Κύκλος κινητικότητας 2021

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
eliasz750
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 14, 2021 5:04 pm

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό eliasz750 » Σάβ Ιούλ 17, 2021 4:18 am

Δυνατότητα ένστασης υπάρχει να υποθέσω.

radioelectron
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Αύγ 09, 2017 3:59 am

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό radioelectron » Σάβ Ιούλ 17, 2021 12:35 pm

eliasz750 έγραψε:Δυνατότητα ένστασης υπάρχει να υποθέσω.


Θεωρητικά ναι και θεωρητικά πάντα θα υπάρξει απάντηση στην εξέταση της ένστασης, σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα. Επειδή έχω δει τα απίστευτα μαγειρέματα σε αιτήσεις μου για μετάθεση και μετάταξη σου συνιστώ εάν είσαι αποφασισμενος να διεκδικήσεις το δίκιο σου, να το κάνεις με δικηγόρο. Όλες οι αποφάσεις, οποιουδήποτε διοικητικού οργάνου, ελέγχονται από διοικητικά δικαστήρια μετά από αίτηση επανεξέτασης ή ακύρωσης.

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό daredevil » Σάβ Ιούλ 17, 2021 5:48 pm

Τον νόμο τον διαβάσατε; Τις εγκυκλίους; ; Δεν υπάρχει τέτοια πρόβλεψη. Απλά η πρόβλεψη που υπάρχει είναι ότι καλούμε τους τρεις επικρατέστερους για συνέντευξη και το η επιλογή το επικρατέστερο γίνεται με ειδικό πρακτικό και αιτιολογημένο γιατί διαλέγουν ας πούμε τον α και όχι τον β αυτό μπορείς να ζητήσεις ένα αντίγραφο αν θέλεις

radioelectron
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Αύγ 09, 2017 3:59 am

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό radioelectron » Κυρ Ιούλ 18, 2021 11:40 am

daredevil έγραψε:Τον νόμο τον διαβάσατε; Τις εγκυκλίους; ; Δεν υπάρχει τέτοια πρόβλεψη. Απλά η πρόβλεψη που υπάρχει είναι ότι καλούμε τους τρεις επικρατέστερους για συνέντευξη και το η επιλογή το επικρατέστερο γίνεται με ειδικό πρακτικό και αιτιολογημένο γιατί διαλέγουν ας πούμε τον α και όχι τον β αυτό μπορείς να ζητήσεις ένα αντίγραφο αν θέλεις


Ακόμα και αυτό το πρακτικό που αιτιολογεί την επιλογή του υπαλλήλου, σαν απόφαση διοικητικού οργάνου επιλογης προσωπικού (τριμελής επιτροπή αξιολόγησης), ελέγχεται για την ορθότητα (αιτιολόγηση) της απόφασης από Διοικητικό Εφετείο, εαν το επιθυμεί ο υπάλληλος.

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό daredevil » Δευ Ιούλ 19, 2021 10:50 am

Πιστεύω πως έχεις το δικαίωμα να πάρεις το πρακτικό αξιολόγησης για να δεις γιατί επέλεξαν τον α και όχι εσένα δεν μπορούν να το αρνηθούν διότι είναι έκδοση διοικητικής πράξης που επηρεάζει τη δικιά σου εξέλιξη οσμή επιλεγέντα υπάλληλο οπότε εσύ μετά μπορεί να τον προσβάλεις αλλά μπαίνεις άλλα μονοπάτια δεν ξέρω αν έχει ξαναγίνει αλλά Όλα είναι πιθανά

eliasz750
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 14, 2021 5:04 pm

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό eliasz750 » Δευ Ιούλ 19, 2021 3:28 pm

Μιλώντας με δικηγόρο μου είπε πως ,και βέβαια μπορεί να γίνει ένσταση.

radioelectron
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Αύγ 09, 2017 3:59 am

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό radioelectron » Δευ Ιούλ 19, 2021 3:40 pm

daredevil έγραψε:Πιστεύω πως έχεις το δικαίωμα να πάρεις το πρακτικό αξιολόγησης για να δεις γιατί επέλεξαν τον α και όχι εσένα δεν μπορούν να το αρνηθούν διότι είναι έκδοση διοικητικής πράξης που επηρεάζει τη δικιά σου εξέλιξη οσμή επιλεγέντα υπάλληλο οπότε εσύ μετά μπορεί να τον προσβάλεις αλλά μπαίνεις άλλα μονοπάτια δεν ξέρω αν έχει ξαναγίνει αλλά Όλα είναι πιθανά


Έχει ξαναγίνει και συγκεκριμένα για απορριφθεισες αιτήσεις μεταθέσεων και για αποφάσεις πειθαρχικών συμβουλίων. Καμία απόφαση διοικητικού οργάνου ή Υ.Σ. δεν αποτελεί την "υπέρτατη αληθεια" ή εκπορεύεται από το αλάθητο του Πάπα.

fly_high
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Τετ Φεβ 02, 2011 9:00 pm

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό fly_high » Τρί Ιούλ 20, 2021 2:41 am

Με κάλεσε και το Υπουργείο Υγείας να στείλω έγγραφα και ενημέρωσε και την υπηρεσία που ανήκω ζητώντας του έγγραφα,για να δούμε θα με επιλέξουν....

beatriceA
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Ιαν 30, 2019 1:18 pm

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό beatriceA » Παρ Ιούλ 23, 2021 12:35 pm

Καλησπέρα!
Έχω γίνει δεκτή μετά από πρόσφατη συνέντευξή μου για τη 2η επιλογή μου στην αίτησή μου (ΠΕ με μετάταξη). Καλούμαι να απαντήσω με ΥΔ κλπ έως και αύριο.
Με κάλεσαν, ωστόσο, για συνέντευξη από τον φορέα της 1ης επιλογής μου τη Δευτέρα και θα ήθελα να έχω το δικαίωμα της επιλογής.

Εάν απαντήσω θετικά στη δεύτερη επιλογή και την απορρίψω στη συνέχεια (σε περίπτωση που επιλεγώ στην πρώτη μου επιλογή), θα έχω καποιες κυρώσεις;

Θα εκτιμήσω πραγματικά την άμεση απάντησή σας.

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό daredevil » Παρ Ιούλ 23, 2021 4:53 pm

beatriceA έγραψε:Καλησπέρα!
Έχω γίνει δεκτή μετά από πρόσφατη συνέντευξή μου για τη 2η επιλογή μου στην αίτησή μου (ΠΕ με μετάταξη). Καλούμαι να απαντήσω με ΥΔ κλπ έως και αύριο.
Με κάλεσαν, ωστόσο, για συνέντευξη από τον φορέα της 1ης επιλογής μου τη Δευτέρα και θα ήθελα να έχω το δικαίωμα της επιλογής.

Εάν απαντήσω θετικά στη δεύτερη επιλογή και την απορρίψω στη συνέχεια (σε περίπτωση που επιλεγώ στην πρώτη μου επιλογή), θα έχω καποιες κυρώσεις;

Θα εκτιμήσω πραγματικά την άμεση απάντησή σας.

Φίλε μου θα σου απαντήσω ευθύς αμέσως υπάρχουν δύο περιπτώσεις η πρώτη σε έχουν επιλέξει και μπράβο σου δηλαδή η δεύτερη επιλογή σου τώρα αυτό είναι το στανταράκι εάν δεν αποδεχθεί στη θέση αυτήν μετά δεν μπορείς να την αναίρεσης πάμε τώρα στην άλλη ότι πήγε στην πρώτη επιλογή σου σε καλούσε συνέντευξη δεν είσαι σίγουρος αν σε πάρουν αν δεν σε πάρουν τότε πάμε κατευθείαν στην τρίτη επιλογή γιατί θα έχεις απορρίψει την δεύτερη εδώ φταίει ο φορέας που δεν σε κάλεσε ο πρώτος γρήγορα εδώ πέρα τώρα αναγκαστικά για την ταπεινή μου γνώμη πρέπει να πας στη δεύτερη σου επιλογή γιατί αλλιώς στην πρώτη αν δεν σε πάρουν εκεί είναι το πρόβλημα δεν θα μπορείς να πας πουθενά και αναγκαστικά θα δεχτείς την Τρίτη σου επιλογή την ευθύνη την έχουν οι φορείς υποδοχής που αργούν να κάνουν την διαδικασία εξάλλου πρέπει να πάει για δημοσίευση μετά στείλτα εσύ φύγε γιατί αν δεν δεχτείς αυτές τις θέσεις και απορρίπτεις μάλλον παραιτηθείς όποιος δεν αποδεχτεί τι θέση έχει ποινική ρήτρα αποκλεισμού δύο χρόνια από την κινητικότητά άποψή μου δέξου και φύγε και πήγαινε στην δεύτερη σου επιλογή

beatriceA
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Ιαν 30, 2019 1:18 pm

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό beatriceA » Παρ Ιούλ 23, 2021 5:18 pm

Ξέρετε αν σε περίπτωση που κάνω ΥΔ αποδοχής και μετά 2η ΥΔ ΜΗ ΑΠΟΔΟΧΗΣ (ανακαλώ δηλαδή την πρώτη) αν έχω κυρώσεις;
Όλα αυτά βέβαια που με επιλέξουν στην πρώτη επιλογή μου. Νομίζω κυρώσεις υπάρχουν μόνο όταν εκδοθεί το ΦΕΚ. Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό daredevil » Παρ Ιούλ 23, 2021 8:10 pm

beatriceA έγραψε:Ξέρετε αν σε περίπτωση που κάνω ΥΔ αποδοχής και μετά 2η ΥΔ ΜΗ ΑΠΟΔΟΧΗΣ (ανακαλώ δηλαδή την πρώτη) αν έχω κυρώσεις;
Όλα αυτά βέβαια που με επιλέξουν στην πρώτη επιλογή μου. Νομίζω κυρώσεις υπάρχουν μόνο όταν εκδοθεί το ΦΕΚ. Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

άρθρο 7 παρ. 4
. Μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας αξιολόγησης η υπηρεσία υποδοχής ενημερώνει εντός τριών (3) ημερών τον επιλεγέντα υπάλληλο, καθώς και την υπηρεσία προέλευσής του, καλώντας τους να υποβάλλουν τα αναγκαία δικαιολογητικά για την έκδοση της πράξης μετάταξης ή απόσπασης, εφόσον αυτά δεν έχουν υποβληθεί σε προηγούμενο στάδιο της διαδικασίας. Σε περίπτωση που εντός αποκλειστικής προθεσμίας τριών (3) ημερών από την ανωτέρω ενημέρωση ο υποψήφιος παραιτείται ή δεν προσκομίζει τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την απόδειξη των τυπικών του προσόντων ή η υπηρεσία προέλευσης προσκομίσει δικαιολογητικά, από τα οποία βεβαιώνεται η μη πλήρωση των νομίμων προϋποθέσεων για τον επιλεγέντα, η υπηρεσία του φορέα υποδοχής ενημερώνει αμελλητί το τριμελές όργανο του άρθρου 7 για την υπόδειξη του επικρατέστερου επιλαχόντα σύμφωνα με το πρακτικό επιλογής της παρ. 3. Κατόπιν, η πράξη μετάταξης ή απόσπασης εκδίδεται αμελλητί από το αρμόδιο προς διορισμό όργανο της υπηρεσίας υποδοχής και κοινοποιείται επίσης αμελλητί στην υπηρεσία προέλευσης του υπαλλήλου, καθώς και στον ίδιο, ο οποίος υποχρεούται να αναλάβει υπηρεσία εντός δέκα (10) ημερών από την ως άνω κοινοποίηση. Σε περίπτωση απόσπασης ή μετάταξης υπαλλήλου από ΚΕΠ η προθεσμία ανάληψης υπηρεσίας είναι δύο (2) μήνες από την κοινοποίηση, διάστημα εντός του οποίου ο οικείος Δήμαρχος μεριμνά για την κάλυψη της κενωθείσας θέσης, προκειμένου να μην μειωθεί ο αριθμός των υπηρετούντων υπαλλήλων. Αν υπάλληλος παραβεί την υποχρέωση ανάληψης υπηρεσίας εντός της ως άνω κατά περίπτωση προβλεπόμενης αποκλειστικής προθεσμίας ή η απόφαση μετακίνησης ανακληθεί, κατόπιν αιτήσεως του υπαλλήλου, για λόγους που δεν αφορούν τη νομιμότητα της πράξης, δεν επιτρέπεται να αποσπαστεί ή να μεταταχθεί με γενικές ή ειδικές διατάξεις προ της παρόδου δύο (2) ετών από το πέρας της αποκλειστικής προθεσμίας ανάληψης ή από την ημερομηνία υποβολής της αίτησης ανάκλησης, με εξαίρεση τους λόγους υγείας της παρ. 5 του άρθρου 7.

Melie
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 13, 2021 12:16 pm

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό Melie » Σάβ Ιούλ 24, 2021 5:44 pm

daredevil έγραψε:
beatriceA έγραψε:Ξέρετε αν σε περίπτωση που κάνω ΥΔ αποδοχής και μετά 2η ΥΔ ΜΗ ΑΠΟΔΟΧΗΣ (ανακαλώ δηλαδή την πρώτη) αν έχω κυρώσεις;
Όλα αυτά βέβαια που με επιλέξουν στην πρώτη επιλογή μου. Νομίζω κυρώσεις υπάρχουν μόνο όταν εκδοθεί το ΦΕΚ. Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

άρθρο 7 παρ. 4
. Μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας αξιολόγησης η υπηρεσία υποδοχής ενημερώνει εντός τριών (3) ημερών τον επιλεγέντα υπάλληλο, καθώς και την υπηρεσία προέλευσής του, καλώντας τους να υποβάλλουν τα αναγκαία δικαιολογητικά για την έκδοση της πράξης μετάταξης ή απόσπασης, εφόσον αυτά δεν έχουν υποβληθεί σε προηγούμενο στάδιο της διαδικασίας. Σε περίπτωση που εντός αποκλειστικής προθεσμίας τριών (3) ημερών από την ανωτέρω ενημέρωση ο υποψήφιος παραιτείται ή δεν προσκομίζει τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την απόδειξη των τυπικών του προσόντων ή η υπηρεσία προέλευσης προσκομίσει δικαιολογητικά, από τα οποία βεβαιώνεται η μη πλήρωση των νομίμων προϋποθέσεων για τον επιλεγέντα, η υπηρεσία του φορέα υποδοχής ενημερώνει αμελλητί το τριμελές όργανο του άρθρου 7 για την υπόδειξη του επικρατέστερου επιλαχόντα σύμφωνα με το πρακτικό επιλογής της παρ. 3. Κατόπιν, η πράξη μετάταξης ή απόσπασης εκδίδεται αμελλητί από το αρμόδιο προς διορισμό όργανο της υπηρεσίας υποδοχής και κοινοποιείται επίσης αμελλητί στην υπηρεσία προέλευσης του υπαλλήλου, καθώς και στον ίδιο, ο οποίος υποχρεούται να αναλάβει υπηρεσία εντός δέκα (10) ημερών από την ως άνω κοινοποίηση. Σε περίπτωση απόσπασης ή μετάταξης υπαλλήλου από ΚΕΠ η προθεσμία ανάληψης υπηρεσίας είναι δύο (2) μήνες από την κοινοποίηση, διάστημα εντός του οποίου ο οικείος Δήμαρχος μεριμνά για την κάλυψη της κενωθείσας θέσης, προκειμένου να μην μειωθεί ο αριθμός των υπηρετούντων υπαλλήλων. Αν υπάλληλος παραβεί την υποχρέωση ανάληψης υπηρεσίας εντός της ως άνω κατά περίπτωση προβλεπόμενης αποκλειστικής προθεσμίας ή η απόφαση μετακίνησης ανακληθεί, κατόπιν αιτήσεως του υπαλλήλου, για λόγους που δεν αφορούν τη νομιμότητα της πράξης, δεν επιτρέπεται να αποσπαστεί ή να μεταταχθεί με γενικές ή ειδικές διατάξεις προ της παρόδου δύο (2) ετών από το πέρας της αποκλειστικής προθεσμίας ανάληψης ή από την ημερομηνία υποβολής της αίτησης ανάκλησης, με εξαίρεση τους λόγους υγείας της παρ. 5 του άρθρου 7.

Με εντυπωσιάζουν οι παραπάνω προθεσμίες. Δηλαδή, αν πχ σε καλέσει ο χ φορέας την Τρίτη και την Παρασκευή σε ενημερώσει πως επιλέγεσαι, εντός 10 ημερών βγαίνει δηλαδή το φεκ και ξεκινάς πχ 16/8; Τόσο γρήγορα γίνεται η μετάταξη; Βλέπω άλλους που περιμένουν 1 χρόνο το φεκ

u6s25
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Μάιος 31, 2021 11:51 am

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό u6s25 » Κυρ Ιούλ 25, 2021 10:27 am

Melie έγραψε:
daredevil έγραψε:
beatriceA έγραψε:Ξέρετε αν σε περίπτωση που κάνω ΥΔ αποδοχής και μετά 2η ΥΔ ΜΗ ΑΠΟΔΟΧΗΣ (ανακαλώ δηλαδή την πρώτη) αν έχω κυρώσεις;
Όλα αυτά βέβαια που με επιλέξουν στην πρώτη επιλογή μου. Νομίζω κυρώσεις υπάρχουν μόνο όταν εκδοθεί το ΦΕΚ. Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

άρθρο 7 παρ. 4
. Μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας αξιολόγησης η υπηρεσία υποδοχής ενημερώνει εντός τριών (3) ημερών τον επιλεγέντα υπάλληλο, καθώς και την υπηρεσία προέλευσής του, καλώντας τους να υποβάλλουν τα αναγκαία δικαιολογητικά για την έκδοση της πράξης μετάταξης ή απόσπασης, εφόσον αυτά δεν έχουν υποβληθεί σε προηγούμενο στάδιο της διαδικασίας. Σε περίπτωση που εντός αποκλειστικής προθεσμίας τριών (3) ημερών από την ανωτέρω ενημέρωση ο υποψήφιος παραιτείται ή δεν προσκομίζει τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την απόδειξη των τυπικών του προσόντων ή η υπηρεσία προέλευσης προσκομίσει δικαιολογητικά, από τα οποία βεβαιώνεται η μη πλήρωση των νομίμων προϋποθέσεων για τον επιλεγέντα, η υπηρεσία του φορέα υποδοχής ενημερώνει αμελλητί το τριμελές όργανο του άρθρου 7 για την υπόδειξη του επικρατέστερου επιλαχόντα σύμφωνα με το πρακτικό επιλογής της παρ. 3. Κατόπιν, η πράξη μετάταξης ή απόσπασης εκδίδεται αμελλητί από το αρμόδιο προς διορισμό όργανο της υπηρεσίας υποδοχής και κοινοποιείται επίσης αμελλητί στην υπηρεσία προέλευσης του υπαλλήλου, καθώς και στον ίδιο, ο οποίος υποχρεούται να αναλάβει υπηρεσία εντός δέκα (10) ημερών από την ως άνω κοινοποίηση. Σε περίπτωση απόσπασης ή μετάταξης υπαλλήλου από ΚΕΠ η προθεσμία ανάληψης υπηρεσίας είναι δύο (2) μήνες από την κοινοποίηση, διάστημα εντός του οποίου ο οικείος Δήμαρχος μεριμνά για την κάλυψη της κενωθείσας θέσης, προκειμένου να μην μειωθεί ο αριθμός των υπηρετούντων υπαλλήλων. Αν υπάλληλος παραβεί την υποχρέωση ανάληψης υπηρεσίας εντός της ως άνω κατά περίπτωση προβλεπόμενης αποκλειστικής προθεσμίας ή η απόφαση μετακίνησης ανακληθεί, κατόπιν αιτήσεως του υπαλλήλου, για λόγους που δεν αφορούν τη νομιμότητα της πράξης, δεν επιτρέπεται να αποσπαστεί ή να μεταταχθεί με γενικές ή ειδικές διατάξεις προ της παρόδου δύο (2) ετών από το πέρας της αποκλειστικής προθεσμίας ανάληψης ή από την ημερομηνία υποβολής της αίτησης ανάκλησης, με εξαίρεση τους λόγους υγείας της παρ. 5 του άρθρου 7.

Με εντυπωσιάζουν οι παραπάνω προθεσμίες. Δηλαδή, αν πχ σε καλέσει ο χ φορέας την Τρίτη και την Παρασκευή σε ενημερώσει πως επιλέγεσαι, εντός 10 ημερών βγαίνει δηλαδή το φεκ και ξεκινάς πχ 16/8; Τόσο γρήγορα γίνεται η μετάταξη; Βλέπω άλλους που περιμένουν 1 χρόνο το φεκ

Από το φεκ ισχύει το 10ημερο.

Melie
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 13, 2021 12:16 pm

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό Melie » Κυρ Ιούλ 25, 2021 8:31 pm

u6s25 έγραψε:
Melie έγραψε:
daredevil έγραψε:άρθρο 7 παρ. 4
. Μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας αξιολόγησης η υπηρεσία υποδοχής ενημερώνει εντός τριών (3) ημερών τον επιλεγέντα υπάλληλο, καθώς και την υπηρεσία προέλευσής του, καλώντας τους να υποβάλλουν τα αναγκαία δικαιολογητικά για την έκδοση της πράξης μετάταξης ή απόσπασης, εφόσον αυτά δεν έχουν υποβληθεί σε προηγούμενο στάδιο της διαδικασίας. Σε περίπτωση που εντός αποκλειστικής προθεσμίας τριών (3) ημερών από την ανωτέρω ενημέρωση ο υποψήφιος παραιτείται ή δεν προσκομίζει τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την απόδειξη των τυπικών του προσόντων ή η υπηρεσία προέλευσης προσκομίσει δικαιολογητικά, από τα οποία βεβαιώνεται η μη πλήρωση των νομίμων προϋποθέσεων για τον επιλεγέντα, η υπηρεσία του φορέα υποδοχής ενημερώνει αμελλητί το τριμελές όργανο του άρθρου 7 για την υπόδειξη του επικρατέστερου επιλαχόντα σύμφωνα με το πρακτικό επιλογής της παρ. 3. Κατόπιν, η πράξη μετάταξης ή απόσπασης εκδίδεται αμελλητί από το αρμόδιο προς διορισμό όργανο της υπηρεσίας υποδοχής και κοινοποιείται επίσης αμελλητί στην υπηρεσία προέλευσης του υπαλλήλου, καθώς και στον ίδιο, ο οποίος υποχρεούται να αναλάβει υπηρεσία εντός δέκα (10) ημερών από την ως άνω κοινοποίηση. Σε περίπτωση απόσπασης ή μετάταξης υπαλλήλου από ΚΕΠ η προθεσμία ανάληψης υπηρεσίας είναι δύο (2) μήνες από την κοινοποίηση, διάστημα εντός του οποίου ο οικείος Δήμαρχος μεριμνά για την κάλυψη της κενωθείσας θέσης, προκειμένου να μην μειωθεί ο αριθμός των υπηρετούντων υπαλλήλων. Αν υπάλληλος παραβεί την υποχρέωση ανάληψης υπηρεσίας εντός της ως άνω κατά περίπτωση προβλεπόμενης αποκλειστικής προθεσμίας ή η απόφαση μετακίνησης ανακληθεί, κατόπιν αιτήσεως του υπαλλήλου, για λόγους που δεν αφορούν τη νομιμότητα της πράξης, δεν επιτρέπεται να αποσπαστεί ή να μεταταχθεί με γενικές ή ειδικές διατάξεις προ της παρόδου δύο (2) ετών από το πέρας της αποκλειστικής προθεσμίας ανάληψης ή από την ημερομηνία υποβολής της αίτησης ανάκλησης, με εξαίρεση τους λόγους υγείας της παρ. 5 του άρθρου 7.

Με εντυπωσιάζουν οι παραπάνω προθεσμίες. Δηλαδή, αν πχ σε καλέσει ο χ φορέας την Τρίτη και την Παρασκευή σε ενημερώσει πως επιλέγεσαι, εντός 10 ημερών βγαίνει δηλαδή το φεκ και ξεκινάς πχ 16/8; Τόσο γρήγορα γίνεται η μετάταξη; Βλέπω άλλους που περιμένουν 1 χρόνο το φεκ

Από το φεκ ισχύει το 10ημερο.

Ναι, το κατάλαβα αυτό αλλά άλλο λέω. Λέω ότι μπορεί να βγει το φεκ 10 μέρες μετά τη συνέντευξη. Αυτό κατάλαβα από τα λόγια του Daredevil. Γιατί λέει για 3 μέρες προθεσμία να καταθέσεις την Υπεύθυνη Δήλωση για να ξεκινήσουν τη διαδικασία του φεκ.


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες