ΜΕΤΑΘΕΣΗ ΠΡΙΝ ΤΗ ΔΙΕΤΙΑ

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
evasilak
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τρί Δεκ 30, 2008 12:05 pm

ΜΕΤΑΘΕΣΗ ΠΡΙΝ ΤΗ ΔΙΕΤΙΑ

Δημοσίευσηαπό evasilak » Τετ Ιαν 07, 2009 11:37 am

Διαβάζοντας κάποιες προηγούμενες συζητήσεις εδώ, δε ξέρω αν κατάλαβα καλα... Υπάρχει περίπτωση απόσπασης, μετάθεσης, μετάταξης, οπώς θες πεστο, πριν τη διετία? (εκτός της περίπτωσης της αμοιβαίας)

Εγω εργάζομαι εδώ και λίγο καιρό σε ένα μικρό Δήμο σε θέση ΠΕ3 Πολιτικού Μηχανικού, και φυσικά είμαι μοναδική στην ειδικότητα μου. Υπάρχει κάποιος τρόπος να φύγω?
π.χ. αν βγουν θέσεις μετατάξεων σε ένα φορέα, Υπουργείο, κ.λπ. (φαντάζομαι οτι σίγουρα θα θέλει μέσο για τέτοιες θέσεις) απλά θέλω να ξέρω αν μπορώ να ξεπεράσω το εμπόδιο της συνέναισης του εδώ δημάρχου.

XAI
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 843
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 02, 2008 6:50 pm

Δημοσίευσηαπό XAI » Τετ Ιαν 07, 2009 3:07 pm

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΝΑΕΙ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΣΕ ΛΕΩ ,,,,,,,,,ΟΤΙ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΣΤΟ ΕΚΑΤ/ΡΙΟ ΔΕΝ ΦΕΥΓΕΙΣ,,,,,,,,,ΟΛΑ ΦΙΛΙΚΑ ,ΦΥΣΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΛΕΣ ΠΟΤΕ ,,ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΛΕΩ ΟΧΙ

npir
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 27, 2007 4:04 pm

Δημοσίευσηαπό npir » Τετ Ιαν 07, 2009 10:38 pm

XAI χρονια πολλα και απο μενα και οτι επιθυμεις.να σαι παντα καλα και παρακολουθω παντα τις συμβουλες σου και τις πολυτιμες συμβουλες που δινεις.εσυ και καποια αλλα ατομα βοηθατε πολυ(dakis καλη χρονια και σε σενα οπου κι αν εισαι).ΧΑΙ ΑΝ υπαρχει καποιο μεσο επικοινωνιας αν ειναι ευκολο να μου εδινες για να επικοινωνησω καποια στιγμη και μαζι σου για κατι που ισως γνωριζεις καλυτερα απο μενα λογω εμπειριας...

στο προκειμενο τωρα.evasilak μην απελπιζεσαι.εχουν ακοθστει πολλα κατα καιρους οτι φευγουν ατομα πριν κλεισουν την διετια.αυτο βεβαια αναλογως τη βυσματαρα που διαθετεις κτλ....παντως γινεται.το μονο προβλημα ετσι οπως το βλεπω εγω ειναι οτι σε δημο ή νομαρχια ειναι πιο βατο να πας...

οι λογοι που επικαλουνται(υπαρχει αναλογο τοπικ...) συνηθως διαφοροι για να φυγουν πριν τη διετια ποικιλουν..απο υγεια και οικονομικα προβληματα και αλλα πολλα..αν εχεις στερεψει απο ιδεες βρες το αναλογο τοπικ...και κηνυγησε το..οσο για τον αν συνεναιση ο δημαρχος για να φυγεις απο τη στιγμη που ερθει αποφαση ανωθεν αργα ή γρηγορα θα πρεπει να τη σεβαστει...το μονο που μπορει να κανει ειναι να σε καθυστερησει και να κρυψει την αποφαση σε κανα συρταρι για κανα 2 μηνες....εσυ ομως αν παρακολουθεις στενα την πορεια και την εξελιξη του θεματος θα το αντιληφθεις και αυτο αμεσα...

ikonsta
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Τετ Αύγ 15, 2007 3:56 pm

Δημοσίευσηαπό ikonsta » Πέμ Ιαν 08, 2009 3:09 am

Χρόνια Πολλά με ΥΓΕΙΑ και από εμένα , μιας και είμαι ένας εκ των ατόμων που κατάφερα με πολύ κόπο και πήρα την πολυπόθητη μετάταξη πριν την διετία ( 18 μήνες θητεία ) , (απομένει μόνο το ΦΕΚ) και χωρίς ΒΥΣΜΑ ΜΠΑΡΜΠΑ ΥΠΟΥΡΓΟ - ΘΕΙΟ κ.λ.π. , αρκεί να υπάρχει άλλος , άλλη , ΠΕ3 - ΤΕ3 με σένα , με βάση την ερμηνευτική εγκύκλιο φυσικά και πάνω από όλα η καλή διάθεση και επικοινωνία με τον εκάστοτε Δήμαρχο και η απαραίτητη διάθεση από αυτόν.!!!! Μπορώ να πω ότι πράγματι είναι πολύ δύσκολο , αλλά όχι ακατόρθωτο τελικά να γίνει αυτό.

Σας παράθεσα την δικιά μου εμπειρία και είμαι στην διάθεσή σας για περεταίρω πληροφορίες.

Καλή Χρονιά

Με ΥΓΕΙΑ

Φιλικά

Γιάννης

ikonsta
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Τετ Αύγ 15, 2007 3:56 pm

Δημοσίευσηαπό ikonsta » Πέμ Ιαν 08, 2009 3:15 am

Ακόμα όσο αφορά για να πας σε ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ , πριν την διετία ο μόνος τρόπος είναι μόνο με έγγραφη υπουργική απόφαση μόνο ΓΙΑ ΣΕΝΑ..!!! ( και σαν ΠΕ3 ) ειδικός σύμβουλος ..!!!!! ( γίνεται αυτό )…!!!!

Και ακόμα αν και οι απόψεις διίστανται αν γίνεται να πας σε ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ μιας και ο δημοσιοϋπαλληλικός κώδικας μας το απαγορεύει , αλλά υπάρχει ένα μικρό παραθυράκι σε αυτόν. ( πάντα όμως μετά την διετία.).

Φιλικά και πάλι

Γιάννης

XAI
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 843
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 02, 2008 6:50 pm

Δημοσίευσηαπό XAI » Πέμ Ιαν 08, 2009 2:49 pm

npir ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ, ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ ΕΣΥ ΚΑΙ ΟΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΟΥ,,,,,,6984143590 ΟΤΙ ΩΡΑ ΘΕΣ ΠΑΡΕ ΜΕ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΛΥΣΗ

GIOTA1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Ιαν 09, 2009 11:10 pm

ΠΡΟΣ ΙΚΟΝΣΤΑ (ΓΙΑΝΝΗ)

Δημοσίευσηαπό GIOTA1 » Σάβ Ιαν 10, 2009 3:48 pm

ΓΙΑΝΝΗ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΠΩΣ ΠΕΡΑΣΕΣ ΤΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑΚΑ
ΣΥΜΒΟΥΛΙΑ?ΕΙΜΑΙ ΙΔΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.ΑΝ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΘΑ ΗΘΕΛΑ
ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΕΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΕΧΩ 21 ΜΗΝΕΣ
ΘΗΤΕΙΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΗΜΑΡΧΩΝ ΘΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ
ΣΤΟ ΥΠΗΡΕΣΙΑΚΟ?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ikonsta
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Τετ Αύγ 15, 2007 3:56 pm

Δημοσίευσηαπό ikonsta » Σάβ Ιαν 10, 2009 5:20 pm

ikonsta@gmail.com στείλτο εκεί και θα σε πάρω τηλέφωνο.

Φιλικά

Γιάννης

georgepapavas
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 10, 2009 10:33 pm

Δημοσίευσηαπό georgepapavas » Κυρ Ιαν 11, 2009 12:50 pm

evasilac φυσικά και γίνεται μετάταξη ή απόσπαση πριν την διετία αρκεί να έχει το βύσμα το μεγάλο και να έχεις και τ απαιραίτητα κονέ μέσα στα υπηρεσιακά.

dakis
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: Σάβ Απρ 14, 2007 2:33 pm

Δημοσίευσηαπό dakis » Κυρ Ιαν 11, 2009 4:41 pm

npir έγραψε:XAI χρονια πολλα και απο μενα και οτι επιθυμεις.να σαι παντα καλα και παρακολουθω παντα τις συμβουλες σου και τις πολυτιμες συμβουλες που δινεις.εσυ και καποια αλλα ατομα βοηθατε πολυ(dakis καλη χρονια και σε σενα οπου κι αν εισαι).ΧΑΙ ΑΝ υπαρχει καποιο μεσο επικοινωνιας αν ειναι ευκολο να μου εδινες για να επικοινωνησω καποια στιγμη και μαζι σου για κατι που ισως γνωριζεις καλυτερα απο μενα λογω εμπειριας...
.


ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΕΣΕΝΑ :)

XAI
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 843
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 02, 2008 6:50 pm

Δημοσίευσηαπό XAI » Δευ Ιαν 12, 2009 10:39 pm

ikonsta,,,,,,,ΤΟ ΕΨΑΞΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕΣ,,,ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΠΑΡΑΜΕΘΟΡΙΟ ΓΙΝΕΤΑΙ,,ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΓΡΑΨΕ ΘΑ ΧΑΡΩ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ

eleos111
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Δευ Αύγ 14, 2006 8:59 am

Δημοσίευσηαπό eleos111 » Τετ Ιαν 14, 2009 9:27 am

Αν ανήκεις σε ΝΠΔΔ στην Αθληνα και οχι σε ΟΤΑ ΄και χωρις να εχεις προβλημα υγειας η κατι αλλο απλα δηλαδη αν θες να πας καπου καλιττερα και τωρα εχεις τη γνωριμια για να το παλεψεις πως μπορεις να το κυνηγησεις να κανεις μεταταξη πριν τη διετια ?Ευχαριστω προσπαθωντας για κατι καλυτερο :oops:

evasilak
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τρί Δεκ 30, 2008 12:05 pm

Δημοσίευσηαπό evasilak » Πέμ Ιαν 15, 2009 8:05 am

Γιάννη (inkosta) εσυ απο οτι καταλαβα κατάφερες μετάθεση πριν τη διετία... αλλά πως? βρήκες κάποιον για αμοιβαια? Γιατί εγώ ούτε για αμοιβαία με βλέπω να βρίσκω και είμαι και μοναδική στην ειδικότητα μου (δεν υπάρχει... ούτε προβλέπεται άμεσα κάποιος ΤΕ)

Ευγενία


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης