ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
MATTHIAS
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2017 10:48 am

ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ

Δημοσίευσηαπό MATTHIAS » Δευ Μαρ 27, 2017 10:58 am

Υπάρχει δυνατότητα ανάκλησης μετάταξης; Εννοώ μετά το ΦΕΚ, για σοβαρούς προσωπικούς ή υπηρεσιακούς λόγους, και πλάνη περί τα πράγματα;
Τι χρονικά περιθώρια υπάρχουν; Πρέπει να υποβληθεί αίτηση και στους δύο φορείς;
Ας μας ενημερώσει όποιος ξέρει....

MATTHIAS
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2017 10:48 am

Re: ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ

Δημοσίευσηαπό MATTHIAS » Τρί Μαρ 28, 2017 11:31 am

Με το φτωχό μου το μυαλό, από αυτά εδώ συνάγω ότι ΓΙΝΕΤΑΙ!
Για δείτε λίγο:
http://docman.damt.gov.gr/documents/85/1322/55546.pdf

Petrouil69
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Τρί Δεκ 20, 2016 7:46 pm

Re: ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ

Δημοσίευσηαπό Petrouil69 » Τρί Μαρ 28, 2017 8:59 pm

Πρόσφατα και εγώ έμαθα για την ανάκληση μετάταξης στο Υπουργείο Υγείας. Πήγα εκεί, για να δω αν μπορώ και όντως καταθέτοντας 1)έγγραφο υπηρεσιακων μεταβολών όπου πιστοποιεί ότι παρουσιαστικα στην νέα υπηρεσία έστω και 1 ημέρα και 2)έγγραφο από την προηγούμενη υπηρεσία ότι υπάρχει κενή οργανική θέση για να επιστρέψω ,3)μαζί με μία αίτηση μου ανάκλησης ,για αληθής λόγους προς τον υπουργό αποφασίζεται η ανάκληση μετάταξης. Εγώ κοντεύω τα 2 χρόνια στη νέα υπηρεσία και τώρα το έμαθα και το έκανα. Άλλοι... μου είπαν στο Υπουργείο ότι το έκαναν και στους 2-3 μήνες αφότου βγήκε η μετάταξη τους.

MATTHIAS
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2017 10:48 am

Re: ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ

Δημοσίευσηαπό MATTHIAS » Τετ Μαρ 29, 2017 8:32 am

Υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που θα πρέπει να γράψουμε στην αίτηση; και χρονικά, έχει τις ίδιες διαδικασίες και διάρκεια;
Αν δεν κάνω λάθος, (θα πρέπει να) είναι πιο σύντομο...

Petrouil69
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Τρί Δεκ 20, 2016 7:46 pm

Re: ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ

Δημοσίευσηαπό Petrouil69 » Πέμ Μαρ 30, 2017 11:27 pm

Στην αίτηση, γράφεις πραγματικούς λογους που θέλεις ανάκληση π.χ άρρωστο γονέα, δυσβαστακτα οικονομικά, χωρισμό κ.α. Αυτά μαζί με τα 2 χαρτιά που προανέφερα. Επειδή αλλαζουν οι νόμοι, στο Υπουργείο μου, είπαν να το καταθέσω γρήγορα γιατί δεν ξέρουν τι θα βγει νεότερο. Για παράδειγμα στις 15/4 καταργείται το άρθρο 72(παραμεθοριων περιοχών ).

Petrouil69
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Τρί Δεκ 20, 2016 7:46 pm

Re: ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ

Δημοσίευσηαπό Petrouil69 » Πέμ Μαρ 30, 2017 11:29 pm

Η απόφαση ανάκλησης μετάταξης απο τον υπουργό, ειναι πολύ πιο γρήγορη από αυτήν που ακολουθήσαμε με την πεπατημένη.

stagia74
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 30, 2017 11:50 am

Re: ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ

Δημοσίευσηαπό stagia74 » Παρ Μαρ 31, 2017 9:20 am

Δηλαδή την απόφαση ανάκλησης μπορεί να την βγάλει και ο υπουργός εάν το αίτημα γίνει προς αυτόν;
Εγώ άλλαξα Υπουργείο (από Εσωτερικών πήγα Παιδείας)και θέλω να επιστρέψω στο Δήμο όπου ανήκα. Στην περίπτωση μου
προς τα που πρέπει να κάνω το αίτημα για ανάκληση μετάταξης για σοβαρούς λόγους υγείας (Υπουργό, υπηρεσία όπου ανήκω, υπηρεσία που θέλω να επιστρέψω;)

Petrouil69
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Τρί Δεκ 20, 2016 7:46 pm

Re: ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ

Δημοσίευσηαπό Petrouil69 » Παρ Μαρ 31, 2017 1:01 pm

Εγώ πρόλαβα και πήρα τη μετάταξη από το Υπουργείο Υγείας με υπογραφή υπουργού , γι'αυτό και κανω την ανάκληση εκεί. Μετά άλλαξε ο νόμος και οι μετατάξεις βγαίνουν στις ΔΥΠΕ. Ρώτησε διοικητικούς ή στο Υπουργείο σου.

MATTHIAS
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2017 10:48 am

Re: ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ

Δημοσίευσηαπό MATTHIAS » Παρ Μαρ 31, 2017 7:05 pm

Εγώ πχ έχω κάνει μεταταξη από Δήμο στην Περιφέρεια όπου ανήκει ο συγκεκριμένος δήμος....
Την αίτηση ανάκλησης ΠΟΥ την υποβάλλω;

stagia74
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 30, 2017 11:50 am

Re: ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ

Δημοσίευσηαπό stagia74 » Σάβ Απρ 01, 2017 8:33 pm

Στο Υπουργείο Εσωτερικών μου είπαν (χωρίς να φαίνεται ότι κατείχαν το θέμα ιδιαίτερα)ότι υπογράφει ο φορέας υποδοχής(που αυτή τη στιγμή είναι φορέας προέλευσης)και με μπέρδεψαν περισσότερο. Ένας διοικητικός μου λέει ότι την ανάκληση μπορεί να την υπογράψει ο φορέας που ήμουνα (δηλαδή ο Δήμος), ένας άλλος διοικητικός μου λέει ότι μπορώ να κάνω το αίτημα κατευθείαν στον Υπουργό με την πλήρη δικαιολόγηση του. Σε ΦΕΚ
όπου έκανα μια σχετική αναζήτηση, από όσο κατάλαβα, η ανάκληση μπορεί να γίνει από την υπηρεσία όπου ανήκα αλλά ακόμα είμαι μπερδεμένη από το που θα ξεκινήσω να κάνω το αίτημα.

MATTHIAS
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2017 10:48 am

Re: ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ

Δημοσίευσηαπό MATTHIAS » Σάβ Απρ 01, 2017 10:51 pm

Πώς θα βρούμε μια άκρη στα σίγουρα; να ξέρουμε τι ζητάμε κι από ποιόν;

Petrouil69
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Τρί Δεκ 20, 2016 7:46 pm

Re: ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ

Δημοσίευσηαπό Petrouil69 » Κυρ Απρ 02, 2017 2:30 pm

Στο Υπουργείο το οποίο ανήκες θα κάνεις την ανάκληση πλήρως αιτιολογημενη. Στην υπογράφει ο Υπουργός, ο οποίος υπέγραψε τη μετάταξη σου. Στο Υγείας, αν δεν πας... δε βρίσκεις άκρη. Πήγαινε και στο δικό σου, να μιλήσεις υπεύθυνα με το τμήμα προσωπικού. Έτσι έκανα και εγώ. Πήρα άδεια και πήγα.

stagia74
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 30, 2017 11:50 am

Re: ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ

Δημοσίευσηαπό stagia74 » Κυρ Απρ 02, 2017 10:38 pm

Την δική μου μετάταξη την υπέγραψαν τα προς διορισμό όργανα και όχι ο/οι υπουργός/οί καθώς η μετάταξη έγινε από ΝΠ Δήμου προς ΝΠ του Υπουργείου Παιδείας . Και αυτό είναι που δεν ξέρω , μπορεί να γίνει η ανάκληση άμεσα από τον ή τους Υπουργούς ή μόνο από αυτούς που υπέγραψαν αρχικά την μετάταξη;

MATTHIAS
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2017 10:48 am

Re: ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ

Δημοσίευσηαπό MATTHIAS » Δευ Απρ 03, 2017 8:08 am

Συγγνώμη αν φαίνεται χαζό, θέλω να κάνω την κίνηση χωρίς να εκτεθώ και να την κάψω σαν χαρτί, και γι αυτό ρωτάω συγκεκριμένα:
Εγώ κάνω αίτηση για ανάκληση στο ΥΠΕΣ, με απλή κοινοποίηση στο Δήμο απ' όπου έφυγα και στην Περιφέρεια όπου μετατάχθηκα, ή κάνω κάτι άλλο μέσω ενός από τους δύο φορείς;

MATTHIAS
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2017 10:48 am

Re: ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ

Δημοσίευσηαπό MATTHIAS » Δευ Απρ 03, 2017 8:11 am

....γιατί τη δική μου ας πούμε την υπέγραψαν Δήμαρχος (απ όπου έφυγα) και Περιφερειάρχης (όπου πήγα)...
Την ανάκληση, ποιος;


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες