ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ A KΥΚΛΟΣ 2019

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
Dem77
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ A KΥΚΛΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Dem77 » Τετ Ιούλ 15, 2020 10:29 am

paili έγραψε:Εν όψει της αυριανης καταληκτικής ημερομηνίας για δημοσίευση των μετατάξεων σε φεκ του κύκλου του 19..παιδια γενικά έχουν τελειώσει τις διαδικασίες οι φορείς υποδοχής;;Η έμειναν ημιτελείς οι διαδικασίες;

Δεν υπάρχει καταληκτική ημερομηνία για δημοσιευση φεκ στις 15/7, αλλά για κατάθεση στο ετ των αποφάσεων μετάταξης.
Προσωπικά το δικό μου φεκ βγήκε προχθές. Τις επόμενες μέρες θα βγαίνουν αρκετά φεκ με μετατάξεις. Σε ορισμένους φορείς οι διαδικασίες έμειναν ημιτελείς, ενώ σε άλλους προχώρησαν

enthelexeia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό enthelexeia » Πέμ Ιούλ 16, 2020 8:59 am

alexaman έγραψε:Καλησπέρα σας, η απόφαση μετάταξής μου πήρε φεκ και μου κοινοποιήθηκε μετά απο λίγες μέρες. Γνωρίζει κάποιος να μου πει πότε βγαίνει η απόφαση αποδέσμευσης και τι ενέργειες πρέπει να κάνω εγώ απο εδώ και πέρα.

Την ίδια απορία έχω και εγώ.
Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι η αποδέσμευση είναι προφορική και απλά ενημερώνεις την υπηρεσία σου ότι την άλλη μέρα παρουσιάζεσαι στην καινούρια υπηρεσία.
Μετά από πολύ πίεση στο Υπ. Διοικητικής Μεταρρύθμισης μου είπαν ότι από τη στιγμή που θα βγει το ΦΕΚ ουσιαστικά είσαι υπάλληλος του φορέα υποδοχής και δίνεται ένας μήνας περιθώριο για να ενημερώσεις για τις δουλειές σου την υπηρεσία σου και να φύγεις.
Δεν ξέρω αν άλλοι συνάδελφοι γνωρίζουν κάτι περισσότερο.

Marilena79
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό Marilena79 » Πέμ Ιούλ 16, 2020 1:11 pm

enthelexeia έγραψε:
alexaman έγραψε:Καλησπέρα σας, η απόφαση μετάταξής μου πήρε φεκ και μου κοινοποιήθηκε μετά απο λίγες μέρες. Γνωρίζει κάποιος να μου πει πότε βγαίνει η απόφαση αποδέσμευσης και τι ενέργειες πρέπει να κάνω εγώ απο εδώ και πέρα.

Την ίδια απορία έχω και εγώ.
Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι η αποδέσμευση είναι προφορική και απλά ενημερώνεις την υπηρεσία σου ότι την άλλη μέρα παρουσιάζεσαι στην καινούρια υπηρεσία.
Μετά από πολύ πίεση στο Υπ. Διοικητικής Μεταρρύθμισης μου είπαν ότι από τη στιγμή που θα βγει το ΦΕΚ ουσιαστικά είσαι υπάλληλος του φορέα υποδοχής και δίνεται ένας μήνας περιθώριο για να ενημερώσεις για τις δουλειές σου την υπηρεσία σου και να φύγεις.
Δεν ξέρω αν άλλοι συνάδελφοι γνωρίζουν κάτι περισσότερο.

Ο μήνας μετράει από το έγγραφο γνωστοποίησης της μετάταξης από το φορέα υποδοχής, βάσει του νόμου της κινητικότητας. Ο φορέας προέλευσης κανονικά βγάζει έγγραφο αποδέσμευσης, το οποίο στέλνει στο φορέα υποδοχής, αν και δεν ακολουθείται πάντα αυτή η διαδικασία.

Πρέπει να συνεννοηθείς με τον Προϊστάμενό σου για το πότε μπορείς να αποδεσμευθείς και μετά να ενημερώσετε το διοικητικό του φορέα προέλευσης, ώστε να προβεί στην αποδέσμευση. Όταν αναλάβεις υπηρεσία στο νέο φορέα, πρέπει να ενημερωθεί ο φορέας προέλευσης, για να γίνει η διακοπή της μισθοδοσίας και να ξεκινήσει η μισθοδοσία από το νέο φορέα.

filter30
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό filter30 » Παρ Ιούλ 17, 2020 5:54 am

Παιδιά μήπως γνωρίζετε σχετικά με το ακόλουθο :
Έχει γίνει πρόσφατα τον Ιούλιο μετάταξη σε Υπουργείο για θέση ΔΕ γραμματεία Δνσης μετά από συνέντευξη παρουσία του Δντη τμήματος. Με το που παρουσιάστηκα με ενημέρωσαν από την Διοίκηση, ότι θα με τοποθετήσουν σε τελείως διαφορετικό πόστο, Δνση και αντικείμενο από αυτό της θέσης που μετατάχθηκα με τα στοιχεία του ΦΕΚ μου. Από γραμματεία Δνσης δηλαδή, σε διοικητικό προσωπικό στη Δνση Οικονομικού. Ορκίστηκα μεν στο τμήμα που είχα δηλώσει στην κινητικότητα αλλά με μετέφεραν αμέσως στη Δνση Οικονομικού.Γνωρίζει κανείς αν αυτό επιτρέπεται? Καταλαβαίνω τις ανάγκες αλλά δεν πρέπει να μείνω ένα διάστημα και στη θέση για την οποία δήλωσα και επελέγην ? Δεν δεσμεύονται καθόλου οι ο φορείς γι'αυτο ? Παρόλες τις διαμαρτυρίες του Δντη του τμήματος και τις δικές μου, προχώρησαν κανονικά άμεσα στην εσωτερική μετακίνηση, ενώ το τμήμα που επέλεξα έχει ανάγκες πραγματικά.

dimis7
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό dimis7 » Σάβ Ιούλ 18, 2020 8:22 pm

Μια ερώτηση β παιιά!
Απο τον φορέα υποδοχής μου είπαν πως τα χαρτιά μου βρίσκονται στην Αποκεντρωμένη και συνεχίζει κανονικά η μετάταξή μου!
Ξέρει κανείς αν όντως συνεχίζετε κανονικά και ας μην έχει πάει ακόμα ΕΤ;

MakisThess
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό MakisThess » Δευ Ιούλ 20, 2020 10:32 pm

Προερχομαι απο την ΑΑΔΕ και εχω γινει δεκτος σε εκπαιδευτικο ιδρυμα (ΑΕΙ) μεσω της κινητικοτητας του Α κυκλου 2019 σε θεση ΤΕ Διοικητικου - Λογιστικου. Ωστόσο οι υπηρεσίες αργησαν να προχωρησουν τα απαραίτητα εγγραφα, αποφασεις κλπ με αποτελεσμα να παρελθει η προθεσμια της 15/07 για το ΦΕΚ. Σε επικοινωνία που είχα με το τμήμα προσωπικου του ΑΕΙ, μου ειπαν οτι τρεχουν την υποθεση μου και θα ζητησουν να εγκριθει κατ εξαιρεση παραταση απο τον Πρυτανη προκειμενου να ολοκληρωθει στο ΦΕΚ η μεταταξη μου. Δεν ξερω τι τελικα θα γινει...Παντως γενικα χαθηκε πολυς χρονος. Ειδικα στην περιπτωση μου που απαιτειται κοινη υπουργικη αποφαση...το σχεδιο της αποφασης εσταλη το μεσημερι της 13/07...και υπογραφτηκε τελικα το απογευμα της 15/07/20 από τον Διοικητη. Δεν ξερω βεβαια ποια απο τις υπηρεσιες κωλυσιέργησε...Το ερωτημα μου ειναι εαν αυτη η "ατυπη παραταση" μπορει πραγματι να χορηγηθει και τελικα η μεταταξη να γινει, εστω και μετα τις 15/07.

stavros21
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό stavros21 » Τρί Ιούλ 21, 2020 7:11 am

Marilena79 έγραψε:Θέλω να ρωτήσω άτομα των οποίων η μετάταξη έχει ήδη δημοσιευθεί σε ΦΕΚ, εάν έχουν λάβει την κοινοποίηση από το φορέα υποδοχής και εάν ναι, σε πόσες ημέρες από το ΦΕΚ την έλαβαν και τι προθεσμία, για να παρουσιαστούν, τους δόθηκε. Ισχύει ότι μετράει ένας μήνας από την κοινοποίηση και όχι από το ΦΕΚ; Θα ήθελα να κάνω χρήση κανονικής άδειας για διακοπές από τον φορέα προέλευσής μου και να μην παρουσιαστώ αμέσως τώρα, γιατί φοβάμαι ότι μετά την ανάληψη υπηρεσίας θα είναι δύσκολο να πάρω αμέσως την καλοκαιρινή μου άδεια, για διαδικαστικούς και πρακτικούς λόγους. Είναι ασφαλές να περιμένω την κοινοποίηση ή θα πρέπει να προσέξω κάτι, ώστε να μη έχω πρόβλημα;

Αυτό θα ήθελα και εγώ να το ρωτήσω

mkyfo
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό mkyfo » Τρί Ιούλ 21, 2020 12:16 pm

Καλήμερα σας παιδιά
Έκλεισε κινητικότητα Α' κύκλος 2019;
Μπήκα στο δικό μου, ακόμα δεν έκλεισε. Λέει ότι "δεν ελέγχθηκε".

dimis7
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό dimis7 » Παρ Ιούλ 31, 2020 6:06 pm

Τελικά πόσο καιρό κάνει να δημοσιευθεί στο φεκ ξέρει κανείς;
Επίσης πως μπορώ να βρω τον καδ;
Η μετάταξή μου έχει φύγει απο αποκεντρωμενη για ΕΤ στις 14/7.

Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης