συνυπηρέτηση με ένστολο και μοναδικότητα θέσης

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
mylena
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2017 12:22 pm

συνυπηρέτηση με ένστολο και μοναδικότητα θέσης

Δημοσίευσηαπό mylena » Τρί Ιουν 27, 2017 12:59 pm

Γεια σας,

είμαι διοριστέα σε νοσοκομείο εκτός Αττικής, ενώ ο σύζυγος (στρατιωτικός) μου πήρε μετάθεση για 2 έτη στην Αθήνα. Έχω διαβάσει τις ευνοικές διατάξεις για συνηπηρέτηση με ένστολο πριν τη διετία και πως άρνηση απόσπασης δικαιολογείται μόνο για σοβαρό λόγο. Παρόλα αυτά η θέση μου στο νοσοκομείο είναι μοναδική (δεν προβλέπεται άλλη οργανική θέση του κλάδου). Ήθελα να ρωτήσω ποιες είναι οι πιθανότητες για απόσπαση?? Δεν βρίσκω κάτι συγκεκριμένο όσο κι αν έχω ψάξει...(Έχουμε 2 μικρά παιδιά και για αυτό αγχώνομαι!)...Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

Petrouil69
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Τρί Δεκ 20, 2016 7:46 pm

Re: συνυπηρέτηση με ένστολο και μοναδικότητα θέσης

Δημοσίευσηαπό Petrouil69 » Τετ Ιούλ 12, 2017 11:13 pm

Μίλησες με το Υπουργείο; Για ΔΥΠΕ δεν ρωτάω καν, γιατί και αυτοί αδυνατούν να παρακολουθησουν τους διαδοχικούς νόμους που σκάνε κάθε μέρα.

mylena
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2017 12:22 pm

Re: συνυπηρέτηση με ένστολο και μοναδικότητα θέσης

Δημοσίευσηαπό mylena » Τετ Ιούλ 19, 2017 11:00 am

Ρώτησα στο υπουργείο και μου είπαν ότι με βάση τη νομοθεσία μπορώ να κάνω αίτηση για απόσπαση αλλά το πιθανότερο είναι ότι ο φορέας προέλευσης θα αρνηθεί. Δε μου είπαν αν τελικά θα την πάρω ή πόσο χρόνο μπορεί να πάρει η όλη διαδικασία... ή αν είναι τελικά υποχρεωμένοι να μου τη δώσουν ή όχι...Τίποτα δηλαδή συγκεκριμένο

Petrouil69
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Τρί Δεκ 20, 2016 7:46 pm

Re: συνυπηρέτηση με ένστολο και μοναδικότητα θέσης

Δημοσίευσηαπό Petrouil69 » Πέμ Ιούλ 20, 2017 10:21 pm

Τότε θα σου πρότεινα να την κάνεις. Και σε περίπτωση που αρνηθούν, το αίτημα προωθήτε στο Υπουργείο Υγείας, με το νέο νόμο. Εκεί όλα γίνονται σχεδόν θετικά. Μην αγχώνεσαι άδικα.

mylena
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2017 12:22 pm

Re: συνυπηρέτηση με ένστολο και μοναδικότητα θέσης

Δημοσίευσηαπό mylena » Παρ Ιούλ 21, 2017 9:36 am

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Επικοινώνησα ξανά εχθές με το υπουργείο υγείας και τον κατάλληλο υπάλληλο αυτή τη φορά, ο οποίος ήταν πολύ καλά ενημερωμένος. Έχει βγεί και μια διευκρινιστική εγκύκλιος τελευταία που εξηγεί πως γίνεται η διαδικασία για συνυπηρέτηση με ένστολο. Μου εξήγησε όλη τη διαδικασία. Και τελικά όλα καλα! Η διαδικασία παίρνει 2-3 μήνες μπορεί και λιγότερο και η απόσπαση είναι υποχρεωτική. Κωλύματα όπως η μοναδικότητα δεν υπάρχουν(μόνο αν χρησιμοποιήσεις την εντοπιότητα στην προκήρυξη από ότι μου είπε, είναι πρόβλημα). Εάν κάποιος "συμπασχων" μένει επαρχία και θέλει πληροφορίες ας μου στείλει.

Petrouil69
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Τρί Δεκ 20, 2016 7:46 pm

Re: συνυπηρέτηση με ένστολο και μοναδικότητα θέσης

Δημοσίευσηαπό Petrouil69 » Παρ Ιούλ 21, 2017 9:50 pm

Ωραία! Ξεκίνα άμεσα τη σύζευξη της οικογένειας. Καλό καλοκαίρι!

Petrouil69
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Τρί Δεκ 20, 2016 7:46 pm

Re: συνυπηρέτηση με ένστολο και μοναδικότητα θέσης

Δημοσίευσηαπό Petrouil69 » Παρ Ιούλ 21, 2017 9:56 pm

Παρεμπιμπτοντως, ποια νέα διάταξη έχουμε πάλι για συνυπηρέτηση; Μπορείς σε παρακαλώ να τη δώσεις και σε εμάς ; Σ'ευχαριστώ!

mylena
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2017 12:22 pm

Re: συνυπηρέτηση με ένστολο και μοναδικότητα θέσης

Δημοσίευσηαπό mylena » Δευ Ιούλ 24, 2017 3:17 pm

Λοιπόν χρήσιμα είναι τα ακόλουθα:

1) Απόσπαση πριν την πενταετία για συνυπηρέτηση με ένστολο: Νόμος 2946/2001 αρθρο 21 παρ. 5 (ο οποίος μάλλον τώρα ισχύει στη μορφή του νόμου 4316/2014 άρθρο 72 παρ 5)

2) Απόσπαση κατά τη δόκιμη περίοδο της διετίας για συνυπηρέτηση με ένστολο: ΔΙΔΑΦ/Φ.42/4969/20002
Το συγκεκριμένο δεν υπάρχει στο διαδίκτυο μάλλον γιατί είναι υπηρεσιακό έγγραφο εγώ το ζήτησα στο υπουργείο εσωτερικών, αλλά δε χρειάζεται να το έχει κάποιος, αναφέρει απλά ότι γνωμοδοτούν θετικά ότι επιτρέπεται και πριν την πάροδο της διετίας και ότι ο δόκιμος υπάλληλος μετά τη διετία αξιολογείται με βάση την έκθεση του φορέα όπου αποσπάται ο οποίος θα τη στείλει στον φορέα προέλευσης.

3) Νομίζω το σημαντικότερο που μπορείτε να αναζητήσετε στο διαδίκτυο που τα συγκεντρώνει όλα είναι η διευκρινιστική εγκύκλιος:
Διευκρινίσεις για διαδικασία αποσπάσεων του προσωπικού των ΦΠΥΥ των ΔΥΠΕ (8/7/2016 Εγκύκλιος Υπουργείου Υγείας)
Το οποίο αναφέρει όλη τη νομοθεσία που ισχύει καθώς και τη διαδικασία, καθώς τώρα η αίτηση γίνεται στη ΔΥΠΕ που θες να πας και περνά υπηρεσιακό συμβούλιο μόνο από αυτή. Επίσης το τηλέφωνο επικοινωνίας που αναφέρεται επάνω στην εγκύκλιο είναι το κατάλληλο για να βγάλετε άκρη...

Αυτά, ελπίζω να βοήθησα και τους υπόλοιπους!

Petrouil69
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Τρί Δεκ 20, 2016 7:46 pm

Re: συνυπηρέτηση με ένστολο και μοναδικότητα θέσης

Δημοσίευσηαπό Petrouil69 » Δευ Ιούλ 24, 2017 9:08 pm

Σ'ευχαριστω πολύ για το χρόνο που διέθεσες για να τα γράψεις. Τα ίδια γνώριζα και εγώ. Να είσαι καλά και καλή συνέχεια στον εργασιακό σου βίο!

marianela22
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 6:33 pm

Re: συνυπηρέτηση με ένστολο και μοναδικότητα θέσης

Δημοσίευσηαπό marianela22 » Πέμ Φεβ 08, 2018 7:30 pm

Καλησπερα mylena. Διαβασα το προβλημα που ειχες και οτι εισαι διοριστεα σε νοσοκομειο εκτος Αττικης και οτι ο αντρας σου πηρε μεταθεση για Αθηνα. Επειδη και εγω εχω μοναδικη οργανικη θεση σε επαρχια και ο αντρας μου τωρα πηρε μεταθεση για Αθηνα θα ηθελα να σε ρωτησω καποια πραγματα εαν γνωριζεις σε παρακαλω και να μου δωσεις το τηλ με τον υπευθυνο που μιλησες στο υπουργειο εαν ειναι εφικτο. Εγω εχω σχεδον 8 χρονια στη θεση χωρις εντοπιοτητα. Μιλησα με την υπε αλλα την βρηκα λιγακι βιαστικη και δεν θα ελεγα οτι ηταν και καλα ενημερωμενη.

mylena
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2017 12:22 pm

Re: συνυπηρέτηση με ένστολο και μοναδικότητα θέσης

Δημοσίευσηαπό mylena » Παρ Φεβ 09, 2018 11:57 am

marianela22 έγραψε:Καλησπερα mylena. Διαβασα το προβλημα που ειχες και οτι εισαι διοριστεα σε νοσοκομειο εκτος Αττικης και οτι ο αντρας σου πηρε μεταθεση για Αθηνα. Επειδη και εγω εχω μοναδικη οργανικη θεση σε επαρχια και ο αντρας μου τωρα πηρε μεταθεση για Αθηνα θα ηθελα να σε ρωτησω καποια πραγματα εαν γνωριζεις σε παρακαλω και να μου δωσεις το τηλ με τον υπευθυνο που μιλησες στο υπουργειο εαν ειναι εφικτο. Εγω εχω σχεδον 8 χρονια στη θεση χωρις εντοπιοτητα. Μιλησα με την υπε αλλα την βρηκα λιγακι βιαστικη και δεν θα ελεγα οτι ηταν και καλα ενημερωμενη.


Καλησπέρα,
Το τηλέφωνο που επικοινώνησα αναφέρεται μέσα στην εγκύκλιο: Διευκρινίσεις για διαδικασία αποσπάσεων του προσωπικού των ΦΠΥΥ των ΔΥΠΕ (8/7/2016 Εγκύκλιος Υπουργείου Υγείας). Η μοναδικότητα δεν είναι κώλυμα στο υπουργείο Υγείας. Επίσης, αν θες να αποσπαστείς στην 1η υπέ υπάρχει και εκεί μια κυρία που με ενημέρωσε για τα χαρτιά που θα χρειαστεί να φέρω (αντίγραφο ορκομωσίας, βεβαίωση απο υπηρεσία συζυγου και πισοτποιητικό οικ. καταστασης), ηταν αρκετα ενημερωμένη. Αυτά είναι για τρίμηνη μετακίνηση (αρχικά) και για απόσπαση.

Επειδή δεν ξέρω την ειδικότητα σου, εάν είσαι διοικητικός υπάλληλος σε φορέα του υπουργείου Υγείας και όχι υγειονομικό προσωπικό, λόγω του νομοσχεδίου με την κινητικότητα που ισχύει για διοικητικούς, ισχύουν κάποια άλλα πράγματα. Τα οποία όμως δεν τα γνωρίζω.

Ελπίζω να σε βοήθησα..

marianela22
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 6:33 pm

Re: συνυπηρέτηση με ένστολο και μοναδικότητα θέσης

Δημοσίευσηαπό marianela22 » Παρ Φεβ 09, 2018 7:48 pm

Καλησπέρα. Σε ευχαριστώ πολύ θα ψαξω να το βρω το τηλέφωνο. Ειμαι στο παραιατρικο (ακτινολογος) κ είμαι ήδη στη 2η Υ. Π. Ε κ θα παραμείνω στην ίδια. Απλα οπως κ σε εσένα η θέση είναι μια κ με την αποσπαση λογω συνυπηρετησης μενει κενη κ σκέφτηκα μήπως υπάρξει κάποιο κωλυμα.Απλά ήθελα να σε ρωτήσω εαν σου ζητησαν να έχεις συμφωνη γνώμη από την υπηρεσία που φεύγεις κ αν πρέπει πρώτα ο άντρας σου να παρουσιαστεί κ μετά να ξεκινήσεις τις διαδικασίες. Σε ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

mylena
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2017 12:22 pm

Re: συνυπηρέτηση με ένστολο και μοναδικότητα θέσης

Δημοσίευσηαπό mylena » Παρ Φεβ 09, 2018 11:14 pm

marianela22 έγραψε:Καλησπέρα. Σε ευχαριστώ πολύ θα ψαξω να το βρω το τηλέφωνο. Ειμαι στο παραιατρικο (ακτινολογος) κ είμαι ήδη στη 2η Υ. Π. Ε κ θα παραμείνω στην ίδια. Απλα οπως κ σε εσένα η θέση είναι μια κ με την αποσπαση λογω συνυπηρετησης μενει κενη κ σκέφτηκα μήπως υπάρξει κάποιο κωλυμα.Απλά ήθελα να σε ρωτήσω εαν σου ζητησαν να έχεις συμφωνη γνώμη από την υπηρεσία που φεύγεις κ αν πρέπει πρώτα ο άντρας σου να παρουσιαστεί κ μετά να ξεκινήσεις τις διαδικασίες. Σε ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.


Επειδή δεν έχω κάνει ακόμα τη διαδικασία δεν ξέρω τι θα προκύψει.
Αλλά στην εγκύκλιο γράφει ότι τη μετακίνηση την υπογράφει ο διοικητής της υπε άρα αυτός πρέπει να συμφωνεί. Από το υπουργείο μου είπαν ότι δε γίνεται να μη συμφωνήσει καθώς υπάρχει νομοθεσία για την απόσπαση για συνυπηρέτηση με ένστολο (ενώ για τη μοναδικότητα δεν υπάρχει, τουλάχιστον στο υπουργείο υγείας). Και οτι αν απευθυνθούν στο υπουργείο θα γίνει από αυτούς δεκτή. Γενικά μου έδωσαν την εντύπωση οτι δεν υπάρχει κανένας λόγος να ανησυχώ για τη μοναδικότητα. (Γιατί το ρώτησα και 10 φορές για να το ξεκαθαρίσω..!)

Φαντάζομαι αφού απαιτείται να έχεις βεβαιωση από την υπηρεσία του οτι είναι στη θέση μήπως πρέπει να έχει πάει; Εκτός και αν μπορούν να δώσουν κάποιο χαρτί οτι προκειται να πάει, δεν το ξέρω. Για να επισπευσεις τη διαδικασία θα ζητήσεις και τρίμηνη μετακίνηση μαζί με την απόσπαση η οποία βγαίνει πολύ πιο γρήγορα, καθώς δεν περνάει υπηρεσιακο συμβούλιο.Και παράλληλα θα περιμένεις να βγει η απόσπαση.

marianela22
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 6:33 pm

Re: συνυπηρέτηση με ένστολο και μοναδικότητα θέσης

Δημοσίευσηαπό marianela22 » Σάβ Φεβ 10, 2018 3:40 pm

Σε ευχαριστώ πολύ θα πάρω κ εγω τη Δευτέρα στο υπουργείο να ρωτήσω κ ποσο θα πάρει περίπου για να κάνω κ την τρίμηνη μετακίνηση.

mylena
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2017 12:22 pm

Re: συνυπηρέτηση με ένστολο και μοναδικότητα θέσης

Δημοσίευσηαπό mylena » Πέμ Φεβ 15, 2018 3:20 pm

marianela22 έγραψε:Σε ευχαριστώ πολύ θα πάρω κ εγω τη Δευτέρα στο υπουργείο να ρωτήσω κ ποσο θα πάρει περίπου για να κάνω κ την τρίμηνη μετακίνηση.



Καλησπέρα,

είχες κανένα νέο από το υπουργείο; Ήθελα να δω αν σου είπαν τα ίδια πραγματα που είπαν και σε εμένα


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 21 επισκέπτες