Συνυπηρέτηση υπαλλήλου ΟΤΑ με ένστολο και μοναδικότητα θέσης

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
Evious
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Ιαν 17, 2018 2:53 pm

Συνυπηρέτηση υπαλλήλου ΟΤΑ με ένστολο και μοναδικότητα θέσης

Δημοσίευσηαπό Evious » Δευ Φεβ 12, 2018 11:29 pm

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς τι τελικά ισχύει όσον αφορά τη συνυπηρέτηση με ένστολο, όταν υπάρχει μοναδικότητα θέσης. Για να γίνω πιο σαφής...υπηρετώ ως Μηχανικός ΠΕ σε μικρό νηςιωτικό Δήμο με μοναδικότητα θέσης στον κλάδο μου. Ο σύζηγός μου είναι στρατιωτικός και πρόκειται να μετατεθεί. Θα μπορέσω να ακολουθησω τον σύζηγό με συνυπηρέτηση ή θα υπάρξει πρόβλημα λόγω μοναδικότητας της θέσης μου? Η νομοθεσία δεδαλώδης και οι απαντήσεις του Υπ. εσωτερικών και Διοικητικής Αναδυγκρότησης διαφορετικές..Σε περίπτωση που δεν μπορώ να ακολουθήσω με συνυπηρέτηση να ´κόψεί´ και ο σύζηγός τη μετάθεση, τουλάχιστον να είμαστε μαζί σαν οικογένεια (έχω και δύο μικρά παιδιά). Με τη λογική όμως αυτή δεν θα μπορέσουμε ποτέ να φύγουμε από το νησί, και συμπληρώνω σχεδόν 10 χρόνια υπηρεσίας, χωρίς να έχω κάνει χρήση εντοπιότητας...

mylena
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2017 12:22 pm

Re: Συνυπηρέτηση υπαλλήλου ΟΤΑ με ένστολο και μοναδικότητα θέσης

Δημοσίευσηαπό mylena » Τετ Φεβ 14, 2018 12:52 pm

Evious έγραψε:Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς τι τελικά ισχύει όσον αφορά τη συνυπηρέτηση με ένστολο, όταν υπάρχει μοναδικότητα θέσης. Για να γίνω πιο σαφής...υπηρετώ ως Μηχανικός ΠΕ σε μικρό νηςιωτικό Δήμο με μοναδικότητα θέσης στον κλάδο μου. Ο σύζηγός μου είναι στρατιωτικός και πρόκειται να μετατεθεί. Θα μπορέσω να ακολουθησω τον σύζηγό με συνυπηρέτηση ή θα υπάρξει πρόβλημα λόγω μοναδικότητας της θέσης μου? Η νομοθεσία δεδαλώδης και οι απαντήσεις του Υπ. εσωτερικών και Διοικητικής Αναδυγκρότησης διαφορετικές..Σε περίπτωση που δεν μπορώ να ακολουθήσω με συνυπηρέτηση να ´κόψεί´ και ο σύζηγός τη μετάθεση, τουλάχιστον να είμαστε μαζί σαν οικογένεια (έχω και δύο μικρά παιδιά). Με τη λογική όμως αυτή δεν θα μπορέσουμε ποτέ να φύγουμε από το νησί, και συμπληρώνω σχεδόν 10 χρόνια υπηρεσίας, χωρίς να έχω κάνει χρήση εντοπιότητας...



Καλησπέρα,
από όσο γνωρίζω υπάρχει νόμος στους ΟΤΑ που δεν επιτρέπει την απόσπαση όταν υπάρχει μοναδικότητα θέσης. Πάρολα αυτά ο νομος περι συνυπηρέτησης με ένστολο σύμφωνα με γνωμοδοτήσεις του νομικού συμβουλίου του κράτους ως ειδικός κατισχύει κάθε άλλης γενικής σχετικής ρύθμισης. Θα έλεγα να κάνετε μια αναζήτηση στο site του ΝΣΚ να δείτε αν μπορείτε να βρείτε κάποια αντίστοιχη γνωμοδότηση με την περίπτωση σας, που πιθανών να μπορέσετε να χρησιμοποιήσετε.

Evious
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Ιαν 17, 2018 2:53 pm

Re: Συνυπηρέτηση υπαλλήλου ΟΤΑ με ένστολο και μοναδικότητα θέσης

Δημοσίευσηαπό Evious » Τρί Φεβ 20, 2018 2:30 pm

Επειδή δόθηκε απάντηση στο θέμα μου μέσω ιδιωτικής εταιρείας υποστήριξης σε θέματα ΟΤΑ, την παραθέτω προς διευκόλυνση και άλλων ενδιαφερομένων:
"Οι μόνιμοι και ΙΔΑΧ υπάλληλοι που κατέχουν οργανικές θέσεις δημοσίων υπηρεσιών και νομικών προσώπων δημοσίου δικαίου επιτρέπεται να αποσπώνται, κατά παρέκκλιση των ισχυουσών διατάξεων, σε υπηρεσίες του στενού δημόσιου τομέα κατά προτεραιότητα και σε περίπτωση έλλειψης υπηρεσιακών αναγκών σε υπηρεσίες του ευρύτερου δημόσιου τομέα, στην περιοχή που υπηρετεί ο ένστολος σύζυγός τους, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 21 του Ν.2946/2001 (ΦΕΚ 224 Α’), όπως ισχύουν. Οι εν λόγω διατάξεις επεκτάθηκαν, μεταξύ άλλων και στους υπαλλήλους των ΟΤΑ Α΄ Βαθμού με την παρ. 3 του άρθρου 8 του Ν.3257/2004 (ΦΕΚ 143 Α’), ενώ διατηρήθηκαν σε ισχύ, ως ειδικές και μετά τη θέση σε ισχύ του ΕΣΚ, σύμφωνα με την παρ. 3 του άρθρου 11 του Ν.4440/2016 (ΦΕΚ 224 Α’).

Το γεγονός ότι ο προς απόσπαση υπάλληλος είναι τυχόν μοναδικός στον κλάδο του δεν κωλύει την διενέργεια της ειδικής και κατά παρέκκλιση των ισχυουσών διατάξεων απόσπασής του κατ’ άρθρο 21 του Ν.2946/2001, όπως ισχύει, καθόσον η μη μοναδικότητα στον κλάδο δεν τίθεται από τον Νόμο ως προϋπόθεση για τη διενέργεια της εν λόγω απόσπασης.

Τέλος σημειώνεται ότι η αναφορά της εν λόγω προϋπόθεσης στην γενική διάταξη του άρθρου 73 παρ. 14 περ. α) του Ν.3584/2007 (ΦΕΚ 143 Α’) περί αποσπάσεων, δεν ασκεί, εν προκειμένω, καμία επιρροή, αφενός μεν επειδή προβλέπεται σε γενική και όχι ειδική (κατισχύουσα) διάταξη, αφετέρου δε επειδή η εν λόγω διάταξη του άρθρου 73 έχει καταργηθεί από την ημερομηνία έναρξης εφαρμογής του Ενιαίου Συστήματος Κινητικότητας, στις 15.9.2017, σύμφωνα με την παρ. 3 του άρθρου 19 του Ν.4440/2016.".

mylena
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2017 12:22 pm

Re: Συνυπηρέτηση υπαλλήλου ΟΤΑ με ένστολο και μοναδικότητα θέσης

Δημοσίευσηαπό mylena » Τετ Φεβ 21, 2018 7:04 pm

Evious έγραψε:Επειδή δόθηκε απάντηση στο θέμα μου μέσω ιδιωτικής εταιρείας υποστήριξης σε θέματα ΟΤΑ, την παραθέτω προς διευκόλυνση και άλλων ενδιαφερομένων:
"Οι μόνιμοι και ΙΔΑΧ υπάλληλοι που κατέχουν οργανικές θέσεις δημοσίων υπηρεσιών και νομικών προσώπων δημοσίου δικαίου επιτρέπεται να αποσπώνται, κατά παρέκκλιση των ισχυουσών διατάξεων, σε υπηρεσίες του στενού δημόσιου τομέα κατά προτεραιότητα και σε περίπτωση έλλειψης υπηρεσιακών αναγκών σε υπηρεσίες του ευρύτερου δημόσιου τομέα, στην περιοχή που υπηρετεί ο ένστολος σύζυγός τους, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 21 του Ν.2946/2001 (ΦΕΚ 224 Α’), όπως ισχύουν. Οι εν λόγω διατάξεις επεκτάθηκαν, μεταξύ άλλων και στους υπαλλήλους των ΟΤΑ Α΄ Βαθμού με την παρ. 3 του άρθρου 8 του Ν.3257/2004 (ΦΕΚ 143 Α’), ενώ διατηρήθηκαν σε ισχύ, ως ειδικές και μετά τη θέση σε ισχύ του ΕΣΚ, σύμφωνα με την παρ. 3 του άρθρου 11 του Ν.4440/2016 (ΦΕΚ 224 Α’).

Το γεγονός ότι ο προς απόσπαση υπάλληλος είναι τυχόν μοναδικός στον κλάδο του δεν κωλύει την διενέργεια της ειδικής και κατά παρέκκλιση των ισχυουσών διατάξεων απόσπασής του κατ’ άρθρο 21 του Ν.2946/2001, όπως ισχύει, καθόσον η μη μοναδικότητα στον κλάδο δεν τίθεται από τον Νόμο ως προϋπόθεση για τη διενέργεια της εν λόγω απόσπασης.

Τέλος σημειώνεται ότι η αναφορά της εν λόγω προϋπόθεσης στην γενική διάταξη του άρθρου 73 παρ. 14 περ. α) του Ν.3584/2007 (ΦΕΚ 143 Α’) περί αποσπάσεων, δεν ασκεί, εν προκειμένω, καμία επιρροή, αφενός μεν επειδή προβλέπεται σε γενική και όχι ειδική (κατισχύουσα) διάταξη, αφετέρου δε επειδή η εν λόγω διάταξη του άρθρου 73 έχει καταργηθεί από την ημερομηνία έναρξης εφαρμογής του Ενιαίου Συστήματος Κινητικότητας, στις 15.9.2017, σύμφωνα με την παρ. 3 του άρθρου 19 του Ν.4440/2016.".



Ευχαριστουμε πολυ. Πραγματι χρησιμο! Και θα το χρησιμοποιησουμε αν χρειαστει!!

stellakar
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τετ Φεβ 21, 2018 12:05 am

Re: Συνυπηρέτηση υπαλλήλου ΟΤΑ με ένστολο και μοναδικότητα θέσης

Δημοσίευσηαπό stellakar » Τρί Απρ 17, 2018 4:07 pm

Καλησπέρα επειδή με ενδιαφέρει και μένα είχατε κάποιο νέο σε οτι αφορά τη μοναδικότητα υπαλλήλου ; απο το υπουργείο μου είπαν πως πρέπει να γνωμοδωτήσει θετικά ο Δήμαρχος διαφορετικά δεν μπορεί να γίνει η απόσπαση κι ας είναι για συνυπηρέτηση με ένστολο και πως ο νόμος που αφορά τη μοναδικότητα υπαλλήλου δεν παρακάμπτεται απο το "κατά παρέκκλιση" που ισχύει για τη συνυπηρέτηση.

Evious
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Ιαν 17, 2018 2:53 pm

Re: Συνυπηρέτηση υπαλλήλου ΟΤΑ με ένστολο και μοναδικότητα θέσης

Δημοσίευσηαπό Evious » Παρ Μάιος 25, 2018 2:35 pm

Επικοινώνησα με το γραφείο προσωπικού του φορέα υποδοχής και μου είπαν τα εξής: Μόλις βγεί η μετάθεση του συζύγου να κάνω μια αίτηση προς την υπηρεσία τους προκειμένου να με δεχτούν. Το γραφείο προσωπικού του φορέα υποδοχής ζητάει κάποια στοιχεία της υπηρεσιακής μου κατάστασης από τον φορέα προέλευσης, περνάνε την αίτησή μου από υπηρεσιακό και στη συνέχεια κάνουν διαδικασία τροποποίησης προϋπολογισμού προκειμένου να προβλεφθεί η μισθοδοσία μου. Τέλος στέλνουν τα χαρτιά στο Υπ. Εσωτερικών για την τελική απόφαση και την έκδοση του σχετικού ΦΕΚ. Σήμερα βγήκε η μετάθεση του συζύγου μου και ετοιμάζομαι να ξεκινήσω τη διαδικασία. Για ότι προκύψει μπορώ να σε ενημερώσω αν ενδιαφέρεσαι ακόμη...

stellakar
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τετ Φεβ 21, 2018 12:05 am

Re: Συνυπηρέτηση υπαλλήλου ΟΤΑ με ένστολο και μοναδικότητα θέσης

Δημοσίευσηαπό stellakar » Σάβ Ιουν 02, 2018 4:19 pm

Evious έγραψε:Επικοινώνησα με το γραφείο προσωπικού του φορέα υποδοχής και μου είπαν τα εξής: Μόλις βγεί η μετάθεση του συζύγου να κάνω μια αίτηση προς την υπηρεσία τους προκειμένου να με δεχτούν. Το γραφείο προσωπικού του φορέα υποδοχής ζητάει κάποια στοιχεία της υπηρεσιακής μου κατάστασης από τον φορέα προέλευσης, περνάνε την αίτησή μου από υπηρεσιακό και στη συνέχεια κάνουν διαδικασία τροποποίησης προϋπολογισμού προκειμένου να προβλεφθεί η μισθοδοσία μου. Τέλος στέλνουν τα χαρτιά στο Υπ. Εσωτερικών για την τελική απόφαση και την έκδοση του σχετικού ΦΕΚ. Σήμερα βγήκε η μετάθεση του συζύγου μου και ετοιμάζομαι να ξεκινήσω τη διαδικασία. Για ότι προκύψει μπορώ να σε ενημερώσω αν ενδιαφέρεσαι ακόμη...

Σ' ευχαριστώ πολύ τελικά πήρα θετική γνώμη απο το δήμαρχο κ έκανα κι εγώ αίτηση στο φορέα υποδοχής τώρα είμαι κι εγώ στην αναμονή , μου είπαν θέλει 3 έως 6 μήνες... αν έχεις κάποιο νέο ενημέρωσέ με σε παρακαλώ

Evious
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Ιαν 17, 2018 2:53 pm

Re: Συνυπηρέτηση υπαλλήλου ΟΤΑ με ένστολο και μοναδικότητα θέσης

Δημοσίευσηαπό Evious » Πέμ Σεπ 06, 2018 3:00 pm

Κι εμένα μου ζήτησαν τη σύμφωνη γνώμη Δημάρχου. Ευτυχώς μου την έδωσε. Τώρα περιμένω να περάσει η αίτηση από το υπηρεσιακό συμβούλιο του φορέα υποδοχής. Καθυστέρησαν περίπου ένα μήνα από τότε που τους έστειλα την βεβαίωση υπηρεσιακών μεταβολών γιατί μεσολάβησε ο Αύγουστος και πολλά μέλη του υπηρεσιακού λείπανε με άδεια. Μου είπαν ότι θα συσταθεί το πρώτο 10ήμερο του Σεπτέμβρη. Μόλις περάσει η αίτηση από το υπηρεσιακό θα στείλουν τα χαρτιά μου στο Υπ. Εσωτερικών για να βγει η απόφαση... ΦΕΚ τελικά δεν απαιτείται γιατί είναι απόσπαση, οπότε γλιτώνουμε κάποιο χρόνο...Θα σε ενημερώσω για ότι νεότερο..

stellakar
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τετ Φεβ 21, 2018 12:05 am

Re: Συνυπηρέτηση υπαλλήλου ΟΤΑ με ένστολο και μοναδικότητα θέσης

Δημοσίευσηαπό stellakar » Παρ Σεπ 07, 2018 4:00 pm

Η δική μου τελικά βγήκε! Έκανε 3 μήνες ακριβώς.Εύχομαι να πάνε όλα καλά και στους υπόλοιπους, στείλτε μήνυμα αν χρειαστείτε κάτι.

Giasemi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 15, 2018 2:04 am

Re: Συνυπηρέτηση υπαλλήλου ΟΤΑ με ένστολο και μοναδικότητα θέσης

Δημοσίευσηαπό Giasemi » Σάβ Σεπ 15, 2018 10:31 am

Καλημέρα είμαι νέο μέλος!! Δουλεύω ως νοσηλεύτρια σε νομικό πρόσωπο Δημου ήθελα να μου πείτε αν γνωρίζει κανείς τη διαδικασία για συνυπηρετηση κ αν ο φορέας υποδοχής που θέλω να κάνω αίτηση για συνυπηρετηση είναι υπόχρεομενος να με δεχτεί η μπορεί να επικαλεστεί ότι δεν έχει χρήματα να με πληρωνει κ να μου αρνηθεί? Ευχαριστώ πολύ!!

irene7
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Απρ 21, 2019 11:24 pm

Re: Συνυπηρέτηση υπαλλήλου ΟΤΑ με ένστολο και μοναδικότητα θέσης

Δημοσίευσηαπό irene7 » Παρ Σεπ 06, 2019 11:29 pm

stellakar έγραψε:Η δική μου τελικά βγήκε! Έκανε 3 μήνες ακριβώς.Εύχομαι να πάνε όλα καλά και στους υπόλοιπους, στείλτε μήνυμα αν χρειαστείτε κάτι.


Καλησπερα, ειμαι διοριστεα με την 3κ/2018 και θα ηθελα να ρωτησω, η αιτηση για συνυπηρετηση με ένστολο γινεται στον φορεα υποδοχής ή στον φορεα προελευσης; απο ΟΤΑ σε ΟΤΑ,
και τι ισχυει για την τριμηνη μετακινηση; ευχαριστω εκ των προτέρων...

iliasnik
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 13, 2019 11:06 am

Re: Συνυπηρέτηση υπαλλήλου ΟΤΑ με ένστολο και μοναδικότητα θέσης

Δημοσίευσηαπό iliasnik » Παρ Νοέμ 15, 2019 9:23 am

Την αίτηση μπορείς να την κάνεις και στον φορέα υποδοχής και στο φορέα όπου υπηρετείς τώρα.
Αρμόδιος για να την στείλει σε υπηρεσιακό συμβούλιο την αίτηση σου είναι ο φορέας υποδοχής.
Με την αίτηση σου θα καταθέσεις τα εξής έγγραφα.
1. βεβαίωση εργασίας από την υπηρεσία του ενστόλου που θα γράφει που έχει οργανική θέση και που υπηρετεί τώρα.
2. Βεβαίωση οικογενειακής κατάστασης.
3. Βεβαίωση εγκατάστασης και ανάληψης υπηρεσίας.
4. Βεβαίωση υπηρεσιακών μεταβολών.
5. Μπορεί να ζητηθεί και έγγραφη γνώμη δημάρχου για την απόσπαση.
Ο φορέας υποδοχής στέλνει την αίτηση στο υπηρεσιακό και μετά την στέλνει στο υπουργείο.


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες