Μεταφορά πίστωσης μισθοδοσίας αποσπασμένου υπαλλήλου.

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
tyra
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 8:44 am

Μεταφορά πίστωσης μισθοδοσίας αποσπασμένου υπαλλήλου.

Δημοσίευσηαπό tyra » Παρ Απρ 27, 2018 9:44 am

Σύμφωνα με τον 4354/2015 οι υπάλληλοι που αποσπώνται από τον φορέα τους σε άλλο φορέα λαμβάνουν τις μηνιαίες τακτικές αποδοχές τους από την υπηρεσία στην οποία τοποθετούνται έκτος εάν διαφορετικά ορίζεται σε ειδικές διατάξεις. Γνωρίζει κάποιος κάποιο πρόσφατο επίσημο έγγραφο που αναφέρει λεπτομερώς αυτές τις ειδικές διατάξεις, ποιες στο καλό είναι? Σε περίπτωση που πρέπει να γίνει μεταφορά της πίστωσης μισθοδοσίας για απεσπασμένους υπαλλήλους όπως ορίζει ο 4440/2016, γνωρίζει κάποιος σε πόσο διάστημα ολοκληρώνεται η διαδικασία και μπορεί κάποιος να αναλάβει υπηρεσία στον νέο του φορέα?

mylena
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2017 12:22 pm

Re: Μεταφορά πίστωσης μισθοδοσίας αποσπασμένου υπαλλήλου.

Δημοσίευσηαπό mylena » Τρί Μάιος 15, 2018 6:31 am

tyra έγραψε:Σύμφωνα με τον 4354/2015 οι υπάλληλοι που αποσπώνται από τον φορέα τους σε άλλο φορέα λαμβάνουν τις μηνιαίες τακτικές αποδοχές τους από την υπηρεσία στην οποία τοποθετούνται έκτος εάν διαφορετικά ορίζεται σε ειδικές διατάξεις. Γνωρίζει κάποιος κάποιο πρόσφατο επίσημο έγγραφο που αναφέρει λεπτομερώς αυτές τις ειδικές διατάξεις, ποιες στο καλό είναι? Σε περίπτωση που πρέπει να γίνει μεταφορά της πίστωσης μισθοδοσίας για απεσπασμένους υπαλλήλους όπως ορίζει ο 4440/2016, γνωρίζει κάποιος σε πόσο διάστημα ολοκληρώνεται η διαδικασία και μπορεί κάποιος να αναλάβει υπηρεσία στον νέο του φορέα?


Απο οσο ξερω αναλαμβανεις υπηρεσια μολις αναρτηθει η αποσπαση σου στη διαυγεια. Δεν ασχολεισαι εσυ καθολου με το ποτε θα γινει η μεταφορά μισθοδοσιας. Θα πληρωνεσαι κανονικα απο τον παλιο φορεα μεχρι να γινει.

tyra
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 8:44 am

Re: Μεταφορά πίστωσης μισθοδοσίας αποσπασμένου υπαλλήλου.

Δημοσίευσηαπό tyra » Πέμ Ιουν 07, 2018 9:20 am

Μήπως γνωρίζεις με βάση ποιον νόμο γίνεται αυτό για να τον δώσω στην υπηρεσία μου? Θα είναι μεγάλη ανάσα για μένα να μπορέσω να φύγω πριν την ολοκλήρωση της μεταφοράς πιστώσεων γιατί ένας από τους φορείς υποδοχής μου λέει πως αν δεν έχει την βεβαίωση του ΓΛΚ οτι έχει γίνει η μεταφορά της πίστωσης μισθοδοσίας μου, δεν μπορεί να ολοκληρώσει την απόσπασή μου (αποτελεί μάλιστα γι αυτούς και πειθαρχικό παράπτωμα μου είπαν) και επομένως δεν μπορώ να αναλάβω υπηρεσία στον νέο φορέα πριν την υπογραφή της. Μου είπαν και ένα καλόν Οκτ για να στανιάρω περισσότερο...Είμαι σύζυγος στρατιωτικού και με έχουν φέρει σε απελπισία γιατί με τον ρυθμό που κινούνται τα πράγματα, αναγκάζομαι να έχω υπέρογκες δαπάνες στέγασης και διατροφής (προσωρινά θα μένει σε ξενοδοχεία ο άντρας) και το παιδί να μην ξέρω σε ποιο σχολείο να το γράψω από Σεπτ , μιας και δεν ξέρω ποια υπηρεσία θα ολοκληρώσει τις διαδικασίες πρώτη από αυτές που έκανα αίτηση (είναι σε διαφορετικές πόλεις, κοντινές μεν αλλά με αναπόφευκτη απόσταση) έτσι ώστε να νοικιάσουμε εκεί.

Popeye
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τρί Ιουν 19, 2018 11:42 am

Re: Μεταφορά πίστωσης μισθοδοσίας αποσπασμένου υπαλλήλου.

Δημοσίευσηαπό Popeye » Τετ Ιουν 20, 2018 10:07 am

NOMOΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘΜ. 4440 Ενιαίο Σύστημα Κινητικότητας στη Δημόσια Διοίκηση και την Τοπική Αυτοδιοίκηση (ΦΕΚ Α' 224/02.12.2016)

Αρθρο 15. Κάλυψη δαπάνης μισθοδοσίας υπαλλήλων εποπτευόμενων φορέων

1. Κατά τη διάρκεια εκτέλεσης του προϋπολογισμού, τα Υπουργεία και οι Αποκεντρωμένες Διοικήσεις μεταφέρουν σε ειδικούς Κωδικούς Αριθμούς Εξόδων του προϋπολογισμού τους μέρος των πιστώσεών τους που έχουν προβλεφθεί για πάσης φύσεως μεταβιβάσεις, προκειμένου να καλυφθεί η δαπάνη μισθοδοσίας υπαλλήλων των εποπτευόμενων φορέων τους που αποσπώνται ή μετατάσσονται σε άλλους φορείς.


Η παράγραφος 1, τέθηκε όπως αντικαταστάθηκε με την παράγραφο 1 του άρθρου 27 του ν. 4465/2017 (ΦΕΚ Α' 47/04-04-2017) και ισχύει από τη δημοσίευση του νόμου στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, ήτοι 04/04/2017, σύμφωνα με το άρθρο 62 του ιδίου νόμου.

Αιτιολογική τελευταίας τροποποίησης
2. Η διαδικασία της παραγράφου 1 αφορά αποκλειστικά και μόνο την κάλυψη της δαπάνης μισθοδοσίας υπαλλήλων που προέρχονται από φορείς εντός Γενικής Κυβέρνησης, η μισθοδοσία των οποίων δεν βαρύνει άμεσα τον τακτικό προϋπολογισμό, στο πλαίσιο των ανώτατων ορίων δαπανών που έχουν περιληφθεί στο εκάστοτε ισχύον Μεσοπρόθεσμο Πλαίσιο Δημοσιονομικής Στρατηγικής. Η έννοια της Γενικής Κυβέρνησης οριοθετείται εκάστοτε από την Ελληνική Στατιστική Αρχή στο Μητρώο Φορέων Γενικής Κυβέρνησης. Για τις αποσπάσεις ή μετατάξεις αποφοίτων ΕΣΔΔΑ που υπηρετούν σε φορείς εκτός Γενικής Κυβέρνησης και εντάσσονται στο ΕΣΚ, σύμφωνα με την παράγραφο 1 του άρθρου 3 του παρόντος νόμου, εγγράφονται νέες πιστώσεις στον Κρατικό Προϋπολογισμό για την κάλυψη των δαπανών μισθοδοσίας τους.


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες