συνυπηρέτηση με ένστολο και μοναδικότητα θέσης

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
IANOS
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2018 12:10 pm

Re: συνυπηρέτηση με ένστολο και μοναδικότητα θέσης

Δημοσίευσηαπό IANOS » Παρ Ιουν 01, 2018 10:51 pm

Παιδια help καποιος....?

marianela22
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 6:33 pm

Re: συνυπηρέτηση με ένστολο και μοναδικότητα θέσης

Δημοσίευσηαπό marianela22 » Τρί Ιούλ 03, 2018 11:52 am

ΚΑΛΗΜΕΡΑ Ο ΝΟΜΟΣ ΕΧΕΙ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟ 2014 ΚΑΙ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ Η ΣΥΝΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΑΛΛΑ ΕΠΙΤΡΕΠΤΗ. ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΔΙΟΙΚΗΣΕΩΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΤΟ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ Ή ΟΧΙ ΘΕΤΙΚΑ. ΕΓΩ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΜΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΠΟΣΠΑΣΤΕΙ Κ Ο ΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΘΑ ΚΛΕΙΣΕΙ Η ΘΕΣΗ. ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΑΙ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΤΡΕΧΟΥΝ. ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΑΣ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΕ ΔΙΑΦΟΤΕΤΙΚΗ ΥΠΕ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ.

mylena
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2017 12:22 pm

Re: συνυπηρέτηση με ένστολο και μοναδικότητα θέσης

Δημοσίευσηαπό mylena » Παρ Ιούλ 06, 2018 7:22 am

marianela22 έγραψε:ΚΑΛΗΜΕΡΑ Ο ΝΟΜΟΣ ΕΧΕΙ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟ 2014 ΚΑΙ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ Η ΣΥΝΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΑΛΛΑ ΕΠΙΤΡΕΠΤΗ. ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΔΙΟΙΚΗΣΕΩΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΤΟ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ Ή ΟΧΙ ΘΕΤΙΚΑ. ΕΓΩ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΜΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΠΟΣΠΑΣΤΕΙ Κ Ο ΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΘΑ ΚΛΕΙΣΕΙ Η ΘΕΣΗ. ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΑΙ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΤΡΕΧΟΥΝ. ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΑΣ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΕ ΔΙΑΦΟΤΕΤΙΚΗ ΥΠΕ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ.



δε νομίζω ότι έχεις δίκιο. Η απόσπαση γίνεται κατα παρέκλιση των ισχυουσών διατάξεων και το νοσοκομείο αυτο από οπου φεύγεις δεν παίζει καθόλου ρόλο στη διαδικασία, απλά ενημερώνεται στο τέλος. Δεν ζητάται η γνώμη του δηηλαδή.
Την αίτηση απόσπασης την κάνεις στην δυπε που θα πας.

Πιθανόν να αναφέρεσαι στην τρίμηνη μετακίνηση, που σε αυτή ναι πρέπει να δώσει τη σύμφωνη γνώμη του ο διοικητής του νοσοκομείου για να προχωρήσει. Αλλά αυτή δεν είναι απαραίτητο να την πάρεις εάν η απόσπαση σου βγει γρήγορα.

marianela22
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 6:33 pm

Re: συνυπηρέτηση με ένστολο και μοναδικότητα θέσης

Δημοσίευσηαπό marianela22 » Παρ Ιούλ 13, 2018 9:36 pm

Κ όμως ρώτησα και δικηγόρο για αυτό το αναφέρω. Η δυπε είναι η ίδια οπότε η διοικητρια η ίδια αποφασίζει. Ούτε καν την τρίμηνη δεν μου ενέκριναν. Εχω μπλέξει. Τώρα περιμένω κάτι επικουρικα που τρέχουν ειδάλλως θα αναγκαστω να κάνω σε αλλη υπε και θα είναι πολύ χρονοβόρα η όλη διαδικασία

mylena
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2017 12:22 pm

Re: συνυπηρέτηση με ένστολο και μοναδικότητα θέσης

Δημοσίευσηαπό mylena » Σάβ Ιούλ 14, 2018 9:44 am

marianela22 έγραψε:Κ όμως ρώτησα και δικηγόρο για αυτό το αναφέρω. Η δυπε είναι η ίδια οπότε η διοικητρια η ίδια αποφασίζει. Ούτε καν την τρίμηνη δεν μου ενέκριναν. Εχω μπλέξει. Τώρα περιμένω κάτι επικουρικα που τρέχουν ειδάλλως θα αναγκαστω να κάνω σε αλλη υπε και θα είναι πολύ χρονοβόρα η όλη διαδικασία


Καταρχας μιλας για μονιμη θεση τακτικου προσωπικου η αναφέρεσαι σε συμβαση ορισμενου χρονου;

Γιατι η νομοθεσια αφορα μονιμους δημοσιους υπαλληλους.

marianela22
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 6:33 pm

Re: συνυπηρέτηση με ένστολο και μοναδικότητα θέσης

Δημοσίευσηαπό marianela22 » Σάβ Ιούλ 14, 2018 2:54 pm

Ναι για μόνιμους. Είμαι ηδη 8 χρόνια που υπηρετω σε αυτή τη θέση. Είναι η οργανική μου. Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει αλλος να με καλύψει ειδάλλως θα ειχα μετακινηθεί.

mylena
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2017 12:22 pm

Re: συνυπηρέτηση με ένστολο και μοναδικότητα θέσης

Δημοσίευσηαπό mylena » Σάβ Ιούλ 14, 2018 9:59 pm

marianela22 έγραψε:Ναι για μόνιμους. Είμαι ηδη 8 χρόνια που υπηρετω σε αυτή τη θέση. Είναι η οργανική μου. Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει αλλος να με καλύψει ειδάλλως θα ειχα μετακινηθεί.



Τι να πω... εμένα ήταν μοναδική η θέση στη συγκεκριμένη βαθμίδα (ΠΕ). Αλλά υπήρχε μια ΤΕ με την ίδια ειδικότητα. Παρόλα αυτά ουδέποτε μου ανέφερε κανένας στο νοσοκομείο αφού πήγα ότι μπορεί να μη γίνει δεκτή(η απόσπαση). Το θεωρούσαν δεδομένο. Έχεις μιλήσει με το υπουργείο;; Γιατί εκεί ο υπάλληλος μου ανέφερε ότι όποτε δημιουργούσαν προβλήματα οι φορείς με τη μοναδικότητα και τα προωθούσαν στο υπουργείο γίνονταν τελικά δεκτά από αυτούς. Μου ανέφερε και συγκεκριμένη περίπτωση με μοναδική φαρμακοποιό σε νοσοκομείο η οποία αποσπαστηκε λόγω συνηπηρέτησης.
Για τη μετακίνηση δεν είναι υποχρεωμένη να στη δώσουν. Και ίσως δε στη δίνουν για να το καθυστερήσουν κι άλλο. Για την απόσπαση όμως είναι.

marianela22
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 6:33 pm

Re: συνυπηρέτηση με ένστολο και μοναδικότητα θέσης

Δημοσίευσηαπό marianela22 » Κυρ Ιούλ 15, 2018 10:47 am

Ισως γτ στην περίπτωση σου υπάρχει και μια τε για να εξυπηρετήσει το τμήμα ενω στην δική μου απλα το τμήμα κλείνει προσωρινά μέχρι να βρεθεί κάποιος που θα ζητήσουν να έρθει. Είμαι σε εργαστηριακο τμήμα δεν δύναται να παραμένει κλειστο. Κ εγω οσους ρώτησα για συνυπηρετηση μου είπαν έγιναν βέβαια πι περισσότεροι είναι πριν από πολυ καιρό.
Κ στο υπουργείο ειχα πάει μου είπε ότι υπάρχει η πιθανότητα να σου αρνηθούν τυχαία να το είπε; Και μου πρότεινε να παω απο την μια υπε στην άλλη αλλά είναι χρονοβόρες διαδικασίες αρκετων μηνών γτ περνάει υπηρεσιακο και εχω δει να φτάνουν τους 8 μήνες.

mylena
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2017 12:22 pm

Re: συνυπηρέτηση με ένστολο και μοναδικότητα θέσης

Δημοσίευσηαπό mylena » Κυρ Ιούλ 15, 2018 4:10 pm

marianela22 έγραψε:Ισως γτ στην περίπτωση σου υπάρχει και μια τε για να εξυπηρετήσει το τμήμα ενω στην δική μου απλα το τμήμα κλείνει προσωρινά μέχρι να βρεθεί κάποιος που θα ζητήσουν να έρθει. Είμαι σε εργαστηριακο τμήμα δεν δύναται να παραμένει κλειστο. Κ εγω οσους ρώτησα για συνυπηρετηση μου είπαν έγιναν βέβαια πι περισσότεροι είναι πριν από πολυ καιρό.
Κ στο υπουργείο ειχα πάει μου είπε ότι υπάρχει η πιθανότητα να σου αρνηθούν τυχαία να το είπε; Και μου πρότεινε να παω απο την μια υπε στην άλλη αλλά είναι χρονοβόρες διαδικασίες αρκετων μηνών γτ περνάει υπηρεσιακο και εχω δει να φτάνουν τους 8 μήνες.



Ναι εμένα η απόσπαση μου ακόμα δεν έχει βγει και έχουν ήδη περάσει 3,5 μήνες. Αλλά έχει περάσει το υπηρεσιακό. Η γραμματέας του υπηρεσιακού καθύστερει και δεν έχει στειλει τα χαρτιά στη δυπε. Αλλά έχω πάρει τρίμηνη μετακίνηση που βγήκε πριν ένα μήνα και μου είπαν ότι θα γίνει δεκτή και η παράταση για άλλους 3 μήνες, ώστε να μέχρι τότε βγεί η απόσπαση. Οπότε δεν το κυνηγάω τόσο γιατί έχω ήδη φύγει. Κάποια στιγμή θα βγει...

Πήρα πάντως άδεια άνευ αποδοχών για ανατροφή τέκνου μέχρι να βγει η μετακίνηση. Μήπως αν το δικαιούσαι να πάρεις κάτι τέτοιο; Δε περνάει υπηρεσιακό και νομίζω είναι υποχρεωμένοι να τη δώσουν. Μέχρι να βγει η απόσπαση σου εννοω...Κοίτα και για αυτό.

katerina1987
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 12, 2017 10:02 pm

Re: συνυπηρέτηση με ένστολο και μοναδικότητα θέσης

Δημοσίευσηαπό katerina1987 » Δευ Ιούλ 16, 2018 10:24 pm

Εκανα αιτηση για αποσπαση για λογους συνυπηρετησης με ενστολο απο φορεα προελευσης σε φορεα υποδοχης εντος της ιδιας ΥΠΕ.Το ερωτημα μου ειναι το εξης:Περναει απο υπηρεσιακο συμβουλιο σε αυτη τη περιπτωση ή αποφασιζει μονο ο διοικητης της ΥΠΕ;Κι αν περναει καθε ποτε γινονται αυτα τα συμβουλια;Ευχαριστω εκ των προτερων

IANOS
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2018 12:10 pm

Re: συνυπηρέτηση με ένστολο και μοναδικότητα θέσης

Δημοσίευσηαπό IANOS » Τρί Ιούλ 17, 2018 12:38 pm

katerina1987 έγραψε:Εκανα αιτηση για αποσπαση για λογους συνυπηρετησης με ενστολο απο φορεα προελευσης σε φορεα υποδοχης εντος της ιδιας ΥΠΕ.Το ερωτημα μου ειναι το εξης:Περναει απο υπηρεσιακο συμβουλιο σε αυτη τη περιπτωση ή αποφασιζει μονο ο διοικητης της ΥΠΕ;Κι αν περναει καθε ποτε γινονται αυτα τα συμβουλια;Ευχαριστω εκ των προτερων


Αστους να λενε οτι θελουν
Το δημοσιο υπηρετει τους πολιτες δεν τους δυσκολευει
Λοιπον: 2946/01 κατα παρεκκλιση ισχυουσων διαταξεων
Και αρθρο 21 του Συνταγματος " περι συνοχης της οικογενειας"
Αν σου αρχισουν τα μα μου...οκ κανενα προβλημα..
προσφυγη εναντιον της αποφασης και αν θελεις το τραβας ακομα για αποζημιωση περι διαφυγοντων κερδων...γιατι δυο σπιτια δυο ενοικια δυο ρευματα κτλ κτλ... και μετα να δουμε ποιος θα πληρωσει την νυφη...

mylena
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2017 12:22 pm

Re: συνυπηρέτηση με ένστολο και μοναδικότητα θέσης

Δημοσίευσηαπό mylena » Τρί Ιούλ 17, 2018 1:50 pm

katerina1987 έγραψε:Εκανα αιτηση για αποσπαση για λογους συνυπηρετησης με ενστολο απο φορεα προελευσης σε φορεα υποδοχης εντος της ιδιας ΥΠΕ.Το ερωτημα μου ειναι το εξης:Περναει απο υπηρεσιακο συμβουλιο σε αυτη τη περιπτωση ή αποφασιζει μονο ο διοικητης της ΥΠΕ;Κι αν περναει καθε ποτε γινονται αυτα τα συμβουλια;Ευχαριστω εκ των προτερων


Εαν διαβασεις τη σχετικη εγκυκλιο δεν το διευκρινιζει.
Μηπως να παρεις τηλεφωνο στο υπουργειο η στη δυπε.
Νομιζω οτι δεν περναει υπηρεσιακο στην περιπτωση που πας σε παραμεθοριο.

katerina1987
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 12, 2017 10:02 pm

Re: συνυπηρέτηση με ένστολο και μοναδικότητα θέσης

Δημοσίευσηαπό katerina1987 » Τρί Ιούλ 17, 2018 7:44 pm

mylena έγραψε:
katerina1987 έγραψε:Εκανα αιτηση για αποσπαση για λογους συνυπηρετησης με ενστολο απο φορεα προελευσης σε φορεα υποδοχης εντος της ιδιας ΥΠΕ.Το ερωτημα μου ειναι το εξης:Περναει απο υπηρεσιακο συμβουλιο σε αυτη τη περιπτωση ή αποφασιζει μονο ο διοικητης της ΥΠΕ;Κι αν περναει καθε ποτε γινονται αυτα τα συμβουλια;Ευχαριστω εκ των προτερων


Εαν διαβασεις τη σχετικη εγκυκλιο δεν το διευκρινιζει.
Μηπως να παρεις τηλεφωνο στο υπουργειο η στη δυπε.
Νομιζω οτι δεν περναει υπηρεσιακο στην περιπτωση που πας σε παραμεθοριο.

Δεν παω παραμεθοριο,αλλα ο νομος γραφει εντος της ιδιας υπε η αποσπαση γινεται υστερα απο σχετικη εισηγηση των διοικητων των φορεων και την αποφαση του διοικητη της υπε.Αν ειναι σε αλλη υπε γραφει για υπηρεσιακο. Το διαβασα στην ΕΝΕ.Θα ρωτησω παντως,Ευχαριστω.

marianela22
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 6:33 pm

Re: συνυπηρέτηση με ένστολο και μοναδικότητα θέσης

Δημοσίευσηαπό marianela22 » Τετ Ιούλ 18, 2018 8:35 pm

mylena έγραψε:
marianela22 έγραψε:Ισως γτ στην περίπτωση σου υπάρχει και μια τε για να εξυπηρετήσει το τμήμα ενω στην δική μου απλα το τμήμα κλείνει προσωρινά μέχρι να βρεθεί κάποιος που θα ζητήσουν να έρθει. Είμαι σε εργαστηριακο τμήμα δεν δύναται να παραμένει κλειστο. Κ εγω οσους ρώτησα για συνυπηρετηση μου είπαν έγιναν βέβαια πι περισσότεροι είναι πριν από πολυ καιρό.
Κ στο υπουργείο ειχα πάει μου είπε ότι υπάρχει η πιθανότητα να σου αρνηθούν τυχαία να το είπε; Και μου πρότεινε να παω απο την μια υπε στην άλλη αλλά είναι χρονοβόρες διαδικασίες αρκετων μηνών γτ περνάει υπηρεσιακο και εχω δει να φτάνουν τους 8 μήνες.



Ναι εμένα η απόσπαση μου ακόμα δεν έχει βγει και έχουν ήδη περάσει 3,5 μήνες. Αλλά έχει περάσει το υπηρεσιακό. Η γραμματέας του υπηρεσιακού καθύστερει και δεν έχει στειλει τα χαρτιά στη δυπε. Αλλά έχω πάρει τρίμηνη μετακίνηση που βγήκε πριν ένα μήνα και μου είπαν ότι θα γίνει δεκτή και η παράταση για άλλους 3 μήνες, ώστε να μέχρι τότε βγεί η απόσπαση. Οπότε δεν το κυνηγάω τόσο γιατί έχω ήδη φύγει. Κάποια στιγμή θα βγει...

Πήρα πάντως άδεια άνευ αποδοχών για ανατροφή τέκνου μέχρι να βγει η μετακίνηση. Μήπως αν το δικαιούσαι να πάρεις κάτι τέτοιο; Δε περνάει υπηρεσιακό και νομίζω είναι υποχρεωμένοι να τη δώσουν. Μέχρι να βγει η απόσπαση σου εννοω...Κοίτα και για αυτό.


Ναι εφόσον σου εγκρίθηκε η πρώτη μετακίνηση θα εγκριθεί κ η δεύτερη. Επειδή είναι δυο διαφορετικές υπε περνάει υπηρεσιακο και αργεί. Άδεια άνευ ολοι δικαιουμαστε απο οσο γνωρίζω αλλά βέβαια για ποσο γτ αυτό σημαίνει ότι έσοδα δεν θα υπάρχουν. Δηλαδή μπορω να βγω ανευ μέχρι να περιμένω να περάσει το υπηρεσιακο ισχύει όντως κάτι τέτοιο;

marianela22
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 6:33 pm

Re: συνυπηρέτηση με ένστολο και μοναδικότητα θέσης

Δημοσίευσηαπό marianela22 » Τετ Ιούλ 18, 2018 8:44 pm

katerina1987 έγραψε:Εκανα αιτηση για αποσπαση για λογους συνυπηρετησης με ενστολο απο φορεα προελευσης σε φορεα υποδοχης εντος της ιδιας ΥΠΕ.Το ερωτημα μου ειναι το εξης:Περναει απο υπηρεσιακο συμβουλιο σε αυτη τη περιπτωση ή αποφασιζει μονο ο διοικητης της ΥΠΕ;Κι αν περναει καθε ποτε γινονται αυτα τα συμβουλια;Ευχαριστω εκ των προτερων



Εαν είναι στην ίδια υπε και εννοώ εαν είναι απο πχ από κ.υ σε άλλο ή αντίστοιχα ππι τότε ο ίδιος ο διοικητής αποφασίζει χωρίς υπηρεσιακο. Τώρα εαν είναι σε νοσοκομείο συννενοουνται οι διοικητες των νοσοκομείων.


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: LIV και 7 επισκέπτες