Οδηγός για επικυρώσεις εγγράφων

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
venus
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 27, 2007 9:18 am

Δημοσίευσηαπό venus » Παρ Οκτ 17, 2008 1:38 pm

venus έγραψε:ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΔΩΣΕΙ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΤΟ LOWER ΓΙΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΣΤΗΝ ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ.

ΤΟ ΕΒΓΑΛΑ ΦΩΤΟΤΥΠΙΑ ΤΟ ΕΠΙΚΥΡΩΣΕ ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΣΤΕΙΛΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ.

ΣΕ ΜΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΕΣΤΕΙΛΑ ΤΟ ΕΠΙΚΥΡΩΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΙΚΗΓΟΡΟ(ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΩ ΦΩΤΟΤΥΠΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΚΥΡΩΣΩ) ΚΑΙ ΕΠΙΚΥΡΩΜΕΝΟ ΑΝΤΙΓΑΡΦΟ ΤΟΥ ΜΕΤΑΦΡΑΣΜΕΝΟΥ.

ΤΩΡΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΜΕΤΑΦΡΑΣΜΕΝΟ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΕΠΙΚΥΡΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΔΙΚΗΓΟΡΟ ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΛΛΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ?
:oops:

ana
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 09, 2007 10:41 am

Re: προυπηρεσια

Δημοσίευσηαπό ana » Παρ Οκτ 17, 2008 1:49 pm

lenaki79 έγραψε:
mikap έγραψε:Σε ευχαριστω πολυ mikap!! Ηδη το εχω ζητησει απο το λογιστη για αρχες Οκτωβρη! Επειδη ομως το θελω για παραπανω απο μια προκυρηξη θελω να το βγαλω φωτυτυπιες. Γινεται να καταθεσω φωτοτυπια επικυρωμενη απο κεπ ?


Γίνεται και παραγίνεται :)
Καλή επιτυχία!


egw phga se kep na to epikurwsw k mou eipan oti de ginetai ,eisai sigouros?an einai na paw se allon upallhlo[/quote]

το χαρτι που θα ετοιμασει ο λογιστης θα το σφραγισει μετα το ικα,οποτε δεν καταλαβαινω γιατι να μη γινεται.

lenaki79
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Τρί Μάιος 13, 2008 10:48 am

Re: προυπηρεσια

Δημοσίευσηαπό lenaki79 » Παρ Οκτ 17, 2008 1:59 pm

ana έγραψε:
lenaki79 έγραψε:
mikap έγραψε:Σε ευχαριστω πολυ mikap!! Ηδη το εχω ζητησει απο το λογιστη για αρχες Οκτωβρη! Επειδη ομως το θελω για παραπανω απο μια προκυρηξη θελω να το βγαλω φωτυτυπιες. Γινεται να καταθεσω φωτοτυπια επικυρωμενη απο κεπ ?


Γίνεται και παραγίνεται :)
Καλή επιτυχία!


egw phga se kep na to epikurwsw k mou eipan oti de ginetai ,eisai sigouros?an einai na paw se allon upallhlo


το χαρτι που θα ετοιμασει ο λογιστης θα το σφραγισει μετα το ικα,οποτε δεν καταλαβαινω γιατι να μη γινεται.[/quote]

Sfragismeno apo to ika to phga k de mou epikurwsan to antigrafo tou,ti na pw pia me ta Kep..

CostasV
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Δευ Σεπ 08, 2008 3:48 pm

Δημοσίευσηαπό CostasV » Παρ Οκτ 17, 2008 4:00 pm

Πολύ αυστηρά είναι τα ΚΕΠ της γειτονιάς σας ρε παιδιά, τι γίνεται; :shock:

Εγώ απ' την άλλη είχα πάει κάποτε σε ΚΕΠ 6 απλές (ανεπικύρωτες) φωτοτυπίες εγγράφου και ο υπάλληλος μου τις επικύρωσε κανονικά χωρίς να ζητήσει να δει το πρωτότυπο! ΟΕΟ? :P

ΕΥΗ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 11:08 am

Δημοσίευσηαπό ΕΥΗ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ » Σάβ Οκτ 18, 2008 2:09 pm

CostasV έγραψε:Πολύ αυστηρά είναι τα ΚΕΠ της γειτονιάς σας ρε παιδιά, τι γίνεται; :shock:

Εγώ απ' την άλλη είχα πάει κάποτε σε ΚΕΠ 6 απλές (ανεπικύρωτες) φωτοτυπίες εγγράφου και ο υπάλληλος μου τις επικύρωσε κανονικά χωρίς να ζητήσει να δει το πρωτότυπο! ΟΕΟ? :P


Είσαι πολύ φερέγγυος!!! :D :D :D

ΕΥΗ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 11:08 am

Δημοσίευσηαπό ΕΥΗ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ » Σάβ Οκτ 18, 2008 2:11 pm

Stellaki έγραψε:
ΕΥΗ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ έγραψε:
Stellaki έγραψε:Εγώ έδωσα σε δικηγόρο το πρωτότυπο πτυχίο Lower (χωρις φωτοαντίγραφο) για μετάφραση και επικύρωση και σήμερα το πήρα στα χέρια μου. Ο δικηγόρος σύρραψε την μετάφραση πίσω απ'το πρωτότυπο πτυχίο με σφραγίδες κτλ κι έβαλε και σφραγίδες και χαρτόσημα και στο πρωτότυπο έγγραφο (θεωρώντας ίσως ότι του έδωσα φωτοτυπία..??). Είναι φυσιολογικό αυτό; Και καλά...ας πούμε ότι το βγάζω φωτοτυπίες, τις επικυρώνω και γίνεται δεκτό απ'τον ΑΣΕΠ, αλλά το καημένο το πτυχιάκι μου τι φταίει που κατάντησε έτσι;;

Δεν ήξερα πολλά πανω στο θέμα και είχα την ψευδαίσθηση ότι ο δικηγόρος ίσως έμπαινε στον κόπο να το φωτοτυπήσει μόνος του!Γι'αυτό άλλη φορά θα ξέρω, ποτέ μόνο το πρωτότυπο πτυχίο, πάντα και φωτοαντίγραφο μαζί!


Α Σ Χ Ε Τ Ο Σ και Ε Π Ι Κ Ι Ν Δ Υ Ν Ο Σ μαζί!


Διόρθωση απο δικό μου λάθος: Τελικά αυτό που έδωσα στον δικηγόρο για μετάφραση ήταν αντίγραφο απ'τον φορέα το οποίο μου είχαν δώσει πριν 10 χρόνια όταν πήρα το lower. Απλά μάλλον εγώ δεν είχα ξαναδεί πρωτότυπο lower και θεώρησα ότι είναι το πρωτότυπο :roll: :oops:
Σε κάθε περίπτωση θα πάω να ρωτήσω αν μου το επικυρώνουν στα ΚΕΠ, γιατί στο αντίγραφο δεν έχει γράψει πουθενά ο δικηγόρος ότι είναι αντίγραφο του γνησίου. Έχει βάλει μόνο σφραγίδα και κάτι χαρτόσημα. Δεν ξέρω, έχω μπερδευτεί.. Σορρυ παιδιά!


Δεν πειράζει ρε Στελλάκι! Ουδείς άσφαλτος! (΄Αντζελα)

CostasV
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Δευ Σεπ 08, 2008 3:48 pm

Δημοσίευσηαπό CostasV » Κυρ Οκτ 19, 2008 6:28 pm

ΕΥΗ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ έγραψε:
CostasV έγραψε:Πολύ αυστηρά είναι τα ΚΕΠ της γειτονιάς σας ρε παιδιά, τι γίνεται; :shock:

Εγώ απ' την άλλη είχα πάει κάποτε σε ΚΕΠ 6 απλές (ανεπικύρωτες) φωτοτυπίες εγγράφου και ο υπάλληλος μου τις επικύρωσε κανονικά χωρίς να ζητήσει να δει το πρωτότυπο! ΟΕΟ? :P

Είσαι πολύ φερέγγυος!!! :D :D :D

:D :D :D

Ομολογώ ότι δεν είχα το πρωτότυπο (!), αλλά οι φωτοτυπίες ήταν αυθεντικές, απλά δεν μου έδωσαν ποτέ το πρωτότυπο και έπρεπε να πάω στο φορέα να το πάρω (ταλαιπωρία κτλ.). Ο υπάλληλος με γλύτωσε από φασαρία, δε λέω, αλλά δεν παύει να είναι παράνομο...

Όπως και να 'χει το πράγμα εγώ είμαι υπέρ του αυτεπάγγελτου ελέγχου των εγγράφων από το ΑΣΕΠ. Έτσι γλυτώνουμε εμείς τη φασαρία και, το κυριότερο, προστατεύονται κι αυτοί από πλαστά έγγραφα. Δηλαδή π.χ. να υποβάλλουμε απλό φωτοαντίγραφο (ανεπικύρωτο) του βασικού τίτλου σπουδών και απλά να κάνει το ΑΣΕΠ ένα τηλέφωνο στη σχολή που χορήγησε τον τίτλο να τσεκάρει με βεβαιότητα αν είναι γνήσιο. Αν όλα είναι ΟΚ το έγγραφο να σφραγίζεται από τον υπάλληλο του ΑΣΕΠ. Έτσι δεν υπάρχει περίπτωση να περάσουν πλαστά έγγραφα. Το σύστημα όπως είναι σήμερα είναι επιρρεπές σε πλαστογραφίες... Οι επικυρώσεις απλά απαλλάσσουν τον υπάλληλο του ΑΣΕΠ από την ευθύνη του ελέγχου αυθεντικότητας. Δηλαδή 100% τύπος και 0% ουσία.

Bender
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Τρί Σεπ 30, 2008 9:12 pm

Δημοσίευσηαπό Bender » Κυρ Οκτ 19, 2008 11:18 pm

Επίσημη μετάφραση δεν γίνεται από Βρεταννικό Συμβούλιο ή Γαλλικό Ινστιτούτο;
Το ECDL πού μεταφράζεται εκτός από δικηγόρο;
Κανένας οικονομικός-γρήγορος δικηγόρος από Θεσ/νικη που τα αναλαμβάνει? pm me

Bender
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Τρί Σεπ 30, 2008 9:12 pm

Δημοσίευσηαπό Bender » Κυρ Οκτ 19, 2008 11:22 pm

Y.Γ. Επικυρωμένο αντίγραφο ταυτότητας μέχρι πότε ισχύει? Τυχαίνει να είμαι για ακόμη λίγο φαντάρος...και να έχω επικυρωμένο αντίγραφο από το Νοέμβρη του 07

CostasV
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Δευ Σεπ 08, 2008 3:48 pm

Δημοσίευσηαπό CostasV » Δευ Οκτ 20, 2008 12:14 am

Bender έγραψε:Επίσημη μετάφραση δεν γίνεται από Βρεταννικό Συμβούλιο ή Γαλλικό Ινστιτούτο;
Το ECDL πού μεταφράζεται εκτός από δικηγόρο;
Κανένας οικονομικός-γρήγορος δικηγόρος από Θεσ/νικη που τα αναλαμβάνει? pm me

Στη Μεταφραστική Υπηρεσία του Υπουργείου Εξωτερικών. Πιο επίσημα δεν γίνεται! :D

CostasV
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Δευ Σεπ 08, 2008 3:48 pm

Δημοσίευσηαπό CostasV » Δευ Οκτ 20, 2008 12:24 am

Bender έγραψε:Y.Γ. Επικυρωμένο αντίγραφο ταυτότητας μέχρι πότε ισχύει? Τυχαίνει να είμαι για ακόμη λίγο φαντάρος...και να έχω επικυρωμένο αντίγραφο από το Νοέμβρη του 07

Νομίζω είναι 6 μήνες για έγγραφα που μπορούν να μεταβληθούν, όπως ταυτότητες, πιστ/κά οικογενειακής κατάστασης κτλ.

Αν είσαι ακόμα φαντάρος νομίζω πως μπορείς να στείλεις φωτοτυπία της στρατιωτικής ταυτότητας που θα σου επικυρώσουν στη μονάδα σου (βάλε μαζί και τη ληγμένη Α.Τ. για σιγουριά). Ή καλύτερα πήγαινε στο Πρώτο Γραφείο της μονάδας που υπηρετείς και ζήτα απ' τον υπεύθυνο να σου επικυρώσει φωτοτυπία της Α.Τ. απ' τον φάκελό σου.

senekas
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: Τετ Ιαν 16, 2008 12:44 am

Δημοσίευσηαπό senekas » Δευ Οκτ 20, 2008 11:37 am

Bender έγραψε:Επίσημη μετάφραση δεν γίνεται από Βρεταννικό Συμβούλιο ή Γαλλικό Ινστιτούτο;
Το ECDL πού μεταφράζεται εκτός από δικηγόρο;
Κανένας οικονομικός-γρήγορος δικηγόρος από Θεσ/νικη που τα αναλαμβάνει? pm me

1.Όχι, μόνο από μεταφραστική υπηρεσία του ΥΠΕΞ ή δικηγόρο-για χρήση ΑΣΕΠ πάντα
2.Το ECDL δε μεταφράζεται γιατί είναι δίγλωσσο(αγγλικά και ελληνικά).Όμως χρειάζεται επικύρωση του αντιγράφου του από δικηγόρο για να σου επικυρώονουν τα ΚΕΠ μετά φωτοαντίγραφο του επικυρωμένου αυτού από δικηγόρο αντιγράφου

senekas
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: Τετ Ιαν 16, 2008 12:44 am

Δημοσίευσηαπό senekas » Δευ Οκτ 20, 2008 11:44 am

venus έγραψε:ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΔΩΣΕΙ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΤΟ LOWER ΓΙΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΣΤΗΝ ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ.

ΤΟ ΕΒΓΑΛΑ ΦΩΤΟΤΥΠΙΑ ΤΟ ΕΠΙΚΥΡΩΣΕ ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΣΤΕΙΛΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ.

ΣΕ ΜΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΕΣΤΕΙΛΑ ΤΟ ΕΠΙΚΥΡΩΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΙΚΗΓΟΡΟ(ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΩ ΦΩΤΟΤΥΠΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΚΥΡΩΣΩ) ΚΑΙ ΕΠΙΚΥΡΩΜΕΝΟ ΑΝΤΙΓΑΡΦΟ ΤΟΥ ΜΕΤΑΦΡΑΣΜΕΝΟΥ.

ΤΩΡΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΜΕΤΑΦΡΑΣΜΕΝΟ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΕΠΙΚΥΡΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΔΙΚΗΓΟΡΟ ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΛΛΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ?


Μισό λεπτό, ούτως ή άλλως η μετάφραση με το επικυρωμένο αντίγραφο του πτυχίου είχαν άλλη ημερομηνία σωστά;αφού πρώτα στο επικύρωσε και μετά το έστειλες στη μεταφραστική του ΥΠΕΞ για μετάφραση. Οπότε ποιο είναι το πρόβλημα;
Σε κάθε περίπτωση δεν απαιτεί ο νόμος να φέρουν ίδια ημερομηνία η επικύρωση του αντιγράφου και η μετάφραση. Επιπλέον τα ΚΕΠ, που θα τους τα πας μαζί, θα σου βάλουν και στα δύο ίδια ημερομηνία δικής τους επικύρωσης

CostasV
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Δευ Σεπ 08, 2008 3:48 pm

Δημοσίευσηαπό CostasV » Δευ Οκτ 20, 2008 2:01 pm

senekas έγραψε:Μισό λεπτό, ούτως ή άλλως η μετάφραση με το επικυρωμένο αντίγραφο του πτυχίου είχαν άλλη ημερομηνία σωστά;αφού πρώτα στο επικύρωσε και μετά το έστειλες στη μεταφραστική του ΥΠΕΞ για μετάφραση. Οπότε ποιο είναι το πρόβλημα;
Σε κάθε περίπτωση δεν απαιτεί ο νόμος να φέρουν ίδια ημερομηνία η επικύρωση του αντιγράφου και η μετάφραση. Επιπλέον τα ΚΕΠ, που θα τους τα πας μαζί, θα σου βάλουν και στα δύο ίδια ημερομηνία δικής τους επικύρωσης

Αν το καταλαβαίνω καλά, η/ο venus ρωτάει το εξής:

Η μετάφραση απ' το ΥΠ.ΕΞ. γράφει: "Επίσημη μετάφραση του εγγράφου με ημ/νία έκδοσης ΧΧΧ επικυρωμένο από τον τάδε δικηγόρο με ημ/νία επικύρωσης ΥΥΥ".

Αν τωρα υποβάλλει το παραπάνω, μαζί με το ίδιο ξενόγλωσσο έγγραφο με ημ/νία έκδοσης ΧΧΧ, επικυρωμένο από τον ίδιο δικηγόρο αλλά με ημ/νία επικύρωσης ΖΖΖ θα είναι εντάξει; Φοβάμαι πως έτσι το ΑΣΕΠ μπορεί να το απορρίψει με την αιτιολογία ότι η μετάφραση δεν είναι του ίδιου εγγράφου που επισυνάπτεται με την αίτηση (διότι ΖΖΖ > ΥΥΥ).

Πιστεύω είναι πιο ασφαλές να υποβληθεί η νέα επικύρωση απ' το δικηγόρο για μετάφραση στο ΥΠ.ΕΞ. και στη συνέχεια τα έγγραφα αυτά να φυλαχθούν και να επικυρώνονται σε ΚΕΠ φωτοαντίγραφα αυτών, ώστε οι ημ/νίες ξενόγλωσσου και μετάφρασης να "κουμπώνουν" μεταξύ τους. Προσοχή, μιλάω για τις ουσιαστικές ημ/νίες (δικηγορικές πράξεις) και όχι για αυτές των ΚΕΠ.

senekas
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: Τετ Ιαν 16, 2008 12:44 am

Δημοσίευσηαπό senekas » Δευ Οκτ 20, 2008 2:27 pm

CostasV έγραψε:
senekas έγραψε:Μισό λεπτό, ούτως ή άλλως η μετάφραση με το επικυρωμένο αντίγραφο του πτυχίου είχαν άλλη ημερομηνία σωστά;αφού πρώτα στο επικύρωσε και μετά το έστειλες στη μεταφραστική του ΥΠΕΞ για μετάφραση. Οπότε ποιο είναι το πρόβλημα;
Σε κάθε περίπτωση δεν απαιτεί ο νόμος να φέρουν ίδια ημερομηνία η επικύρωση του αντιγράφου και η μετάφραση. Επιπλέον τα ΚΕΠ, που θα τους τα πας μαζί, θα σου βάλουν και στα δύο ίδια ημερομηνία δικής τους επικύρωσης

Αν το καταλαβαίνω καλά, η/ο venus ρωτάει το εξής:

Η μετάφραση απ' το ΥΠ.ΕΞ. γράφει: "Επίσημη μετάφραση του εγγράφου με ημ/νία έκδοσης ΧΧΧ επικυρωμένο από τον τάδε δικηγόρο με ημ/νία επικύρωσης ΥΥΥ".

Αν τωρα υποβάλλει το παραπάνω, μαζί με το ίδιο ξενόγλωσσο έγγραφο με ημ/νία έκδοσης ΧΧΧ, επικυρωμένο από τον ίδιο δικηγόρο αλλά με ημ/νία επικύρωσης ΖΖΖ θα είναι εντάξει; Φοβάμαι πως έτσι το ΑΣΕΠ μπορεί να το απορρίψει με την αιτιολογία ότι η μετάφραση δεν είναι του ίδιου εγγράφου που επισυνάπτεται με την αίτηση (διότι ΖΖΖ > ΥΥΥ).

Πιστεύω είναι πιο ασφαλές να υποβληθεί η νέα επικύρωση απ' το δικηγόρο για μετάφραση στο ΥΠ.ΕΞ. και στη συνέχεια τα έγγραφα αυτά να φυλαχθούν και να επικυρώνονται σε ΚΕΠ φωτοαντίγραφα αυτών, ώστε οι ημ/νίες ξενόγλωσσου και μετάφρασης να "κουμπώνουν" μεταξύ τους. Προσοχή, μιλάω για τις ουσιαστικές ημ/νίες (δικηγορικές πράξεις) και όχι για αυτές των ΚΕΠ.


Συγγνώμη επειδή δεν έχω δει μετάφραση από ΥΠΕΞ που να αναφέρει κάτι τέτοιο.Λες δηλαδή ότι οι μεταφράσεις του ΥΠΕΞ αναφέρονται στο πότε το επικύρωσε το αντίγραφο ο δικηγόρος?
Ναι αλλά ούτως η άλλως στη μετάφραση θα αναφέρεται και η ημερομηνία έκδοσης του πτυχίου, που θα συμφωνεί με την ημερομηνία του ακριβούς αντιγράφου, σε περίπτωση που υπάρχει αμφιβολία για το εάν ταυτίζεται η μετάφραση με το αντίγραφο του πτυχίου.
Η μετάφραση είναι ανεξάρτητη διοικητική ενέργεια και μπορεί να γίνει και με αντίγραφο άλλου δικηγόρου και σε άλλη χρονική στιγμή άλλη από την επικύρωση του αντιγράφου. Και σε κάθε περίπτωση βλέπουν την ημερομηνία έκδοσης του πτυχίου, που είναι η πιο κρίσιμη.
Προσωπικά θα το υπέβαλα κανονικά, τώρα επειδή υπάρχει πάντα ο φόβος των Ιουδαίων ας πει στο δικηγόρο να του ξαναεπικυρώσει ένα αντίγραφο και να του ζητήσει να βάλει προγενέστερη ημερομηνία, αυτή δηλαδή που είχε το αντίγραφο που υπέβαλε στο ΥΠΕΞ, αφού άλλωστε ο ίδιος το είχε ξαναεπικυρώσει.


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες