Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
afasia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2018 12:21 am

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό afasia » Τετ Οκτ 09, 2019 7:47 pm

Με μία καλύτερη ανάγνωση καταλαβαίνω πως αυτή η απόφαση παγιώνει τη μη μισθολογική άνοδο των υπαλλήλων σε περίπτωση μετάταξης σε ανώτερο κλάδο. Θεωρώ πως είναι μία πολύ άσχημη απόφαση η οποία θα μεταβάλλει στο χειρότερο τις οικονομικές απολαβές των εργαζομένων και μάλιστα με αναδρομική ισχύ.

marios1969
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 18, 2017 10:03 am

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό marios1969 » Πέμ Οκτ 10, 2019 6:10 am

Διαβάστε προσεκτικά την απόφαση! Καταρχάς δεν θεωρεί πλέον αντισυνταγματική τη διάταξη (που δεν ήταν ούτως ή άλλως!) αλλά τωρα την ονομάζει υπερνομοθετική (έλεος!). Δεύτερον και σημαντικότερο, λέει ότι αν τα εντάλματα για μκ έχουν εκδοθεί μετά την τροποποίηση μπορούν να θεωρηθούν!είναι πολύ θετική απόφαση σε σχέση με τις προηγούμενες

iwapan45
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Δευ Ιουν 04, 2018 8:53 am

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό iwapan45 » Παρ Οκτ 11, 2019 7:26 am

marios1969 έγραψε:Διαβάστε προσεκτικά την απόφαση! Καταρχάς δεν θεωρεί πλέον αντισυνταγματική τη διάταξη (που δεν ήταν ούτως ή άλλως!) αλλά τωρα την ονομάζει υπερνομοθετική (έλεος!). Δεύτερον και σημαντικότερο, λέει ότι αν τα εντάλματα για μκ έχουν εκδοθεί μετά την τροποποίηση μπορούν να θεωρηθούν!είναι πολύ θετική απόφαση σε σχέση με τις προηγούμενες



Καλημέρα και εγώ που μίλησα και με τη νομική σύμβουλο του Δήμου, πιστεύουμε πως είναι θετική εισήγηση.......Είδομεν!!!!! :?: :?:

iwapan45
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Δευ Ιουν 04, 2018 8:53 am

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό iwapan45 » Τετ Οκτ 23, 2019 12:42 pm

:x :evil: Δυστυχώς δεν είχα θετική κατάληξη στο θέμα μισθολογικής κατάταξης από το ελεγκτικό μου είπαν ότι θα έχω αρνητική απάντηση!!!!! Θα παρακαλούσα όποιος γνωρίζει κάποιο δικηγόρο, για να απευθυνθώ ώστε να διεκδικήσω τα χρήματα νομικά και με τις όποιες ευθύνες βαρύνουν το αρμόδιο γραφείο προσωπικού, που προτίμησε να περάσει μεταγενέστερες μετατάξεις οι οποίες πληρώνονται κανονικά, καθυστερώντας τη δική μου.......και εν τέλη αν μπορώ να ζητήσω ακύρωση της μετάταξης αυτής.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

marios1969
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 18, 2017 10:03 am

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό marios1969 » Τετ Οκτ 23, 2019 6:11 pm

iwapan45 έγραψε::x :evil: Δυστυχώς δεν είχα θετική κατάληξη στο θέμα μισθολογικής κατάταξης από το ελεγκτικό μου είπαν ότι θα έχω αρνητική απάντηση!!!!! Θα παρακαλούσα όποιος γνωρίζει κάποιο δικηγόρο, για να απευθυνθώ ώστε να διεκδικήσω τα χρήματα νομικά και με τις όποιες ευθύνες βαρύνουν το αρμόδιο γραφείο προσωπικού, που προτίμησε να περάσει μεταγενέστερες μετατάξεις οι οποίες πληρώνονται κανονικά, καθυστερώντας τη δική μου.......και εν τέλη αν μπορώ να ζητήσω ακύρωση της μετάταξης αυτής.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων


Μιλάς πάντα αόριστα και με φήμες.. τι σημαίνει "μου είπαν ότι θα έχω αρνητική"??? Σου έχει κοινοποιηθεί κάποιο έγγραφο που σε αφορά ώστε να το προσβάλεις?? Έχεις κάνει εσύ κάποια αίτηση έστω στην υπηρεσία σου (μόνος ή μέσω δικηγόρου)? Πες μας συγκεκριμένα και όχι στο ομιλητό, για να βοηθήσουμε αν μπορούμε...

iwapan45
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Δευ Ιουν 04, 2018 8:53 am

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό iwapan45 » Πέμ Οκτ 24, 2019 8:26 am

marios1969 έγραψε:
iwapan45 έγραψε::x :evil: Δυστυχώς δεν είχα θετική κατάληξη στο θέμα μισθολογικής κατάταξης από το ελεγκτικό μου είπαν ότι θα έχω αρνητική απάντηση!!!!! Θα παρακαλούσα όποιος γνωρίζει κάποιο δικηγόρο, για να απευθυνθώ ώστε να διεκδικήσω τα χρήματα νομικά και με τις όποιες ευθύνες βαρύνουν το αρμόδιο γραφείο προσωπικού, που προτίμησε να περάσει μεταγενέστερες μετατάξεις οι οποίες πληρώνονται κανονικά, καθυστερώντας τη δική μου.......και εν τέλη αν μπορώ να ζητήσω ακύρωση της μετάταξης αυτής.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων


Μιλάς πάντα αόριστα και με φήμες.. τι σημαίνει "μου είπαν ότι θα έχω αρνητική"??? Σου έχει κοινοποιηθεί κάποιο έγγραφο που σε αφορά ώστε να το προσβάλεις?? Έχεις κάνει εσύ κάποια αίτηση έστω στην υπηρεσία σου (μόνος ή μέσω δικηγόρου)? Πες μας συγκεκριμένα και όχι στο ομιλητό, για να βοηθήσουμε αν μπορούμε...

Καλημέρα, "marios1969", είχα τηλεφωνική επικοινωνία με υπάλληλο του ελεγκτικού συνεδρίου και μου είπε πως έχει αποσταλεί στην υπηρεσία επιτρόπου της Άρτας στις 16/10, η απόφαση που με αφορά,για την οποία το μόνο που μπορούσε να μου πει είναι ότι θεωρεί την πληρωμή μας μη νόμιμη. Αμέσως τηλεφώνησα στην υπηρεσία επιτρόπου και μου είπαν πως δεν έχουν λάβει ακόμη την αλληλογραφία, αλλά από την ημέρα που θα την κοινοποιήσουν στο Δήμο τρέχουν 30 μέρες για τυχόν αίτηση θεραπείας και επειδή εδώ στο Δήμο όταν είναι να μας επιδοθεί κάτι υπάρχουν .......καθυστερήσεις!!! Θέλω να είμαι όσο το δυνατόν πιο γρήγορα έτοιμος για την επόμενη ενέργειά μου. Όσον αφορά για το ποιο είναι το σκεπτικό της απόφασης εννοείται πως αμέσως θα ενημερώσω το forum για να μπορέσουμε να αντιμετωπίσουμε όλοι μαζί αυτή την αδικία που επιτελείται.....

thelastofus
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Οκτ 29, 2019 12:51 am

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό thelastofus » Πέμ Οκτ 31, 2019 10:22 pm

Καλησπερα σε όλους!υπαρχει κάποιος η κάποιοι που να εχουν κινηθεί νομικά κατα της άδικης αυτής αποφάσης;κατεθεσα πτυχίο τον Αύγουστο και θέλω να δω τι μπορώ να κάνω και εγώ αλλα σε συλλογικό επίπεδο.ευχαριστω!

iwapan45
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Δευ Ιουν 04, 2018 8:53 am

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό iwapan45 » Παρ Νοέμ 08, 2019 3:18 pm

Πράξη 249/2019, όπως έχω αναφέρει και παραπάνω, δεν μιλάω ποτέ για φήμες αλλά δυστυχώς επιβεβαιώνομαι με το χειρότερο τρόπο......Η πράξη λοιπόν που περίμενα είναι αρνητική και μάλιστα μιλάει για αντισυνταγματικότητα, δημιουργώντας όμως με τέτοιες αποφάσεις άλλη μια όχι αδικία αλλά στρέβλωση, γιατί μέσα στον ίδιο Δήμο, οι άλλοι υπάλληλοι που μετατάχθηκαν πληρώνονται σύμφωνα με το νόμο και εμείς οι τρεις καταταγήκαμε μισθολογικά στο πλησιέστερο ποσοτικά κλιμάκιο. Επομένως εγώ πλέον θεωρούμε υπάλληλος 2 ετών και όχι 10 που θα 'πρεπε να έχω!!!!!!!!
Για να μην υπάρξει συνέχεια σε αυτή την αδικία και τρέχουμε στα δικαστήρια για τα νόμιμα δικαιώματά μας, ίσως θα πρέπει να υπάρξει εκ νέου κάποια νομοθετική ρύθμιση, που επιτέλους δεν θα δημιουργεί νέο κενό αντισυνταγματικότητας!!!!!

giogerm
Γενικός Διευθυντής
Γενικός Διευθυντής
Δημοσιεύσεις: 1616
Εγγραφή: Παρ Οκτ 17, 2008 4:18 pm

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό giogerm » Σάβ Νοέμ 09, 2019 7:37 am

iwapan45 έγραψε:Πράξη 249/2019, όπως έχω αναφέρει και παραπάνω, δεν μιλάω ποτέ για φήμες αλλά δυστυχώς επιβεβαιώνομαι με το χειρότερο τρόπο......Η πράξη λοιπόν που περίμενα είναι αρνητική και μάλιστα μιλάει για αντισυνταγματικότητα, δημιουργώντας όμως με τέτοιες αποφάσεις άλλη μια όχι αδικία αλλά στρέβλωση, γιατί μέσα στον ίδιο Δήμο, οι άλλοι υπάλληλοι που μετατάχθηκαν πληρώνονται σύμφωνα με το νόμο και εμείς οι τρεις καταταγήκαμε μισθολογικά στο πλησιέστερο ποσοτικά κλιμάκιο. Επομένως εγώ πλέον θεωρούμε υπάλληλος 2 ετών και όχι 10 που θα 'πρεπε να έχω!!!!!!!!
Για να μην υπάρξει συνέχεια σε αυτή την αδικία και τρέχουμε στα δικαστήρια για τα νόμιμα δικαιώματά μας, ίσως θα πρέπει να υπάρξει εκ νέου κάποια νομοθετική ρύθμιση, που επιτέλους δεν θα δημιουργεί νέο κενό αντισυνταγματικότητας!!!!!


Τα πράγματα είναι ΠΕΡΙΠΟΥ όπως τα γράφεις.

Καταρχήν να επισημάνουμε ότι υπάρχουν και χειρότερα από τον Δήμο σου, όσον αφορά το ζήτημα. Συγκεκριμένα στον ΕΦΚΑ, όπου έχουν πράξη κλιμακίου ελεγκτικού για 1 μόλις υπάλληλο, η οποία (ΚΑΚΩΣ) κρίνει τον νόμο αντισυνταγματικό, και σε αναμονή να αποφανθεί το ελεγκτικό σε επίπεδο τμήματος, έχουν πράξει το εξής αδιανόητο:
Ενώ δεν έχει πλέον ο ΕΦΚΑ προληπτικό έλεγχο ενταλμάτων, μνημονεύουν αυτή την πράξη για να πληρώσουν με το πλησιέστερο ποσοτικά κλιμάκιο το σύνολο των μεταταχθέντων (και όχι μόνο τον/την υπάλληλο που αφορά η Πράξη του κλιμακίου)!!!

Εδώ θα πρέπει να επισημανθεί ότι υπάρχει σαφέστατη νομολογία ΣτΕ και Δικαστηρίου της ΕΕ που αναφέρει ότι το Ελεγκτικό Συνέδριο όταν λειτουργεί ως ελεγκτικό όργανο ή όταν κρίνει υποθέσεις που αφορούν τους ελέγχους οργάνου του (ακόμα και σε επίπεδο Ολομέλειας) ΔΕΝ λειτουργεί ως δικαστήριο (αφού, μεταξύ άλλων, εν προκειμένω δεν αποφαίνεται ως αμερόληπτος τρίτος) και συνεπώς δεν έχει δικαιοδοτική αρμοδιότητα και ΔΕΝ παράγει δεδικασμένο.

Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι οι πράξεις του ελεγκτικού δεν θίγουν το κύρος της κείμενης νομοθεσίας και συνεπώς δεν είναι δυνατόν να γενικεύονται εις βάρος της εφαρμογής αυτής (αλλά και ότι κακώς μπαίνει ούτως ή άλλως το ελεγκτικό να κρίνει την συνταγματικότητα νόμων, όταν λειτουργεί ως ελεγκτικός μηχανισμός).

Συνεπώς η τελευταία επισήμανση που θέλω να κάνω είναι ότι ΔΕΝ απαιτείται (και δεν έχει και νόημα κάτι τέτοιο) να υπάρξει νέα νομοθετική ρύθμιση (άλλωστε τι θα μπορούσε να γράφει;;; ) δεδομένου ότι η υφιστάμενη νομοθεσία είναι απόλυτα ισχυρή.

Το συγκεκριμένο ζήτημα έχει διατυπωθεί και σε ερώτημα βουλευτών της αξιωματικής αντιπολίτευσης στο Κοινοβούλιο, που μέχρι στιγμής παραμένει αναπάντητο:
[url]https://www.hellenicparliament.gr/Koinovouleftikos-Elenchos/Mesa-Koinovouleutikou-Elegxou?pcm_id=6c63366c-9cf5-471c-935d-aae100e9f68b
[/url]

Επειδή όμως υπάρχει το ενδεχόμενο (πατώντας πάνω στην πιθανή άγνοια των φορέων για τα παραπάνω, αλλά και στην επιμονή Διοικήσεων να τα παραβλέπουν) να υπάρξει στο μέλλον απόπειρα γενίκευσης αυτών των πρακτικών στο δημόσιο (παρουσιάζοντας μια πιθανή απόφαση ελεγκτικού ως νομολογία -ενώ δεν θα συνιστά νομολογία- που θίγει την κείμενη νομοθεσία), θα πρέπει να έχουμε πολύ καλή γνώση του τι ισχύει ώστε, όχι μόνο να αποτραπούν πιθανές τέτοιες προθέσεις, αλλά και να ανατραπούν οι παράνομες πρακτικές που στερούν ήδη τόσα μισθολογικά κλιμάκια από μεταταχθέντες, όπου αυτές υφίστανται (κατά βάση στον ΕΦΚΑ, σε κάποιους ΟΤΑ κοκ).

afasia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2018 12:21 am

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό afasia » Σάβ Νοέμ 09, 2019 5:57 pm

Εξαιρετικά ενδιαφέρον το παραπάνω, ωραίος φίλε!! :)

Mpoumpoulina
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 15, 2019 3:21 pm

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό Mpoumpoulina » Σάβ Νοέμ 16, 2019 8:42 am

Γεια σας, υπάλληλος που έχει περάσει με γραπτό διαγωνισμό ΑΣΕΠ ως ΔΕ διοικητικού και έχει πλέον παρέλθει η 8ετία, μπορεί να μεταταγεί σε κατηγορία ΤΕ Διοικητικού, ενώ το πτυχίο ΤΕΙ που έχει δεν ήταν στον γραπτό διαγωνισμό όταν έδινε αποδεκτό για την κατηγορία ΤΕ Διοικητικού; Δηλαδή είναι κάτοχος πτυχίου ΤΕΙ αλλά όχι συναφούς με ΤΕ Διοικητικού.

marios1969
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 18, 2017 10:03 am

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό marios1969 » Σάβ Νοέμ 16, 2019 2:42 pm

Mpoumpoulina έγραψε:Γεια σας, υπάλληλος που έχει περάσει με γραπτό διαγωνισμό ΑΣΕΠ ως ΔΕ διοικητικού και έχει πλέον παρέλθει η 8ετία, μπορεί να μεταταγεί σε κατηγορία ΤΕ Διοικητικού, ενώ το πτυχίο ΤΕΙ που έχει δεν ήταν στον γραπτό διαγωνισμό όταν έδινε αποδεκτό για την κατηγορία ΤΕ Διοικητικού; Δηλαδή είναι κάτοχος πτυχίου ΤΕΙ αλλά όχι συναφούς με ΤΕ Διοικητικού.


Μπορείς να αιτηθείς μετάταξη σε ανώτερη κατηγορία ΤΕ Διοικητικού με οποιονδήποτε τίτλο ΤΕΙ κατέχεις. Δεν τίθεται ζήτημα συνάφειας πτυχίου (δες και το προσοντολόγιο (Π.Δ. 50/2001).
Αρκεί βέβαια να κατέχεις και το απαιτούμενο επίπεδο ξένης γλώσσας και γνώσης ΗΥ.

Mpoumpoulina
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 15, 2019 3:21 pm

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό Mpoumpoulina » Δευ Νοέμ 18, 2019 11:39 am

marios1969 έγραψε:
Mpoumpoulina έγραψε:Γεια σας, υπάλληλος που έχει περάσει με γραπτό διαγωνισμό ΑΣΕΠ ως ΔΕ διοικητικού και έχει πλέον παρέλθει η 8ετία, μπορεί να μεταταγεί σε κατηγορία ΤΕ Διοικητικού, ενώ το πτυχίο ΤΕΙ που έχει δεν ήταν στον γραπτό διαγωνισμό όταν έδινε αποδεκτό για την κατηγορία ΤΕ Διοικητικού; Δηλαδή είναι κάτοχος πτυχίου ΤΕΙ αλλά όχι συναφούς με ΤΕ Διοικητικού.


Μπορείς να αιτηθείς μετάταξη σε ανώτερη κατηγορία ΤΕ Διοικητικού με οποιονδήποτε τίτλο ΤΕΙ κατέχεις. Δεν τίθεται ζήτημα συνάφειας πτυχίου (δες και το προσοντολόγιο (Π.Δ. 50/2001).
Αρκεί βέβαια να κατέχεις και το απαιτούμενο επίπεδο ξένης γλώσσας και γνώσης ΗΥ.


Σ' ευχαριστώ τόσο μα τόσο πολύ! Μου εφτιάξες τη μέρα!

Mpoumpoulina
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 15, 2019 3:21 pm

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό Mpoumpoulina » Δευ Νοέμ 18, 2019 12:54 pm

@marios1969, επομένως όταν λέει ο ν.3528/07 ότι "ο μετατασσόμενος πρέπει να κατέχει τον τίτλο σπουδών που απαιτείται για τον κλάδο στον οποίο μετατάσσεται", εννοεί γενικώς τον τίτλο ΠΕ/ΤΕ και όχι συγκεκριμένο τίτλο σπουδών;

marios1969
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 18, 2017 10:03 am

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό marios1969 » Δευ Νοέμ 18, 2019 7:01 pm

Mpoumpoulina έγραψε:@marios1969, επομένως όταν λέει ο ν.3528/07 ότι "ο μετατασσόμενος πρέπει να κατέχει τον τίτλο σπουδών που απαιτείται για τον κλάδο στον οποίο μετατάσσεται", εννοεί γενικώς τον τίτλο ΠΕ/ΤΕ και όχι συγκεκριμένο τίτλο σπουδών;


Ναι, το τίτλο που απαιτείται βάσει του προσοντολογίου


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες