ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
vaggosr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Παρ Δεκ 14, 2018 12:05 am

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό vaggosr » Σάβ Δεκ 15, 2018 9:44 am

nikos001 έγραψε:
vaggosr έγραψε:
nikos001 έγραψε:Παιδια καλημερα,ελαβα email απο τον φορεα στον οποιο εκανα αιτηση για μεταταξη και μου ειπαν να στειλω ενα βιογραφικο 2 σελιδων με email.
Υπαρχει καποιο υποδειγμα βιογραφικου να δω;Τι ακριβως πρεπει να γραψω στο βιογραφικο,να ειναι πληρες απο ολες τις δουλειες που εχω κανει,η να αφορα μονο το αντικειμενο της θεσης για το οποιο εχω κανει αιτηση;Ευχαριστω.


Καλησπέρα,
να ρωτήσω κάτι ? Στην αίτηση γράψατε την εμπειρία σας? Σκέφτομαι ότι το βιογραφικό θα πρέπει να είναι σχετικό με τις σπουδές σας και την εμπειρία σας.


Ναι στην αιτηση μου εχω ηδη γραψει τον χρονο εμπειριας που εχω.


Καλημέρα! Οπότε, θέλουν και βιογραφικό με αναλυτικά το χρόνο εμπειρίας. Κι εγώ έκανα αίτηση για μετάταξη , έχει εγκριθεί από τον φορέα προέλευσης μου και περιμένω τώρα τον φορέα προορισμού. Αλλά όπως βλέπω από το φορέα προέλευσής μου- και αυτός θα δεχθεί υπαλλήλους μέσω κινητικότητας- πάει λίγο αργά η διαδικασία. Θα πρέπει η επιτροπή να ελέγξει πρώτα τα τυπικά προσόντα των υποψηφίων και μετά να συνεχίσει.Προς το παρόν μόνο επιτροπή υπάρχει!

vashal
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 13, 2018 8:15 am

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό vashal » Σάβ Δεκ 15, 2018 12:08 pm

Καλημέρα στην ομάδα! Είναι δεδομένο ότι όσοι φορείς συμμετείχαν στους προηγούμενους κύκλους κινητικότητας έχουν συγκροτήσει ήδη τις τριμελείς οπότε και θα είναι πιο γρήγοροι στις διαδικασίες εξέτασης των τυπικών προσόντων. Αρκετοί δήμοι που συμμετέχουν για πρώτη φορά ενδεχόμενα θα καθυστερήσουν λίγο καθώς πρέπει να εξασφαλίσουν πρώτα και τις πιστώσεις. Πάντως μια ματιά στην Διαύγεια δείχνει οτι και οι Δήμοι πλέον προχωρούν αρκετά γρήγορα στην συγκρότηση των τριμελών.

paili
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Παρ Δεκ 14, 2018 1:12 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό paili » Σάβ Δεκ 15, 2018 9:41 pm

vag3621 έγραψε:Κι εγω paili εχω κανει αίτηση στον 1ο κύκλο για το ΣΕΠΕ και σε ερώτησή μου την περασμένη εβδομάδα μου είπαν οτι ακόμη δεν έχουν προχωρήσει σε συνεντεύξεις. Πιθανόν να είναι ο μοναδικός φορέας απο τον Α κύκλο που ακόμη δεν εχει καλέσει υποψηφίους.
.....σε ερώτηση μου στα κεντρικά της Αθήνας πριν τρεις μέρες πήρα την απάντηση ότι τρέχουν τωρα τις κρίσεις των προϊσταμένων και δεν έχουν προχωρήσει τίποτα όσον αφορά την κινητικότητα..ούτε καν στο στάδιο των συνεντεύξεων..κι όλα στους εφτά μήνες μετά από την αίτηση μας..

St12
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 21, 2016 11:14 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό St12 » Κυρ Δεκ 16, 2018 10:26 pm

Καλησπέρα σας θα ήθελα να σας ρωτήσω αν διορίστηκες πριν ένα χρόνο από προκήρυξη του 2009 μπορείς να συμμετέχεις στην κινητικότητα σας ευχαριστώ

paili
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Παρ Δεκ 14, 2018 1:12 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό paili » Δευ Δεκ 17, 2018 8:50 am

St12 έγραψε:Καλησπέρα σας θα ήθελα να σας ρωτήσω αν διορίστηκες πριν ένα χρόνο από προκήρυξη του 2009 μπορείς να συμμετέχεις στην κινητικότητα σας ευχαριστώ
..όχι γιατί δεν έχεις συμπληρώσει την διετία από την ημερομηνία πρόσληψης σου και υποτίθεται οτι εισαι δόκιμος υπαλληλος

baoutsi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Παρ Οκτ 12, 2018 3:10 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό baoutsi » Δευ Δεκ 17, 2018 10:16 am

St12 έγραψε:Καλησπέρα σας θα ήθελα να σας ρωτήσω αν διορίστηκες πριν ένα χρόνο από προκήρυξη του 2009 μπορείς να συμμετέχεις στην κινητικότητα σας ευχαριστώ



Άρθρο 81 του Ν. 4483/2017 (Α΄ 107):
"2. Υπάλληλοι, οι οποίοι διορίστηκαν ή πρόκειται να διοριστούν σε θέσεις Ο.Τ.Α. α' βαθμού και νομικών προσώπων αυτών, βάσει πινάκων διοριστέων που δημοσιεύθηκαν σε Φ.Ε.Κ. από 1.1.2009 έως 31.12.2015 ή διατέθηκαν προς διορισμό με απόφαση του Α.Σ.Ε.Π. σε αντικατάσταση - αναπλήρωση των διορισθέντων υποψηφίων που περιλαμβάνονταν στους ως άνω πίνακες, επιτρέπεται να αποσπώνται ή να μετατάσσονται σε Ο.Τ.Α. α' και β' βαθμού και νομικά πρόσωπα αυτών και πριν από τη συμπλήρωση της διετούς δοκιμαστικής υπηρεσίας, κατ' εξαίρεση του άρθρου 45 του ν. 3584/2007 (Α' 143) και του άρθρου 40 του ν. 3528/2007 (Α'26). Η διετής δοκιμαστική υπηρεσία ή τυχόν υπόλοιπο αυτής διανύεται στην υπηρεσία υποδοχής".

St12
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 21, 2016 11:14 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό St12 » Δευ Δεκ 17, 2018 10:48 am

Το πολυνομοσχέδιο για τους ΟΤΑ 31/7/2017 νομίζω άρθρο 81 ότι μπορούν να ζητήσουν αίτηση για μετάταξη πριν την διετία όσοι ήταν στις προκηρύξεις του 2009 και να συμπληρώσουν το υπόλοιπο του δόκιμου τους στην υπηρεσία υποδοχής δεν ισχύει αυτό και με την κινητικότητα? Σας ευχαριστώ

St12
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 21, 2016 11:14 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό St12 » Δευ Δεκ 17, 2018 12:37 pm

Καλημέρα σας στο πολυνομοσχέδιο για τους ΟΤΑ αναφέρει ότι μπορείς να κάνεις αίτηση για μετάταξη πριν τη διετία όσοι ήταν σε προκήρυξη του 2009 και να κάνεις το υπόλοιπο του δόκιμου σου στην υπηρεσία υποδοχής αυτό ισχύει και για την κινητικότητα?

mari23
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 08, 2018 12:01 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό mari23 » Δευ Δεκ 17, 2018 9:33 pm

St12 έγραψε:Καλημέρα σας στο πολυνομοσχέδιο για τους ΟΤΑ αναφέρει ότι μπορείς να κάνεις αίτηση για μετάταξη πριν τη διετία όσοι ήταν σε προκήρυξη του 2009 και να κάνεις το υπόλοιπο του δόκιμου σου στην υπηρεσία υποδοχής αυτό ισχύει και για την κινητικότητα?


Ναι, όπως διευκρινίστηκε και με την Νο 33/17-11-2017 εγκύκλιο του ΥΠΕΣ.
"Επισημαίνεται ότι, οι αποσπάσεις και μετατάξεις του εν λόγω προσωπικού, για τις οποίες υποβλήθηκε η αίτηση του υπαλλήλου μέχρι τις 31-7-2017 μπορούν να ολοκληρωθούν με τις διατάξεις που ίσχυαν πριν από το ν. 4440/2016 όπως ισχύει. Για τους υπαλλήλους που δεν έχουν υποβάλει αίτηση, η διάταξη αυτή θα τύχει εφαρμογής, για αιτήσεις που θα υποβληθούν, στο πλαίσιο του Ενιαίου Συστήματος Κινητικότητας (ν. 4440/2016 όπως ισχύει)"

anna17571
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 10, 2017 12:19 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό anna17571 » Τρί Δεκ 18, 2018 4:12 pm

Έχω διοριστεί πριν δυο χρονια,τον ενα χρόνο τον διένυσα στην πρώτη δημόσια υπηρεσία που διορίστηκα από την οποία παραιτήθηκα αυτοδίκαια και τον αλλο χρόνο στην τωρινή υπηρεσία.Για να κανω αίτηση στην κινητικότητα πρέπει να κλείσω 2 χρόνια στην ίδια υπηρεσία ή γενικώς 2 χρόνια ως δημόσιος υπάλληλος;
Ευχαριστω

fly_high
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Τετ Φεβ 02, 2011 9:00 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό fly_high » Τετ Δεκ 19, 2018 10:22 am

Για το Β κύκλο κινητικότητας 2018,έχει καλεστεί κάποιος από Υπουργείο Οικονομικών ή Υπουργείο Ψηφιακής Πολιτικής;

chris288
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 02, 2018 3:08 am

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό chris288 » Τετ Δεκ 19, 2018 11:59 am

καλημερα σας!! θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει καποιος η καποια να απαντησει.οταν κανουμε αιτηση για τη κινητικοτητα θα πρεπει να ενημερωσουμε τον φορεα προελευσης μας?? ειμαστε υποχρεωμενοι να το κανουμε αυτο??

demigian
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 05, 2018 11:44 am

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό demigian » Τετ Δεκ 19, 2018 3:28 pm

Καλησπέρα. εργάζομαι στο υπουργείο υγείας και ανήκω σε προσωπικό το οποίο εξαιρείται της κινητικότητας... χωρίς να το γνωρίζω αυτό έκανα αίτηση στον β κύκλο. Σήμερα λοιπόν με κάλεσαν για συνέντευξη από τον φορέα που είχα δηλώσει. Η αίτηση μου έγραφε "δεν ελέγχθηκε". Και όμως τηλεφωνοντας στο υπουργείο διοικητικής μεταρρύθμισης στο τμήμα κινητικότητας μου είπαν ότι η διαδικασία θα κολλούσε αργότερα ανεξάρτητα του ότι δεν ελέγχθηκε από το φορέα μου... Οπότε εκ των πραγμάτων δεν θα μπορέσω να μεταταχθω...
Έτσι για την ιστορία όλα αυτά και προς ενημέρωση των αιτούντων ότι προχωρά η διαδικασία.

vaggosr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Παρ Δεκ 14, 2018 12:05 am

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό vaggosr » Τετ Δεκ 19, 2018 4:38 pm

chris288 έγραψε:καλημερα σας!! θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει καποιος η καποια να απαντησει.οταν κανουμε αιτηση για τη κινητικοτητα θα πρεπει να ενημερωσουμε τον φορεα προελευσης μας?? ειμαστε υποχρεωμενοι να το κανουμε αυτο??


Καλησπέρα,όχι δεν είμαστε υποχρεωμένοι να ενημερώσουμε κανέναν.Ετσι κι αλλιώς θα μαθευτεί!!

athenshall
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Δευ Δεκ 17, 2018 1:18 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό athenshall » Τετ Δεκ 19, 2018 5:20 pm

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ,
Ηθελα να ρωτήσω αν στην ΑΑΔΕ εφαρμόζουν τον δημοσιοϋπαλληλική κώδικα όσον αφορά τις ειδικές άδειες (γονικές, αναρρωτικες τέκνου, αιμοδοτικες) κλπ. Σας ευχαριστώ!


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 12 επισκέπτες