ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό daredevil » Τρί Ιαν 14, 2020 6:20 pm

AngelikiD έγραψε:
daredevil έγραψε:
AngelikiD έγραψε:Συνάδελφοι καλησπέρα,

η δική μου υπηρεσία (μετά από δική μου όχληση) με ενημέρωσε ότι δεν έχει "εγκεκριμένο οργανισμό", οπότε δεν μπορεί να τεκμηριωθεί η ποσόστωση του 65% διότι δεν υπάρχουν ορισμένες θέσεις τακτικού προσωπικού (ακόμη τουλάχιστον)!
Πιστεύετε ότι εξ ορισμού, η αίτησή μου είναι απορριπτέα? Να μην ελπίζω?

Ευχαριστώ πολύ για τυχόν απάντηση!


Άρθρο 4
Προϋποθέσεις συμμετοχής
1. Προϋπόθεση για τη συμμετοχή των φορέων ως υπηρεσιών υποδοχής στο ΕΣΚ είναι η σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις προηγούμενη έκδοση Οργανισμών κατόπιν αξιολόγησης των δομών τους και η αντίστοιχη κατάρτιση περιγραμμάτων θέσεων εργασίας, καθώς και η καταχώριση των ως άνω στοιχείων εκ μέρους των φορέων στο ψηφιακό Οργανόγραμμα του άρθρου

Εσύ ποια υπηρεσία είσαι και ποιος οργανισμός είσαι Δεν υπάρχει ο οργανισμός τους εφέ και στο του 12 του 13 του 14 κατάλαβες Δεν είναι απαραίτητο να είναι ψηφιακός οργανισμός να υπάρχει τουλάχιστον οργανισμός ο οποίος έχει περάσει σε ΦΕΚ εκεί φαίνονται όλες οι θέσεις που έχετε και μπορεί να υπολογίσει αυτή τη στιγμή το ποσοστό του κλάδου το τρέχον δεν έχεις πρόβλημα σε αυτό γιατί το πρόβλημα το έχει ο φορέας I ο φορέας υποδοχής έχει το πρόβλημα να έχει ψηφιακό οργανόγραμμα και να έχει αναρτημένες τις θέσεις ο φορέας προέλευσης και να μην έχει το πρόβλημα το έχει αυτός Γιατί δεν μπορεί να δεχτεί θέσεις κατάλαβες π.χ. αποκεντρωμένες διοικήσεις π.χ. δεν μπορεί να το υπολογίσει κατάλαβες αλλά υπάρχουν τα παλιά οργανογράμματα των αποκεντρωμένων αν με πιάνεις οπότε μία τέτοια υπηρεσία Μπορεί να φανεί στο οργανόγραμμα της που να μην είναι και ψηφιακό αλλά είναι οργανόγραμμα Βασικά είναι ο οργανισμός εσωτερικής υπηρεσίας τι είναι Δήμος Αποκεντρωμένη η νομαρχία και λοιπά και λοιπά αν ήθελες στείλε μας να σε βοηθήσουμε ποια είσαι Σε ποια υπηρεσία


Σε ερευνητικό κέντρο εργάζομαι, εποπτευόμενο από το Υπουργείο Ανάπτυξης. Δεν νομίζω/δεν μου έχουν πει/δεν έχω δει να έχει δημοσιευμένο οργανισμό σε ΦΕΚ, μόνο τον Εσωτερικό του Κανονισμό εγκεκριμένο σε ΦΕΚ κι αυτόν από σχεδόν 20ετία. Από όσο διαβάζω κι από τα μηνύματα των άλλων μελών, υποχρεωτικό είναι να έχεις οργανισμό για να δεχθείς προσωπικό. Ίσως απλώς να χρειάζεται η σύμφωνη γνώμη της υπηρεσίας μου.

Είναι υποχρεωτικό για να δεχτείς προσωπικό να έχεις ψηφιακό οργανόγραμμα Όχι για να φύγεις εσύ πρέπει να βρεις τον οργανισμό που είναι εικοσαετίας να δεις πόσες θέσεις είναι γεμάτες εκεί τότε θα σου πιει το 65% του κλάδου Εγώ δεν είπα να σου πει τίποτα άλλο ακόμα και έτσι με εικοσαετίας να είναι Πρέπει να βάλουν οι θέσεις για να μπείτε 65%

paili
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Παρ Δεκ 14, 2018 1:12 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό paili » Τρί Ιαν 14, 2020 8:16 pm

SSMAK έγραψε:Φαίνεται ότι μέχρι και την επιλογή των 3ων επικρατέστερων η διαδικασία είναι δικαιη- βάση μοριοδοτησης. Στην συνέντευξη,που η επιτροπή απαρτίζεται από εκπροσώπους του φορέα υποδοχής,εκεί πιστεύω έχουν αφήσει εσκεμμένα ένα ανοικτό 'παραθυρο' για πελατειακές σχέσεις.....

Μοριοδοτηση;; Από τι;;.....η αξιολόγηση των υποψηφίων θα γίνεται πάνω σε τέσσερα κριτήρια:
α) τη συνάφεια των τυπικών και ουσιαστικών τους προσόντων με τη θέση που διεκδικούν
β) τις εκθέσεις αξιολόγησής τους (πρόβλεψη για την πρώτη περίοδο -εφόσον δεν «μετράει» η αξιολόγηση του 2016- είναι να ληφθεί υπόψη ο υπηρεσιακός φάκελος του υποψηφίου).
γ) την εμπειρία τους σε συναφές αντικείμενο
δ) κάθε στοιχείο του προσωπικού τους μητρώου που τεκμηριώνει την καταλληλότητά τους

panos196
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 30, 2012 11:45 am

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό panos196 » Τρί Ιαν 14, 2020 8:41 pm

hope19 έγραψε:Καλησπέρα!
Ως προς τον έλεγχο προϋποθέσεων, σήμερα μου εμφανίστηκε η ένδειξη "έγκριση" :D
Ανήκω σε δυναμικό υπουργείου...

Εύχομαι καλή δύναμη και καλή επιτυχία σε όλους μας

απο δήμο η ένδειξη σε μένα λέει ακόμα ''εκκρεμεί'' μέχρι την παρασκευή λήγει η προθεσμία ως προς τον έλεγχο προϋποθέσεων .Λογικά θα πρέπει να αλλάξει η ένδειξη... η μπορεί να λέει πάντα ''εκκρεμεί''..

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό daredevil » Τρί Ιαν 14, 2020 9:34 pm

AngelikiD έγραψε:Συνάδελφοι καλησπέρα,

η δική μου υπηρεσία (μετά από δική μου όχληση) με ενημέρωσε ότι δεν έχει "εγκεκριμένο οργανισμό", οπότε δεν μπορεί να τεκμηριωθεί η ποσόστωση του 65% διότι δεν υπάρχουν ορισμένες θέσεις τακτικού προσωπικού (ακόμη τουλάχιστον)!
Πιστεύετε ότι εξ ορισμού, η αίτησή μου είναι απορριπτέα? Να μην ελπίζω?

Ευχαριστώ πολύ για τυχόν απάντηση!

Τι εννοεί δεν υπάρχουν ορισμένες τακτικού προσωπικού ακόμη τουλάχιστον αυτό το θεωρώ βλακεία δεν είναι δυνατόν να λέει τέτοια πράγματα επειδή θέλουν να βάλουν κομματικές τέσσερις θέσεις για να είναι καλυμμένος οργανισμός Στέλιος υπάρχει ΦΕΚ ή οργανισμός εσωτερικής υπηρεσίας θα είναι Δήμος Αποκλείεται να μην υπάρχει τέτοιο πράγμα ας είναι και το 1800 υπάρχουν ρόδια που είναι το 1950 οργανισμοί Υπάρχουν και αυτά Το θέμα είναι δεν είναι το θέμα είναι για να δεχτείς προσωπικό πρέπει να έχεις ψηφιακό οργανόγραμμα ενώ για να φύγεις πρέπει να είναι το 65% του κλάδου σύμφωνα με το οργανόγραμμα που έχεις των προϊόντων σε ΦΕΚ του 50 και να λέει δύο μουσικούς δύο καλλιτεχνών και δυο τους ότι θέλεις πάλι 7

St12
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 21, 2016 11:14 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό St12 » Τρί Ιαν 14, 2020 10:10 pm

Αν δεν το ελέγξει ο φορέας θα γράψει δεν ελέγχθηκε ,ο φορέας υποδοχής το βλέπει και μπορεί να ζητήσει από τον φορέα σου αν πληρούνται οι προϋποθέσεις

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό daredevil » Τετ Ιαν 15, 2020 11:26 am

St12 έγραψε:Αν δεν το ελέγξει ο φορέας θα γράψει δεν ελέγχθηκε ,ο φορέας υποδοχής το βλέπει και μπορεί να ζητήσει από τον φορέα σου αν πληρούνται οι προϋποθέσεις

εμενα λέει εκκρεμεί ο ο φορέας υποδοχής δεν το βλέπει ....

St12
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 21, 2016 11:14 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό St12 » Τετ Ιαν 15, 2020 12:46 pm

Θα το δει μετά τις 17

panos196
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 30, 2012 11:45 am

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό panos196 » Τετ Ιαν 15, 2020 2:06 pm

Καλησπέρα !!! η αίτησή μου λέει έγκριση και στις παρατηρήσεις λέει.. Σύμφωνη Γνώμη Δημάρχου: ΟΧΙ . Η απλή γνώμη του δημάρχου χρειαζόταν.. όχι η σύμφωνη δεν ανήκω στις τεχνικές υπηρεσίες.Οπότε δεν θα προχωρήσει λέτε...

gogo72
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Δευ Σεπ 16, 2019 2:58 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό gogo72 » Τετ Ιαν 15, 2020 2:58 pm

panos196 έγραψε:Καλησπέρα !!! η αίτησή μου λέει έγκριση και στις παρατηρήσεις λέει.. Σύμφωνη Γνώμη Δημάρχου: ΟΧΙ . Η απλή γνώμη του δημάρχου χρειαζόταν.. όχι η σύμφωνη δεν ανήκω στις τεχνικές υπηρεσίες.Οπότε δεν θα προχωρήσει λέτε...


Καλησπέρα!!
Στη δική μου αίτηση στο πεδίο παρατηρήσεις γράφτηκε το: Θετική γνώμη Δημάρχου. Είχε προηγηθεί η θετικότητα για την μετάταξή μου. Το άρθρο 4 του Ν.4440/16 αναφέρεται ότι: "....ειδικά για τη μετάταξη υπαλλήλου από Ο.Τ.Α. α΄ βαθμού απαιτείται επιπλέον η γνώμη του αρμόδιου για το διορισμό οργάνου."

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό daredevil » Τετ Ιαν 15, 2020 4:55 pm

panos196 έγραψε:Καλησπέρα !!! η αίτησή μου λέει έγκριση και στις παρατηρήσεις λέει.. Σύμφωνη Γνώμη Δημάρχου: ΟΧΙ . Η απλή γνώμη του δημάρχου χρειαζόταν.. όχι η σύμφωνη δεν ανήκω στις τεχνικές υπηρεσίες.Οπότε δεν θα προχωρήσει λέτε...

Μην ψαρώνεις σύμφωνη γνώμη όχι την έβαλε για να φαίνεται... γνώμη ήθελε . Γνώμη δημάρχου έπρεπε Α γράψει την γνώμη του ότι πχ δεν πρέπει να φύγει για το είναι γνώστης. Εί να ι πολύτιμος.. λέω βλακείες.. Αλλά όχι να γράψει σύμφωνη όχι. Γνώμη ζητά. Μπορεί να έλεγε η γίνω μη του είναι Α μην φύγει . Κλπ ....

SSMAK
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τρί Ιαν 14, 2020 1:46 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό SSMAK » Τετ Ιαν 15, 2020 6:56 pm

Παρόλο που διαφήμισαν την κινητικότητα ως τον πλέον αξιοκρατικο τρόπο επιλογής προσωπικού,τελικά αποδεικνύεται ότι ο 'μπάρμπας στην Κορώνη' πρέπει να επέμβει πολύ νωρίς..... για να αποδέσμευσει τους καταλληλότερους....

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό daredevil » Τετ Ιαν 15, 2020 9:28 pm

Η νομοθεσία λέει προϋπόθεση για να φύγει ένας υπάλληλος πρέπει να είναι τουλάχιστον το 65% του κλάδου του καλυμμένο χωρίς να υπολογίζονται οι αποσπασμένοι . Σε μία υπηρεσία ο οργανισμός της προβλέπει οκτώ θέσεις δε διοικητικού αορίστου χρόνου από τις οποίες οι τρεις είναι καλυμμένες οι άλλες πέντε είναι κενές . Παράλληλα έχει άλλες 20 θέσεις δε διοικητικού μόνιμου προσωπικού 20 οι οποίες είναι όλες καλυμμένες Ο υπάλληλος αορίστου χρόνου κάνει αίτηση για μετακίνηση και η υπηρεσία τον απορρίπτει επικαλούμενη το 65% του κλάδου αυτό είναι σωστό διότι η νομοθεσία δεν διαχωρίζει τους αορίστου χρόνου λέει Για το 65% του κλάδου του αθροίζοντας και τους δύο έχουμε 28 θέσεις συνολικά οι οποίες είναι καλυμμένες 23 κάνοντας Λοιπόν τη διαίρεση 23 / 28 μας κάνει είναι περίπου 82 % κάλυψη. Άρα έχει κάνει λάθος η υπηρεσία προεκευσης;

hope19
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 24, 2019 1:45 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό hope19 » Πέμ Ιαν 16, 2020 9:47 pm

Καλησπέρα!
Ενώ είχα εγκριθεί για μετακίνηση στην πλατφόρμα, τώρα με απέρριψαν λόγω -λέει- μεταφοράς της υπηρεσίας μου από Αποκεντρωμένη διοίκηση σε Υπουργείο και έτσι δεν έχει παρέλθει διετία... :shock:
'Οντως από 01/01/2019 μεταφερθήκαμε και υπαγόμαστε πλέον απευθείας στο Υπουργείο ως περιφεριεκή Δ/νση, αλλά στο ΦΕΚ της αυτοδίκαιας μεταφοράς μας δεν αναφέρεται πουθενά η λέξη μετάταξη!!Γνωρίζει κάποιος κάτι επ' αυτού, υπάρχει περίπτωση να διορθωθεί αυτή η αδικία;

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό daredevil » Παρ Ιαν 17, 2020 10:54 pm

hope19 έγραψε:Καλησπέρα!
Ενώ είχα εγκριθεί για μετακίνηση στην πλατφόρμα, τώρα με απέρριψαν λόγω -λέει- μεταφοράς της υπηρεσίας μου από Αποκεντρωμένη διοίκηση σε Υπουργείο και έτσι δεν έχει παρέλθει διετία... :shock:
'Οντως από 01/01/2019 μεταφερθήκαμε και υπαγόμαστε πλέον απευθείας στο Υπουργείο ως περιφεριεκή Δ/νση, αλλά στο ΦΕΚ της αυτοδίκαιας μεταφοράς μας δεν αναφέρεται πουθενά η λέξη μετάταξη!!Γνωρίζει κάποιος κάτι επ' αυτού, υπάρχει περίπτωση να διορθωθεί αυτή η αδικία;

Θα πρέπει να δεις τα συνολικά άτομα του κλάδου να υπολογίσεις το 65% έτσι το υπολογίζεις καθορίζοντας και Τι σ θέσεις που μεταφέρθηκαν . Είναι άτομο αυτό να πάρεις το θεος. Έχει βγάλει ήδη διευκρινιστική μετάταξη δεν έκανες με αίτηση σου λάθος ισχυριζονται

mariavoyatzi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Δευ Οκτ 28, 2019 4:13 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό mariavoyatzi » Σάβ Ιαν 18, 2020 12:14 am

iordanis83 έγραψε:Παιδιά καλησπέρα ...Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι αν μου επιτρέπεται κιόλας και θα ήθελα ειλικρινή απάντηση από κάποιον που έχει εμπειρία ή το ξέρει με σιγουριά...Όσο άφορα τη κινητικότητα με το ηλεκτρονικό αυτό σύστημα μέσα από το http://apografi.gov.gr/ υπάρχει περίπτωση με οποιονδήποτε τρόπο να υπάρχουν πολιτικές παρεμβάσεις ή οτιδήποτε άλλη παρέμβαση για να φάει κάποιος κάποια θέση κτλ ; Συγγνώμη και πάλι για την ωμότητα της ερώτησης αλλά είναι και αυτό ένα άγχος και αμφιβολία που έχω...


Ξεκάθαρα ΝΑΙ. Γνωρίζω περιπτώσεις συναδέλφων από τους προηγούμενους κύκλους που μετακινήθηκαν μόνο με μέσον.


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες