Απόρριψη μεταταξης-ερώτηση για συμμετοχή σε νέα προκηρυξη

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
Scorpios1985
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 06, 2020 2:59 pm

Απόρριψη μεταταξης-ερώτηση για συμμετοχή σε νέα προκηρυξη

Δημοσίευσηαπό Scorpios1985 » Πέμ Αύγ 11, 2022 5:42 pm

Γειά σας κι από μένα,

Ειμαι πολύ απογοητευμένη διότι απορρίφθηκε πάλι η αίτηση μεταταξης μου μεσω κινητικότητας λόγω του ποσοστού 65% και δεν μπορώ να πάω στον τόπο μου. Και θέλω να ρωτήσω τα εξής αφού πλέον η μόνη λύση είναι να κανω αίτηση σε νέα προκήρυξη.

Ειμαι μόνιμη υπάλληλος διορισμενη στο Υπουργείο μετανάστευσης και Ασύλου. Στις 09 11 2023 κλείνω 5χρονια στην υπηρεσία μου. Ξέρω ότι δεν μπορώ να διοριστω σε νέα θέση στο δημόσιο αν δεν περάσουν 5 χρόνια από τον διορισμό μου.

1. Αίτηση σε νέες προκηρύξεις πρέπει να κάνω μόλις κλείσω την 5ετια δηλ μετά τις 09 11 2023;
2.Η μήπως μπορώ να κάνω αίτηση από τώρα σε τρέχουσες προκηρύξεις; γιατί εφόσον τα οριστικά αποτελέσματα καθυστερούν να ανακοινωθούν ( σε πολλές περιπτώσεις πάνω από χρόνο) αν κάνω αίτηση τώρα σε τρέχουσα προκήρυξη κ σε περίπτωση που είμαι επιτυχουσα με καλέσουν για ανάληψη υπηρεσίας μετά τις 11 09 2023 δηλ εφόσον κλείσω την 5ετια, θα έχω πρόβλημα;
3.Επίσης αν είμαι επιτυχουσα σε νέα προκήρυξη και με καλέσουν για νέο διορισμό πριν κλείσω την 5ετια από τον ήδη διορισμό μου, θα μπορούσα να καθυστερήσω την ορκομωσια κ την ανάληψη υπηρεσίας μου στην καινούργια θέση ώστε να μην προκύψει κάποιο πρόβλημα; (αν για παράδειγμα εγώ κλείνω την 5ετια στο δημόσιο στις 09 11 2023 κ με καλέσουν για νέο διορισμό στις 02 09 2023,θα μπορούσα να καθυστερήσω για δύο μήνες την ορκομωσια μου ώστε να μην έχω πρόβλημα;

Οποιος μπορεί ας μου απαντήσει σας παρακαλω.

mylw
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 569
Εγγραφή: Πέμ Απρ 05, 2007 5:28 pm

Re: Απόρριψη μεταταξης-ερώτηση για συμμετοχή σε νέα προκηρυξη

Δημοσίευσηαπό mylw » Τετ Αύγ 17, 2022 2:19 pm

Μπορείς να κάνεις αίτηση σε νέα προκήρυξη αρκεί να ειναι σε ανώτερη κατηγορία. ΠΧ αν τώρα είστε διορισμένη ως ΤΕ μπορείται να κάνετε ως ΠΕ.

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: Απόρριψη μεταταξης-ερώτηση για συμμετοχή σε νέα προκηρυξη

Δημοσίευσηαπό daredevil » Παρ Σεπ 23, 2022 5:37 am

Σε θέσεις ίδιας κατηγορίας θα κάνετε? ή ανώτερης?

Scorpios1985
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 06, 2020 2:59 pm

Re: Απόρριψη μεταταξης-ερώτηση για συμμετοχή σε νέα προκηρυξη

Δημοσίευσηαπό Scorpios1985 » Δευ Σεπ 26, 2022 10:58 pm

Σε θέσεις της ίδιας κατηγορίας θέλω να κάνω, μπορώ;


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες