ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
MATTHIAS
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2017 10:48 am

Re: ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ

Δημοσίευσηαπό MATTHIAS » Δευ Απρ 03, 2017 2:54 pm

...και κάτι άλλο...πόσο χρόνο κάνει για να ολοκληρωθεί; προφανώς χρειάζεται ΦΕΚ και αυτή

Petrouil69
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Τρί Δεκ 20, 2016 7:46 pm

Re: ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ

Δημοσίευσηαπό Petrouil69 » Τρί Απρ 04, 2017 12:10 am

Ο ανώτερος αποφασίζει την ανάκληση της μετάταξης. Άρα ο περιφεριαρχης.

stagia74
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 30, 2017 11:50 am

Re: ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ

Δημοσίευσηαπό stagia74 » Πέμ Απρ 06, 2017 8:01 am

Η ανάκληση μετάταξης υπογράφεται από αυτόν ή αυτούς που υπέγραψαν την μετάταξη. Η αίτηση γίνεται ταυτοχρόνως και μετά για δημοσιοποίηση.
Μίλησα με το Υπουργείο και είναι αυτή η διαδικασία.

Petrouil69
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Τρί Δεκ 20, 2016 7:46 pm

Re: ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ

Δημοσίευσηαπό Petrouil69 » Σάβ Απρ 08, 2017 12:53 pm

Ποιου υπουργού υπάρχει υπογραφή στη μετάταξη σου;Αυτός και στην ανακαλεί... Εσείς νομίζω ανήκετε στο Υπουργείο Διοικητικής Μεταρρύθμισης, το παλιό Εσωτερικών. Και ευτυχώς είναι από τα υπουργεία που σηκώνουν το τηλέφωνο, ευγενέστατοι και κατατοπιστικοι. Θα ζητήσεις να σε συνδεσουν με το τμήμα για ανακλήσεις μετατάξεων προσωπικού.

Tatanis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Σεπ 23, 2019 4:33 pm

ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ

Δημοσίευσηαπό Tatanis » Δευ Σεπ 23, 2019 6:43 pm

Καλησπέρα,
έκανα μετάταξη πριν δύο μήνες από ΝΠΙΔ σε Υπουργείο (μέσω πρόσκλησης και όχι κινητικότητας) και δυστυχώς δεν είναι αυτό που περίμενα και θέλω να κάνω ανάκληση μετάταξης και επιστροφή στην οργανική μου θέση.
Το διοικητικό του φορέα υποδοχής λέει ότι δεν έχει ξαναγίνει και δε ξέρουν τις διαδικασίες.
Το υπουργείο Εσωτερικών μου απάντησε ότι η ανάκληση γίνεται μόνο για το δημόσιο συμφέρον και είναι πολύ δύσκολο αν όχι αδύνατο και όταν ζήτησα τη προβλεπόμενη νομοθεσία μου είπαν να ψάξει νομικά το θέμα η υπηρεσία μου.....
Να σημειώσω ότι ο φορέας προέλευσης επιθυμεί την επιστροφή μου.

Υπάρχει κάποιος που έχει κάνει ανάκληση να μου πει τις διαδικασίες και το αποτέλεσμα ή κάποιος που γνωρίζει αν υπάρχει σχετική νομοθεσία΄

dangelina
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 04, 2008 1:30 pm

Re: ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ

Δημοσίευσηαπό dangelina » Κυρ Ιουν 07, 2020 10:22 pm

Tatanis έγραψε:Καλησπέρα,
έκανα μετάταξη πριν δύο μήνες από ΝΠΙΔ σε Υπουργείο (μέσω πρόσκλησης και όχι κινητικότητας) και δυστυχώς δεν είναι αυτό που περίμενα και θέλω να κάνω ανάκληση μετάταξης και επιστροφή στην οργανική μου θέση.
Το διοικητικό του φορέα υποδοχής λέει ότι δεν έχει ξαναγίνει και δε ξέρουν τις διαδικασίες.
Το υπουργείο Εσωτερικών μου απάντησε ότι η ανάκληση γίνεται μόνο για το δημόσιο συμφέρον και είναι πολύ δύσκολο αν όχι αδύνατο και όταν ζήτησα τη προβλεπόμενη νομοθεσία μου είπαν να ψάξει νομικά το θέμα η υπηρεσία μου.....
Να σημειώσω ότι ο φορέας προέλευσης επιθυμεί την επιστροφή μου.

Υπάρχει κάποιος που έχει κάνει ανάκληση να μου πει τις διαδικασίες και το αποτέλεσμα ή κάποιος που γνωρίζει αν υπάρχει σχετική νομοθεσία΄

Καλησπερα. Επειδή κι εγώ στην ίδια κατάσταση είμαι (Από ΝΠΙΔ σε υπουργείο) έχετε προχωρήσει στη διαδικασία ανάκλησης μετάταξης;

Ariel33
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Τρί Μαρ 19, 2019 10:34 pm

Re: ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ

Δημοσίευσηαπό Ariel33 » Παρ Απρ 16, 2021 5:32 pm

καλησπέρα φιλόλογος πήρα μετάταξη απρίλιο 19
γίνεται ανάκληση; κάνω αίτηση στο υπουργείο; σε ββαθμια πήρα αλλά με λυγίζει το ωράριο με 3 παιδιά τελικά
συν εργασιακές υποχρεώσεις συζύγου εκτός νομού

enik
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Τετ Δεκ 23, 2015 10:41 am

Re: ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ

Δημοσίευσηαπό enik » Τρί Απρ 20, 2021 6:33 pm

Γίνεται ανάκληση με τη διάταξη του άρθρου 21 του Ν.2690/1999, και την υπογράφει ο φορέας στον οποίο και έχεις μεταταχθεί,και με γνώση του φορεα προέλευσης, έχω δει τέτοιο χαρτί, αλλά δεν ξέρω αν γίνεται για διάφορους λόγους ή μόνο για λόγους νομιμότητας της διοικητικής πράξης, στο υπουργειο εσωτερικών είναι οι μόνοι που ξέρουν στα σίγουρα.

Soti80
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Ιουν 30, 2021 11:22 am

Re: ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ

Δημοσίευσηαπό Soti80 » Τετ Ιουν 30, 2021 11:46 am

Καλημέρα , έκανα μετάταξη μέσω κινητικότητας πριν απο 3 μήνες. Απο Υπουργείο σε Αποκεντρωμένη .Μπορώ να ζητήσω ανάκληση μετάταξης;Έχω σοβαρούς λόγους - στο υπουργείο ήμουν σε σε προσωποπαγή θέση .Υπάρχει περίπτωση να μπορώ να γυρίσω ενώ ήμουν με προσωποπαγή;

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ

Δημοσίευσηαπό daredevil » Τετ Αύγ 18, 2021 5:49 am

Soti80 έγραψε:Καλημέρα , έκανα μετάταξη μέσω κινητικότητας πριν απο 3 μήνες. Απο Υπουργείο σε Αποκεντρωμένη .Μπορώ να ζητήσω ανάκληση μετάταξης;Έχω σοβαρούς λόγους - στο υπουργείο ήμουν σε σε προσωποπαγή θέση .Υπάρχει περίπτωση να μπορώ να γυρίσω ενώ ήμουν με προσωποπαγή;

Αν υπάλληλος παραβεί την υποχρέωση ανάληψης υπηρεσίας εντός της ως άνω κατά περίπτωση προβλεπόμενης αποκλειστικής προθεσμίας ή η απόφαση μετακίνησης ανακληθεί, κατόπιν αιτήσεως του υπαλλήλου, για λόγους που δεν αφορούν τη νομιμότητα της πράξης, δεν επιτρέπεται να αποσπαστεί ή να μεταταχθεί με γενικές ή ειδικές διατάξεις προ της παρόδου δύο (2) ετών από το πέρας της αποκλειστικής προθεσμίας ανάληψης ή από την ημερομηνία υποβολής της αίτησης ανάκλησης, με εξαίρεση τους λόγους υγείας της παρ. 5 του άρθρου 7.

άρθρο 7 παρ. 4 4440


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες