Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
marios1969
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 18, 2017 10:03 am

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό marios1969 » Σάβ Μάιος 23, 2020 10:13 pm

lux aeterna έγραψε:Βρε παιδιά μια βοήθεια γιατί είμαι μέρες πριν περάσω υπηρεσιακό... Μπορείτε να μου πείτε αν υπάρχει νόμος που να επιτρέπει ή να απαγορεύει την ταυτόχρονη μετάταξη με μεταφορά θέσης ΚΑΙ σε ανώτερο κλάδο / κατηγορία ΚΑΙ σε άλλο φορέα;

Διορίστηκα σε ΙΚΑ υγειονομικός. Μετά γίναμε ΕΟΠΥΥ. Μετά βγήκαμε όλοι σε διαθεσιμότητα για 1 μήνα, γίναμε Κέντρο Υγείας και ξαναπροσληφθήκαμε όλοι με την ίδια ειδικότητα, χωρίς να υπάρχει οργανόγραμμα / κλαδόγραμμα (και ακόμα δεν υπάρχει). Τα Κέντρα Υγείας ΔΕΝ είναι αυτοδιοίκητα (έχουν Υπεύθυνο Μονάδας, όχι Διευθυντή) και υπάγονται διοικητικά στις Υγειονομικές Περιφέρειες (ΥΠΕ).

Πού λέει ότι με μετάταξη σε ανώτερο κλάδο και κατηγορία με μεταφορά θέσης μπορώ μπορώ να κάνω ΜΟΝΟ εκεί που βρίσκεται η οργανική μου;


Η έγκριση ή όχι μιας μετάταξης σε ανώτερο κλάδο εξαρτάται καταρχήν από τον ΟΕΥ της κάθε υπηρεσίας και από τον αριθμό κενών θέσεων που προβλέπονται από τον οργανισμό. Αν δεν υπάρχει καν οργανόγραμμα ακόμη όπως λες, λογικό είναι να μην ξέρουν τον αριθμό κενών θέσεων, ούτε συνιστώμενων ή προσωποπαγών... οπότε λογικό είναι να μην γίνονται μετατάξεις.

lux aeterna
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2009 4:37 pm

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό lux aeterna » Κυρ Μάιος 24, 2020 8:45 pm

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες, αλλά προς το παρόν δεν είναι αυτό το ζήτημα. Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν μπορώ να κάνω τη μεταφορά θέσης σε άλλη υπηρεσία πλην της οργανικής μου. Π.χ. Έχω βρει κενές οργανικές σε νοσοκομείο, αλλά μου είπαν ότι δεν είναι δυνατόν να μεταφερθώ και σε άλλο φορέα και σε άλλο κλάδο ταυτόχρονα. Μπορώ, λένε, να κάνω ένα από τα δύο (ή σε ανώτερο κλάδο ή σε άλλο φορέα). Υπάρχει κάποιος νόμος που να το διευκρινίζει; Εν προκειμένω, εγώ θέλω να μεταφερθώ σε ανώτερο κλάδο σε άλλη μονάδα του ίδιου φορέα (δηλαδή σε άλλο Κέντρο Υγείας της ίδιας Υγειονομικής Περιφέρειας).

marios1969
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 18, 2017 10:03 am

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό marios1969 » Δευ Μάιος 25, 2020 6:16 am

lux aeterna έγραψε:Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες, αλλά προς το παρόν δεν είναι αυτό το ζήτημα. Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν μπορώ να κάνω τη μεταφορά θέσης σε άλλη υπηρεσία πλην της οργανικής μου. Π.χ. Έχω βρει κενές οργανικές σε νοσοκομείο, αλλά μου είπαν ότι δεν είναι δυνατόν να μεταφερθώ και σε άλλο φορέα και σε άλλο κλάδο ταυτόχρονα. Μπορώ, λένε, να κάνω ένα από τα δύο (ή σε ανώτερο κλάδο ή σε άλλο φορέα). Υπάρχει κάποιος νόμος που να το διευκρινίζει; Εν προκειμένω, εγώ θέλω να μεταφερθώ σε ανώτερο κλάδο σε άλλη μονάδα του ίδιου φορέα (δηλαδή σε άλλο Κέντρο Υγείας της ίδιας Υγειονομικής Περιφέρειας).


Μόνο μέσω Ε.Σ.Κ. μπορείς τότε

hraklhspap
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Δευ Δεκ 16, 2019 4:08 pm

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό hraklhspap » Δευ Ιούλ 13, 2020 9:39 pm

Thanos758 έγραψε:Καλημέρα, στον δήμο Αθηναίων σφυρίζουν αδιάφορα ακόμα... Το τμήμα μισθοδοσίας λέει πως δεν έχουν καμία επίσημη απόφαση στα χέρια τους. Ξέρει κανεις αν υπάρχει κάποιος τρόπος να γίνει γρηγορότερη η διαδικασία? Έχω ήδη σβήσει τα πρώτα κεράκια από το φεκ μου...


Συνάδελφε υπήρξε εξέλιξη στο Δήμο σας?
Στον δικό μου όχι μόνο δεν τακτοποιήθηκαν οι παλαιότερες μετατάξεις, αλλά δυστυχώς, έχουν την ίδια τύχη και οι καινούριες.

corsair
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Παρ Δεκ 05, 2014 12:37 am

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό corsair » Πέμ Ιούλ 30, 2020 7:49 pm

marios1969 έγραψε:
Thanos758 έγραψε:Καλημέρα, στον δήμο Αθηναίων σφυρίζουν αδιάφορα ακόμα... Το τμήμα μισθοδοσίας λέει πως δεν έχουν καμία επίσημη απόφαση στα χέρια τους. Ξέρει κανεις αν υπάρχει κάποιος τρόπος να γίνει γρηγορότερη η διαδικασία? Έχω ήδη σβήσει τα πρώτα κεράκια από το φεκ μου...


Μα δεν είναι στο χέρι τους να μην σε πληρώνουν!! ΤΗν απόφαση της Ολομέλειας την διάβασαν? Ακόμη και το Ι Τμήμα του Ελ.Συν την επικύρωσε με άλλες αποφάσεις! Στον φορέα μου έχουν αποδοθεί αναδρομικά σε όλους όσους είχαν κάνει μετάταξη!! Για δες το! Σε κοροϊδεύουν! Εν ανάγκη κάνε καταγγελία
τελικά υπάρχει λύση σε αυτό το θέμα ποιες είναι οι νέες αποφάσεις το Ι τμήματος;; οι γνωμοδότηση του ΕΣ λέει κάπου στο τέλος ότι υπόθεση θα σνσπεμφθρι στα δικαστήρια.. Τελικά είναι άμεσα εφαρμοστέα;; τι γίνετε στις υπηρεσίες;

marios1969
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 18, 2017 10:03 am

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό marios1969 » Παρ Ιούλ 31, 2020 2:01 pm

Βρε παιδιά, το θέμα έχει κλείσει θετικά εδώ και μήνες! Και το Ι΄ Τμήμα αποδέχτηκε την γνωμοδότηση της Ολομέλειας (όπως ήτων φυσικό) και έχουν αρχίσει να αποδίδονται τα αναδρομικά στους δικαιούχους! κακώς η υπηρεσία σου σε ταλαιπωρεί ακόμη!

hraklhspap
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Δευ Δεκ 16, 2019 4:08 pm

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό hraklhspap » Κυρ Αύγ 09, 2020 6:13 pm

Ο ΕΦΚΑ τακτοποίησε τους υπαλλήλους του μετά την απόφαση της Ολομέλειας, παρόλα αυτά κάποιοι Δήμοι δεν δέχονται την απόφαση της Ολομέλειας. Στηρίζονται σε παλαιότερες αρνητικές αποφάσεις και λόγω του ότι οι δαπάνες αυτές εξαιρούνται του προληπτικού ελέγχου από τις Υπηρεσίες του Ελεγκτικού Συνεδρίου και η ευθύνη για την νομιμότητα και ορθότητα των δαπανών βαρύνει αποκλειστικά τις Οικονομικές Υπηρεσίες των Δήμων, κάνουν την κατάταξη στο πλησιέστερο κλιμάκιο, ώστε να μην φέρουν ευθύνη.
Δεν γνωρίζω αν μπορώ, με κάποιο τρόπο, να απαιτήσω να σταλεί το χρηματικό ένταλμα για έλεγχο στο Ελεγκτικό Συνέδριο. Αν κάποιος δουλεύει σε Οικονομική υπηρεσία και γνωρίζει θα το εκτιμούσα πολύ αν μου απαντούσε.

Υπάρχει κάπου κάποιο έγγραφο ή κάτι που να αποδεικνύει ότι το Ι΄ Τμήμα αποδέχτηκε την γνωμοδότηση της Ολομέλειας.

FarCry
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Παρ Ιουν 23, 2017 3:55 am

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό FarCry » Δευ Αύγ 10, 2020 2:45 am

hraklhspap έγραψε:Ο ΕΦΚΑ τακτοποίησε τους υπαλλήλους του μετά την απόφαση της Ολομέλειας, παρόλα αυτά κάποιοι Δήμοι δεν δέχονται την απόφαση της Ολομέλειας. Στηρίζονται σε παλαιότερες αρνητικές αποφάσεις και λόγω του ότι οι δαπάνες αυτές εξαιρούνται του προληπτικού ελέγχου από τις Υπηρεσίες του Ελεγκτικού Συνεδρίου και η ευθύνη για την νομιμότητα και ορθότητα των δαπανών βαρύνει αποκλειστικά τις Οικονομικές Υπηρεσίες των Δήμων, κάνουν την κατάταξη στο πλησιέστερο κλιμάκιο, ώστε να μην φέρουν ευθύνη.
Δεν γνωρίζω αν μπορώ, με κάποιο τρόπο, να απαιτήσω να σταλεί το χρηματικό ένταλμα για έλεγχο στο Ελεγκτικό Συνέδριο. Αν κάποιος δουλεύει σε Οικονομική υπηρεσία και γνωρίζει θα το εκτιμούσα πολύ αν μου απαντούσε.

Υπάρχει κάπου κάποιο έγγραφο ή κάτι που να αποδεικνύει ότι το Ι΄ Τμήμα αποδέχτηκε την γνωμοδότηση της Ολομέλειας.



Αυτό σου κάνει;

https://www.elsyn.gr/el/node/830

hraklhspap
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Δευ Δεκ 16, 2019 4:08 pm

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό hraklhspap » Δευ Αύγ 10, 2020 4:37 pm

FarCry έγραψε:
hraklhspap έγραψε:Ο ΕΦΚΑ τακτοποίησε τους υπαλλήλους του μετά την απόφαση της Ολομέλειας, παρόλα αυτά κάποιοι Δήμοι δεν δέχονται την απόφαση της Ολομέλειας. Στηρίζονται σε παλαιότερες αρνητικές αποφάσεις και λόγω του ότι οι δαπάνες αυτές εξαιρούνται του προληπτικού ελέγχου από τις Υπηρεσίες του Ελεγκτικού Συνεδρίου και η ευθύνη για την νομιμότητα και ορθότητα των δαπανών βαρύνει αποκλειστικά τις Οικονομικές Υπηρεσίες των Δήμων, κάνουν την κατάταξη στο πλησιέστερο κλιμάκιο, ώστε να μην φέρουν ευθύνη.
Δεν γνωρίζω αν μπορώ, με κάποιο τρόπο, να απαιτήσω να σταλεί το χρηματικό ένταλμα για έλεγχο στο Ελεγκτικό Συνέδριο. Αν κάποιος δουλεύει σε Οικονομική υπηρεσία και γνωρίζει θα το εκτιμούσα πολύ αν μου απαντούσε.

Υπάρχει κάπου κάποιο έγγραφο ή κάτι που να αποδεικνύει ότι το Ι΄ Τμήμα αποδέχτηκε την γνωμοδότηση της Ολομέλειας.



Αυτό σου κάνει;

https://www.elsyn.gr/el/node/830


Σε ευχαριστώ πολύ συνάδελφε!

hraklhspap
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Δευ Δεκ 16, 2019 4:08 pm

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό hraklhspap » Πέμ Οκτ 29, 2020 11:59 pm

Και αφού λύθηκε το θέμα τις μισθολογικής κατάταξης, τώρα έχουμε και την βαθμολογική.
Τι γίνεται σχετικά με το αίτημα για την αναγνώριση της προϋπηρεσίας (κλάδου ΔΕ) από τον ιδιωτικό τομέα, το οποίο έχει γίνει πριν την μετάταξη στον ανώτερο κλάδο αλλά μέχρι σήμερα δεν έχει σταλεί στο υπηρεσιακό. Μπορεί να σταλεί τώρα, μετά την μετάταξη σε ανώτερο κλάδο ή χάθηκε?

marios1969
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 18, 2017 10:03 am

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό marios1969 » Παρ Οκτ 30, 2020 7:32 am

hraklhspap έγραψε:Και αφού λύθηκε το θέμα τις μισθολογικής κατάταξης, τώρα έχουμε και την βαθμολογική.
Τι γίνεται σχετικά με το αίτημα για την αναγνώριση της προϋπηρεσίας (κλάδου ΔΕ) από τον ιδιωτικό τομέα, το οποίο έχει γίνει πριν την μετάταξη στον ανώτερο κλάδο αλλά μέχρι σήμερα δεν έχει σταλεί στο υπηρεσιακό. Μπορεί να σταλεί τώρα, μετά την μετάταξη σε ανώτερο κλάδο ή χάθηκε?


Αυτό δεν αφορά νομοθεσία για να σου πούμε τι ισχύει... αφορά μια ειδική περίπτωση που μόνο η υπηρεσία που έκανε το λάθος (αν έκανε) μπορεί να το χειριστεί. Να κάνεις αίτηση εκεί και να ρωτάς για ποιο λόγο δεν προωθήθηκε στο Υ.Σ. η αίτησή σου. Εκτος και αν ήταν ελλιπής ή δεν πληρούσε τα κριτήρια αναγνώρισης, οπότε ορθώς και δεν διαβιβάστηκε. Σε κάθε περίπτωση, κάνε αίτηση γραπτή στην υπηρεσία σου.

kalaxan3
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Αύγ 24, 2018 2:32 pm

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό kalaxan3 » Κυρ Απρ 11, 2021 5:08 am

22/4/19 μετατάχθηκα από τε διοικητικού σε πε φυσικής αγωγής. Ήμουν μ.κ 4 με πλεονάζον χρόνο 13 μήνες. Δηλαδή 15/3/2020 θα πήγαινα μ.κ 5. Ωστόσο με την μετάταξη με τοποθετήσανε στο μ.κ 4 αλλά χάθηκε ο πλεοναζων χρόνος με αποτέλεσμα να αλλάζω στο κλιμάκιο 5 στις 22/4/2021. Έτσι έγινε και σε εσάς;

Pepi23
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2018 12:24 pm

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό Pepi23 » Τρί Απρ 27, 2021 8:51 am

Καλημέρα σε όλους. Σκέφτομαι να κάνω μετάταξη σε άλλο φορέα. Είμαι ΤΕ και θα κάνω μετάταξη πάλι σε ΤΕ, αν θελήσω μετά να μου αναγνωρίσουν πτυχίο ΠΕ το οποίο θα πάρω τον Ιουνιο θα χρειαστεί να περιμένω 2 χρόνια στον καινούργιο φορέα ή όχι; Και κάτι σημαντικό μόλις γίνει η μετάταξη μεσολαβεί κάποιο διάστημα μέχρι να πληρωθούμε; όπως όταν πρωτοδιοριστήκαμε;
Αν ξέρει κάποιος να μου απαντήσει θα το εκτιμούσα.
Ευχαριστώ.

Funkheart
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Οκτ 17, 2022 1:50 pm

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό Funkheart » Δευ Οκτ 17, 2022 2:28 pm

Καλησπέρα σας,εν ολίγοις έκανα την αίτηση στον ασεπ ωσ ΔΕ για την 7Κ(νοσηλευτών) παράλληλα σπουδάζω στο αντίστοιχο πανεπιστήμιακο νοσηλευτικής αλλά δεν έχω πάρει το πτυχίο μου ακόμα (του χρόνου τελειώνω το ΠΕ),ήθελα να ρωτήσω σε περίπτωση διορισμού που θα βγουν του χρόνου τα αποτελέσματα θα μπορώ να κάνω μετάταξη ωσ ΠΕ(μετά τα 2 χρόνια του δόκιμου)η θα περιμένω 8 χρόνια??

lux aeterna
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2009 4:37 pm

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό lux aeterna » Δευ Οκτ 17, 2022 4:19 pm

Αν κατά τον διορισμό σας κατέχετε ήδη το πτυχίο, θα μπορείτε να μεταταχθείτε σε ανώτερο κλάδο μετά από 8 χρόνια. Ίσως σας συμφέρει να καθυστερήσετε την αποφοίτησή σας.


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες