ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΣΕ ΟΤΑ

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
george_athens98
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 20, 2007 11:13 pm

ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΣΕ ΟΤΑ

Δημοσίευσηαπό george_athens98 » Κυρ Μαρ 22, 2009 9:39 pm

Οταν καποιος θελει να κανει μεταταξη σε ΝΠΔΔ,πρεπει στην διαδικασια να περασει και απο το Γενικο Λογιστηριο του Κρατους.
Το ιδιο ισχυει και για μεταταξη σε ΟΤΑ;Νομιζω οτι για ΟΤΑ δεν χρειαζεται ΓΛΚ,εχουν δικους τους πορους,ειναι οντως ετσι;

robby_gr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 25, 2007 10:51 am

Re: ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΣΕ ΟΤΑ

Δημοσίευσηαπό robby_gr » Δευ Μαρ 23, 2009 7:51 am

george_athens98 έγραψε:Οταν καποιος θελει να κανει μεταταξη σε ΝΠΔΔ,πρεπει στην διαδικασια να περασει και απο το Γενικο Λογιστηριο του Κρατους.
Το ιδιο ισχυει και για μεταταξη σε ΟΤΑ;Νομιζω οτι για ΟΤΑ δεν χρειαζεται ΓΛΚ,εχουν δικους τους πορους,ειναι οντως ετσι;


Αν μιλάς για ΟΤΑ Α βαθμού,Δήμους δηλαδή, είναι έτσι όντως.Δεν παρεμβαινει το ΓΛΚ.Οι νομαρχίες είναι ΟΤΑ Β βαθμού και παρεμβαίνει το ΓΛΚ.

marinak
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Παρ Σεπ 26, 2008 7:53 pm

Re: ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΣΕ ΟΤΑ

Δημοσίευσηαπό marinak » Τρί Μαρ 24, 2009 2:05 pm

Συγνωμη,θα ηθελα να μου πει καποιος
ποια η διαφορά των ΟΤΑ Α Κ Β,ποιες υπηρεσίες υπάγονται κ ποιά η λογική να μην παρεμβαίνει το ΓΛΚ;ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

alexthes
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τρί Μαρ 14, 2006 9:51 am

Δημοσίευσηαπό alexthes » Τρί Μαρ 24, 2009 2:30 pm

Οι δήμοι έχουν δικά τους έσοδα, οπότε δέν χρειάζεται το ΓΛΚ να εγκρίνει πιστώσεις για να πραγματοποιηθούν οι μετατάξεις.

Εγώ ήθελα να ρωτήσω άν ξέρει κανείς εαν και οι ΟΤΑ είναι υποχρεωμένοι να βγάζουν προκηρύξεις για τις θέσεις μετάταξης ή όχι.

george_athens98
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 20, 2007 11:13 pm

Δημοσίευσηαπό george_athens98 » Τρί Μαρ 24, 2009 7:59 pm

alexthes έγραψε:Οι δήμοι έχουν δικά τους έσοδα, οπότε δέν χρειάζεται το ΓΛΚ να εγκρίνει πιστώσεις για να πραγματοποιηθούν οι μετατάξεις.

Εγώ ήθελα να ρωτήσω άν ξέρει κανείς εαν και οι ΟΤΑ είναι υποχρεωμένοι να βγάζουν προκηρύξεις για τις θέσεις μετάταξης ή όχι.


Νομιζω οι ΟΤΑ δεν είναι υποχρεωμένοι να βγάζουν προκηρύξεις για τις θέσεις μετάταξης.
Στην διαδικασια μεταταξης λεει οτι οι αιτησεις γινονται καθε 3 χρονια το πρωτο δεkαημερο του Νοεμβριου,ειναι οντως ετσι;Δηλαδη πρεπει να περιμενω τον Νοεμβριο για να κανω αιτηση;

robby_gr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 25, 2007 10:51 am

Δημοσίευσηαπό robby_gr » Πέμ Μαρ 26, 2009 7:57 am

george_athens98 έγραψε:
alexthes έγραψε:Οι δήμοι έχουν δικά τους έσοδα, οπότε δέν χρειάζεται το ΓΛΚ να εγκρίνει πιστώσεις για να πραγματοποιηθούν οι μετατάξεις.

Εγώ ήθελα να ρωτήσω άν ξέρει κανείς εαν και οι ΟΤΑ είναι υποχρεωμένοι να βγάζουν προκηρύξεις για τις θέσεις μετάταξης ή όχι.


Νομιζω οι ΟΤΑ δεν είναι υποχρεωμένοι να βγάζουν προκηρύξεις για τις θέσεις μετάταξης.
Στην διαδικασια μεταταξης λεει οτι οι αιτησεις γινονται καθε 3 χρονια το πρωτο δεkαημερο του Νοεμβριου,ειναι οντως ετσι;Δηλαδη πρεπει να περιμενω τον Νοεμβριο για να κανω αιτηση;


Οι δήμοι είναι οι ΟΤΑ Α΄βαθμού.Οι νομαρχίες ειναι ΟΤΑ Β' βαθμού.Οι δήμοι δεν είναι υποχρεωμένοι να βγάλουν προκήρυξη για κάλυψη θέσεων ούτε για έγκριση πίστωσης απο το ΓΛΚ.Κινούνται τελείως ανεξάρτητα από το δημόσιο.Κάνουν ότι θέλουν.Αν έχουν κενή οργανική θέση και θέλει ο δήμαρχος μπορεί ανά πάσα στιγμή να την καλύψει.Ο ενδιαφερόμενος το μόνο που έχει να κάνει είναι μια απλή αίτηση στον δήμο που θέλει να πάει.Υπάρχουν κάποια site καθώς και μία εφημερίδα (Δημοτικός και κοινοτικός τύπος νομίζω λέγεται) όπου δημοσιεύονται κάποιες αγγελίες για κάλυψη θέσεων από δήμους.Αυτό το κάνουν γιατί έχουν ανάγκες και δεν έχουν κάποιον συγκεκριμένα να βάλουν.Δεν είναι όμως υποχρεωτικό να δημοσιευτεί κάτι για να κάνει κάποιος αίτηση.Οποιαδήποτε χρονική στιγμή μπορείς να κάνεις αίτηση.Για τις νομαρχίες...δεν ξέρω. :)

alexthes
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τρί Μαρ 14, 2006 9:51 am

Δημοσίευσηαπό alexthes » Πέμ Μαρ 26, 2009 12:36 pm

Robby ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες