ΣΥΝΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥ ΜΕ ΕΝΣΤΟΛΟ

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
NewlyJoined
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 11, 2016 9:29 pm

ΣΥΝΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥ ΜΕ ΕΝΣΤΟΛΟ

Δημοσίευσηαπό NewlyJoined » Τετ Ιαν 31, 2018 9:35 pm

Καλησπέρα στην ομάδα!Θα ήθελα τη βοήθειά σας στο εξής: Είμαι υπάλληλος του Υπουργείο οικονομικών σε παραμεθόρια περιοχή με δεκαετής δέσμευση παραμονής. Έχω κλείσει διετία. Ο σύζυγός μου είναι ένστολος και το καλοκαίρι αναμένουμε μετάθεση επίσης σε παραμεθόριο περιοχή. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής: 1. Έχω θέμα με τη δεκαετή δέσμευση παραμονής;, 2. Αν ζητήσω απόσπαση σε υπηρεσία του Υπουργείου Οικονομικών, αρκεί η αίτηση στον Φορέα μου ώστε να περάσω από υπηρεσιακό συμβούλιο ή θα πρέπει να βγω στην κινητικότητα στην ηλεκτρονική πλατφόρμα του Υπουργείου Διοικητικής Ανασυγκρότησης; 3. Αν ζητήσω απόσπαση σε άλλο φορέα (πχ ΑΑΔΕ), πρέπει να περιμένω να βγει ο 2ος κύκλος κινητικότητας ( και αν υπάρχει θέση;). Έχω μιλήσει με Υπουργείο Οικονομικών, Υπουργείο Διοικητικής Ανασυγκρότησης και ΑΑΔΕ και έχω πάρει τρεις διαφορετικές απαντήσεις...

NewlyJoined
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 11, 2016 9:29 pm

Re: ΣΥΝΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥ ΜΕ ΕΝΣΤΟΛΟ

Δημοσίευσηαπό NewlyJoined » Παρ Φεβ 02, 2018 11:03 am

Κάποια βοήθεια;Κάποιος; :shock:

NewlyJoined
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 11, 2016 9:29 pm

Re: ΣΥΝΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥ ΜΕ ΕΝΣΤΟΛΟ

Δημοσίευσηαπό NewlyJoined » Παρ Φεβ 02, 2018 11:36 am

Γνωρίζει κανείς;

Ilias87
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τετ Ιαν 10, 2018 12:51 am

Re: ΣΥΝΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥ ΜΕ ΕΝΣΤΟΛΟ

Δημοσίευσηαπό Ilias87 » Δευ Φεβ 05, 2018 5:27 pm

Παρομοιο θεμα εχω κ εγω με νοσηλευτρια ομως με εντοπιοτητα.
Σε εμας υπαρχει η δεσμευση περι 10ετιας ομως αποτι μιλησα προσφατα με αρμοδιο στην Υπε οπου υπαγεται γυναικα μου για να μπορεσουν να παρακαμψουν την 10ετια μου ειπαν να κανουμε αιτηση που να λεει οτι δεσμευομαι να υπηρετησω το υπολοιπο χρονικο διαστημα που απομενει οταν εκλειψουν οι λογοι που ζητω την αποσπαση (οι οποιοι μπορει κ να ειναι μετα απο 20 χρονια), απλα πατας στο αρθρο 21 του Συνταγματος το οποιο προστατευει την οικογενεια.Ζητας αποσπαση νομιζω οχι στο προγραμμα κινητικοτητας.Βεβαια καθε υπουργειο εχει αλλους νομους,ομως ισχυει σε ολα οτι ο ενστολος τραβαει το υπολοιπο προσωπικο του δημοσιου.Για μενα ψαξε τον δημοσιουπαλληλικο κωδικα που λεει περι συνυπηρετησης με ενστολο και θα δεις οτι δεν ισχυουν οι δεσμευσεις περι δοκιμοτητας και τα λοιπα κ μετα επικαλεισαι κ το αρθρο 21 του Συνταγματος.Το υπουργειο Διοικητικης Μεταρρυθμισης λογικα θα σ ειπε οτι δεν επιτρεπεται,ομως το κανουν μεσω αυτου του τροπου,τουλαχιστον σε νοσηλευτες,δηλαδη δεν τους ειναι δεσμευτικο αλλα ουτε και απαγορευτικο,απλα επιτρεπτο για τους λογους που σου ειπα.
Ελπιζω να σε βοηθησα.

NewlyJoined
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 11, 2016 9:29 pm

Re: ΣΥΝΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥ ΜΕ ΕΝΣΤΟΛΟ

Δημοσίευσηαπό NewlyJoined » Τρί Φεβ 06, 2018 5:38 pm

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.Κ στη δική μου περίπτωση υπάρχει θέμα 10ετιας,αλλά δεν πάτησαν σε αυτό.Απο το ΓΛΚ μου είπαν ότι για θέματα κινητικότητας μιλάω πλέον μόνο με υπουργείο διοικητικής ανασυγκρότησης λόγω του νέου νόμου 4440/16 κ από το Υπουργείο διοικητικής ανασυγκρότησης μου είπαν ότι αν θέλω απόσπαση στον ίδιο φορέα κάνω αίτηση στο ΓΛΚ διαφορετικά θα πρέπει να βγω σε κινητικότητα.Οταν όμως επεμεινα ότι είναι ένστολος τοτε μου απάντησαν ότι περιμένουν εγκύκλιο ... πραγματικά έχω χαθεί.Σε κάθε περίπτωση όταν βρω λύση θα ενημερώσω μήπως βοηθήσεις κ εσύ κ πολλοί άλλοι... ευχαριστώ πολύ κ πάλι!

Petrouil69
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Τρί Δεκ 20, 2016 7:46 pm

Re: ΣΥΝΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥ ΜΕ ΕΝΣΤΟΛΟ

Δημοσίευσηαπό Petrouil69 » Δευ Φεβ 19, 2018 9:24 pm

Ilias87 και εγώ ανήκω στο Υπουργείο Υγείας και ο σύζυγος μου ένστολος.Έχω υπογράψει 10 ετια σε παραμεθόριο και το γρ.προσωπικού μου είπε ότι μετά την 5 ετια μόνο απόσπαση σε παραμεθόριο μπορώ να πάρω.Για πόλη, θα πρέπει να κλείσω 10 ετια,για να μπορώ να αποσπαστώ.Μου το επιβεβαίωσαν και στο Υπουργείο μας.Υπάρχει κάποιο άλλο άρθρο, για να ξεκολλήσουμε;

Ilias87
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τετ Ιαν 10, 2018 12:51 am

Re: ΣΥΝΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥ ΜΕ ΕΝΣΤΟΛΟ

Δημοσίευσηαπό Ilias87 » Τρί Φεβ 20, 2018 3:28 pm

Petrouli69 ακομα δεν εχουμε κανει αιτηση για μετακινηση της συζυγου η οποια ειναι νοσηλευτρια ΤΕ καθως δεν μετακινηθηκα εγω ακομη.Σε τηλεφωνα που εκανα στην 2η Δυπε οπου ανηκει οργανικα το νοσοκομειο της συζυγου μου απαντησαν πως οι μετακινησεις γινονται με τον τελευταιο νομο 4368/16 νομιζω και υπερισχυουν οι διαταξεις για συνυπηρετηση με ενστολο απλα πρεπει να υπογραψει δεσμευση οτι καποια στιγμη θα υπηρετησει το υπολοιπο διαστημα μεχρι να κλεισει 10ετια κατι το οποιο μπορει και να μην γινει ποτε λογω της συνηπηρετησης.Επισης σε τηλ που πηρα κ στην 4η Δυπε οπου θελουμε να αποσπαστει,μου απαντησαν οτι γινεται και επεμενα κιολας οτι μπηκε με εντοπιοτητα και εχει 10ετια για να το προσεξουν και παλι μου διαβασε εσωτερικο εγγραφο (το οποιο δεν υπαρχει ανηρτημενο καπου) που λεει οτι γινεται να παρακαμφθει η 10ετια για τετοιους λογους.Τωρα μενει να μετακινηθω εγω κ να προχωρησουμε την διαδικασια.

Ilias87
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τετ Ιαν 10, 2018 12:51 am

Re: ΣΥΝΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥ ΜΕ ΕΝΣΤΟΛΟ

Δημοσίευσηαπό Ilias87 » Τρί Φεβ 20, 2018 3:37 pm

Επισης μιλα με την Δυπε που ανηκεις κατευθειαν διοτι στα νοσοκομεια τα γραφεια προσωπικου εχουν μεσανυχτα,οι νομοι και οι διευκρινιστικες αλλαζουν συνεχεια.Εξαλλου ο νομος 4368/16 και ο μετεπειτα 4370/16 ξεκινανε με το οτι καταργουνται ολες γενικες και ειδικες διαταξεις περι μετακινησης του νοσηλευτικου προσωπικου εκτος διοικητικου και με διευκρινιστικες εγκυκλιους αναφερουν ποιοι παλιοτεροι νομοι ισχυουν σε περιπτωση συνυπηρετησης καθως ειναι προστατευτικοι για την οικογενεια βαση του αρ.21 του Συνταγματος.

Petrouil69
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Τρί Δεκ 20, 2016 7:46 pm

Re: ΣΥΝΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥ ΜΕ ΕΝΣΤΟΛΟ

Δημοσίευσηαπό Petrouil69 » Τρί Φεβ 20, 2018 6:25 pm

Η 2η ΥΠΕ είναι από τις πιο εξυπηρετικές και καταρτισμένες. Μη μπλέξετε με την 3η ΥΠΕ...όπως εγώ.Αυτό που μου λες είναι πολύ παρήγορο και μόνο χαρά μου δίνει. Θα κινητοποιηθώ κι εγώ "πατώντας" στο άρθρο 21.Μακάρι να βγάλουμε άκρη. ..Θα μάθω τις προσεχείς ημέρες. Να ξεκολλήσουμε από εδώ, χωρίς να περιμένω άλλα 2,5 χρόνια για την επόμενη παραμεθόριο. Σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου!Αν τυχόν μάθεις κάτι πιο θετικό, ενημέρωσε κι εμάς,σε παρακαλώ! Και από μένα θα έχετε νεότερα, προσεχώς!

eliave
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Αύγ 27, 2018 9:15 am

Re: ΣΥΝΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥ ΜΕ ΕΝΣΤΟΛΟ

Δημοσίευσηαπό eliave » Παρ Σεπ 07, 2018 10:54 pm

Η δέσμευση 10ετιας δεν παρακάμπτεται με την καμία... μόνο για λόγους υγείας μπορεί να καμφθεί κ πάλι εφόσον εκλείψουν οι λόγοι υγείας θα πρέπει να επιστρέψεις στην οργανική για να υπηρετήσεις το υπολειπόμενο διάστημα.. Επίσης η ευεργετική μοριοδότηση της παραμεθόριου που σου δίνει το προβαδισμα έναντι αλλων υποψηφιων κ τελικά κ τον πολυπόθητο διορισμό έχει να κάνει με την υποχρέωση που έχεις να παραμείνεις στην οργανική σου για τουλάχιστον 10 ετη!!! Μου κανει εντυπωση ολα αυτα που λετε που σας λενε με απολυτη σιγουρια οτι ειδικα με τους ένστολους μπορεί με βάση το 21 να γίνει... θα ήθελα να μάθω τι μπλέξιμο είχατε με την 3η υπε με ενδιαφέρει να μάθω για προσωπικούς λόγους..


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες