Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
Funkheart
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Οκτ 17, 2022 1:50 pm

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό Funkheart » Δευ Οκτ 17, 2022 11:32 pm

lux aeterna έγραψε:Αν κατά τον διορισμό σας κατέχετε ήδη το πτυχίο, θα μπορείτε να μεταταχθείτε σε ανώτερο κλάδο μετά από 8 χρόνια. Ίσως σας συμφέρει να καθυστερήσετε την αποφοίτησή σας.


Μα στον νόμο αναφέρει από την στιγμή της αίτησης στο ΑΣΕΠ αν δεν κατέχω το πτυχίο δεν έχω πρόβλημα!

lux aeterna
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2009 4:37 pm

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό lux aeterna » Τρί Οκτ 18, 2022 10:27 am

Γράφει ο Νόμος ότι "δεν έχετε πρόβλημα"; Παραθέστε το κείμενο του Νόμου να το συζητήσουμε. Ενδεχομένως να έχει αλλάξει κάτι που δεν το γνωρίζω.

Funkheart
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Οκτ 17, 2022 1:50 pm

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό Funkheart » Τρί Οκτ 18, 2022 12:07 pm

lux aeterna έγραψε:Γράφει ο Νόμος ότι "δεν έχετε πρόβλημα"; Παραθέστε το κείμενο του Νόμου να το συζητήσουμε. Ενδεχομένως να έχει αλλάξει κάτι που δεν το γνωρίζω.



2. Υπάλληλος που είχε τον απαιτούμενο για διορισμό σε ανώτερη κατηγορία τίτλο σπουδών κατά το χρόνο υποβολής της αίτησης διορισμού του δεν επιτρέπεται να μεταταγεί σε θέση κλάδου ανώτερης κατηγορίας πριν από τη συμπλήρωση οκταετίας από το διορισμό του.

Εγώ δεν τον κατείχα κατά την υποβολή της αίτησης μου και συνεπώς δεν θα περιμένω 8 χρόνια,αλλά 2.

lux aeterna
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2009 4:37 pm

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό lux aeterna » Τρί Οκτ 18, 2022 12:57 pm

Σύμφωνα με αυτό που διαβάζω, είναι όπως τα λέτε. Ελέγξτε μόνο μην τυχόν έχει αναθεωρηθεί ο Νόμος.

Funkheart
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Οκτ 17, 2022 1:50 pm

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό Funkheart » Τρί Οκτ 18, 2022 4:45 pm

Στην προκήρυξη 7Κ/22 αναφέρει επίσης οτι το εν λόγω προσωπικό (Κλάδος ΠΕ Νοσηλευτικής ,κλάδος ΤΕ Νοσηλευτικής και κλάδος ΔΕ Βοηθών Νοσηλευτικής) δεν μπορεί να μεταταχθεί σε άλλον κλάδο για χρονικό διάστημα 10 ετών.

Εννοεί αν κάποιος θέλει απο Νοσηλευτική να παει σε άλλο αντικείμενο δεν μπορεί?
η και απο ΔΕ Νοσηλευτικής να αναβαθμίσει σε ΠΕ Νοσηλευτικής?

lux aeterna
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2009 4:37 pm

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό lux aeterna » Τρί Οκτ 18, 2022 6:33 pm

Αλλαγή κλάδου είναι π.χ. από νοσηλευτική σε ιατρικά εργαστήρια. Από ΔΕ σε ΠΕ είναι αλλαγή κατηγορίας.

Funkheart
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Οκτ 17, 2022 1:50 pm

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό Funkheart » Τετ Οκτ 19, 2022 1:22 pm

Καλημέρα,μετά από επικοινωνία μου στο υπουργείο εσωτερικών και στο ΑΣΕΠ μου διευκρίνισαν ότι αυτά τα 10 χρόνια που λέει ότι απαγορεύεται η αλλαγή κλάδου είναι η ποινή των 8 χρόνων όπου το κάνανε 10 σε οποιον είχε τον ανώτερο τίτλο σπουδών πριν την αίτηση διορισμού του!οπότε εμένα δεν με παίρνει αυτό γιατί δεν έχω πάρει ακόμα το πτυχίο! Σας ευχαριστώ!

vagelis454
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Σεπ 26, 2023 10:40 pm

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό vagelis454 » Τετ Σεπ 27, 2023 1:54 pm

Funkheart έγραψε:Καλημέρα,μετά από επικοινωνία μου στο υπουργείο εσωτερικών και στο ΑΣΕΠ μου διευκρίνισαν ότι αυτά τα 10 χρόνια που λέει ότι απαγορεύεται η αλλαγή κλάδου είναι η ποινή των 8 χρόνων όπου το κάνανε 10 σε οποιον είχε τον ανώτερο τίτλο σπουδών πριν την αίτηση διορισμού του!οπότε εμένα δεν με παίρνει αυτό γιατί δεν έχω πάρει ακόμα το πτυχίο! Σας ευχαριστώ!



Χίλια χρόνια να ζήσεις συνάδελφε!Είμαι στην ίδια μοίρα με σένα και μόλις διάβασα για την αλλαγή σε 10 χρόνια έπεσα σε κατάθλιψη...


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες