ΠΥΣ - Τριμελής επιτροπή για μετατάξεις

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
cool11
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2006 3:36 pm

ΠΥΣ - Τριμελής επιτροπή για μετατάξεις

Δημοσίευσηαπό cool11 » Παρ Οκτ 20, 2017 10:59 am

Εχει κανεις εικονα για το πως λειτουργει αυτη η επιτροπη;
Καθε ποτε συνεδριαζει;
Ποια υπουργεια εμπλέκονται καθε φορα;
Κόβουν αιτήματα μετατάξεων, και πόσο εύκολα/συχνά;

Έχω θέμα που έχει φτάσει εκεί, εδώ και 5 μήνες...ούτε φωνή, ούτε ακρόαση...
Για δε περίπτωση ενός γνωστού μου, ενώ είχε σε γενικές γραμμές πλήρη φάκελο, και όχι μόνο αλλά είχε και πλάτες(αδερφός σοβαρού παράγοντα της τοπικής αυτοδιοίκησης), στο τέλος του έκοψαν τη μετάταξη, με κάποια μάλλον όχι και ιδιαίτερα σοβαρή αιτιολογία...

Όπως καταλαβαίνω είναι ένα κομβικό σημείο στην πορεία μιας μετάταξης.
Και επίσης, επειδή απαιτείται μια ενορχήστρωση 3 διαφορετικών υπηρεσιακών παραγόντων, νομίζω ότι έχει μια επίφοβη 'πολυπλοκότητα'.

Πίστευα ότι με πλήρη φάκελο, φτάνοντας μέχρι εκεί, ότι το θέμα ήταν τυπικό και δεδομένο, αλλά μάλλον δεν είναι. Είναι ίσως σαν το 'σαν βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη'. Ειδικά δε μετά την ιστορία του γνωστού που έφαγε 'πόρτα', προβληματίστηκα πολύ για το τι παίζει με αυτή την επιτροπή...

Ότι γνωρίζετε σχετικά με το θέμα, θα με βοηθούσε, επίσημες αλλά και εμπειρικές και ανεπίσημες πληροφορίες.

maruta555
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 04, 2016 2:41 pm

Re: ΠΥΣ - Τριμελής επιτροπή για μετατάξεις

Δημοσίευσηαπό maruta555 » Δευ Οκτ 23, 2017 2:49 pm

Η ΠΥΣ είναι μια επιτροπή που αποτελείται από τον Υπουργό Εσωτερικών, τον Υπουργό Οικονομίας, τον αντιπρόεδρο της κυβέρνησης και τον Γενικό Γραμματέα της κυβέρνησης.
Η ΠΥΣ συνεδριάζει 3 με 5 φορές κάθε μήνα.
Από τη στιγμή που ο φάκελος ενός υπάλληλου φτάνει στην ΠΥΣ η εγκριτική απόφαση κάνει από έναν έως τρεις μήνες το πολυ για να βγεί.

Πιστεύω κι εγώ πως όταν μια υπόθεση φτάσει ως εκεί θεωρείται τελειωμένη και ως τώρα δε μπορούσα να φανταστώ ότι έχουν απορρίψει μετάταξη.
Νομίζω πως οι υπουργοί δεν έχουν χρόνο και διάθεση να ελέγξουν όλους αυτούς τους φακέλους και απλά υπογράφουν στα τυφλά ότι έρχεται.

Του γνωστού σου με ποια αιτιολογία του έκοψαν τη μετάταξη?
Το δικό σου θέμα αφορά μετάταξη πάλι?

Γενικά η επιτροπή ΠΥΣ είναι μια επιτροπή που καλύπτεται με μυστήριο και έκανες πολύ καλά και άνοιξες το θέμα μπας και μάθουμε τίποτα!

cool11
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2006 3:36 pm

Re: ΠΥΣ - Τριμελής επιτροπή για μετατάξεις

Δημοσίευσηαπό cool11 » Τρί Οκτ 24, 2017 12:36 pm

maruta555 για να δουμε αν θα βγει ακρη.
Οταν μου ειχαν πει οτι η μεταταξη μου ειναι πακετο απο τον φορεα που με ενδιαφερει, με τον 'αδερφο' του σοβαρου παραγοντα,
και μου το ειχαν πει για να με καθησυχασουν οτι 'μη σε νοιαζει, γιατι εμεις θα ενδιαφερθουμε ιδιαιτερως γιατι ειναι και η μεταταξη του ταδε
μαζι απο την ιδια προκηρυξη', οντως το θεωρησα κι εγω σαν κατι δεδομενο.
Βασικα οπως ειπες, υπαρχει ενα πεπλο μυστηριου.

Δεν ξερω ακριβη αιτιολογια που του εκοψαν τη μεταταξη.
Γνωριζω ομως οτι ειχε να κανει με το γεγονος οτι αυτος ηταν 'αοριστου χρονου'. Εγω ομως, ειμαι 'μονιμος'.
Δεν σημαινει βεβαια αυτο οτι των 'αοριστου' κολανε.
Απλα η υπαλληλος που μου ειχε πει πριν μηνες την περιπτωση, μου ειπε οτι βρηκαν πατημα σε κατι σε σχεση με την ιδιοτητα του 'αοριστου χρονου'
και κοπηκε.


Περαν της εκπληξης οτι
- απορρίφθηκε (ενω θα θεωρουσε κανεις οτι ότι φτανει εκει ειναι τελειωμενη υποθεση)
- οτι επιπλεον ηταν και 'βυσματικος' -ενας λογος παραπανω για να μην κοπει!(αλλα μηπως τελικα δεν το πολυεψαξε ο 'παραγοντας' για τον αδερφό του, θεωρωντας οπως εμεις, οτι δεν εχει νοημα γιατι ειναι 'τελειωμενη' υποθεση?)

εγω απορω γιατι τα χαρτια μου υποτιθεται εσταλησαν προς την ΠΥΣ απο τον Ιουνιο, και φτασαμε Νοεμβριο και ακομη τιποτε.
Η υπαλληλος στο τμημα προσωπικου του φορεα που με ενδιαφερει μου ειπε οτι απο την εμπειρια της το 5μηνο ειναι νορμαλ, αλλα βεβαια μετα και την
απορριψη της αλλης μεταταξης, δεν μπορει κανεις να ειναι και απολυτα σιγουρος τι θα γινει.

Θα ηταν ενδιαφερον να πει αλλος αν εχει ιχνηλατησει επαρκως, ποσο καιρο συνηθως παιρνει να εξεταστει εκει το αιτημα στην ΠΥΣ.
Γιατι ο maruta555 λεει 1-3 μηνες, εγω εχω κλεισει 5μηνο, και ουδεν νεοτερο απο το μετωπο. Και αντε βγαλε ακρη τωρα, τι ειναι που...
Σου στέλνουν αραγε κοινοποιηση, οταν περασεις ΠΥΣ? Ξέρει κανεις;;;

Επισης ηθελα να ρωτησω: στην τριμελη ειναι οπως ειπε ο maruta555
"Υπουργό Εσωτερικών, τον Υπουργό Οικονομίας, τον αντιπρόεδρο της κυβέρνησης και τον Γενικό Γραμματέα της κυβέρνησης"?
[i]Δεν συμμετέχει ο Υπουργός του Υπουργείου στο οποίο ανήκεις;[/i] Ή αυτός υπογράφει πριν πάνε τα χαρτιά στην ΠΥΣ?

trelokomeio
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 552
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 8:04 pm

Re: ΠΥΣ - Τριμελής επιτροπή για μετατάξεις

Δημοσίευσηαπό trelokomeio » Τετ Οκτ 25, 2017 8:29 am

καλημέρα,

η ΠΥΣ ειναι ένα έγγραφο το οποίο ξεκινά από τον φορέα υποδοχής με υπογραφή τυου υπουργού του ή του πρέδρου του, πάει στο εσωτερικών νομίζω και μετά στον υπ οικονομικών για υπογραφή. δεν είναι δηλαδή η κλασσική συνεδρίαση όπως ξέρουμε, ειναι μεταφορά χαρτιού, καλό ειναι για μενα να πηγαινεις απο γραφειο σε γραφειο κ να μεταφερεις το χαρτίσ οου ως αμεσα ενδιαφερόμενος και να μην στηριζεσαι στο τι σου λενε, συν αρκετή κλάψα συν τηλέφωνα συν επιστολές αμεσα προς τον Υπουργό και θα τρέξει η υπόθεση σου. Πιθανό να σου λένε οτι γινεται έλεγχος νομιμότητας κτλ αλλά πίσεσε τους όπως πιέζουν και σενα να δουλέψεις κ να τρεξεις καποια υπόθεση...

μετά το έγγραφο πυσ παει στη υπηρεσία υποδοχής η οποία τα στελνει γαι φεκ αν εισαι γαι μεταταξη


φιλικά

cool11
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2006 3:36 pm

Re: ΠΥΣ - Τριμελής επιτροπή για μετατάξεις

Δημοσίευσηαπό cool11 » Τετ Οκτ 25, 2017 2:02 pm

Δηλαδη trelokomeio, αν τα αφησει καποιος να κινηθουν υπηρεσιακα τα εγγραφα, αν καταλαβαινω καλα, μπορει και να μη ολοκληρωθει ποτε η μεταταξη...
Και οπως τα λες, μαλλον δεν προβλεπεται καποια κοινοποιηση σε μενα, για να εχω ενα στοιχειωδες 'tracking' του εγγραφου/διαδικασιας, ακομη κι αν ολα πανε αργα σαν τη χελωνα. Πχ θα μπορουσε να γινεται μια κοινοποιηση στον ενδιαφερομενο, οταν φευγει απο το ενα υπουργειο να παει στο επομενο για υπογραφη. Αλλα πολλα ζηταω μαλλον, στην Ελλαδα του 2017...
Και πιο αργα και απο replay, και στο σκοταδι απο πλευρας ενημερωσης.
Μαλιστα.

Αρα οπως φαινεται δεν ειναι τοσο 'απλο' οσο νομιζα, αν δεν εχεις δυναμεις/χρονο/ανθρωπους κλπ να κινεις οσο μπορεις τις διαδικασιες.
Ετσι μπορω να καταλαβω και το οτι η παράλληλη μεταταξη με τη δικη μου απορριφθηκε, αφου εδω μιλαμε για συμπληγαδες.

trelokomeio
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 552
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 8:04 pm

Re: ΠΥΣ - Τριμελής επιτροπή για μετατάξεις

Δημοσίευσηαπό trelokomeio » Τετ Οκτ 25, 2017 9:45 pm

ναι καπως ετσι, ζητάς πολλά, το πολύ πολύ να σου δωσουν ενα αρ.πρωτ αλλά πολλά συμβαίνουν...καλύτερα οταν σου υπογραφηκε να πηγαινεις να το παίρνεις εσυ, και να το πηγαινεις στο επομενο, διότι αμα μπλέξεις με κλητήρες, πρωτοκολλα, μετα να ανεβει στο επομενο οροφο, εμτα στον μεθεπομενο..κλαφτα...α!!! σημαντικό μεχρι να φτασει στον υπουργό παίρνει υπογραφες από τμηματαρχες, προισταμενοςυ δε/ντες, γενικους δ/ντες κτλ...δηλαδή οταν το εγγραφο ολοληρωθεί, δεν σου κανω πλάκα μπορει να χει πάνω του 10 υπογραφές...

χέρι χέρι, πίεση φυσιολογική έως δυνατή από σενα, πρηξιμο σε τηλέφωνα, καιγομαι παιδια καιγομαι, παιξτο ελληνική ταινία γιατι αμα τους αφησεις σε άφησαν...

εμενα μου ειπε μια γραμματεας Υπουργού=> ξέρετε κύριε η υπογραφή Υπουργού δεν ειναι αυτόγραφο να μπαίνει άμεσα....αντε βγάλε άκρη...

τι τραβουσε ο κόσμος με το παλιο σύστημα!!!

Geoni
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Οκτ 27, 2017 8:00 am

Re: ΠΥΣ - Τριμελής επιτροπή για μετατάξεις

Δημοσίευσηαπό Geoni » Παρ Οκτ 27, 2017 3:14 pm

Γειά σας!κι εγώ περιμένω την πυς από τον Ιούνιο και ακόμη τίποτα.γνωρίζει κανείς αν μετά την πυς πηγαίνει ο φάκελος για ΚΥΑ;και αν ναι ισχύει ότι τρώει κι εκεί κανα τετράμηνο;

cool11
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2006 3:36 pm

Re: ΠΥΣ - Τριμελής επιτροπή για μετατάξεις

Δημοσίευσηαπό cool11 » Τετ Νοέμ 08, 2017 9:56 am

Μπορεσε και περισυνέλεξα καπου μια πληροφορια, οτι τα χαρτια μου υπεγραφησαν και απο τον Υπ.Οικονομικων. Και οτι συντομα θα λαβω και εγω κοινοποιηση.
Αρα τωρα τι πρεπει να γινει ακομη, τι αναμενουμε, απο διαδικασιες, και χρονικές(οσο το δυνατον) εκτιμησεις;

Geoni
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Οκτ 27, 2017 8:00 am

Re: ΠΥΣ - Τριμελής επιτροπή για μετατάξεις

Δημοσίευσηαπό Geoni » Τετ Νοέμ 15, 2017 7:30 am

Πως έμαθες για την υπογραφή; Αν είναι εύκολο να μου πεις... Και πόσο καιρό σου πήρε;

cool11
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2006 3:36 pm

Re: ΠΥΣ - Τριμελής επιτροπή για μετατάξεις

Δημοσίευσηαπό cool11 » Τετ Νοέμ 15, 2017 9:37 am

Βρεθηκε μια γνωριμια μεσω του φορεα υποδοχης, και ετσι το εμαθα...αλλιως δεν νομιζω να το μαθαινα ποτε.
Κι εγω απο Ιουνιο περιμενα νεοτερα σχετικα με την ΠΥΣ.
Βεβαια, ακομη κρατω μικρο καλαθι.
Υποτιθεται λεει, οτι θα μου κοινοποιηθει κι εμενα κατι. Ακομη δεν εχω λαβει τιποτε ομως.
Φανταζομαι οτι η κατασταση ειναι οπως την περιεγραψε ο χρηστης trelokomeio.

trelokomeio
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 552
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 8:04 pm

Re: ΠΥΣ - Τριμελής επιτροπή για μετατάξεις

Δημοσίευσηαπό trelokomeio » Πέμ Νοέμ 16, 2017 9:22 pm

εμενα δεν μου κοινοποιηθηκε τίποτα.
τηλεφωνουσα στις γραμματειες υπουργων, στους δ/νταδες και ελεγα ονομαζομαι ΓΓ και η υποθεση μου- μεταταξη μου με αριθμ πρωτοκ ταδε βρισκεται στο γραφείο σας για υπογραφή..καιγομαι, εχω οικογενιακα, οικονομικά, ειναι καθαρη υποθεση βαλτε υπογραφή να συνεχίσω γιατι αν γινουν εκλογες ή ανασχηματισμός πάει ξανά από την αρχή.

<<παιδιά>> εγω χρησιμποιησα άμεσο, απλό λόγο, οχι με το σεις κ το σας...

μετά τον ανασχηματισμό του οκτωβρη 2016, πηρα φεκ Φεβρουαριο δηλαδή 4 μηνες κοντά πίσω λόγω αλλαγής του ενός υπουργού....

xristos133
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 22, 2018 11:52 am

Re: ΠΥΣ - Τριμελής επιτροπή για μετατάξεις

Δημοσίευσηαπό xristos133 » Δευ Απρ 02, 2018 9:52 am

Καλημέρα σας.
Ψάχνοντας να βρώ πληροφορίες σχετικά με την ΠΥΣ 33/2006 βρήκα ένα άρθρο με την τροποποίηση της. Οπως αναφέρει το συγκεκριμένο άρθρο
Πρόκειται για την Π.Υ.Σ. 28/2012 (ΦΕΚ Α' 161/13.7.12), σύμφωνα με την οποία η τετραμελής επιτροπή -που ήδη είχε γίνει τριμελής με την Π.Υ.Σ. 17/2012- γίνεται τελικά διμελής και αποτελείται μόνο από τον Υπουργό Διοικητικής Μεταρρύθμισης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης και τον Υπουργό Οικονομικών. Αυτό πρακτικά σημαίνει την επιτάχυνση της διαδικασίας έγκρισης των διορισμών και των μετατάξεων, αφού θα απαιτούνται στο εξής λιγότερες υπογραφές.
Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει καποια νεότερη τροποποίηση ή ειναι όντως πλέον διμελής η επιτροπή και για να προχωρήσει μία μετάταξη για ΠΥΣ πηγαίνει κατευθείαν πλεον στο διοικητικής ανασυγκρότησης και όχι στο εσωτερικών;

paris5936
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 04, 2018 11:07 am

Re: ΠΥΣ - Τριμελής επιτροπή για μετατάξεις

Δημοσίευσηαπό paris5936 » Δευ Απρ 02, 2018 11:04 am

Καλημέρα

Εγώ πέρασα ΠΥΣ 20/12/2017 υπόγραψαν ο υπουργός οικονομικών & διοικητικής μεταρρύθμισης μόνο οπότε λογικά δύο υπογράφουν πλέον

xristos133
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 22, 2018 11:52 am

Re: ΠΥΣ - Τριμελής επιτροπή για μετατάξεις

Δημοσίευσηαπό xristos133 » Δευ Απρ 02, 2018 12:33 pm

Σε ευχαριστω πολύ paris5936 για την απάντηση. Θα μπορούσες να μου πείς πόσο χρόνο σου πήρε για να πάρεις την ΠΥΣ;
Εμένα με ενημέρωσαν οτι τώρα ακόμα σταλθήκαν τα χαρτιά μου στο διοικητικής μεταρρύθμισης οπότε θα ηταν καλο να ξέρω τι να περιμένω και εγω...
Σε ευχαριστώ και πάλι.

paris5936
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 04, 2018 11:07 am

Re: ΠΥΣ - Τριμελής επιτροπή για μετατάξεις

Δημοσίευσηαπό paris5936 » Δευ Απρ 02, 2018 5:21 pm

Υπηρεσιακό πέρασα στις 28/09/2017 μετά από ΄τέσσερα αποτυχημένα κοίτα λογικά να περιμένεις ΠΥΣ 3-4 μήνες είναι λογικό


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες