερα..επισημως οχι δεν υπαρχει περιπτωση..αλλα καταλαβαινεις οτι οταν μια θεση πχ την διεκδικουν 5 ατομα ...υπαρχουν και αλλα κριτηρια..επισης επειδη το γνωριζω οταν σε μια υπηρεσια το 80%των υπαλληλων εχει κανει αιτηση για κινητικοτητα..ε ναι ειναι πιθανον να υπαρξουν παρεμβασεις


Δεν υπάρχει επισήμως και ξε-επισήμως. Δεν είναι απλά πιθανόν. Είναι ΒΕΒΑΙΟ ότι θα υπάρξουν παρεμβάσεις. Με βάση την μέχρι τώρα εμπειρία μου, το λέω...

mariavoyatzi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Δευ Οκτ 28, 2019 4:13 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό mariavoyatzi » Σάβ Ιαν 18, 2020 12:18 am

elenip έγραψε:
iordanis83 έγραψε:Παιδιά καλησπέρα ...Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι αν μου επιτρέπεται κιόλας και θα ήθελα ειλικρινή απάντηση από κάποιον που έχει εμπειρία ή το ξέρει με σιγουριά...Όσο άφορα τη κινητικότητα με το ηλεκτρονικό αυτό σύστημα μέσα από το http://apografi.gov.gr/ υπάρχει περίπτωση με οποιονδήποτε τρόπο να υπάρχουν πολιτικές παρεμβάσεις ή οτιδήποτε άλλη παρέμβαση για να φάει κάποιος κάποια θέση κτλ ; Συγγνώμη και πάλι για την ωμότητα της ερώτησης αλλά είναι και αυτό ένα άγχος και αμφιβολία που έχω...

Ξεκάθαρα ΝΑΙ στην συνέντευξη... Όπως κ το άνοιγμα της θέσης μπορεί να είναι φωτογραφικό!!!


Ακριβώς!
Αναφέρω περίπτωση: στον Δήμο μου (έναν από τους μεγαλύτερους στην Ελλάδα), τροποποίησαν επί τούτου το οργανόγραμμα και πρόβλεψαν θέση για συγκεκριμένο πτυχίο φωτογραφικά. Επρόκειτο για λίγο "κουφή" θέση. Στην εξέλιξη της υπόθεσης, τελικά, η θέση καλύφτηκε με την κινητικότητα από άτομο, που αποδείχθηκε εκ των υστέρων, ότι ανήκει στο στενό περιβάλλον του Δημάρχου.
Ο νοών νοείτω...

mariavoyatzi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Δευ Οκτ 28, 2019 4:13 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό mariavoyatzi » Σάβ Ιαν 18, 2020 12:19 am

PEdioikitikou έγραψε:
iordanis83 έγραψε:Παιδιά καλησπέρα ...Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι αν μου επιτρέπεται κιόλας και θα ήθελα ειλικρινή απάντηση από κάποιον που έχει εμπειρία ή το ξέρει με σιγουριά...Όσο άφορα τη κινητικότητα με το ηλεκτρονικό αυτό σύστημα μέσα από το http://apografi.gov.gr/ υπάρχει περίπτωση με οποιονδήποτε τρόπο να υπάρχουν πολιτικές παρεμβάσεις ή οτιδήποτε άλλη παρέμβαση για να φάει κάποιος κάποια θέση κτλ ; Συγγνώμη και πάλι για την ωμότητα της ερώτησης αλλά είναι και αυτό ένα άγχος και αμφιβολία που έχω...


Καμία ωμότητα στην ερώτηση συνάδελφε.. Όλους μας προβληματίζει αυτή η ερώτηση, στην Ελλάδα ζούμε.
Θεωρητικά η επιλογή της θέσης γίνεται με βάση τα "τυπικά και ουσιαστικά προσόντα" του υποψηφίου για την θέση. Αποκλείεις όμως σε κάποιες περιπτώσεις, κάποια θέση να καλυφθεί με τηλεφώνημα Υπουργού, Περιφερειάρχη, Δημάρχου κ.λ. παρότι κάποιος άλλος θα είχε πιο πολλά προσόντα γι' αυτήν; προσωπικά όχι..
Από περιπτώσεις συναδέλφων που γνωρίζω και οι οποίοι μετακινήθηκαν με προηγούμενους κύκλους κινητικότητας, οι διαδικασίες έγιναν αντικειμενικά. Ωστόσο, προσωπικά, δεν αποκλείω κάποια πολιτική παρέμβαση στην περίπτωση κάποιων θέσεων, προσωπική μου γνώμη πάντα και σενάριο που με προβληματίζει κιόλας καθώς έχω κάνει κι εγώ αίτηση για μετακίνηση..
Ας καταθέσουν και άλλοι τις απόψεις τους, νομίζω είναι ενδιαφέρουσα η ερώτηση.


Θεωρείστε σχεδόν βέβαιη την πολιτική παρέμβαση.

panos196
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 30, 2012 11:45 am

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό panos196 » Σάβ Ιαν 18, 2020 10:18 am

Διευκρινήσεις επί του νέου νομικού πλαισίου που έδωσε το Υπουργείο Εσωτερικών με την υπ’ αριθμ. πρωτ. ΔΙΔΑΔ/Φ.49Κ/430/οικ.2631/17.01.2020 εγκύκλιό του. [επισυνάπτεται]
Με τον πρόσφατο νόμο 4647/2019 τροποποιήθηκαν τα ά. 42 έως 44 του ν. 4440/2016. Οι αλλαγές που επήλθαν αναφέρονται αναλυτικά στα προαναφερόμενα άρθρα. Με την εγκύκλιο που απέστειλε το Υπουργείο σε όλους τους φορείς που μετέχουν στην κινητικότητα, διευκρινίστηκαν περαιτέρω οι ανωτέρω διατάξεις όπως τροποποιήθηκαν και ισχύουν πλέον.


Η πρώτη σημαντική διευκρίνιση αφορά στο ότι οι αλλαγές στο σύστημα κινητικότητας αφορούν και τον τρέχοντα κύκλο κινητικότητας, δηλαδή τον κύκλο κινητικότητας έτους 2019.

Πλέον δικαιούνται απόσπασης ή μετάταξης σε χρόνο μικρότερο της διετίας από την προηγούμενη απόσπαση ή μετάταξη και όσοι επικαλούνται λόγους υγείας.

Όπου στο νόμο η δυνατότητα μετάταξης ή απόσπασης συναρτάται με την πάροδο κάποιου χρονικού διαστήματος, η συμπλήρωση του απαιτούμενου χρόνου θα πρέπει να έχει γίνει κατά την ημερομηνία λήξης της υποβολής των αιτήσεων.

Το αναγκαίο ελάχιστο ποσοστό κάλυψης οργανικών θέσεων του φορέα προέλευσης υπαλλήλου που ζητά να ενταχθεί στην κινητικότητα θα πρέπει να ανέρχεται στο προβλεπόμενο στο νόμο ποσοστό τόσο κατά την ημερομηνία λήξης της υποβολής των αιτήσεων όσο και κατά το χρόνο λήψης της απόφασης μετάταξης ή απόσπασης.

Για να υπολογιστεί το ελάχιστο αυτό ποσοστό, ειδικά σε περιπτώσεις κατά τις οποίες δεν έχουν εκσυγχρονιστεί οι Οργανισμοί Εσωτερικής Υπηρεσίας, δεν λαμβάνεται υπόψη αποκλειστικά και μόνο αμιγώς ο κλάδος/ειδικότητα του υπαλλήλου, αλλά και κάθε άλλος παρεμφερής κατ’ ονομασία κλάδος/ειδικότητα.

Για τον υπολογισμό αυτού του ποσοστού υπάλληλοι με σχέση δημοσίου και ιδιωτικού δικαίου υπολογίζονται ως ένα ενιαίο σύνολο.

Για να επιτραπεί η συμμετοχή υπαλλήλου στην κινητικότητα, ο εν λόγω υπάλληλος δεν θα πρέπει να είναι ο μοναδικός υπηρετών υπάλληλος του φορέα προέλευσης που υπηρετεί στον συγκεκριμένο κλάδο. Για την εξέταση της μοναδικότητας θα λαμβάνονται υπόψει και παρεμφερείς κλάδοι.

Για τη μετάταξη ή απόσπαση των υπαλλήλων Τεχνικών Υπηρεσιών Ο.Τ.Α. α’ και β’ βαθμού και των υπαλλήλων των Υπηρεσιών Δόμησης των Ο.Τ.Α. α’ βαθμού απαιτείται η σύμφωνη γνώμη του αρμόδιου προς διορισμού οργάνου.

Υπάλληλοι που υπηρετούν σε υπηρεσίες ανταποδοτικού χαρακτήρα μπορούν να αποσπασθούν ή μεταταχθούν για λόγους υγείας μόνο σε αντίστοιχες υπηρεσίες ανταποδοτικού χαρακτήρα άλλου φορέα.

Οι αποσπάσεις για λόγους υγείας μπορούν να ανανεώνονται με απόφαση του αρμόδιου προς διορισμό οργάνου του φορέα υποδοχής για μία ή περισσότερες φορές για όσο χρόνο υφίσταται ο λόγος υγείας.

Η αμοιβαία μετάταξη υπαλλήλων επιτρέπεται μετά την πάροδο διετίας από τον διορισμό με την εξαίρεση υπαλλήλων που ανήκουν οργανικά σε ανταποδοτικές υπηρεσίες των Ο.Τ.Α. α’ βαθμού, οι οποίοι μπορεί να μετατάσσονται αμοιβαία και πριν την πάροδο της διετίας.

reveka
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 03, 2019 12:16 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό reveka » Σάβ Ιαν 18, 2020 12:51 pm

panos196 έγραψε:Διευκρινήσεις επί του νέου νομικού πλαισίου που έδωσε το Υπουργείο Εσωτερικών με την υπ’ αριθμ. πρωτ. ΔΙΔΑΔ/Φ.49Κ/430/οικ.2631/17.01.2020 εγκύκλιό του. [επισυνάπτεται]
Με τον πρόσφατο νόμο 4647/2019 τροποποιήθηκαν τα ά. 42 έως 44 του ν. 4440/2016. Οι αλλαγές που επήλθαν αναφέρονται αναλυτικά στα προαναφερόμενα άρθρα. Με την εγκύκλιο που απέστειλε το Υπουργείο σε όλους τους φορείς που μετέχουν στην κινητικότητα, διευκρινίστηκαν περαιτέρω οι ανωτέρω διατάξεις όπως τροποποιήθηκαν και ισχύουν πλέον.


Η πρώτη σημαντική διευκρίνιση αφορά στο ότι οι αλλαγές στο σύστημα κινητικότητας αφορούν και τον τρέχοντα κύκλο κινητικότητας, δηλαδή τον κύκλο κινητικότητας έτους 2019.

Πλέον δικαιούνται απόσπασης ή μετάταξης σε χρόνο μικρότερο της διετίας από την προηγούμενη απόσπαση ή μετάταξη και όσοι επικαλούνται λόγους υγείας.

Όπου στο νόμο η δυνατότητα μετάταξης ή απόσπασης συναρτάται με την πάροδο κάποιου χρονικού διαστήματος, η συμπλήρωση του απαιτούμενου χρόνου θα πρέπει να έχει γίνει κατά την ημερομηνία λήξης της υποβολής των αιτήσεων.

Το αναγκαίο ελάχιστο ποσοστό κάλυψης οργανικών θέσεων του φορέα προέλευσης υπαλλήλου που ζητά να ενταχθεί στην κινητικότητα θα πρέπει να ανέρχεται στο προβλεπόμενο στο νόμο ποσοστό τόσο κατά την ημερομηνία λήξης της υποβολής των αιτήσεων όσο και κατά το χρόνο λήψης της απόφασης μετάταξης ή απόσπασης.

Για να υπολογιστεί το ελάχιστο αυτό ποσοστό, ειδικά σε περιπτώσεις κατά τις οποίες δεν έχουν εκσυγχρονιστεί οι Οργανισμοί Εσωτερικής Υπηρεσίας, δεν λαμβάνεται υπόψη αποκλειστικά και μόνο αμιγώς ο κλάδος/ειδικότητα του υπαλλήλου, αλλά και κάθε άλλος παρεμφερής κατ’ ονομασία κλάδος/ειδικότητα.

Για τον υπολογισμό αυτού του ποσοστού υπάλληλοι με σχέση δημοσίου και ιδιωτικού δικαίου υπολογίζονται ως ένα ενιαίο σύνολο.

Για να επιτραπεί η συμμετοχή υπαλλήλου στην κινητικότητα, ο εν λόγω υπάλληλος δεν θα πρέπει να είναι ο μοναδικός υπηρετών υπάλληλος του φορέα προέλευσης που υπηρετεί στον συγκεκριμένο κλάδο. Για την εξέταση της μοναδικότητας θα λαμβάνονται υπόψει και παρεμφερείς κλάδοι.

Για τη μετάταξη ή απόσπαση των υπαλλήλων Τεχνικών Υπηρεσιών Ο.Τ.Α. α’ και β’ βαθμού και των υπαλλήλων των Υπηρεσιών Δόμησης των Ο.Τ.Α. α’ βαθμού απαιτείται η σύμφωνη γνώμη του αρμόδιου προς διορισμού οργάνου.

Υπάλληλοι που υπηρετούν σε υπηρεσίες ανταποδοτικού χαρακτήρα μπορούν να αποσπασθούν ή μεταταχθούν για λόγους υγείας μόνο σε αντίστοιχες υπηρεσίες ανταποδοτικού χαρακτήρα άλλου φορέα.

Οι αποσπάσεις για λόγους υγείας μπορούν να ανανεώνονται με απόφαση του αρμόδιου προς διορισμό οργάνου του φορέα υποδοχής για μία ή περισσότερες φορές για όσο χρόνο υφίσταται ο λόγος υγείας.

Η αμοιβαία μετάταξη υπαλλήλων επιτρέπεται μετά την πάροδο διετίας από τον διορισμό με την εξαίρεση υπαλλήλων που ανήκουν οργανικά σε ανταποδοτικές υπηρεσίες των Ο.Τ.Α. α’ βαθμού, οι οποίοι μπορεί να μετατάσσονται αμοιβαία και πριν την πάροδο της διετίας.


η διετία πως υπολογίζεται με βάση την ημερομηνία έναρξης της απόσπασης ή της μετάταξης ή την λήξη ? τι γίνεται με αυτούς που ήδη υπηρετούν με απόσπαση από προηγούμενους κύκλους ?

iordanis83
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 26, 2019 4:09 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό iordanis83 » Σάβ Ιαν 18, 2020 3:50 pm

Καλησπέρα παιδιά εγώ θα ηθελα να ρωτήσω πως μπορείς έστω και στο περίπου να υπολογίσεις τις αποδοχές που θα παίρνεις οταν και αν αλλάξεις φορέα ώστε να ξέρεις τι χάνεις κτλ ? Βαση ενιαίου μισθολογιου δηλ κτλ επίδομα ανθυγιενο ,οικ.παροχη και οτι ΜΚ εισαι και εκπαιδευτική βαθμιδα..
Μπορούν αυτό να στο απαντήσουν και στη συνέντευξη στον εκάστοτε φορέα που μπορεί να πας? Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος κάποια εφαρμογή στο διαδίκτυο κτλ?

writer1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 28, 2019 5:43 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό writer1 » Κυρ Ιαν 19, 2020 2:10 pm

Πήρα κι εγώ έγκριση . Δεν ανήκω σε Δήμο αλλά σε ΝΠΔΔ. Ενώ μου δόθηκε η έγκριση κανονικά, στις παρατηρήσεις αναφέρεται ότι "Ο εν λόγω υπάλληλος υπηρετεί σε καίριας σημασίας τμήμα και η απουσία του θα επιφέρει δυσμένεια στην εύρυθμη λειτουργία της διοικητικής υπηρεσίας". Θεωρείτε ότι αυτός είναι λόγος απόρριψης από τον φορέα υποδοχής? Αυτό το βλέπει μόνο η επιτροπή κινητικότητας ή και ο φορέας υποδοχής? Σας ευχαριστώ.

AngelikiD
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 08, 2019 4:03 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό AngelikiD » Κυρ Ιαν 19, 2020 3:10 pm

daredevil έγραψε:
St12 έγραψε:Αν δεν το ελέγξει ο φορέας θα γράψει δεν ελέγχθηκε ,ο φορέας υποδοχής το βλέπει και μπορεί να ζητήσει από τον φορέα σου αν πληρούνται οι προϋποθέσεις

εμενα λέει εκκρεμεί ο ο φορέας υποδοχής δεν το βλέπει ....



Η δική μου αίτηση, σήμερα 19/1, γράφει ακόμη "Εκκρεμεί".... Από όσο με ενημέρωσαν από τις διοικητικές μου υπηρεσίες, ΔΕΝ πρόκειται να κάνουν οι ίδιοι καμία ενέργεια ως προς την αίτησή μου, λόγω του γεγονότος ότι η υπηρεσία μου δεν είναι στην κινητικότητα επειδή δεν έχει εγκεκριμένο Οργανισμό..... Άρα, υποθέτω ότι η αίτησή μου δε θα φτάσει ποτέ στους φορείς υποδοχής που επέλεξα...

St12
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 21, 2016 11:14 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό St12 » Κυρ Ιαν 19, 2020 6:29 pm

Είμαι και εγώ στην ίδια θέση και εμένα γράφει εκκρεμεί αν και τους ενημέρωσα μίλησα όμως με το υπουργείο και Κουν είπαν κανονικά θα πρέπει να απαντήσει αλλά και να μην απαντήσει ο φορέας προέλευσης ο φορέας υποδοχής θα δει την αίτηση ελπίζω να πάνε όλα καλά καλή επιτυχία

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό daredevil » Κυρ Ιαν 19, 2020 9:10 pm

AngelikiD έγραψε:
daredevil έγραψε:
St12 έγραψε:Αν δεν το ελέγξει ο φορέας θα γράψει δεν ελέγχθηκε ,ο φορέας υποδοχής το βλέπει και μπορεί να ζητήσει από τον φορέα σου αν πληρούνται οι προϋποθέσεις

εμενα λέει εκκρεμεί ο ο φορέας υποδοχής δεν το βλέπει ....



Η δική μου αίτηση, σήμερα 19/1, γράφει ακόμη "Εκκρεμεί".... Από όσο με ενημέρωσαν από τις διοικητικές μου υπηρεσίες, ΔΕΝ πρόκειται να κάνουν οι ίδιοι καμία ενέργεια ως προς την αίτησή μου, λόγω του γεγονότος ότι η υπηρεσία μου δεν είναι στην κινητικότητα επειδή δεν έχει εγκεκριμένο Οργανισμό..... Άρα, υποθέτω ότι η αίτησή μου δε θα φτάσει ποτέ στους φορείς υποδοχής που επέλεξα...


Λάθος. Θα συνεχιστεί η διαδικασία μέχρι τέλους κωλισιεργκυν εσκεμμένα ... μέχρι την ολοκλήρωση της διαδικασίας πρέπει να υπάρχει 65 % λογικά αν δεν το αλλάξουν στο εγκριθηκε, το λεει το άρθρο. Μην ανησυχείς το πολύ πολύ να στείλουν έγγραφο να πιστοποιηθεί ότι έχεις 65 . Διάβασε ότι ακόμα και να μην έχουν οργανόγραμμα ψηφιακά μπορούν να φύγουν αλλά όχι να δεχτούν...

ertianos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 30, 2018 10:25 am

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό ertianos » Δευ Ιαν 20, 2020 11:08 am

iordanis83 έγραψε:Καλησπέρα παιδιά εγώ θα ηθελα να ρωτήσω πως μπορείς έστω και στο περίπου να υπολογίσεις τις αποδοχές που θα παίρνεις οταν και αν αλλάξεις φορέα ώστε να ξέρεις τι χάνεις κτλ ? Βαση ενιαίου μισθολογιου δηλ κτλ επίδομα ανθυγιενο ,οικ.παροχη και οτι ΜΚ εισαι και εκπαιδευτική βαθμιδα..
Μπορούν αυτό να στο απαντήσουν και στη συνέντευξη στον εκάστοτε φορέα που μπορεί να πας? Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος κάποια εφαρμογή στο διαδίκτυο κτλ?

Οι αποδοχές είναι ίδιες στον φορέα προορισμού με αυτόν της προέλευσης («Ο υπάλληλος μετατάσσεται με το βαθμό και το μισθολογικό κλιμάκιο που κατέχει» λέει ο νόμος). Μοναδική επιφύλαξη, που δεν γνωρίζω τι γίνεται, αποδοχές που απαιτούν απόφαση όπως τα ανθυγιεινά και μετάταξη σε ανώτερη κατηγορία (π.χ. ΔΕ σε ΠΕ).

ertianos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 30, 2018 10:25 am

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό ertianos » Δευ Ιαν 20, 2020 11:24 am

writer1 έγραψε:Πήρα κι εγώ έγκριση . Δεν ανήκω σε Δήμο αλλά σε ΝΠΔΔ. Ενώ μου δόθηκε η έγκριση κανονικά, στις παρατηρήσεις αναφέρεται ότι "Ο εν λόγω υπάλληλος υπηρετεί σε καίριας σημασίας τμήμα και η απουσία του θα επιφέρει δυσμένεια στην εύρυθμη λειτουργία της διοικητικής υπηρεσίας". Θεωρείτε ότι αυτός είναι λόγος απόρριψης από τον φορέα υποδοχής? Αυτό το βλέπει μόνο η επιτροπή κινητικότητας ή και ο φορέας υποδοχής? Σας ευχαριστώ.

Το όργανο που αποφασίζει για την επιλογή σου ή όχι είναι του φορέα υποδοχής. Και είναι, νομίζω, στην ευχέρειά τους να το λάβουν υπόψη ή να τους γράψουν κανονικότατα (από ΝΠΙΔ έγινε το δεύτερο, τους έγραψαν και προχώρησε η μετάταξη).

SSMAK
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τρί Ιαν 14, 2020 1:46 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό SSMAK » Δευ Ιαν 20, 2020 5:42 pm

Αν κάποιος φορέας υποδοχής δείξει ενδιαφέρον για έναν εργαζόμενο,και αποστείλει στον φορέα προέλευσης αίτημα για αποστολή στοιχείων,υπάρχει περίπτωση επειδή δεν θέλουν να χάσουν εργαζόμενους να κωλυσιεργησουν- αδιαφορήσουν εσκεμμένα, δηλαδή να τους αγνοήσουν και να μην απαντήσουν; Επίσης, πως τεκμηριώνεται το 65 τοίς εκατό, υπάρχει περίπτωση οι φορείς προέλευσης να δώσουν ψεύτικα στοιχεία επειδή είναι οριακός ο αριθμός του προσωπικού τους;

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό daredevil » Τρί Ιαν 21, 2020 10:01 am

http://apografi.gov.gr/manuals.html
εγχειρδιο 6 - 7ταδία 6 και 7 – Έλεγχος αιτήσεων από τους Φορείς Υποδοχής και Ολοκλήρωση Μετατάξεω

iordanis83
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 26, 2019 4:09 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό iordanis83 » Τρί Ιαν 21, 2020 2:32 pm

Καλησπέρα παιδιά θα ηθελα να ρωτήσω σε μένα η κατάσταση της αίτησης άλλαξε και γράφει τώρα ''δεν ελέγχθηκε''. Τι σημαίνει αυτό;Υπάρχει κάποιο κώλυμα;


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες