Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
afasia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2018 12:21 am

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό afasia » Σάβ Νοέμ 03, 2018 11:24 am

panos196 έγραψε:Είμαι μόνιμος υπάλληλος σε δήμο (ΥΕ) εργάτης καθαριότητας και θέλω να κάνω μετάταξη σε ανώτερη κατηγορία (ΔΕ), έχω τα προσόντα αλλά μου λένε ότι δεν έχουν προσωπικό και ότι δεν θα εγκριθεί η μετάταξη... Μπορεί να γίνει αυτό? Δηλαδή αν δεν θέλει ο δήμαρχος δεν γίνεται? Παρακαλώ λίγο τα φώτα σας γιατί δεν γνωρίζω τι πρέπει να κάνω.


Υπάρχει πρόβλεψη στον νόμο ο οποίος λέει πως είναι στη διακριτική ευχέρεια της υπηρεσίας να μην επιτρέψει την μετάταξη σε άλλο κλάδο εφόσον δεν υπάρχει προσωπικό να καλύψει τις ανάγκες της ειδικότητας που κατέχεις.

afasia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2018 12:21 am

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό afasia » Σάβ Νοέμ 03, 2018 11:26 am

iwapan45 έγραψε:Δυστυχώς το δύσκολο κομμάτι δεν πέρασε, γιατί στη συνέχεια οι αποφάσεις που θα βγαίνουν, από το γραφείο προσωπικού λένε πως δεν θα λαμβάνεται υπ' όψη πότε έγινε η μετάταξη, αλλά πότε πήρε ΦΕΚ ο νόμος. Αυτό σημαίνει ότι όσοι ελπίζαμε να πάρουμε αναδρομικά δεν θα τα πάρουμε και αυτό είναι πολύ μεγάλο πλήγμα γιατί εν τω μεταξύ δεν πήραμε και την αύξηση που τυχόν μας αναλογούσε την περίοδο που διανύαμε στον προηγούμενο βαθμό. Όποιος έχει κάποια άλλη εικόνα ας ενημερώσει....
Ευχαριστώ.


Απ' όσο γνωρίζω αναμένεται σχετική εγκύκλιος που θα ξεκαθαρίζει τα πράγματα. Πολλές υπηρεσίες πρόκειται να κάνουν ερώτηση για αυτό το θέμα.

iwapan45
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Δευ Ιουν 04, 2018 8:53 am

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό iwapan45 » Δευ Νοέμ 19, 2018 12:40 pm

Καλησπέρα στο Forum, υπάρχει καμιά εξέλιξη με το θέμα(«13. Για τη μισθολογική κατάταξη στα Μ.Κ. του άρθρου 9 των υπαλλήλων που μετατάσσονται από κατώτερη σε ανώτερη κατηγορία εκπαίδευσης, λαμβάνεται υπόψη το σύνολο της υπηρεσίας που είχε διανυθεί και λαμβανόταν υπόψη για τη μισθολογική κατάταξη και εξέλιξη στα Μ.Κ. της κατώτερης εκπαιδευτικής βαθμίδας.»);
Τα γραφεία μισθοδοσίας λένε πως θα πληρώσουν με την ημερομηνία που πήρε ΦΕΚ ο ν. 4569/2018, κάτι πρέπει να γίνει και γρήγορα..... :cry: :cry: :cry:

afasia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2018 12:21 am

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό afasia » Παρ Δεκ 21, 2018 3:53 pm

https://www.hellenicparliament.gr/UserF ... 909499.pdf

Διαβάστε στη σελίδα 9, Τροποποίηση του άρθρου 25 του νόμου 4354/2015

Τελειώσανε τα προβλήματά μας οριστικά κυρίες και κύριοι!! :D :D :D

fly_high
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Τετ Φεβ 02, 2011 9:00 pm

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό fly_high » Σάβ Δεκ 22, 2018 5:00 pm

Θέλω να μεταταχθώ από θέση ΥΕ σε θέση ΔΕ στο φορεα όπου εργάζομαι(ΝΠΙΔ),δυστυχώς ο φορέας μου δεν έχει στον οργανισμό του αυτή τη θέση που θέλω σε ΔΕ.Τι μπορώ να κάνω; Να κάνω αίτημα στο υπηρεσιακό συμβούλιο για δημιουργια προσωπαγούς θέσης; Γίνεται; Είναι δυνατό να δημιουργηθεί;Υπάρχει άλλος τρόπος;

lux aeterna
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2009 4:37 pm

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό lux aeterna » Πέμ Δεκ 27, 2018 11:57 am

afasia έγραψε:https://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/bbb19498-1ec8-431f-82e6-023bb91713a9/10909499.pdf

Διαβάστε στη σελίδα 9, Τροποποίηση του άρθρου 25 του νόμου 4354/2015

Τελειώσανε τα προβλήματά μας οριστικά κυρίες και κύριοι!! :D :D :D


Μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις εν τάχει, γιατί δεν καταλαβαίνω;

afasia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2018 12:21 am

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό afasia » Κυρ Δεκ 30, 2018 10:02 am

όσοι είχαν λάβει, πχ στα μέσα του 2018, τις μισθολογικές αυξήσεις της μετάταξης περνώντας στον επόμενο κλάδο, δεν θα τους ζητηθούν πίσω τα χρήματα.

lux aeterna
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2009 4:37 pm

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό lux aeterna » Πέμ Ιαν 03, 2019 6:10 pm

afasia έγραψε:όσοι είχαν λάβει, πχ στα μέσα του 2018, τις μισθολογικές αυξήσεις της μετάταξης περνώντας στον επόμενο κλάδο, δεν θα τους ζητηθούν πίσω τα χρήματα.

Ευχαριστώ!

iwapan45
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Δευ Ιουν 04, 2018 8:53 am

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό iwapan45 » Δευ Ιαν 21, 2019 9:44 am

Επιτέλους διορθώθηκε το λάθος, Δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ 218 - 24.12.2018 στις 24.12.2018
ΕΠΕΙΓΟΥΣΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΑΣ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ
Άρθρο 63 - Νόμος 4587/2018 - Τροποποίηση του άρθρου 25 του ν. 4354/2015
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΙΣΧΥΟΣ:
24/12/2018
Υπό κωδικοποίηση
ΠροηγούμενοΕπόμενο
:Στο τέλος της παρ. 13 του άρθρου 25 του ν. 4354/2015 (Α΄ 176), όπως ισχύει, προστίθεται δεύτερο εδάφιο ως ακολούθως:
«Οι διατάξεις της παρούσας παραγράφου ισχύουν από 1.1.2016.».

:D :D :D

askaro
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 31, 2019 10:07 am

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό askaro » Παρ Φεβ 01, 2019 9:06 am

arisaristos έγραψε:Καλημέρα σας

Ηθελα να κανω μια ερωτηση οποιος γνωριζει θα ηθελα να με ενημερωσει
Πριν 1,5 χρονο ειχα κανει αιτηση μεταταξης σε αλλο φορεα απο αυτον που υπηρετω και μου ειχαν απαντησει θετικα και οτι με δεχονται ως ΔΕ διοικητικού
αυτη τη χρονιά πηρα πτυχιο ΕΑΠ και λογικα θα μεταταχθω σε ΠΕ διοικητικου κατηγορια.
Η ερωτηση μου ειναι η εξης
Αν περιμενω να μεταταχθω στη νεα υπηρεσια που οπως μου ειπαν θα γινει σε λιγους μηνες ως ΔΕ διοικητικου, μετα απο πόσο καιρό θα μπορώ να ζητήσω μετάταξη σε ανώτερη κατηγορία? υπαρχει καποιος περιορισμός? η θεωρητικα εφόσον πηρα το πτυχιο μπορω και άμεσα αφου παω στη νεα υπηρεσία? η με περιορίζει 2ετία? ειμαι ΙΔΑΧ πρέπει να έχει κενές θεσεις ΙΔΑΧ?


Έχεις κάποια εξέλιξη στο θέμα σου; Αντιμετωπίζω το ίδιο θέμα.

cosdiam
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 20, 2018 12:21 pm

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό cosdiam » Σάβ Φεβ 09, 2019 9:57 am

Παιδιά, όντως τα νέα είναι εξαιρετικά, αλλά όχι για όλους.....Υπηρετώ ως ΔΕ Διοικητικός-Λογιστικός σε υπηρεσία του Υπ.Οικονομικών και λαμβάνω την προσωπική διαφορά. Πρόκειται και εγώ να μεταταχθώ στην ΠΕ κατηγορία και έπειτα να αναγνωρίσω συναφές μεταπτυχιακό τίτλο. Δυστυχώς όμως απ' ότι πληροφορήθηκα από την αρμόδια υπηρεσία Διοικητικού, η εξαιρετική πρόβλεψη του Ν. 4569/18 (άρθρο 44), έχει εφαρμογή στην περίπτωση μου και έπειτα από την μετάταξη μου θα πάω στο ανάλογο κλιμάκιο της ΠΕ κατηγορίας για τα συνολικά έτη υπηρεσίας μου, ΑΛΛΑ τη μισθολογική αύξηση που θα κερδισω από την αναγνώριση των τίτλων σπουδών μου μέσω των ΜΚ, θα την χάσω ισόποσα από την προσωπική διαφορά που λαμβάνω!! Ο νόμος λέει όσον αφορά την προσωπική διαφορά, ότι κάθε φορά που ανεβαίνεις ένα μισθολογικό κλιμάκιο αυτή μειώνεται ισόποσα.
Με λίγα λόγια δεν θα πάρω ούτε ένα € αύξηση παρόλο που θα αναγνωρίσω πτυχίο και συναφές μεταπτυχιακό, και θα λαμβάνω τα ίδια (αυτό ελέγχεται διότι το ΜΚ φορολογείται διαφορετικά, πολύ φοβάμαι ότι θα πάρω ΛΙΓΟΤΕΡΑ!!!), μ' όσα λάμβανα μέχρι τώρα ως ΔΕ!!!! Τοτε γιατί σπούδασα και σπατάλησα/στέρησα πολύτιμο χρόνο και χρήματα από την οικογένεια μου??!!!!!!
Παρακαλώ και άλλους συναδέλφους εαν έχουν το ίδιο πρόβλημα, να συνδράμουν με τις εμπεριστατωμένες απόψεις τους, και να συντονιστούμε προκειμένου να βρεθεί κάποια λύση!! Έχω ήδη αποστείλει σχετικές επιστολές μέσω email στην πολιτική ηγεσία του υπ. Οικονομικών.
Υ.Γ Για να μην υπάρξουν ενστάσεις/εντάσεις από συναδέλφους άλλων υπουργείων, αναγνωρίζω την γενικότερη άνιση μεταχείριση των απανταχού προσωπικών διαφορών, και φυσικά αναζητώ μια λύση που μπορεί να περιλαμβάνει τουλάχιστον, αν όχι όλο το ποσό της αύξησης των ΜΚ, τουλάχιστον μια ποσόστωση..μια αύξηση τέτοιες εποχές που να πούμε ότι άξιζε τον κόπο....εξάλλου εξίσου δεν είναι να φθάνεις μέχρι μεταπτυχιακό, με ότι συνεπάγεται αυτό, για να μπορέσεις να προσφέρεις κάτι παραπάνω στην οικογένεια σου, και τελικά να αμείβεσαι λιγότερο???!!!!

ertianos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 30, 2018 10:25 am

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό ertianos » Δευ Φεβ 11, 2019 9:36 am

Κάτσε, γιατί το έχω ακούσει συχνά το παραμύθι...
α. Δεν θα πάρεις ούτε ένα ευρώ αύξηση γιατί με την προσωπική διαφορά έπαιρνες ήδη τόσο καιρό όσο έπαιρνε ένας ΠΕ, με μεταπτυχιακό μάλιστα από ότι φαίνεται, αφού ούτε με την προώθηση αυτού θα καλύψεις την προσωπική διαφορά (όπως λες). Δηλαδή θα ήθελες να παίρνεις περισσότερα από έναν ΠΕ με μεταπτυχιακό μόνο και μόνο επειδή είχες άλλο πτυχίο πριν; Ίδια περίπτωση είμαι αλλά δεν ζητάω τέτοια...
β. Αν δεν «σπούδασες και σπατάλησες/στέρησες πολύτιμο χρόνο και χρήματα από την οικογένεια σου» για να εξελίξεις τον εαυτό σου και να νιώσεις πιο δυνατή/ος, αλλά μόνο για την οικονομική προώθηση, παρηγορήσου τουλάχιστον με το γεγονός ότι θα «φας» νωρίτερα την προσωπική διαφορά και θα αρχίσεις να βλέπεις αυξήσεις.
γ. Αν τυχόν παίρνεις υπερωρίες, τότε επειδή αυτές υπολογίζονται στον βασικό μισθό (βλ. μισθολογικό κλιμάκιο), θα δεις εκεί άμεση αύξηση.
δ. Ο Φόρος Μισθωτών Υπηρεσιών (ΦΜΥ) εξαρτάται αποκλειστικά από το καθαρό ποσό που προκύπτει από την αφαίρεση των ασφαλιστικών εισφορών του εργαζόμενου από τον συνολικό μικτό μισθό (βασικό μισθό + προσωπική διαφορά + ό,τι άλλο υπάρχει). Επειδή δεν αλλάζει ο βασικός και άρα και οι εισφορές, δεν αλλάζει το παραμικρό στην φορολογία οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να πάρεις λιγότερα.-

cosdiam
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 20, 2018 12:21 pm

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό cosdiam » Τετ Φεβ 13, 2019 11:28 am

ertianos έγραψε:Κάτσε, γιατί το έχω ακούσει συχνά το παραμύθι...
α. Δεν θα πάρεις ούτε ένα ευρώ αύξηση γιατί με την προσωπική διαφορά έπαιρνες ήδη τόσο καιρό όσο έπαιρνε ένας ΠΕ, με μεταπτυχιακό μάλιστα από ότι φαίνεται, αφού ούτε με την προώθηση αυτού θα καλύψεις την προσωπική διαφορά (όπως λες). Δηλαδή θα ήθελες να παίρνεις περισσότερα από έναν ΠΕ με μεταπτυχιακό μόνο και μόνο επειδή είχες άλλο πτυχίο πριν; Ίδια περίπτωση είμαι αλλά δεν ζητάω τέτοια...
β. Αν δεν «σπούδασες και σπατάλησες/στέρησες πολύτιμο χρόνο και χρήματα από την οικογένεια σου» για να εξελίξεις τον εαυτό σου και να νιώσεις πιο δυνατή/ος, αλλά μόνο για την οικονομική προώθηση, παρηγορήσου τουλάχιστον με το γεγονός ότι θα «φας» νωρίτερα την προσωπική διαφορά και θα αρχίσεις να βλέπεις αυξήσεις.
γ. Αν τυχόν παίρνεις υπερωρίες, τότε επειδή αυτές υπολογίζονται στον βασικό μισθό (βλ. μισθολογικό κλιμάκιο), θα δεις εκεί άμεση αύξηση.
δ. Ο Φόρος Μισθωτών Υπηρεσιών (ΦΜΥ) εξαρτάται αποκλειστικά από το καθαρό ποσό που προκύπτει από την αφαίρεση των ασφαλιστικών εισφορών του εργαζόμενου από τον συνολικό μικτό μισθό (βασικό μισθό + προσωπική διαφορά + ό,τι άλλο υπάρχει). Επειδή δεν αλλάζει ο βασικός και άρα και οι εισφορές, δεν αλλάζει το παραμικρό στην φορολογία οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να πάρεις λιγότερα.-


Επειδή διακρίνω κάποιου είδους χαιρεκακίας και ειρωνείας, καθώς και μια έλλειψη ευγένειας στην απάντηση σας, θα σας πρότεινα:
α. να ξοδέψετε τον χρόνο σας προκειμένου να μπορέσετε να εξελίξετε τον εαυτό σας προς όποια κατεύθυνση επιθυμείτε, και να αφήσετε τους υπόλοιπους να κάνουν το ίδιο, με το να θέτουν τα δικά τους κριτήρια σε ότι τους αφορά φυσικά. Οι άνευ ουσίας παραινέσεις σας, περί σπουδών και κριτηρίων, προφανώς και δεν ήταν το λιγότερο απαραίτητες.
β. επίσης οφείλω να σας ενημερώσω ότι όντως αμείβομαι ως ΔΕ (σύμφωνα με τα όσα ισχύουν στην υπηρεσία που υπηρετώ), και όχι ως ΠΕ με μεταπτυχιακό, και ας είμαι κάτοχος πτυχίου, 2 μεταπτυχιακών και εν εξελίξη υποψήφιος διδάκτωρ. Οπότε θα μπορείτε να κατανοήσετε φαντάζομαι, ότι έχω το δικαίωμα να αισθάνομαι αδικημένος από το υφιστάμενο νομικό καθεστώς. Ένα καθεστώς το οποίο φυσικά (όπως ανέφερα τόσο εδώ στο μήνυμα που απαντήσατε όσο και αρμοδίως), αναγνωρίζω ότι αδικεί και τους συναδέλφους οι οποίοι δεν λαμβάνουν την προσωπική διαφορά. Επίσης φαντάζομαι μπορείτε να κατανοήσετε, ότι ένα λάθος δεν διορθώνεται μέσω ενός άλλου, όπως επίσης μια δίκαιη λύση για το πρόβλημα αυτό (τις κάθε είδους προσωπικές διαφορές), δεν θα ήταν η εξίσωση προς τα κάτω αλλά προς τα επάνω των μισθών όλων των Δημοσίων Υπαλλήλων. Λύση την οποία προτείνω συνεχώς σε κάθε ευκαιρία.

Με λίγα λόγια προσπαθήστε να μην βλέπετε το δένδρο, αντιμετωπίζοντας έναν συνάδελφο καθ' αυτό τον τρόπο επειδή κάποιοι άλλοι αποφάσισαν προ πολλού αδίκως μισθούς πολλών ταχυτήτων, και δείτε το δάσος διεκδικώντας το αυτονόητο από τους αρμοδίους και υπεύθυνους, που δεν είναι άλλο από την δημιουργία ενός μισθολογίου, που θα εξισώσει τους μισθούς ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΝΩ. Οτιδήποτε άλλο απλά διευκολύνει το διαίρει και βασίλευε.

Σας ευχαριστώ για την υπομονή σας.

iwapan45
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Δευ Ιουν 04, 2018 8:53 am

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό iwapan45 » Δευ Απρ 01, 2019 9:54 am

Συνάδελφοι δεν ξέρω ποιος μας έχει ...."καταραστεί'', αλλά κάτι πρέπει να κάνουμε όλοι μαζί μέσω των συνδικαλιστικών οργάνων μας γιατί πάνε να μας τρελάνουν.....Βγήκε μια ανεκδιήγητη πράξη ( ΕΛΕΓΚΤΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΚΛΙΜΑΚΙΟ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ ΔΑΠΑΝΩΝ ΣΤΟ Ι ΤΜΗΜΑ ΠΡΑΞΗ 10/2019), όπου γράφει στα παλιά του παπούτσια το νόμο και πάει να δημιουργήσει πάλι δύο κατηγορίες υπαλλήλων αφού προτείνει να λαμβάνουν όσοι μετατάσσονται σε ανώτερη κατηγορία το αμέσως κοντινότερο μισθολογικό κλιμάκιο , έτσι θα υπάρχει υπάλληλος ΠΕ με 8 χρόνια υπηρεσία στο μισθολογικό κλιμάκιο 4 και ένας που μετατάσσεται απο ΔΕ σε ΠΕ πάλι με 8 χρόνια στην υπηρεσία και κάτοχος του τυπικού προσόντος που απλά περίμενε την 8ετία να κατατάσσεται στο μισθολογικό κλιμάκιο 1. Είναι δικαιοσύνη αυτή κύριοι του κλιμακίου; Και μιας και επικαλούνται το άρθρο 4 του Συντάγματος το παραθέτω('Αρθρο 4: (Ισότητα των Ελλήνων)
1. Oι Έλληνες είναι ίσοι ενώπιον του νόμου.
2. Oι Έλληνες και οι Eλληνίδες έχουν ίσα δικαιώματα και υποχρεώσεις.
3. Έλληνες πολίτες είναι όσοι έχουν τα προσόντα που ορίζει ο νόμος. Eπιτρέπεται να αφαιρεθεί η ελληνική ιθαγένεια μόνο σε περίπτωση που κάποιος απέκτησε εκούσια άλλη ιθαγένεια ή που ανέλαβε σε ξένη χώρα υπηρεσία αντίθετη προς τα εθνικά συμφέροντα, με τις προϋποθέσεις και τη διαδικασία που προβλέπει ειδικότερα ο νόμος.
4. Mόνο Έλληνες πολίτες είναι δεκτοί σε όλες τις δημόσιες λειτουργίες, εκτός από τις εξαιρέσεις που εισάγονται με ειδικούς νόμους.
5. Oι Έλληνες πολίτες συνεισφέρουν χωρίς διακρίσεις στα δημόσια βάρη, ανάλογα με τις δυνάμεις τους.
6. Kάθε Έλληνας που μπορεί να φέρει όπλα είναι υποχρεωμένος να συντελεί στην άμυνα της Πατρίδας, σύμφωνα με τους ορισμούς των νόμων.
7. Tίτλοι ευγένειας ή διάκρισης ούτε απονέμονται ούτε αναγνωρίζονται σε Έλληνες πολίτες.
) Ας μας πούνε πως εκλαμβάνουν αυτοί την ισότητα!!!!!!

ertianos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 30, 2018 10:25 am

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό ertianos » Δευ Απρ 01, 2019 12:01 pm

Εντωμεταξύ, βρήκα την απόφαση (έχω τις άκρες μου). Καθεστωτική θα την χαρακτήριζα. Ξεκίνησαν παλαιότερα με μια «ισότητα» (που μόνο οι ίδιοι μπορούν να βγάλουν από το μυαλό τους), ρυθμίστηκε νομοθετικά και τώρα βγάζουν αντισυνταγματική την ρύθμιση για να μην γίνουν ξεφτίλα οι προηγούμενες αποφάσεις τους. Μια ΑΔΕΔΥ που λειτουργούσε ίσως να μπορούσε να κάνει κάτι...


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 17 επισκέπτες