ΑΠΟΣΠΑΣΗ ΠΡΙΝ ΤΗ ΔΙΕΤΙΑ

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
marouli32
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 27, 2008 2:09 pm

ΑΠΟΣΠΑΣΗ ΠΡΙΝ ΤΗ ΔΙΕΤΙΑ

Δημοσίευσηαπό marouli32 » Τρί Μαρ 17, 2009 10:33 am

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Είμαι διορισμένη σε δήμο, δεν έχω κλείσει ακόμη διετία και θέλω να παρω απόσπαση σε άλλο δήμο. Υπάρχει κάποιο άρθρο των νόμων στο οποίο θα μπορούσα να στηριχτώ για να αποφύγω το κώλλημα της διετίας? Οποιαδήποτε πληροφορία θα μου ήταν πολύτιμη. Ευχαριστώ.

G.D.
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 385
Εγγραφή: Τετ Ιουν 27, 2007 8:48 am

Re: ΑΠΟΣΠΑΣΗ ΠΡΙΝ ΤΗ ΔΙΕΤΙΑ

Δημοσίευσηαπό G.D. » Τετ Μαρ 18, 2009 11:20 am

marouli32 έγραψε:Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Είμαι διορισμένη σε δήμο, δεν έχω κλείσει ακόμη διετία και θέλω να παρω απόσπαση σε άλλο δήμο. Υπάρχει κάποιο άρθρο των νόμων στο οποίο θα μπορούσα να στηριχτώ για να αποφύγω το κώλλημα της διετίας? Οποιαδήποτε πληροφορία θα μου ήταν πολύτιμη. Ευχαριστώ.


Επίσημα δε μπορείς να το κάνεις! Μόνο αν έχουν καλή σχέση οι δύο Δήμαρχοι και συμφωνήσουν σε "άγραφη" απόσπαση. Είναι όμως παράνομο...

Μπορεί να υπάρχει άλλος ένας τρόπος: Μέσω προγραμματικής σύμβασης...Διάβασε τη νομοθεσία για τις προγραμματικές συμβάσεις (Άρθρο 225 του Κώδικα Δήμων και Κοινοτήτων)...

marouli32
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 27, 2008 2:09 pm

Δημοσίευσηαπό marouli32 » Πέμ Μαρ 19, 2009 3:27 pm

ΌΟι δύο δήμαρχοι συμφωνούν για την απόσπαση. Όμως όταν λες άγραφη εννοεις να με πληρώνει ο δήμος απο τον οποιο φεύγω ενώ θα δουλευω στον άλλο??

marouli32
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 27, 2008 2:09 pm

Δημοσίευσηαπό marouli32 » Πέμ Μαρ 19, 2009 3:49 pm

Οι δύο δήμαρχοι συμφωνούν για την απόσπαση. Μου είπαν ότι μπορεί να κολλήσει το θέμα μόνο στον επίτροπο που είναι αυτός που θα εγκρίνει το μισθό μου στον νέο δήμο. Ξέρετε κάτι γι' αυτο??
Το άρθρο 255 του κώδικα δήμων κ κοικοτήτων δεν κατάλαβα πώς μπορώ να το χρησιμοποιήσω εγώ. Μπορείς να μου το διευκρινήσεις??
Ευχαριστώ πολύ πάντως για τη βοήθεια.

G.D.
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 385
Εγγραφή: Τετ Ιουν 27, 2007 8:48 am

Δημοσίευσηαπό G.D. » Παρ Μαρ 20, 2009 1:20 am

marouli32 έγραψε:Οι δύο δήμαρχοι συμφωνούν για την απόσπαση. Μου είπαν ότι μπορεί να κολλήσει το θέμα μόνο στον επίτροπο που είναι αυτός που θα εγκρίνει το μισθό μου στον νέο δήμο. Ξέρετε κάτι γι' αυτο??
Το άρθρο 255 του κώδικα δήμων κ κοικοτήτων δεν κατάλαβα πώς μπορώ να το χρησιμοποιήσω εγώ. Μπορείς να μου το διευκρινήσεις??
Ευχαριστώ πολύ πάντως για τη βοήθεια.


Σου είπα για το άρθρο 225, που αφορά προγραμματικές συμβάσεις. Κάπου αναφέρει ότι στην προγραμματική σύμβαση μπορεί να περιλαμβάνεται και διάθεσή προσωπικού από τον ένα φορέα στον άλλο. Έτσι καλύπτεις ανεπίσημα τα 2 χρόνια και μετά κάνεις κανονική μετάταξη.

marouli32
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 27, 2008 2:09 pm

Δημοσίευσηαπό marouli32 » Παρ Μαρ 20, 2009 3:33 pm

Kατ΄αρχήν ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση.
Απ' οτι κατάλαβα θα πρεπει οι δύο δήμοι να κάνουν προγραμματική σύμβαση μεταξύ τους για κάποιο έργο και να διαθέσει ο ένας προσωπικό στον άλλο. Δηλαδή να κάνει ο ένας δήμος κάποιο έργο για λογαριασμό του άλλου. Όμως εξακολουθεί να με πληρώνει ο δήμος στον οποιο είναι η οργανική μου θέση. Σωστά κατάλαβα? Ξέρεις κάποιο πραγματικό παράδειγμα που συνέβη αυτό? Θα με διευκόλινες.
Ευχαριστώ πολύ και πάλι.


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες