Μετάθεση Δ.Υ. λόγω τριτεκνίας

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
lefos1
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 28, 2007 3:34 pm

Μετάθεση Δ.Υ. λόγω τριτεκνίας

Δημοσίευσηαπό lefos1 » Τρί Σεπ 29, 2015 3:33 pm

Γνωρίζει κανείς εαν υπάρχει νομοθεσία που να σου επιτρέπει να επιστρεψεις στον τόπο συμφερόντων σου εξαίτιας των τριων παιδιών που έχει κάποιος;
Έξαρτάται από την κρίση του Υπηρεσιακού Συμβουλίου ή εφόσον έχει κάποιος τα τρια παιδιά επιστρεφει στον τόπο του, αφου φυσικά προηγουμενως έχει κάνει αίτηση για μετάθεση με αιτιολογία οτι είναι τριτεκνος;
ευχαριστώ
Λεωνιδας

sofos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 30, 2014 12:09 pm

Re: Μετάθεση Δ.Υ. λόγω τριτεκνίας

Δημοσίευσηαπό sofos » Πέμ Οκτ 01, 2015 7:08 pm

Kαλησπέρα. Και εγώ μάλλον το ίδιο θέμα έχω με σένα
Υπάρχει Νόμος για τοποθέτηση τριτέκνων και πολυτέκνων στον τόπο συμφερόντων τους. Πρόσεξε ο Νόμος μιλάει για τοποθέτηση και όχι για μετάθεση 'άρα Δεν είναι στις αρμοδιότητες των Υπηρεσιακών Συμβουλίων. Είναι αρκετά περίπλοκο το θέμα καθώς η κάθε Υπηρεσία (ως συνήθως) ερμηνεύει τους νόμους κατά το δοκούν...
Κάνε αίτηση για Επανατοποθέτηση είτε στην Υπηρεσία σου είτε στο αρμόδιο Υπουργείο να δεις τι θα σου απαντήσουν, και αν θες κάνε και χωριστά αίτηση για Μετάθεση προς το Υπηρεσιακό Συμβούλιο. Άλλο η τοποθέτηση 'ή Επανατοποθέτηση και άλλο η Μετάθεση. Για τις τοποθετήσεις δεν είναι αρμόδια τα Υπηρεσιακά Συμβούλια.
Ελπίζω να σε βοήθησα έστω και λίγο και να αλληλοβοηθηθούμε και στην πορεία καθώς και εγώ αντιμετωπίζω το ίδιο θέμα

Stavros73
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 19, 2015 9:33 pm

Δημοσίευσηαπό Stavros73 » Κυρ Δεκ 20, 2015 12:45 pm

Κι εγώ έχω το ίδιο θέμα, έχω κάνει αίτηση για μετάθεση από το καλοκαίρι, αλλά δεν έχει περάσει από ΥΣ ακόμα (ούτε άλλες έχουν περάσει βέβαια, καθώς η υπηρεσία δεν θέλει να δώσει καμμιά μετάθεση μέχρι το καλοκαίρι).
Σε αντίστοιχες περιπτώσεις στην υπηρεσία μου δεν υπήρξε αρνητική απάντηση, αλλά καθυστερήσεις μεγάλες υπήρξαν.
Προς το παρόν μου έχουν δώσει απόσπαση, αλλά φοβάμαι ότι την άνοιξη δεν θα την ανανεώσουν.
Στην αίτηση επανατοποθέτησης πήρες απάντηση;
Εύχομαι σύντομα να τελειώσει το θέμα μας

lefos1
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 28, 2007 3:34 pm

Δημοσίευσηαπό lefos1 » Τρί Δεκ 22, 2015 8:05 pm

stavros 73 σε ποια υπηρεσία ανήκεις εαν επιτρέπεται?
Πάντως στο δημοσιουπαλληλικο κώδικα αναφέρει οτι ο τριτεκνος-πολύτεκνος δεν μπορεί να μετατεθεί χωρίς αίτηση. Δεν αναφέρει οτι μετατίθεται υποχρεωτικά στον τόπο συμφερόντων του μετα απο την αίτηση του, οπως για παράδειγμα το αναφέρει ρητά στην περίπτωση συνυπηρετησης σε παραμεθόριο

Υπάρχει μια σύγχυση... απλά δεν ξέρω μήπως υπάρχει κάποια ειδική διάταξη που να το διευκρινίζει...

Stavros73
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 19, 2015 9:33 pm

Δημοσίευσηαπό Stavros73 » Τρί Δεκ 22, 2015 9:04 pm

στην ΥΠΑ είμαι, εσύ?
Ναι, το ξέρω αυτό που λες, απλά απ όσο ξέρω στην υπηρεσία μου μέχρι τώρα δεν έχουν απαντήσει αρνητικά σε τρίτεκνο. Το "τοποθετείται" πάντως δεν έχει έχει και πολύ νόημα αν αφορά μόνο πρώτη τοποθέτηση κατά το διορισμό, καθώς πλέον στους διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ δηλώνεις ότι επιθυμείς να διαγωνιστείς για θέση σε συγκεκριμένο τόπο, οπότε δε νομίζω ότι μπορεί κάποιος να διεκδικήσει τοποθέτηση σε άλλο τόπο με το διορισμό, ακόμα κι αν είναι τρίτεκνος (εγώ δεν ήμουν κατά το διορισμό μου). Ο νόμος γράφτηκε πολύ παλιά, αλλά η τροποποίηση για να συμπεριλαμβάνονται και οι τρίτεκνοι έγινε σχετικά πρόσφατα και θα έπρεπε να είχε διευκρινιστεί καλύτερα το τι εννοεί με το "τοποθετείται". Δεν έχω βρει δυστυχώς και κάποια γνωμοδότηση του Νομικού Συμβουλίου του κράτους σχετικά.
Εσύ έχεις αίτηση επανατοποθέτησης? Σου έχουν απαντήσει?

Stavros73
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 19, 2015 9:33 pm

Δημοσίευσηαπό Stavros73 » Τρί Ιαν 26, 2016 11:50 am

Βρήκα μια γνωμοδότηση του ΝΣΚ που είναι σχετική, 197/2000, μπορείτε να την αναζητήσετε στο
http://www.nsk.gr/web/nsk/anazitisi-gnomodoteseon
Στην παράγραφο Δ λέει ότι οι διατάξεις της παρ.3 του άρθρου 10 του 1910/1944 έχουν εφαρμογή και στην αρχική τοποθέτηση αλλά και αν το αίτημα υποβληθεί κατά τη διάρκεια της θητείας του υπαλλήλου.

St12
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 21, 2016 11:14 pm

Re: Μετάθεση Δ.Υ. λόγω τριτεκνίας

Δημοσίευσηαπό St12 » Τετ Ιαν 16, 2019 12:22 pm

Καλημέρα και χρόνια πολλά θα ήθελα να σας ρωτήσω τι γίνεται με τις μετατάξεις τριτεκνων προηγούνται ? Σας ευχαριστώ

costasbab
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Μαρ 25, 2020 1:54 am

Re: Μετάθεση Δ.Υ. λόγω τριτεκνίας

Δημοσίευσηαπό costasbab » Τρί Απρ 04, 2023 3:34 pm

Καλησπέρα σας.
Με ενδιαφέρει άμεσα το θέμα, καθώς αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα.
Ένα σύντομο ιστορικό.
Διορίστηκα το 2020 στην Αθήνα και είχα κάνει αίτηση το 2017 πριν γίνω τρίτεκνος.
Η οικογένεια είναι στην επαρχία.
'Εκανα δυο αιτήσεις για απόσπαση και απορρίφθηκαν χωρίς να λάβω επίσημη απάντηση.(ναι μπορούν)
Ανεπίσημα ο λόγος ήταν υπηρεσιακές ανάγκες και υποστελέχωση με παρέμβαση διευθυντή(αρνητική εισήγηση).

Έχω κάνει τωρα Μετάταξη εντός ιδίου Φορέα και αλλαγή κλάδου/ειδικότητας προκειμένου να παρακάμψω τον διευθυντή και να διευκολύνω την μετακίνηση μου στον τόπο οικογειακών συμφερόντων μου.
Αν και δεν χρειάζεται γνώμη διευθυντή στην μετάταξη ,ο διευθυντής μου έβαλε στην αίτηση την γνώμη του που είναι αρνητική.

Μετά από έρευνα έχω βρει 'oτι:
1.Ν.1910/1944 Προστασία Πολύτεκνης Οικογένειας- προστέθηκε και η τρίτεκνη οικογένεια
2.Ν.2643/1998 Μέριμνα για την απασχόληση προσώπων ειδικών κατηγοριών και άλλες διατάξεις.
Παρ.1 Αρθρο 1 Προστατευόμενα πρόσωπα -προστέθηκε η τρίτεκνη οικογένεια.
3.Ν.3454/2006 Ενίσχυση Οικογένειας και λοιπές Διατάξεις

Όσον αφορά την Κινητικότητα (Μεταθέσεις, αποσπάσεις, κ.τ.λ.) έχω βρει τα εξής:
1.παρ.5 Άρθρο 35 ν.4024/2011 με τροποποίηση του ν.4440/2016 παρ.3 άρθρο 19 που δεν καταργεί όμως την προηγούμενη διάταξη.
Δεν εφαρμόζουν το νόμο? Πως το καταφέρνουν?

Δεν λαμβάνουν καθόλου υπόψιν το γεγονός ότι είμαι ειδική κατηγορία-τρίτεκνος.
Δεν γίνεται με ένα "υπηρεσιακές ανάγκες" να καθαρίζεις.

Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Τους έχω με παρακάλια και να τους εξηγήσω τι κατάσταση επικρατεί αλλά δεν γίνεται τίποτα.
Έχω οικογενειακό πρόβλημα γιατί τα παιδιά είναι μικρά, έχω δίδυμα και οικονομικό γιατί πηγαινοέρχομαι κάθε βδομάδα και συντηρώ ουσιαστικά δυο σπίτια.

Αλλάζοντας ειδικότητα, συστημικά μπορώ να προχωρήσω στο επόμενο βήμα.
Υπάρχει περίπτωση να αρνηθούν μετάταξη πάλι λόγω "υπηρεσιακών αναγκών".
Μπορώ να προσβάλω την απόφαση και να κινηθώ δικαστικά?

Ευχαριστώ.


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: THP και 6 επισκέπτες