Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
afasia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2018 12:21 am

Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό afasia » Σάβ Μάιος 19, 2018 10:25 am

Καλημέρα και καλως σας βρήκα στο forum. Θα ήθελα να περιγράψω μία εργασιακή στρέβλωση η οποία ίσως να σας είναι γνωστή και έχει σχέση με τις οικονομικές απολαβές των ΔΥ έπειτα απο αίτησή τους για μετάταξη σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας. Το διαπίστωσα και εγώ προσωπικά επειδή μόλις πριν λίγους μήνες κατατάχτηκα σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας με το ισχύον μέχρι στιγμής καθεστώς, βάσει δηλαδή των χρόνων υπηρεσίας (από ΔΕ σε ΠΕ).
Σύμφωνα όμως με τον επίτροπο του Ελεγκτικού Συνεδρίου ο οποίος ελέγχει τη νομιμότητα των ενταλμάτων, η κατάταξη η δική μου καθώς και άλλων συναδέλφων δεν είναι σωστή. Επικαλείται την Πράξη 48/2017 του Ελεγκτικού Συνεδρίου, Κλιμάκιο Προληπτικού Ελέγχου Δαπανών στο 1ο Τμήμα και υποστηρίζει πως η κατάταξη πρέπει να γίνει όχι στη βάση του χρόνου υπηρεσίας αλλά στη βάση του μισθού που λαμβάνει ο υπάλληλος. Αυτό σημαίνει πως η νέα μισθολογική κατάσταση καταλήγει να είναι σχεδόν αντίστοιχη της προηγούμενης.
Ξέρω απο επιτόπια έρευνα στο Γενικό Λογιστήριο πως οι εκεί αρμόδιοι διαφωνούν με την παραπάνω απόφαση του ΕΣ και μάλιστα έχουν αποσαφηνίσει την άποψή τους εκδίδοντας την εγκύκλιο με ΑΔΑ 67ΔΙΗ-ΧΔΘ την 10/11/2016.
Επίσης, έχω ακούσει πως κάποιοι επιτροποι αγνοούν την παραπάνω πράξη του ΕΣ και εγκρίνουν με το γνωστό καθεστώς τα εντάλματα μισθοδοσίας.
Θα ήταν ενδιαφέρον αν κάποιος έχει άποψη για το πως μπορεί να αντιμετωπιστεί αυτή η κατάσταση.
Ευχαριστώ

sakis198
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Δευ Μάιος 08, 2017 10:08 pm

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό sakis198 » Σάβ Μάιος 19, 2018 12:04 pm

afasia έγραψε:Καλημέρα και καλως σας βρήκα στο forum. Θα ήθελα να περιγράψω μία εργασιακή στρέβλωση η οποία ίσως να σας είναι γνωστή και έχει σχέση με τις οικονομικές απολαβές των ΔΥ έπειτα απο αίτησή τους για μετάταξη σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας. Το διαπίστωσα και εγώ προσωπικά επειδή μόλις πριν λίγους μήνες κατατάχτηκα σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας με το ισχύον μέχρι στιγμής καθεστώς, βάσει δηλαδή των χρόνων υπηρεσίας (από ΔΕ σε ΠΕ).
Σύμφωνα όμως με τον επίτροπο του Ελεγκτικού Συνεδρίου ο οποίος ελέγχει τη νομιμότητα των ενταλμάτων, η κατάταξη η δική μου καθώς και άλλων συναδέλφων δεν είναι σωστή. Επικαλείται την Πράξη 48/2017 του Ελεγκτικού Συνεδρίου, Κλιμάκιο Προληπτικού Ελέγχου Δαπανών στο 1ο Τμήμα και υποστηρίζει πως η κατάταξη πρέπει να γίνει όχι στη βάση του χρόνου υπηρεσίας αλλά στη βάση του μισθού που λαμβάνει ο υπάλληλος. Αυτό σημαίνει πως η νέα μισθολογική κατάσταση καταλήγει να είναι σχεδόν αντίστοιχη της προηγούμενης.
Ξέρω απο επιτόπια έρευνα στο Γενικό Λογιστήριο πως οι εκεί αρμόδιοι διαφωνούν με την παραπάνω απόφαση του ΕΣ και μάλιστα έχουν αποσαφηνίσει την άποψή τους εκδίδοντας την εγκύκλιο με ΑΔΑ 67ΔΙΗ-ΧΔΘ την 10/11/2016.
Επίσης, έχω ακούσει πως κάποιοι επιτροποι αγνοούν την παραπάνω πράξη του ΕΣ και εγκρίνουν με το γνωστό καθεστώς τα εντάλματα μισθοδοσίας.
Θα ήταν ενδιαφέρον αν κάποιος έχει άποψη για το πως μπορεί να αντιμετωπιστεί αυτή η κατάσταση.
Ευχαριστώ



Αφου εχει αποφανθει το ΕΣ, οποιοδηποτε δικαστηριο θα σας δικαιωσει φανταζομαι. Γιατι δεν επικοινωνειτε αρχικα με το Σώμα Επιθεωρητών - Ελεγκτών Δημόσιας Διοίκησης; Μια αλλη ερωτηση εχω να σας υποβαλλω: Εισηλθατε στη νεα κατηγορια ΠΕ με το ιδιο μισθολογικο κλιμακιο που κατειχατε ως ΔΕ ή ξεκινησατε παλι απο την αρχη; Παιζει ρολο αν υπαρχει συναφεια μεταξυ των θεσεων;

sakis198
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Δευ Μάιος 08, 2017 10:08 pm

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό sakis198 » Σάβ Μάιος 19, 2018 12:13 pm

afasia έγραψε:Καλημέρα και καλως σας βρήκα στο forum. Θα ήθελα να περιγράψω μία εργασιακή στρέβλωση η οποία ίσως να σας είναι γνωστή και έχει σχέση με τις οικονομικές απολαβές των ΔΥ έπειτα απο αίτησή τους για μετάταξη σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας. Το διαπίστωσα και εγώ προσωπικά επειδή μόλις πριν λίγους μήνες κατατάχτηκα σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας με το ισχύον μέχρι στιγμής καθεστώς, βάσει δηλαδή των χρόνων υπηρεσίας (από ΔΕ σε ΠΕ).
Σύμφωνα όμως με τον επίτροπο του Ελεγκτικού Συνεδρίου ο οποίος ελέγχει τη νομιμότητα των ενταλμάτων, η κατάταξη η δική μου καθώς και άλλων συναδέλφων δεν είναι σωστή. Επικαλείται την Πράξη 48/2017 του Ελεγκτικού Συνεδρίου, Κλιμάκιο Προληπτικού Ελέγχου Δαπανών στο 1ο Τμήμα και υποστηρίζει πως η κατάταξη πρέπει να γίνει όχι στη βάση του χρόνου υπηρεσίας αλλά στη βάση του μισθού που λαμβάνει ο υπάλληλος. Αυτό σημαίνει πως η νέα μισθολογική κατάσταση καταλήγει να είναι σχεδόν αντίστοιχη της προηγούμενης.
Ξέρω απο επιτόπια έρευνα στο Γενικό Λογιστήριο πως οι εκεί αρμόδιοι διαφωνούν με την παραπάνω απόφαση του ΕΣ και μάλιστα έχουν αποσαφηνίσει την άποψή τους εκδίδοντας την εγκύκλιο με ΑΔΑ 67ΔΙΗ-ΧΔΘ την 10/11/2016.
Επίσης, έχω ακούσει πως κάποιοι επιτροποι αγνοούν την παραπάνω πράξη του ΕΣ και εγκρίνουν με το γνωστό καθεστώς τα εντάλματα μισθοδοσίας.
Θα ήταν ενδιαφέρον αν κάποιος έχει άποψη για το πως μπορεί να αντιμετωπιστεί αυτή η κατάσταση.
Ευχαριστώ



Βρηκα την απαντηση στο ερωτημα σου νομιζω: Ο χρονος εργασιας απο 1.1.2016 έως 31.12.2017 για ολους τους δημοσιους υπαλληλους θεωρειται σαν να μην εγινε ποτε. Αρα απο τα συνολικα χρονια εργασιας σου θα αφαιρεσεις το συγκεκριμενο χρονικο διαστημα. Δεν παιζει κανενα ρολο σε αυτο η μεταταξη σου σε ανωτερη κατηγορια. Το ιδιο θα συνεβαινε και αν παρεμενες ΔΕ.

afasia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2018 12:21 am

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό afasia » Σάβ Μάιος 19, 2018 2:46 pm

Οχι, το πρόβλημα υφίσταται. Αντιγράφω απο την πράξη 48/2017 του ΕΣ για να καταλάβετε εσείς και όσοι ενδιαφέρονται:

"Για την επανακατάταξη μετατασσόμενου σε ανώτερη εκπαιδευτική βαθμίδα υπαλλήλου στο, αντίστοιχο των τυπικών προσόντων της νέας θέσης, μισθολογικό κλιμάκιο, νοούνται όσες έχουν διανυθεί με το κατεχόμενο και διακριτικό του αντίστοιχου μισθολογικού κλιμακίου τυπικό προσόν (τίτλο σπουδών), αποκλεισμένης της αναγνώρισης, κατ’ εξομοίωση, προϋπηρεσίας που έχει διανυθεί σε κατώτερη εκπαιδευτική βαθμίδα για την κατάταξη, μετά από μετάταξη, σε μισθολογικό κλιμάκιο ανώτερης εκπαιδευτικής βαθμίδας. Αντίθετη ερμηνευτική εκδοχή, σύμφωνα με την οποία η ρύθμιση του άρθρου 11 παρ. 4 του ν. 4354/2015 επιτρέπει, σε περιπτώσεις μετατασσόμενων σε ανώτερη εκπαιδευτική βαθμίδα υπαλλήλων, την αναγνώριση απεριόριστου αριθμού ετών προϋπηρεσίας για την κατάταξη σε μισθολογικά κλιμάκια, ανεξαρτήτως αντιστοιχίας του κατεχόμενου κατά τη διαδρομή τους τυπικού προσόντος, σε σχέση με το προς κατάταξη μισθολογικό κλιμάκιο, θα οδηγούσε στο άτοπο της εξομοίωσης υπαλλήλων, κατά την κατάταξη σε μισθολογικά κλιμάκια που διακρίνονται μεταξύ τους βάσει ακριβώς του κατεχόμενου τίτλου σπουδών, με μόνο κριτήριο τον αριθμό των ετών υπηρεσίας τους, ανεξαρτήτως των κατεχομένων κατά την παροχή των αντίστοιχων υπηρεσιών τυπικών προσόντων, αντιστρατευόμενη στην ανάγκη διασφάλισης συνθηκών δίκαιου ανταγωνισμού μεταξύ των δημόσιων υπαλλήλων και ομαλής μισθολογικής εξέλιξης, σύμφωνα με τους κανόνες της αξιοκρατίας (πρβλ. ΕΣ Κλιμ.Προλ.Ελ.Δαπ. στο I Τμ. πράξεις 188/2014, 69, 314, 315, 316/2015, 4/2016). Πλην, όμως, η παραδοχή αυτή, λαμβανομένης υπόψη της ιδιαίτερης φύση της μετάταξης σε ανώτερη εκπαιδευτική βαθμίδα, ως υπηρεσιακής μεταβολής, και της ανάγκης αποτροπής του, συνεπεία αυτής, ενδεχομένου μισθολογικής υποβάθμισης του μετατασσόμενου υπαλλήλου, λόγω του καταλειπομένου σε σχέση με την παρασχεθείσα προϋπηρεσία κενού, πρέπει, να γίνει δεκτό ότι επιβάλλει, κατ' ορθήν ερμηνεία, την κατάταξη του υπαλλήλου στο μισθολογικό κλιμάκιο της νέας εκπαιδευτικής κατηγορίας, δια της ποσοτικής αντιστοίχησης του νέου βασικού μισθού με τον λαμβανόμενο πριν τη μετάταξη, σε περίπτωση δε μη ακριβούς αντίστοιχησης, με κατάταξη στο ανώτερο πλησιέστερο, και την, εντεύθεν, εξέλιξη του σε αυτό".

Όπως αντιλαμβάνεστε το σκεπτικό πλέον είναι διαφορετικό για τους μετατασσόμενους σε ανώτερη κατηγορία.

panos196
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 30, 2012 11:45 am

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό panos196 » Δευ Μάιος 28, 2018 11:42 pm

θέλω να κάνω μετάταξη σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας σε ΔΗΜΟ Απο εργάτης καθαριότητας ΥΕ σε διοικητικός ΔΕ. ΑΠΈΚΤΗΣΑ μετά το διορισμό μου απολυτήριο λυκείου και πτυχίο πληροφορικής, πιστεύω ότι μπορώ να κάνω μετάταξη... το ερώτημα είναι η μισθοδοσία, τώρα παίρνω μαζί με Ανθυγιεινό επίδομα 810 ευρώ μισθό το μήνα, με μετάταξη αφου δεν θα πάρω Ανθυγιεινό θα πάρω λιγότερα χρήματα ?....δεν ξέρω αν αξίζει......

iwapan45
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Δευ Ιουν 04, 2018 8:53 am

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό iwapan45 » Δευ Ιουν 04, 2018 10:46 am

Καλημέρα, δυστυχώς είμαι κι εγώ παθών αυτού του κενού που υπάρχει με τις πράξεις, που με τον τρόπο τους φτιάχνουν υπαλλήλους δύο κατηγοριών.
Δεν νομίζω πως πρέπει να συνεχιστεί αυτή η ''πλάκα'', που μας κάνουν οι επίτροποι και επίσης πάλι δεν λέει για όσους κατείχαν ήδη κάποιο πτυχίο και περίμεναν την πάροδο της οκταετίας για να αναγνωριστεί αυτός ο τίτλος. Τέλος καλό θα ήταν οι επίτροποι να λάμβαναν υπ΄όψη και τον προσωπικό φάκελο του κάθε μετατασσόμενου, όπου θα φαινόταν η εξέλιξη του υπαλλήλου και θα ερχόταν η επιβράβευσή του με τη μετάταξη και μισθολογική του κατάταξη. Εγώ θα προβώ σε αντιρρήσεις και θα περιμένω το ανώτερο όργανο να μας βγάλει από αυτό το τέλμα, μιας και στην τελική δεν θα συμφέρει κάποιον να μεταταγεί σε ανώτερη κατηγορία και να φορτώνεται ευθύνες και εργασίες χωρίς κάποιο προσωπικό όφελος - κίνητρο. Ερώτημα αυτές οι αποφάσεις δεν είναι αντίθετες με το δημοσιοϋπαλληλικό Δίκαιο;

iwapan45
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Δευ Ιουν 04, 2018 8:53 am

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό iwapan45 » Παρ Ιουν 22, 2018 1:01 pm

iwapan45 έγραψε:Καλημέρα, δυστυχώς είμαι κι εγώ παθών αυτού του κενού που υπάρχει με τις πράξεις, που με τον τρόπο τους φτιάχνουν υπαλλήλους δύο κατηγοριών.
Δεν νομίζω πως πρέπει να συνεχιστεί αυτή η ''πλάκα'', που μας κάνουν οι επίτροποι και επίσης πάλι δεν λέει για όσους κατείχαν ήδη κάποιο πτυχίο και περίμεναν την πάροδο της οκταετίας για να αναγνωριστεί αυτός ο τίτλος. Τέλος καλό θα ήταν οι επίτροποι να λάμβαναν υπ΄όψη και τον προσωπικό φάκελο του κάθε μετατασσόμενου, όπου θα φαινόταν η εξέλιξη του υπαλλήλου και θα ερχόταν η επιβράβευσή του με τη μετάταξη και μισθολογική του κατάταξη. Εγώ θα προβώ σε αντιρρήσεις και θα περιμένω το ανώτερο όργανο να μας βγάλει από αυτό το τέλμα, μιας και στην τελική δεν θα συμφέρει κάποιον να μεταταγεί σε ανώτερη κατηγορία και να φορτώνεται ευθύνες και εργασίες χωρίς κάποιο προσωπικό όφελος - κίνητρο. Ερώτημα αυτές οι αποφάσεις δεν είναι αντίθετες με το δημοσιοϋπαλληλικό Δίκαιο;

Σε συνέχεια του παραπάνω, να συμπληρώσω και κάτι που δυστυχώς συμβαίνει στην υπηρεσία μου και πιστεύω κι σε άλλες.
Η υπηρεσία λοιπόν εδώ και ένα μήνα που ήρθε η πράξη δεν είχε κάνει καμία κίνηση, έτσι κι εγώ μόνος μου έγραψα τις αντιρρήσεις βασιζόμενος στο φάκελό μου και σε όλη την πορεία μου ως σήμερα σαν υπάλληλος. Όταν πήγα να τις στείλω στην επίτροπο δεν με άφησαν, γιατί πρέπει να σταλούν από την υπηρεσία αρμοδίως ,αφού λοιπόν τους παρέδωσα το έγγραφο μου απάντησαν εντελώς κυνικά ότι δεν μου το υπογράφουν και αφού το μελετήσουν θα το προωθήσουν στον Γενικό Γραμματέα και αν θέλει να το υπογράψει αυτός δηλαδή πάλι καθυστέρηση για ένα θέμα που τόσο καίει, Δυστυχώς έχουμε να κάνουμε και με την ΑΝΤΙΣΥΝΑΔΕΛΦΙΚΗ για να μην πω ΚΑΚΟΒΟΥΛΗ συμπεριφορά από τα αρμόδια γραφεία προσωπικού :x :x . Ελπίζω κάποια στιγμή να εκλείψουν αυτά και επιτέλους να βρεθεί λύση στο πρόβλημά μας.

Ευχαριστώ

afasia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2018 12:21 am

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό afasia » Δευ Ιουν 25, 2018 8:54 pm

Πρέπει να γίνουν κρούσεις απο τους ενδιαφερόμενους στο υπ.εσ., στην αδεδυ και την ποεοτα. Η ποεοτα απο οσο το εψαξα έχει αποστείλει δύο επιστολές στους υπουργούς, τονίζοντας το πρόβλημα. Εν τω μεταξύ η πρώτη πράξη 48/2017 ως προς το σκέλος που μιλάει για τη διετία 2016-17 και τα παγωμένα κλιμάκια ανακλήθηκε με την υπ.αριθ. 40/2017 πράξη του Ελεγκ.Συνεδ. Απομένει να ανακληθεί με μία τροπολογία απο τον υπουργό και αυτή που μας αφορά.
Προτείνω να ασκήσουμε πίεση ο καθένας ξεχωριστά με emails, τηλέφωνα και φαξ προς το υπουργείο καθώς τον άλλο μήνα θα πάει προς συζήτηση το νομοσχέδιο για τον Κλεισθένη 1. Εκεί μπορεί να μπει μία αράδα λέξεις που να ακυρώνουν την αθλιότητα αυτή.
Ξέρω επίσης πως το πρόβλημα διογκώνεται και ήδη οι Δ.Αθηναίων και Περιστερίου το έχουν βρει μπροστά τους.

Johnyth
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2018 8:57 am

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό Johnyth » Κυρ Αύγ 12, 2018 9:14 am

Και εγώ ίδια περίπτωση αρχές του έτους 2018 έγινε η μετάταξη με το φεκ να βγαίνει κάνα 2 μήνες πριν τις γιορτές.Στην δικιά μου περίπτωση ήταν μικρό το κακό αλλά και πάλι είναι αδικία εάν αναλογιστείς ότι οι μετατάξεις γινόντουσαν διαφορετικά όλο αυτόν τον καιρό πριν βγει η απόφαση του Ελεγκτικού Συνεδρίου όπου αναγνωρίζονταν το σύνολο του χρόνου στην ανώτερη κατηγορία. Ήμουν στην κατηγορία ΔΕ με ΜΚ2 και σε λίγους μήνες ανέβαινα σε ΜΚ3 και είχα κάνει αίτηση μετάταξης σε ΤΕ, η εδώ επίτροπος στηρίχτηκε στην απόφαση του ελεγκτικού συνεδρίου που αναφέρατε πιο πάνω και μου ανέφερε ότι ο μισθός στην νέα θέση πρέπει να προσεγγίζει κατά το καλύτερο δυνατό τον προηγούμενο μισθό σαν ΔΕ. Έτσι μετατάχθηκα σαν ΤΕ στο ΜΚ1 και ημερομηνία αλλαγής ΜΚ το 2020 δηλαδή σαν να ξεκίνησα από την αρχή. Είχα ακούσει κι άλλες περιπτώσεις που είχαν την ίδια αντιμετώπιση στο νομό μας, δυστυχώς δεν το έψαξα παραπάνω το μόνο που είχα δει είναι ότι η ΠΟΕ ΟΤΑ έστειλε κάποιο έγγραφο-διαμαρτυρία για το εν λόγω θέμα. Το πάγωμα των ΜΚ για τα έτη 2016-2017 δεν ισχύει στην περίπτωση της μετάταξης σύμφωνα με άλλη απόφαση του Ελεγκτικού Συνεδρίου. Στο γραφείο προσωπικού μου είπαν ότι μπορώ να προσβάλω την απόφαση και να πάει στο ελεγκτικό συνέδριο αλλά θα έπρεπε να μείνω απλήρωτος για μεγάλο χρονικό διάστημα μέχρι να εκδικαστεί η υπόθεση και δεν ξέρω εάν θα έβγαινε και κάτι.
Έαν είχε κάποιος διαφορετική εξέλιξη ή κάποιο νέο εας γράψει στο γκρουπ.
Ευχαριστώ

knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1021
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 11:39 pm

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό knts » Παρ Αύγ 17, 2018 2:00 am

Κατευθυνόμενοι είναι κι αυτοί που πήραν εντολή για περικοπή χρημάτων. Σκαρφίστηκαν λοιπόν αυτό το ωραίο σκεπτικό και το παίρνει κάθε υπηρεσία και το κάνει καραμέλα...
Γιατί όμως όταν ΔΕ που έχει το πτυχίο του πρίν το διορισμό του, κάνοντας μετάταξη σε ανώτερη κατηγορία (μετά την οκταετία) του αναγνωρίζεται όλη η οκταετία; Αυτό δεν είναι άδικο; (Επειδή μιλάνε για αδικίες οι αποφάσεις του ελεγκτικού συνεδρίου...)
Επίσης, όσοι έκαναν μετάταξη σε ανώτερη κατηγορία πριν την απόφαση του ελεγκτικού συνεδρίου και κατετάγησαν στη νέα κατηγορία με το σύνολο των ετών υπηρεσίας, θα επιστρέψουν τα χρήματα που πήραν και θα επανακαταταγουν, σε συμμόρφωση της απόφασης του ελεγκτικού συνεδρίου; Αυτό δε δημιουργεί αδικία;
Δεν είμαι της άποψης ότι πρέπει να αφαιρεθούν κι από άλλους χρήματα, επειδή π.χ.δε θα τα πάρω εγώ. Όχι. Εφόσον όμως μιλάμε για δίκιο και αδικίες, για άτοπο εξομοίωσης υπαλλήλων, κλπ, θα πρέπει μια τέτοια απόφαση να ισχύει για όλους. Γίνεται όμως να έχει αναδρομική ισχύ; Αν δε γίνεται, να μη γίνει για κανέναν. Αν ισχύει μια τέτοια απόφαση θα πρέπει να ισχύσει για όσους ξεκινήσουν σπουδές από κάποια συγκεκριμένη ημερομηνία και μετά, ώστε ο καθένας να αποφασίσει αν θα διαθέσει χρόνο και χρήμα προκειμένου να σπουδάσει στην τριτοβάθμια. Όχι σε όσους φοιτούν ήδη, διότι αυτοί ξεκίνησαν τις σπουδές τους με μια διαφορετική προοπτική.
Ακόμη και ο ΔΟΑΤΑΠ, όταν αποφασίζει να πάψει να αναγνωρίζει τα πτυχία ενός ιδρύματος του εξωτερικού, ανακοινώνει ότι τα πτυχία δε θα αναγνωρίζονται για όσους εγγραφούν από μια συγκεκριμένη ημερομηνία και μετά. Δεν εφαρμόζει την απόφαση αυτή σε όσους ήδη φοιτούν, αντιλαμβανόμενος (ο ΔΟΑΤΑΠ) ότι οι άνθρωποι αυτοί διαμόρφωσαν τη ζωή τους βάσει μιας απόφασης που ίσχυε όταν ξεκίνησαν σπουδές. Δε γίνεται, ενώ κάποιος ήδη φοιτά αφιερώνοντας χρόνο και χρήμα, να του λέει ο ΔΟΑΤΑΠ ότι το πτυχίο που ΘΑ λάβεις δε θα αναγνωριστεί. Αντίθετα, ενημερώνει όσους πρόκειται να ξεκινήσουν σπουδές ότι θα έχουν διαφορετική αντιμετώπιση.
Το παραπάνω (αληθινό) παράδειγμα αναφέρω ως παραλληλισμό στην απόφαση του ελεγκτικού συνεδρίου..

manos1998
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ Αύγ 08, 2018 2:35 pm

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό manos1998 » Πέμ Αύγ 23, 2018 7:46 am

Πριν ένα μήνα περίπου επικοινώνησα με το Γενικό Λογιστήριο και μου είπαν ότι έχουν έτοιμη διάταξη για νομοθετική ρύθμιση του θέματος και ότι την έχουν δώσει για δημοσίευση στα πρώτα νομοσχέδια που θα ψηφιστούν μετά το άνοιγμα της βουλής. Ελπίζω να επαληθευθούν σύντομα!!

GEO1984
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Αύγ 24, 2018 1:13 pm

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό GEO1984 » Παρ Αύγ 24, 2018 1:59 pm

manos1998 έγραψε:Πριν ένα μήνα περίπου επικοινώνησα με το Γενικό Λογιστήριο και μου είπαν ότι έχουν έτοιμη διάταξη για νομοθετική ρύθμιση του θέματος και ότι την έχουν δώσει για δημοσίευση στα πρώτα νομοσχέδια που θα ψηφιστούν μετά το άνοιγμα της βουλής. Ελπίζω να επαληθευθούν σύντομα!!


Καλησπέρα σας, καλώς σας βρήκα συνάδελφοι. Ετοιμάζομαι να κάνω μετάταξη μετά την απόκτηση πτυχίου. Και αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με το γραφείο προσωπικού. Μήπως υπάρχει ενημέρωση για το τι ακριβώς προβλέπει η νομοθετική ρύθμιση που αναμένεται να κατατεθεί;(Δηλαδή θα αναγνωρίζει το συνολικό χρόνο υπηρεσίας ή θα εμμείνει στην απόφαση του Ε.Σ.)
Ευχαριστώ εκ το προτέρων.

GEO1984
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Αύγ 24, 2018 1:13 pm

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό GEO1984 » Παρ Αύγ 24, 2018 2:00 pm

manos1998 έγραψε:Πριν ένα μήνα περίπου επικοινώνησα με το Γενικό Λογιστήριο και μου είπαν ότι έχουν έτοιμη διάταξη για νομοθετική ρύθμιση του θέματος και ότι την έχουν δώσει για δημοσίευση στα πρώτα νομοσχέδια που θα ψηφιστούν μετά το άνοιγμα της βουλής. Ελπίζω να επαληθευθούν σύντομα!!


Καλησπέρα σας, καλώς σας βρήκα συνάδελφοι. Ετοιμάζομαι να κάνω μετάταξη μετά την απόκτηση πτυχίου. Και αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με το γραφείο προσωπικού. Μήπως υπάρχει ενημέρωση για το τι ακριβώς προβλέπει η νομοθετική ρύθμιση που αναμένεται να κατατεθεί;(Δηλαδή θα αναγνωρίζει το συνολικό χρόνο υπηρεσίας ή θα εμμείνει στην απόφαση του Ε.Σ.)
Ευχαριστώ εκ το προτέρων.

kalaxan3
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Αύγ 24, 2018 2:32 pm

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό kalaxan3 » Σάβ Αύγ 25, 2018 10:53 am

Καλημέρα σας. Προχθές ορκιστηκα στο δεύτερο πτυχίο μου Και σκοπεύω να το καταθεσω για μετάταξη από ΤΕ σε ΠΕ. ( Είμαι μόνιμος τε διοικητικού σε προσωποπαγή θέση σε δήμο). Σίγουρα πολύ μικρότερη η διαφορά χρημματων σε σχέση με τους περισσοτερους από σας που θέλετε από ΔΕ σε ΠΕ αλλά και πάλι χαλαστηκα πολύ όταν διάβασα για τις αποφάσεις του ΕΣ. Νομίζω ότι τώρα που αρχίζουμε και μπαίνουμε σε προεκλογική περίοδο και αυτό φαίνεται από διάφορα πράγματα που μοιράζουν δεξιά αριστερά, είναι καλή ευκαιρία να βομβαρδίσουμε βουλευτές και υπουργούς από όλα τα κόμματα με επιστολές για το θέμα που μας καίει. Ας μην αφήσουμε να ακυρώσουν όλο τον κόπο και την προσπάθεια που καναμε για χρονια.. Είναι πρωτίστως οικονομικο-βιοποριστικο το θέμα αλλά και ηθικό.ο καθένας μας ας κάνει ότι καλύτερο μπορεί και να είστε σίγουροι ότι μπορούμε να το πετύχουμε .

knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1021
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 11:39 pm

Re: Μετάταξη υπαλλήλου σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό knts » Πέμ Αύγ 30, 2018 1:24 am

manos1998 έγραψε:Πριν ένα μήνα περίπου επικοινώνησα με το Γενικό Λογιστήριο και μου είπαν ότι έχουν έτοιμη διάταξη για νομοθετική ρύθμιση του θέματος και ότι την έχουν δώσει για δημοσίευση στα πρώτα νομοσχέδια που θα ψηφιστούν μετά το άνοιγμα της βουλής. Ελπίζω να επαληθευθούν σύντομα!!


Εννοείς νομοθετική ρύθμιση αντίθετη με την άποψη του ελεγκτικού συνεδρίου ή ρύθμιση που θα ταυτίζεται με το σκεπτικό του ελεγκτικού συνεδρίου;


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες