ΟΔΗΓΟΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΝΟΣΗΛΕΥΤΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΟΥΝ ΑΜΟΙΒΑΙΑ

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
chichi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Κυρ Απρ 17, 2011 2:40 pm

ΟΔΗΓΟΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΝΟΣΗΛΕΥΤΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΟΥΝ ΑΜΟΙΒΑΙΑ

Δημοσίευσηαπό chichi » Τρί Ιουν 07, 2016 11:08 pm

1. Για να βρεις αμοιβαία πρέπει να έχεις υπομονή. Μην περιμένεις να σπάσουν τα τηλέφωνα από την πρώτη μέρα που θα βάλεις αγγελία στο διαδίκτυο. Κάποιος μπορεί να το σκέφτεται, να μην την έχει δει , και πολλά άλλα.

2. Ανανέωνε συχνά την αγγελία σου για να είναι εμφανής ιδίως σε ιστοσελίδες που έχουν αγγελίες πολλά χρόνια πίσω.

3. Η ανακοίνωση στο διαδίκτυο ΔΕΝ αρκεί. Φρόντισε να αναρτήσεις ευδιάκριτα το τηλέφωνο σου και στο νοσοκομείο που θέλεις να βρεθείς, καθώς πολλοί συνάδελφοι δεν έχουν face book και δεν χρησιμοποιούν υπολογιστή.

4. Έχε το νου σου για συνδυαστική αμοιβαία μετάταξη καθώς με αυτόν τον τρόπο μπορούν να εξυπηρετηθούν τρείς συνάδελφοι και να βρεθείτε όλοι εκεί που θέλετε.

5. Μην αυταπατάσαι δεν υπάρχει καλό νοσοκομείο και κακό, καλό τμήμα και κακό , δεν έχει σημασία τι τμήμα είναι ο συνάδελφος με τον οποίο κάνεις την αμοιβαία. Πηγαίνοντας σε ένα νέο νοσοκομείο θα λάβουν υπόψη που ήσουν και τι ξέρεις και εάν μπορούν θα σε βάλουν όπου θέλεις. Από συνθήκες τώρα με την κρίση παντού τα ίδια είναι.

6. Εάν σε τρώνε τα έξοδα και ο χρόνος μετακίνησης και θέλεις πραγματικά να είσαι κοντά στο σπίτι σου δεν θα το ξεψειρίζεις. Είναι σημαντικό γλιτώσεις αυτή τη μία ώρα που είσαι στους δρόμους, μπορείς να την αφιερώσεις στον άντρα, την γυναίκα, τα παιδιά σου.

7. Μην κοιτάς μονάχα σε ένα νοσοκομείο. Στους μεγάλους νομούς της Ελλάδας (π.χ. Αθήνα – Θεσσαλονίκη) τα νοσοκομεία που είναι στην ίδια Δ.Υ.Πε. συνεργάζονται με μετακινήσεις νοσηλευτών πλέον για την ομαλή τους λειτουργία. Εκτός... Εάν θέλεις να πας επαρχία και δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς γιατί η πόλη σου έχει ένα και μοναδικό νοσοκομείο ή κέντρο υγείας.

8. Κάνε και μία αίτηση μετάταξης, είναι κάθε Μάρτιο και Οκτώβριο, ποτέ δεν ξέρεις. Κι αν σου κάτσει;

9. Μην περιμένεις βοήθεια από κανέναν και μην υποχρεώνεσαι. Στο τέλος θα τα καταφέρεις μόνος σου.

10. Φρόντισε να είσαι ενημερωμένος σε ότι αφορά τις νομικές εξελίξεις στις μετατάξεις νοσηλευτικού- παραϊατρικού και λοιπού προσωπικού . Για το 2016 ισχύει το ΦΕΚ 839/Β/30-3-2016.

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!

Nurse1989
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Παρ Αύγ 03, 2018 1:16 am

Re: ΟΔΗΓΟΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΝΟΣΗΛΕΥΤΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΟΥΝ ΑΜΟΙΒΑΙΑ

Δημοσίευσηαπό Nurse1989 » Δευ Αύγ 13, 2018 5:59 pm

Καλησπέρα, οι αμοιβαίες γίνονται και αυτές ΜΟΝΟ Μάρτη και Οκτώβρη ή όλο το χρόνο???

ματι
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τετ Μαρ 30, 2016 9:00 pm

Re: ΟΔΗΓΟΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΝΟΣΗΛΕΥΤΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΟΥΝ ΑΜΟΙΒΑΙΑ

Δημοσίευσηαπό ματι » Τρί Αύγ 14, 2018 1:16 pm

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΑΜΟΙΒΑΙΑ ΜΑΡΤΗ ΚΑΝΑΜΕ ΧΑΡΤΙΑ.ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΜΟΝΟ ΜΑΡΤΗ ΚΑΙ ΟΚΤΩΒΡΗ.
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ.

Nurse1989
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Παρ Αύγ 03, 2018 1:16 am

Re: ΟΔΗΓΟΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΝΟΣΗΛΕΥΤΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΟΥΝ ΑΜΟΙΒΑΙΑ

Δημοσίευσηαπό Nurse1989 » Τετ Αύγ 15, 2018 2:53 pm

ματι έγραψε:ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΑΜΟΙΒΑΙΑ ΜΑΡΤΗ ΚΑΝΑΜΕ ΧΑΡΤΙΑ.ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΜΟΝΟ ΜΑΡΤΗ ΚΑΙ ΟΚΤΩΒΡΗ.
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ.


Ευχαριστώ!!! :)
Θα μπορούσες να μου πεις και σε ποσο καιρό ολοκληρώθηκε η διαδικασία???

ματι
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τετ Μαρ 30, 2016 9:00 pm

Re: ΟΔΗΓΟΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΝΟΣΗΛΕΥΤΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΟΥΝ ΑΜΟΙΒΑΙΑ

Δημοσίευσηαπό ματι » Κυρ Αύγ 19, 2018 3:12 pm

Από τον Μάρτιο που κάναμε τα χαρτιά αναμένεται να ολοκληρωθεί.Ειναι στις υπε τα χαρτιά μας τώρα αφού πέρασαν υπηρεσιακό από τα νοσοκομεία.Υπομονη να έχεις και κάποια στιγμή θα ολοκληρωθεί η διαδικασία.

Nurse1989
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Παρ Αύγ 03, 2018 1:16 am

Re: ΟΔΗΓΟΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΝΟΣΗΛΕΥΤΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΟΥΝ ΑΜΟΙΒΑΙΑ

Δημοσίευσηαπό Nurse1989 » Παρ Αύγ 31, 2018 10:23 am

ματι έγραψε:Από τον Μάρτιο που κάναμε τα χαρτιά αναμένεται να ολοκληρωθεί.Ειναι στις υπε τα χαρτιά μας τώρα αφού πέρασαν υπηρεσιακό από τα νοσοκομεία.Υπομονη να έχεις και κάποια στιγμή θα ολοκληρωθεί η διαδικασία.


Καταλαβα!!! Ευχαριστώ πολύ και νε το καλο να ολοκληρωθεί η διαδικασία σας!!!! Αν δε σ ειναι δυσκολο, ενημερωσε οταν ολοκληρωθεί για να δω ποσο περιπου παιρνει... Γνωρίζεις μηπως αν γίνεται παραλληλα οσο "τρεχει" η αμοιβαια, να κανεις τριμηνη μετακινηση??? (συγγνώμη αν σε ζαλιζω αλλα ειμαι πολυ φρεσκια στο δημόσιο και ψαχνομαι πανω σε τέτοια θέματα γιατί δεν κατάλαβα και πολλα διαβαζοντας τον κωδικα!!! )

ματι
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τετ Μαρ 30, 2016 9:00 pm

Re: ΟΔΗΓΟΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΝΟΣΗΛΕΥΤΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΟΥΝ ΑΜΟΙΒΑΙΑ

Δημοσίευσηαπό ματι » Τρί Σεπ 04, 2018 10:07 pm

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΡΙΜΗΝΗ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΑΜΟΙΒΑΙΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ.ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΡΙΜΗΝΗ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ ΕΙΜΑΙ.ΟΤΑΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΕΙ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΘΑ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ.

eliave
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Αύγ 27, 2018 9:15 am

Re: ΟΔΗΓΟΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΝΟΣΗΛΕΥΤΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΟΥΝ ΑΜΟΙΒΑΙΑ

Δημοσίευσηαπό eliave » Παρ Σεπ 07, 2018 11:02 pm

Όσοι είναι τυχεροί κ βρουν αμοιβαία αν δεν ανήκουν σε διαφορετικές υπε που απαιτείται ΥΣ .. τότε το πολύ σε ένα 3μηνο θα έχει ολοκληρωθεί... αν ανήκουν σε διαφορετικές υπε , τότε θέλει υπομονή γιατί μπορεί για το ένα θέμα να συνεδριάσει πιο γρήγορα το ΥΣ κ για το άλλο να καθυστερήσει... αυτό που θέλω να πω κ γω κ συμφωνώ με τον chi chi είναι ότι θέλει υπομονή... κ οι διοικητικοί που διαχειρίζονται τα θέματα είναι Κ αυτοί συνάδελφοι δεν είναι εξωγήινοι ουτε υπερηρωες κ εκτος απο το δικο μας θεμα έχουν κ εκατοντάδες αλλά να διαχειριστούν.. να είστε ευγενικοί γιατί αυτός που τρώει το παλούκι είναι ο διοικητικός που το έχει αναλάβει ούτε ο διοικητής ούτε ο δντης.. Εγώ πάντως έχω άριστη άποψη για την 3η κ την 5η υπε είναι εξαιρετικοί οι συνάδελφοι εξυπηρετικοί κ καταρτισμένοι.

Nurse1989
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Παρ Αύγ 03, 2018 1:16 am

Re: ΟΔΗΓΟΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΝΟΣΗΛΕΥΤΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΟΥΝ ΑΜΟΙΒΑΙΑ

Δημοσίευσηαπό Nurse1989 » Σάβ Σεπ 08, 2018 8:05 am

eliave έγραψε:Όσοι είναι τυχεροί κ βρουν αμοιβαία αν δεν ανήκουν σε διαφορετικές υπε που απαιτείται ΥΣ .. τότε το πολύ σε ένα 3μηνο θα έχει ολοκληρωθεί... αν ανήκουν σε διαφορετικές υπε , τότε θέλει υπομονή γιατί μπορεί για το ένα θέμα να συνεδριάσει πιο γρήγορα το ΥΣ κ για το άλλο να καθυστερήσει... αυτό που θέλω να πω κ γω κ συμφωνώ με τον chi chi είναι ότι θέλει υπομονή... κ οι διοικητικοί που διαχειρίζονται τα θέματα είναι Κ αυτοί συνάδελφοι δεν είναι εξωγήινοι ουτε υπερηρωες κ εκτος απο το δικο μας θεμα έχουν κ εκατοντάδες αλλά να διαχειριστούν.. να είστε ευγενικοί γιατί αυτός που τρώει το παλούκι είναι ο διοικητικός που το έχει αναλάβει ούτε ο διοικητής ούτε ο δντης.. Εγώ πάντως έχω άριστη άποψη για την 3η κ την 5η υπε είναι εξαιρετικοί οι συνάδελφοι εξυπηρετικοί κ καταρτισμένοι.


Να σε ρωτησω κατι? Που μπορώ να απευθυνθω ωστε να με ενημερωσουν υπευθυνα και με σιγουριά για το αν επιτρέπεται η αμοιβαια στη δοκιμη περιοδο? Αλλοι λενε επιτρέπεται και έχουν και παραδείγματα συναδελφων που τα καταφεραν και αλλοι εξιστανται οτι δεν επιτρέπεται και ειναι και απολυτοι επι του θέματος! Διαβάζοντας τον κώδικα, δεν είδα καπου να λεει οτι απαγορεύεται.. Αντιθετα λεει πως ενω η μεταταξη δεν επιτρέπεται πριν την πενταετία, η αμοιβαια εξαιρείται... Τελος, πως μπορώ να μάθω σε ποια ΥΠΕ ανήκει το νοσοκομείο μου?
Ευχαριστώ πολυ!!!

eliave
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Αύγ 27, 2018 9:15 am

Re: ΟΔΗΓΟΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΝΟΣΗΛΕΥΤΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΟΥΝ ΑΜΟΙΒΑΙΑ

Δημοσίευσηαπό eliave » Σάβ Σεπ 08, 2018 10:09 am

Σε ποιο νοσοκομειο εισαι να σου πω σε ποια υπε ανήκεις κ αν θες συμβουλή Δω σε μου στοιχεία διορισμού κ που θες να πας να σου πω τι μπορείς να κάνεις. Η δοκιμοτητα με βάση τις γενικές διατάξεις κ όπως έχει τροποιηθει το άρθρο με το νόμο της κινητικότητας 4440/16 αναφέρει ότι απαγορεύεται η μεταταξη πριν την την παρέλευση της διετίας από τον διορισμό κ αυτό είναι απόλυτα λογικό γιατί είσαι σε κατάσταση δόκιμου κ όχι μόνιμου υπαλλήλου. Δηλ πρεπει να μονιμοποιηθείς για να μπορείς να αλλάξεις την υπηρεσιακή σου κατάσταση. Εγώ δεν έχω δει πουθενά μετάταξη δοκιμών κ μάλιστα στη μοναδική περίπτωση που εξαιρειται ο περιορισμός είναι για τις συζύγους ενστόλων που μπορούν να αποσπάστουν πριν τη διετία για λόγους συνυπηρέτησης. Δεν μπορεί δηλ να αλλάξει η υπηρεσιακή σου κατάσταση πριν μονιμοποιηθείς είναι λογικό. Η αλήθεια είναι ότι οι διατάξεις για το νοσηλευτικό προσωπικό αναφέρουν την 5ετια από το διορισμό γι αυτό έχει παρερμηνευτει τόσο κ φυσικά επειδή όταν βγήκε ο 4368 ισχύαν κάποια αρθρα του 3528/2007 που καλυπταν Κ την περίοδο της δοκιμοτητας. Υπάρχει ένα κενό κ γνωρίζω ότι το ΥΥ δεν έχει απαντήσει σε ερωτήματα των υπε σχετικά με το θέμα.

Nurse1989
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Παρ Αύγ 03, 2018 1:16 am

Re: ΟΔΗΓΟΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΝΟΣΗΛΕΥΤΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΟΥΝ ΑΜΟΙΒΑΙΑ

Δημοσίευσηαπό Nurse1989 » Σάβ Σεπ 08, 2018 5:43 pm

eliave έγραψε:Σε ποιο νοσοκομειο εισαι να σου πω σε ποια υπε ανήκεις κ αν θες συμβουλή Δω σε μου στοιχεία διορισμού κ που θες να πας να σου πω τι μπορείς να κάνεις. Η δοκιμοτητα με βάση τις γενικές διατάξεις κ όπως έχει τροποιηθει το άρθρο με το νόμο της κινητικότητας 4440/16 αναφέρει ότι απαγορεύεται η μεταταξη πριν την την παρέλευση της διετίας από τον διορισμό κ αυτό είναι απόλυτα λογικό γιατί είσαι σε κατάσταση δόκιμου κ όχι μόνιμου υπαλλήλου. Δηλ πρεπει να μονιμοποιηθείς για να μπορείς να αλλάξεις την υπηρεσιακή σου κατάσταση. Εγώ δεν έχω δει πουθενά μετάταξη δοκιμών κ μάλιστα στη μοναδική περίπτωση που εξαιρειται ο περιορισμός είναι για τις συζύγους ενστόλων που μπορούν να αποσπάστουν πριν τη διετία για λόγους συνυπηρέτησης. Δεν μπορεί δηλ να αλλάξει η υπηρεσιακή σου κατάσταση πριν μονιμοποιηθείς είναι λογικό. Η αλήθεια είναι ότι οι διατάξεις για το νοσηλευτικό προσωπικό αναφέρουν την 5ετια από το διορισμό γι αυτό έχει παρερμηνευτει τόσο κ φυσικά επειδή όταν βγήκε ο 4368 ισχύαν κάποια αρθρα του 3528/2007 που καλυπταν Κ την περίοδο της δοκιμοτητας. Υπάρχει ένα κενό κ γνωρίζω ότι το ΥΥ δεν έχει απαντήσει σε ερωτήματα των υπε σχετικά με το θέμα.


Στο Θριασιο με έχουν καλεσει και ενδιαφέρομαι να φύγω για Αχαΐα ή Ηλεία... Ο φίλος Google λεει πως μαλλον ανηκω σ 2η ΥΠΕ αλλα δεν ξερω κατα ποσο ισχύει... Η 3μηνη μετακινηση εγκρινεται αμεσα, γνωρίζεις? Ή μπορεί να πάρει κανα χρονο?


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες