ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
nikos001
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 28, 2017 3:10 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό nikos001 » Παρ Ιαν 14, 2022 7:16 pm

daredevil έγραψε:Μέσα στο apografi.gov.gr υπάρχετε; Και κατά δεύτερον αν διαβάσεις όλες τις εγκυκλίους θα δεις κάποια στιγμή που λέει για τον υπολογισμό του 65% της μοναδικότητας του κλάδου και την αιτιολογία της απόρριψης στην αιτιολογία απόρριψης λέει ότι πρέπει να λένε αναλυτικά γιατί δεν πληρούνται οι προϋποθέσεις ώστε να γνωρίζει ο υπάλληλος για ποιο λόγο κόβεται. Και το ξαναλέω όταν αναγράφουν ότι δεν πληρούνται οι προϋποθέσεις υπάρχει ένα πεδίο που λέει για ποιο λόγο παράδειγμα είσαι κάτω από το 65% λόγω του ότι λείπουν δύο υπάλληλοι σε άδεια ανατροφής τέκνου ή ένας σε άνευ αποδοχών κατάλαβες η εγκύκλιος είναι στο απογραφή μελέτησε τους και δεν θα χάσεις


Υπάρχουμε στην apografi, αλλά δεν την ενημερώνουν ποτε.....
Στο πεδιο "αιτιολογία απόρριψης" δεν το συμπληρώνουν ποτέ, είναι πάντα κενό, σε όλες τις ερωτήσεις εγγράφως που έχω κάνει, για να μου απαντησουν αν είμαι ο μοναδικός στον κλάδο μου, και πόσοι είναι συνολικά στην ειδικότητα μου, απαντούν "δεν δίνουμε τέτοια στοιχεία σε εργαζόμενους, μόνο ο φορέας υποδοχής νομιμοποιειτε να ζητάει τέτοια στοιχεία......" (εγγραφη απαντηση τους)

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό daredevil » Παρ Ιαν 14, 2022 10:09 pm

nikos001 έγραψε:
daredevil έγραψε:Μέσα στο apografi.gov.gr υπάρχετε; Και κατά δεύτερον αν διαβάσεις όλες τις εγκυκλίους θα δεις κάποια στιγμή που λέει για τον υπολογισμό του 65% της μοναδικότητας του κλάδου και την αιτιολογία της απόρριψης στην αιτιολογία απόρριψης λέει ότι πρέπει να λένε αναλυτικά γιατί δεν πληρούνται οι προϋποθέσεις ώστε να γνωρίζει ο υπάλληλος για ποιο λόγο κόβεται. Και το ξαναλέω όταν αναγράφουν ότι δεν πληρούνται οι προϋποθέσεις υπάρχει ένα πεδίο που λέει για ποιο λόγο παράδειγμα είσαι κάτω από το 65% λόγω του ότι λείπουν δύο υπάλληλοι σε άδεια ανατροφής τέκνου ή ένας σε άνευ αποδοχών κατάλαβες η εγκύκλιος είναι στο απογραφή μελέτησε τους και δεν θα χάσεις


Υπάρχουμε στην apografi, αλλά δεν την ενημερώνουν ποτε.....
Στο πεδιο "αιτιολογία απόρριψης" δεν το συμπληρώνουν ποτέ, είναι πάντα κενό, σε όλες τις ερωτήσεις εγγράφως που έχω κάνει, για να μου απαντησουν αν είμαι ο μοναδικός στον κλάδο μου, και πόσοι είναι συνολικά στην ειδικότητα μου, απαντούν "δεν δίνουμε τέτοια στοιχεία σε εργαζόμενους, μόνο ο φορέας υποδοχής νομιμοποιειτε να ζητάει τέτοια στοιχεία......" (εγγραφη απαντηση τους)

Φίλε τι λέει είναι παράνομη σε παραπέμπω στο άρθρο 5 νομίζω του νόμου 2690 του 99 κώδικας διοικητικής διαδικασίας τα στοιχεία που δεν μπορούν να δώσουν είναι πράξης υπουργικού συμβουλίου Εθνικής Άμυνας δικαστικά και κάτι τέτοια κάρφωσε τους έπιανα χαρτί και πες τους θα σας κάνω μήνυση για παράβαση καθήκοντος

dhmosio85
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2017 4:40 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό dhmosio85 » Δευ Ιαν 24, 2022 1:42 am

Παιδιά μια ερώτηση σας παρακαλώ. Μόλις προσληφθω σε υποκατάστημα οαεδ Θεσσαλονίκη πε διοικητικός μπορώ σε δύο χρόνια να κάνω αίτηση για Αθήνα; Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να με αφήσει ο διευθυντής; Ισχύει ότι πρέπει να μένει πίσω το 65% των υπολοίπων πε διοικητικών;; Τέλος αυτό το 65 τελικά βγαίνει από τους πε διοικητικου του υποκαταστηματος η όλου του οαεδ συνολικά;;Θα βόλευε πριν δεχτώ πρόσληψη να μάθω αν υπάρχει επαρκής αριθμός πε διοικητικών στο υποκατάστημα ώστε να ξέρω αν θα μπορώ να φύγω στο μέλλον ;;;;; Ευχαριστώ

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό daredevil » Δευ Ιαν 24, 2022 8:45 am

δες τον Ν 4440/16

jn18
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2020 2:58 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό jn18 » Τετ Ιαν 26, 2022 11:33 am

dhmosio85 έγραψε:Παιδιά μια ερώτηση σας παρακαλώ. Μόλις προσληφθω σε υποκατάστημα οαεδ Θεσσαλονίκη πε διοικητικός μπορώ σε δύο χρόνια να κάνω αίτηση για Αθήνα; Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να με αφήσει ο διευθυντής; Ισχύει ότι πρέπει να μένει πίσω το 65% των υπολοίπων πε διοικητικών;; Τέλος αυτό το 65 τελικά βγαίνει από τους πε διοικητικού του υποκαταστήματος η όλου του οαεδ συνολικά;;Θα βόλευε πριν δεχτώ πρόσληψη να μάθω αν υπάρχει επαρκής αριθμός πε διοικητικών στο υποκατάστημα ώστε να ξέρω αν θα μπορώ να φύγω στο μέλλον ;;;;; Ευχαριστώ


Καλημέρα. Για να μετακινηθείς μέσα στον ίδιο φορέα χρειάζεται να κάνεις αίτηση στο υπηρεσιακό συμβούλιο. Έχεις δικαίωμα να την κάνεις όποτε θέλεις κι έχουν δικαίωμα να την δεχτούν ή όχι. Οι διευθυντές τυπικά κάνουν αρνητική εισήγηση αλλά αν αποφασίσει αλλιώς το υπηρεσιακό δεν μπορούν να παρέμβουν. Στη Θεσσαλονίκη εκτιμώ ότι έχουν σίγουρα αρκετούς ΠΕ διοικητικό οικονομικό (όπως και σε όλη την Ελλάδα) και θα μπορείς να φύγεις και με κινητικότητα μετά το πέρας των 2 ετών, αν θέλεις άλλο φορέα. Αν επείγεσαι πολύ, υπάρχει πάντα και η αμοιβαία μετάθεση, αν βρεις κάποιον που θέλει να πάει Θεσσαλονίκη. Γνωστή έκανε αμοιβαία από νησί στην Αθήνα και μετά πέρασε από υπηρεσιακό πριν τη συμπλήρωση των δύο ετών και πήγε στην πόλη της προτίμησής της. Κατά πόσο υπήρξε κομματική βοήθεια δεν ξέρω. Ελπίζω να σε κάλυψα.

gogo72
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Δευ Σεπ 16, 2019 2:58 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό gogo72 » Κυρ Ιαν 30, 2022 7:27 pm

Καλησπέρα
Αν και την απάντηση έχω την αίσθηση ότι εν μέρει την γνωρίζω θα ήθελα να καταθέσω εδώ το ερώτημά μου ευελπιστώντας σε μια απάντηση.
Είμαι μεταταγμένη από παραμεθόριο/απομακρυσμένη σε παραμεθόριο/απομακρυσμένη περιοχή. Η μετάταξη έγινε σε θέση ΤΕ/Διοικητικού-Λογιστικού σε Λιμενικό Ταμείο. Είναι η μία και μοναδική θέση στο νομικό πρόσωπο. Παρόλαυτα λόγω αυξημένων αναγκών έγινε πριν ένα χρόνο εσωτερική απόσπαση σε υπηρεσία του δήμου όπου κι εκεί είμαι το μοναδικό ΤΕ/Διοικητικού-Λογιστικού.

Να υποψιαστώ/φανταστώ/υποθέσω :roll: :roll: ότι θα παραμείνω εσαεί στην εν λόγω θέση καθώς δεν πληρώ την '"υπέροχη" προϋπόθεση του 65%.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό daredevil » Κυρ Ιαν 30, 2022 8:39 pm

gogo72 έγραψε:Καλησπέρα
Αν και την απάντηση έχω την αίσθηση ότι εν μέρει την γνωρίζω θα ήθελα να καταθέσω εδώ το ερώτημά μου ευελπιστώντας σε μια απάντηση.
Είμαι μεταταγμένη από παραμεθόριο/απομακρυσμένη σε παραμεθόριο/απομακρυσμένη περιοχή. Η μετάταξη έγινε σε θέση ΤΕ/Διοικητικού-Λογιστικού σε Λιμενικό Ταμείο. Είναι η μία και μοναδική θέση στο νομικό πρόσωπο. Παρόλαυτα λόγω αυξημένων αναγκών έγινε πριν ένα χρόνο εσωτερική απόσπαση σε υπηρεσία του δήμου όπου κι εκεί είμαι το μοναδικό ΤΕ/Διοικητικού-Λογιστικού.

Να υποψιαστώ/φανταστώ/υποθέσω :roll: :roll: ότι θα παραμείνω εσαεί στην εν λόγω θέση καθώς δεν πληρώ την '"υπέροχη" προϋπόθεση του 65%.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
ετσι όπως το θέτεις ναι. Έχει αλλο παρεμφερή κλάδο είτε στο λιμενικό ταμείο είτε στο Δήμος; Αν όχι, έχετε αντίληψη.

elenip
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 23, 2017 7:48 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό elenip » Δευ Ιαν 31, 2022 12:25 pm

Αν αποσπαστείς σε βουλευτικό γραφείο μετά μπορείς να συμμετάσχεις στην κινητικότητα για μετάταξη

gogo72
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Δευ Σεπ 16, 2019 2:58 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό gogo72 » Τρί Φεβ 01, 2022 3:05 pm

elenip έγραψε:Αν αποσπαστείς σε βουλευτικό γραφείο μετά μπορείς να συμμετάσχεις στην κινητικότητα για μετάταξη

Σας ευχαριστώ για την απάντηση αλλά θα ήθελα εάν γνωρίζετε βέβαια το νομοθετικό πλαίσιο όπου αναφέρεται αυτή η εκδοχή.

Με εκτίμηση

gogo72
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Δευ Σεπ 16, 2019 2:58 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό gogo72 » Τρί Φεβ 01, 2022 3:46 pm

daredevil έγραψε:
gogo72 έγραψε:Καλησπέρα
Αν και την απάντηση έχω την αίσθηση ότι εν μέρει την γνωρίζω θα ήθελα να καταθέσω εδώ το ερώτημά μου ευελπιστώντας σε μια απάντηση.
Είμαι μεταταγμένη από παραμεθόριο/απομακρυσμένη σε παραμεθόριο/απομακρυσμένη περιοχή. Η μετάταξη έγινε σε θέση ΤΕ/Διοικητικού-Λογιστικού σε Λιμενικό Ταμείο. Είναι η μία και μοναδική θέση στο νομικό πρόσωπο. Παρόλαυτα λόγω αυξημένων αναγκών έγινε πριν ένα χρόνο εσωτερική απόσπαση σε υπηρεσία του δήμου όπου κι εκεί είμαι το μοναδικό ΤΕ/Διοικητικού-Λογιστικού.

Να υποψιαστώ/φανταστώ/υποθέσω :roll: :roll: ότι θα παραμείνω εσαεί στην εν λόγω θέση καθώς δεν πληρώ την '"υπέροχη" προϋπόθεση του 65%.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
ετσι όπως το θέτεις ναι. Έχει αλλο παρεμφερή κλάδο είτε στο λιμενικό ταμείο είτε στο Δήμος; Αν όχι, έχετε αντίληψη.

Σας ευχαριστώ για την απάντηση. Οι θέσεις του Δήμου κυρίως είναι ΔΕ Διοικητικού (Μόνιμοι και ΙΔΑΧ) και αν τα υπολογίζω σωστά ο αριθμός τους είναι 7.
Εδώ θα ήθελα να προσθέσω το γεγονός, ότι συνάδελφος ΔΕ Διοικητικού η οποία έκανε αίτηση μετάταξης και έγινε αποδεκτή από 2 φορείς, το γραφείο προσωπικού έδωσε αρνητική απάντηση ως προς τη μη πλήρωση του 65%. Σε σύνολο 7 ΔΕ Διοικητικών δεν δύναται να αποχωρήσει η 1 θέση? :roll:

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό daredevil » Σάβ Φεβ 05, 2022 11:27 pm

gogo72 έγραψε:
daredevil έγραψε:
gogo72 έγραψε:Καλησπέρα
Αν και την απάντηση έχω την αίσθηση ότι εν μέρει την γνωρίζω θα ήθελα να καταθέσω εδώ το ερώτημά μου ευελπιστώντας σε μια απάντηση.
Είμαι μεταταγμένη από παραμεθόριο/απομακρυσμένη σε παραμεθόριο/απομακρυσμένη περιοχή. Η μετάταξη έγινε σε θέση ΤΕ/Διοικητικού-Λογιστικού σε Λιμενικό Ταμείο. Είναι η μία και μοναδική θέση στο νομικό πρόσωπο. Παρόλαυτα λόγω αυξημένων αναγκών έγινε πριν ένα χρόνο εσωτερική απόσπαση σε υπηρεσία του δήμου όπου κι εκεί είμαι το μοναδικό ΤΕ/Διοικητικού-Λογιστικού.

Να υποψιαστώ/φανταστώ/υποθέσω :roll: :roll: ότι θα παραμείνω εσαεί στην εν λόγω θέση καθώς δεν πληρώ την '"υπέροχη" προϋπόθεση του 65%.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
ετσι όπως το θέτεις ναι. Έχει αλλο παρεμφερή κλάδο είτε στο λιμενικό ταμείο είτε στο Δήμος; Αν όχι, έχετε αντίληψη.

Σας ευχαριστώ για την απάντηση. Οι θέσεις του Δήμου κυρίως είναι ΔΕ Διοικητικού (Μόνιμοι και ΙΔΑΧ) και αν τα υπολογίζω σωστά ο αριθμός τους είναι 7.
Εδώ θα ήθελα να προσθέσω το γεγονός, ότι συνάδελφος ΔΕ Διοικητικού η οποία έκανε αίτηση μετάταξης και έγινε αποδεκτή από 2 φορείς, το γραφείο προσωπικού έδωσε αρνητική απάντηση ως προς τη μη πλήρωση του 65%. Σε σύνολο 7 ΔΕ Διοικητικών δεν δύναται να αποχωρήσει η 1 θέση? :roll:
πόσες θέσεις προβλέπονται στην κατηγορία δ ε πόσες είναι δεσμευμένες πόσες είναι καλυμμένες και πόσες είναι κενές και πόσες είναι όλες μαζί αυτό θα σας βγάλει το ποσοστό της κάλυψης του 65%

lily
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Φεβ 07, 2022 6:34 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό lily » Δευ Φεβ 07, 2022 7:37 pm

Ήθελα και εγώ να θέσω ένα ερώτημα αναφορικά με το ποσοστό του άρθρου 4 παρ. 4 του Ν. 4440/16 (κινητικότητα) κατά την ημερομηνία έκδοσης της απόφασης μετάταξης, αν κα ότι το ορθό είναι το 66,67%.
Στον ΟΕΥ προβλέπονται 10 θέσεις συνολικά (6 οργανικά και 4 προσωποπαγείς ιδίου κλάδου και κατηγορίας εκπαίδευσης), ενώ ρητά αναφέρεται ότι όταν κενώνεται μία προσωποπαγής θέση τότε αυτή καταργείται. Οι πραγματικά υπηρετούντες είναι 7 (3 με οργανική και 4 με προσωποπαγή θέση)
Εάν ένας με προσωποπαγή υποβάλλει αίτηση κινητικότητας ποιο είναι το ποσοστό κατά την αποχώρηση; Είναι 6/10 ή 60% (δηλαδή η προσωπαπαγής θέση θα προσμετρηθεί ξανά;) ή είναι 6/9 ή 66,67% (δηλαδή φεύγοντας η προσωποπαγής θα αφαιρείται από τους υπηρετούντες και τους προβλεπόμενους στον ΟΕΥ);

Yannis12
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 10, 2022 6:25 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό Yannis12 » Παρ Φεβ 11, 2022 9:32 am

Καλημέρα! Περιμένω το ΦΕΚ της μετάταξης μου από ΝΠΙΔ σε Δήμο. Εχει φτάσει στο εθνικό τυπογραφείο στα τέλη του Γενάρη και έχει πάρει ΚΑΔ . Βλέπω όμως να δημοσιεύονται πράξεις μετατάξεων με μεταγενέστερο ΚΑΔ από τον δικό μου και μεταγενέστερη ημερομηνία παραλαβής από το Εθνικό τυπογραφείο. Σε επικοινωνία μου με το τυπογραφείο μου είπαν ότι είναι στο νομικό τμήμα της βουλής προς επεξεργασία . Γνωρίζετε αν ισχύει κάτι τέτοιο? Πως γίνεται να δημοσιεύονται πράξεις μετατάξεων μέσα σε 4-5 μέρες από την παραλαβή τους? Δεν περνούν όλες από το νομικό τμήμα της βουλής? Ευχαριστώ πολύ!!

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό daredevil » Παρ Φεβ 11, 2022 7:58 pm

lily έγραψε:Ήθελα και εγώ να θέσω ένα ερώτημα αναφορικά με το ποσοστό του άρθρου 4 παρ. 4 του Ν. 4440/16 (κινητικότητα) κατά την ημερομηνία έκδοσης της απόφασης μετάταξης, αν κα ότι το ορθό είναι το 66,67%.
Στον ΟΕΥ προβλέπονται 10 θέσεις συνολικά (6 οργανικά και 4 προσωποπαγείς ιδίου κλάδου και κατηγορίας εκπαίδευσης), ενώ ρητά αναφέρεται ότι όταν κενώνεται μία προσωποπαγής θέση τότε αυτή καταργείται. Οι πραγματικά υπηρετούντες είναι 7 (3 με οργανική και 4 με προσωποπαγή θέση)
Εάν ένας με προσωποπαγή υποβάλλει αίτηση κινητικότητας ποιο είναι το ποσοστό κατά την αποχώρηση; Είναι 6/10 ή 60% (δηλαδή η προσωπαπαγής θέση θα προσμετρηθεί ξανά;) ή είναι 6/9 ή 66,67% (δηλαδή φεύγοντας η προσωποπαγής θα αφαιρείται από τους υπηρετούντες και τους προβλεπόμενους στον ΟΕΥ);
( 3 + 4 = ) 7 / ( 6+ 4 = ) 10 = 70 % καλυμμένη . αν αιτηθεί ένας με προσωπαγή του ποσοστό λογίζεται 7 /10 = 70 % .
μόλις μεταταχθεί ομως θα γινει (3 + 3 = ) 6 / ( 6 + 3 = ) 9 => 6 / 9 = 66,6 %

Petegia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 06, 2018 8:00 am

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό Petegia » Κυρ Μαρ 06, 2022 8:15 am

Ξέρετε μήπως αν έχει σοβαρή πιθανότητα για εξετάση του θέματος σε υπηρεσία αίτηση με τρεις οργανικές θέσεις από τις οποίες η μία βρίσκεται σε άνευ αποδοχών άδεια;


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες