Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
GEO1984
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό GEO1984 » Πέμ Αύγ 30, 2018 8:30 am

knts έγραψε:
manos1998 έγραψε:Πριν ένα μήνα περίπου επικοινώνησα με το Γενικό Λογιστήριο και μου είπαν ότι έχουν έτοιμη διάταξη για νομοθετική ρύθμιση του θέματος και ότι την έχουν δώσει για δημοσίευση στα πρώτα νομοσχέδια που θα ψηφιστούν μετά το άνοιγμα της βουλής. Ελπίζω να επαληθευθούν σύντομα!!

Εννοείς νομοθετική ρύθμιση αντίθετη με την άποψη του ελεγκτικού συνεδρίου ή ρύθμιση που θα ταυτίζεται με το σκεπτικό του ελεγκτικού συνεδρίου;

Καλήμερα, η περιέργεια μου είναι αν σου έχουν αναφέρει από το γενικό λογιστήριο του κράτους, αν η νομοθετική ρύθμιση που προτίθενται να καταθέσουν προς ψήφιση, τεκμαίρεται με την άποψη του ελεγκτικού συνεδρίου, ή είναι αντίθετη με αυτή του ελεγκτικού συνεδρίου, δηλαδή προς το συμφέρον μας.

ertianos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό ertianos » Πέμ Αύγ 30, 2018 11:17 am

Σε κάθε περίπτωση πάντως, δεν υπάρχει λόγος να μην κάνει κανείς την μετάταξη σε ανώτερη κατηγορία, αφού δεν υπάρχει περίπτωση μείωσης μισθού (νομίζω παλιά με τον 4024/11 και τους βαθμούς έπαιζε και τέτοια περίπτωση, αφού πήγαινε μαζί με το άρθρο 70 του 3528/07 ή 76 του 3584/07 που έλεγε ότι «Ο χρόνος υπηρεσίας που έχει διανυθεί στο βαθμό με τον οποίο ο υπάλληλος μετατάσσεται, θεωρείται ότι έχει διανυθεί στο βαθμό της θέσης στην οποία μετατάσσεται, εφόσον έχει διανυθεί με τον τίτλο σπουδών που απαιτείται για τον κλάδο αυτόν» που αν ίσχυε και τώρα... :cry:).

Συμφωνώ όμως απολύτως με την πίεση με όποιο μέσο έχει ο καθένας (εγώ δεν έχω κάτι δυνατό και εδώ ήδη αγνοούν τις αποφάσεις του ΕΣ).

knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό knts » Πέμ Αύγ 30, 2018 3:26 pm

GEO1984 έγραψε:
knts έγραψε:
manos1998 έγραψε:Πριν ένα μήνα περίπου επικοινώνησα με το Γενικό Λογιστήριο και μου είπαν ότι έχουν έτοιμη διάταξη για νομοθετική ρύθμιση του θέματος και ότι την έχουν δώσει για δημοσίευση στα πρώτα νομοσχέδια που θα ψηφιστούν μετά το άνοιγμα της βουλής. Ελπίζω να επαληθευθούν σύντομα!!

Εννοείς νομοθετική ρύθμιση αντίθετη με την άποψη του ελεγκτικού συνεδρίου ή ρύθμιση που θα ταυτίζεται με το σκεπτικό του ελεγκτικού συνεδρίου;

Καλήμερα, η περιέργεια μου είναι αν σου έχουν αναφέρει από το γενικό λογιστήριο του κράτους, αν η νομοθετική ρύθμιση που προτίθενται να καταθέσουν προς ψήφιση, τεκμαίρεται με την άποψη του ελεγκτικού συνεδρίου, ή είναι αντίθετη με αυτή του ελεγκτικού συνεδρίου, δηλαδή προς το συμφέρον μας.

Θέλω να πιστεύω ότι η νομοθετική ρύθμιση θα είναι αντίθετη με το σκεπτικό του ελεγκτικού συνεδρίου (δηλαδή προς όφελος των προς μετάταξη υπαλλήλων), αν κρίνω από την απάντηση του γλκ στο ελεγκτικό συνέδριο.

manos1998
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό manos1998 » Κυρ Σεπ 02, 2018 7:03 pm

Η νομοθετική ρύθμιση ΟΤΑΝ ψηφιστεί θα είναι ευεργετική για τους υπαλλήλους.Κατόπιν νέας τηλεφωνικής επικοινωνίας με το ΓΝΛ, με υπάλληλο γιατί η προϊσταμένη απουσίαζε με άδεια, είναι προς υπογραφή από τον υπουργό. Καλό θα είναι να πιέζουμε ΟΛΟΙ οι ενδιαφερόμενοι με όποιο τρόπο μπορούμε προς αυτή την κατεύθυνση!!!

afasia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό afasia » Δευ Σεπ 03, 2018 2:19 pm

Μπράβο φίλε μου, αν εχεις την καλοσύνη ανεβασε το τηλέφωνο προκειμένου να επικοινωνήσουμε και μεις ή στείλε το σε pm σε κάθε ενδιαφερόμενο. Εγώ επισκέφτηκα την Παρασκευή για τρίτη φορά το Γλκ και έπεσα σε έναν προϊστάμενο ο οποίος ήταν δυστυχώς αγενής. Στην ερώτηση αν έχει προχωρήσει το θέμα προς τον υπουργό, εφόσον μου είπε πως τους είναι γνωστό το πρόβλημα, μου απάντησε «σιγά μη σου πω αν έχει προχωρήσει το θέμα και αν θα δοθεί λύση, ποιός είσαι εσυ;»

GEO1984
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό GEO1984 » Δευ Σεπ 03, 2018 2:27 pm

manos1998 έγραψε:Η νομοθετική ρύθμιση ΟΤΑΝ ψηφιστεί θα είναι ευεργετική για τους υπαλλήλους.Κατόπιν νέας τηλεφωνικής επικοινωνίας με το ΓΝΛ, με υπάλληλο γιατί η προϊσταμένη απουσίαζε με άδεια, είναι προς υπογραφή από τον υπουργό. Καλό θα είναι να πιέζουμε ΟΛΟΙ οι ενδιαφερόμενοι με όποιο τρόπο μπορούμε προς αυτή την κατεύθυνση!!!

Καλησπέρα!! Μήπως υπάρχει η δυνατότητα να μας δώσεις το τηλέφωνο του ΓΛΚ να κάνουμε και εμείς ξεχωριστά κανένα τηλέφωνο...να αυξήσουμε την πίεση περισσότερο, σας ξεχωριστές περιπτώσεις;;

manos1998
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό manos1998 » Δευ Σεπ 03, 2018 9:35 pm

2103338388
Κυρία Αγγελοπούλου λέγεται η υπεύθυνη!!!
Όποιος έχει νέα πληροφορία ας ενημερώσει και τους υπόλοιπους!!!
* Δεν την βρίσκεις εύκολα αλλά είναι ευγενέστατη!!!

knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό knts » Τρί Σεπ 04, 2018 12:42 pm

afasia έγραψε:Μπράβο φίλε μου, αν εχεις την καλοσύνη ανεβασε το τηλέφωνο προκειμένου να επικοινωνήσουμε και μεις ή στείλε το σε pm σε κάθε ενδιαφερόμενο. Εγώ επισκέφτηκα την Παρασκευή για τρίτη φορά το Γλκ και έπεσα σε έναν προϊστάμενο ο οποίος ήταν δυστυχώς αγενής. Στην ερώτηση αν έχει προχωρήσει το θέμα προς τον υπουργό, εφόσον μου είπε πως τους είναι γνωστό το πρόβλημα, μου απάντησε «σιγά μη σου πω αν έχει προχωρήσει το θέμα και αν θα δοθεί λύση, ποιός είσαι εσυ;»

Ίσως και να ενοχλείται από το συγκεκριμένο θέμα ο προϊστάμενος αυτός, δε μου κάνει εντύπωση. Κι εμείς έχουμε άτομα στην Υπηρεσία (ΠΕ) που πρεσβεύουν ότι δε θα πρέπει να αναγνωριστεί όλη η προϋπηρεσία, γιατί, λένε, ότι είναι άδικο... Αναρωτιέμαι αν τα χρήματα θα κοπούν από τους ίδιους για να τα πάρουν οι "νέοι ΠΕ". Αναρωτιέμαι, επίσης, γιατί δεν είναι άδικο γι' αυτούς που μπήκαν σαν ΔΕ και μετά την 8ετία αναγνώρισαν το πτυχίο που είχαν πριν τον διορισμό τους, έγιναν ΠΕ με όλα τα έτη προϋπηρεσίας που είχαν σαν ΔΕ. Διότι, κακά τα ψέματα, ένας ΔΕ με 8 έτη (ΜΚ2 της ΔΕ = 978€ βασικό) αντιστοιχεί στο ΜΚ1 της ΠΕ (1092€), δηλαδή στο εισαγωγικό ΜΚ. Παρολ' αυτά κατετάγησαν στο ΜΚ5 (1328€). Εκεί δεν υπάρχει αδικία; Τι να πεις όμως... Άσε τον προϊστάμενο να χτυπιέται, ας ευοδώσει η ενέργεια αυτή κι ας χτυπιέται ο προϊστάμενος...

afasia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό afasia » Τετ Σεπ 05, 2018 10:32 pm

Επικοινώνησα το πρωί και γω τηλεφωνικά με τον αριθμό που ανέβασε ο φίλος παραπάνω, πράγματι η ευγενέστατη κυρία που απάντησε με διαβεβαίωσε πως η ρύθμιση είναι στο γραφείο του υπουργού και σε 20 μέρες πιθανόν να έχει λυθεί το θέμα μας. Βέβαια ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί οπότε ίσως είναι καλό να πιέζουμε και μεις απο τη πλευρά μας.
Επίσης έχω επικοινωνήσει με το γραφείο του βουλευτή Βαρδάκη στην Αθήνα, ο οποίος απο τριμήνου έχει κανει ερώτηση προς την υπουργό Διοικ. Μεταρρύθμισης σχετική με το πρόβλημά μας. Μου είπαν πως με το που θα εχουν απάντηση απο την υπουργό θα με ενημερώσουν μέσω email. Καλό είναι να "ενοχλήσουν" και άλλοι ενδιαφερόμενοι τον βουλευτή προκειμένου να ενδιαφερθεί και να μάθει νεώτερα.
Πραγματικά, όσο περισσότεροι πιέζουμε τόσο το καλύτερο θα είναι για μας, συνάδελφοι. Καλέστε τους στα τηλέφωνα και ζητήστε να ενδιαφερθούν. Πρέπει να τελειώσει το θέμα αυτό.

knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό knts » Πέμ Σεπ 13, 2018 11:41 am

Απάντηση του ΓΛΚ σχετικά με την αναγνώριση προϋπηρεσίας σε περίπτωση μετάταξης σε ανώτερη κατηγορία.

«Παρέχονται απόψεις».

ΣΧΕΤ: Το αριθμ. 70338/14-11-2017 έγγραφο σας.

Σε απάντηση του ανωτέρω σχετικού, αναφορικά με την εφαρμογή της αριθμ. 48/2017 πράξης του Κλιμακίου Προληπτικού Ελέγχου Δαπανών στο I Τμήμα με την οποία κρίθηκε μη νόμιμη η μισθολογική αναγνώριση του συνόλου της προϋπηρεσίας που διανύθηκε με προσόν κατώτερης εκπαιδευτικής κατηγορίας στις περιπτώσεις μετάταξης σε ανώτερη κατηγορία, από πλευράς δικής μας αρμοδιότητας, σας πληροφορούμε τα εξής:

Σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 43 του Π.Δ 142/2017 «Οργανισμός Υπουργείου Οικονομικών» η Υπηρεσία μας δεν έχει την αρμοδιότητα να υπεισέρχεται στις διαφορές που ανακύπτουν μεταξύ των Υπηρεσιών του Ελεγκτικού Συνεδρίου και των Υπηρεσιών των ελεγχόμενου από αυτό φορέων του Δημοσίου, των ΝΠΔΔ και των ΟΤΑ. Ωστόσο για την επίλυση των διαφωνιών αυτών μετά την άσκηση προληπτικού έλεγχου κατά το άρθρο 32 του ν.4129/2013 όπως τροποποιήθηκε και ισχύει, είναι δυνατή η άσκηση αίτησης ανάκλησης από αυτόν που έχει έννομο συμφέρον.

Από πλευράς αρμοδιότητας της Υπηρεσίας μας σημειώνουμε ότι το ζήτημα της αναγνώρισης προϋπηρεσίας ρυθμίζεται με τη διάταξη του άρθρου 11 του ν.4354/2015 στην οποία δεν υπάρχει πρόβλεψη για περιορισμό του χρόνου προϋπηρεσίας που αναγνωρίζεται για την μισθολογική κατάταξη των μεταταγμένων σε ανώτερη κατηγορία.

Επίσης με την αριθμ 2/88138/ΔΕΠ/10-11 -2016 (ΑΔΑ: 67Δ1Η-ΧΔΘ) εγκύκλιο της Υπηρεσίας μας διευκρινίζεται με σχετικό παράδειγμα ότι ο υπάλληλος που μετατάσσεται σε ανώτερη κατηγορία κατατάσσεται με το σύνολο της υπηρεσίας του και λαμβάνει στο ακέραιο το βασικά μισθό που αντιστοιχεί στο ΜΚ.

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΤΣΑΓΓΑΣ
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΤΣΑΓΓΑΣ » Παρ Σεπ 14, 2018 12:03 pm

Πριν ενα μήνα εκδόθηκε νεα πράξη του Ελεγκτικού Συνεδρίου που αφορούσε υπαλλήλους που είχαν πριν τον διορισμό τους το τυπικό προσόν της ανώτερης κατηγορίας, η οποία δεν αναγνωρίζει ούτε σε αυτούς την προϋπηρεσία και τους κατατάσσει ποσοτικά, με την αιτιολογία ότι δεν ασκήθηκαν ανάλογης φύσης καθήκοντα από την ίδια θέση. Οπότε, η μόνη λύση είναι η νομοθετική ρύθμιση. Ας ελπίσουμε ότι θα έχουμε νεότερα σύντομα.

SPIN
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό SPIN » Παρ Σεπ 14, 2018 10:06 pm

Πριν δυο μέρες επικοινώνησα με το Γ.Λ.Κ. και με ενημέρωσαν ότι έχουν στείλει πρόταση για νομοθετική ρύθμιση στο Υπουργείο. Η πρόταση έχει ως εξής: για τη μισθολογική κατάταξη των υπαλλήλων που μετατάσσονται σε ανώτερη κατηγορία θα λαμβάνεται υπόψιν ο συνολικός χρόνος υπηρεσίας τους ανεξαρτήτως του αν ο χρόνος αυτός διανύθηκε με τίτλο σπουδών κατώτερης κατηγορίας. Αναμένουμε νομοθετική ρύθμιση μέχρι το τέλος του Σεπτεμβρίου με αρχές Οκτωμβρίου. Ας ελπίσουμε ότι θα πάνε όλα καλά.
Έχω επικοινωνήσει και με συνδικαλιστικούς παράγοντες άλλων υπηρεσιών και πιέζουν κι αυτοί από την πλευρά τους. Αλλά δεν πρέπει να περιμένουμε τους άλλους να ενεργήσουν για λογαριασμό μας. Να πιέσουμε κι εμείς τις υπηρεσίες μας, να υποβάλλουμε αιτήσεις με τις οποίες να ζητάμε να μας γίνει γνωστή η μισθολογική μας κατάταξη.
Όπως γνωρίζουμε για την αναπλήρωση θέσης ευθύνης προηγείται βάσει των διατάξεων του Υ.Κ. ο αρχαιότερος υπάλληλος στο βαθμό. Έχουμε διαπιστώσει ότι τα τελευταία 7-8 έτη δεν προκηρύσσονται θέσεις ευθύνης στο Δημόσιο και πολλοί υπάλληλοι Δ.Ε. ασκούν χρέη αναπλήρωσης σε θέσεις ευθύνης τμημάτων, λαμβάνοντας ασφαλώς και το επίδομα θέσης ευθύνης. Ως εκ τούτου συνάγεται ότι, υπάλληλοι ΔΕ, ΤΕ,ΠΕ, δύναται να ασκούν καθήκοντα ανάλογης φύσης και συνεπώς ο ισχυρισμός του Ε.Σ. είναι αβάσιμος.
Τελικά το να παίρνεις ΠΤΥΧΙΟ πονάει πολύ, πολλούς.

georgia73
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό georgia73 » Κυρ Σεπ 16, 2018 2:46 pm

Σε ποιο Υπουργείο στάλθηκε η συγκεκριμένη τροπολογία; Στο Διοικητικής Μεταρρύθμισης; Για να πιέσουμε προς το Υπουργείο αλλά και να επαληθεύσουμε ότι όντως έχει κατατεθεί τέτοια πρόταση.

ertianos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό ertianos » Τετ Σεπ 19, 2018 9:41 am

Δεν νομίζω να εμπλέκεται στο παραμικρό το Διοικητικής Μεταρρύθμισης. Μου φαίνεται αποκλειστικά αρμοδιότητα του ΓΛΚ - Υπουργείο Οικονομικών.

arisaristos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό arisaristos » Τετ Σεπ 19, 2018 2:30 pm

SPIN έγραψε:Πριν δυο μέρες επικοινώνησα με το Γ.Λ.Κ. και με ενημέρωσαν ότι έχουν στείλει πρόταση για νομοθετική ρύθμιση στο Υπουργείο. Η πρόταση έχει ως εξής: για τη μισθολογική κατάταξη των υπαλλήλων που μετατάσσονται σε ανώτερη κατηγορία θα λαμβάνεται υπόψιν ο συνολικός χρόνος υπηρεσίας τους ανεξαρτήτως του αν ο χρόνος αυτός διανύθηκε με τίτλο σπουδών κατώτερης κατηγορίας. Αναμένουμε νομοθετική ρύθμιση μέχρι το τέλος του Σεπτεμβρίου με αρχές Οκτωμβρίου. Ας ελπίσουμε ότι θα πάνε όλα καλά.
Έχω επικοινωνήσει και με συνδικαλιστικούς παράγοντες άλλων υπηρεσιών και πιέζουν κι αυτοί από την πλευρά τους. Αλλά δεν πρέπει να περιμένουμε τους άλλους να ενεργήσουν για λογαριασμό μας. Να πιέσουμε κι εμείς τις υπηρεσίες μας, να υποβάλλουμε αιτήσεις με τις οποίες να ζητάμε να μας γίνει γνωστή η μισθολογική μας κατάταξη.
Όπως γνωρίζουμε για την αναπλήρωση θέσης ευθύνης προηγείται βάσει των διατάξεων του Υ.Κ. ο αρχαιότερος υπάλληλος στο βαθμό. Έχουμε διαπιστώσει ότι τα τελευταία 7-8 έτη δεν προκηρύσσονται θέσεις ευθύνης στο Δημόσιο και πολλοί υπάλληλοι Δ.Ε. ασκούν χρέη αναπλήρωσης σε θέσεις ευθύνης τμημάτων, λαμβάνοντας ασφαλώς και το επίδομα θέσης ευθύνης. Ως εκ τούτου συνάγεται ότι, υπάλληλοι ΔΕ, ΤΕ,ΠΕ, δύναται να ασκούν καθήκοντα ανάλογης φύσης και συνεπώς ο ισχυρισμός του Ε.Σ. είναι αβάσιμος.
Τελικά το να παίρνεις ΠΤΥΧΙΟ πονάει πολύ, πολλούς.

Θελω να ρωτησω το εξης!

Η αποφασεις του ελεγκτικου συνεδριου για την καταταξη χωρις αναγνωριση ΟΛΩΝ των ετων συμβαινει μονο για τους υπαλληλους των δημων? η γενικα για ολους τους δημοσιους υπαλληλους(ΝΠΔΔ ΝΠΙΔ ΥΠΟΥΡΓΕΙΑ κλπ?) που θα αλλαξουν κατηγορια εκπαιδευσης?

Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες