Οδηγός για επικυρώσεις εγγράφων

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
senekas
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: Τετ Ιαν 16, 2008 12:44 am

Δημοσίευσηαπό senekas » Παρ Οκτ 03, 2008 10:26 am

CostasV έγραψε:Παιδιά διαβάζω κι εγώ το thread με ενδιαφέρον και θέλω να σας πω τι έχω καταλάβει ότι πρέπει να γίνεται για να μου πείτε αν είμαι ΟΚ:

(1) Πηγαίνω σε δικηγόρο της έδρας που διαμένω (δικηγόρο Αθηνών στην περίπτωσή μου) και του προσκομίζω το πρωτότυπο Αγγλικό έγγραφο και φωτοαντίγραφο αυτού. Αυτός, αφού τα συγκρίνει, κολλάει τα σχετικά επικυρώσημα επάνω στο φωτοαντίγραφο, το σφραγίζει, το υπογράφει κτλ. και μου επιστρέφει το πρωτότυπο και το επικυρωμένο πλέον αντίγραφό του.

(2) Παίρνω το παραπάνω επικυρωμένο αντίγραφο και το καταθέτω για μετάφραση στη Μεταφραστική Υπηρεσία του ΥΠ.ΕΞ.

(3) Βγάζω φωτοτυπίες του επικυρωμένου απ' το δικηγόρο αντιγράφου (1) και της επίσημης μετάφρασής του από ΥΠ.ΕΞ. (2) και όλα μαζί τα πάω σε ΚΕΠ όπου και μου επικυρώνουν τις φωτοτυπίες.

(4) Στο ΑΣΕΠ υποβάλλω τα επικυρωμένα απ' το ΚΕΠ έγγραφα.

(5) Σε κάθε μελλοντική υποβολή αίτησης στο ΑΣΕΠ απλά επαναλαμβάνω το βήμα (3) χωρίς να ξαναχρειάζομαι δικηγόρους, μεταφράσεις κτλ.

Είναι εντάξει τα παραπάνω; Υπάρχει κάποιο πρόβλημα; Παρακαλώ όποιος γνωρίζει με βεβαιότητα να απαντήσει για να ξεκαθαρίσει λίγο το τοπίο στο θέμα αυτό. Είναι κρίμα να υποβάλλουμε έγγραφα και να απορρίπτονται λόγω μη προβλεπόμενης επικύρωσης... :x

Σας ευχαριστώ όλους για το πολύ ενδιαφέρον thread.


Περιγράφεις ολόσωστα τη διαδικασία απλώς εναλλακτικά αντί για το 2 μπορείς να ζητήσεις τη μετάφραση να στην κάνει ο δικηγόρος. Απλώς πρέπει να του επισημάνεις ότι θα πρέπει να σου υπογράψει τη μετάφραση ο ίδιος, να κρατήσει εάν θέλει το πρωτότυπο της μετάφρασής του και να σου επικυρώσει ένα αντίγραφο της μετάφρασης που έκανε ο ίδιος. Δηλαδή να επικολήσει πάνω και το ειδικό ένσημο επικύρωσης.

bouchara
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Δευ Σεπ 15, 2008 11:33 am

Δημοσίευσηαπό bouchara » Παρ Οκτ 03, 2008 12:17 pm

Αν δεν θέλω να εμπλεξω δικηγόρο μπορώ να πάρω ένα επικυρωμένο αντίγραφο από τον φορέα που έβγαλε το πτυχίο (π.χ. ελληνοαμερικανικη ένωση) στο βήμα 1? να το πάω στο υπ.εξ. για μετάφραση και μετά να βγάζω φωτοτυπία τα χαρτίά που θα πάρω από το υπ.εξ. (δηλαδή το επικυρωμένο αντίγραφο πτυχίου και την μετάφραση)?

Επίσης στις φωτοτυπίες που βγάζουμε πως διασφαλίζεται ότι το είναι ενιαίο σώμα? πως δηλαδή φαίνεται ότι η επικυρωμενη μετάφραση είναι του επικυρωμένου αντίγραφου πτυχίου που επισυνάπτουμε? (απο τη σφραγίδα που έχει από το Υπ.ΕΞ.?). Δεν έχω καταλάβει αν ισχύει και πως παίζει το θέμα με το ενιαίο σώμα.

ghostshell
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Δευ Σεπ 15, 2008 3:00 pm

Δημοσίευσηαπό ghostshell » Παρ Οκτ 03, 2008 1:12 pm

bouchara
εγώ αυτό έχω κάνει. Επικυρωμένο αντίγραφο από τον φορέα (cambridge,hau ktl ) το καταθέτω στο μεταφραστικό του υπουργείου και αυτά που θα μου δώσουν , φωτοτυπίες και επικύρωση στα ΚΕΠ
Το μεταφραστικό στα δίνει συρραμένα για αυτό θεωρούνται ενιαίο σώμα. Τις φωτοτυπίες που βγάζεις τις συρράπτεις και εσύ να είναι ενιαίο σώμα και σαν ένα σώμα επικυρώνονται. Το ΚΕΠ βάζει και σφραγίδα στην ένωση των σελίδων.

CostasV
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Δευ Σεπ 08, 2008 3:48 pm

Δημοσίευσηαπό CostasV » Παρ Οκτ 03, 2008 11:50 pm

elenamadon και senekas, ευχαριστώ για την επιβεβαίωση. Σωστό αυτό που λέτε για τη μετάφραση από δικηγόρο σαν εναλλακτική, γλυτώνεις έτσι και το πήγαινε-έλα στο ΥΠ.ΕΞ.

ghostshell, έξυπνο αυτό που λες για το "ενιαίο σώμα", απλά φοβάμαι μήπως δεν δεχτεί το ΑΣΕΠ έγγραφο επικυρωμένο από ξένο φορέα, έστω κι αν αυτό αποτελεί μέρος πολυσέλιδου "πακέτου" επικυρωμένου από ΚΕΠ. Το έχεις κάνει και στο δέχτηκαν έτσι; Πάντως πιστεύω η λύση του δικηγόρου είναι η ασφαλέστερη αφου αυτή αναφέρεται και στους σχετικούς νόμους. Έτσι κάθε έγγραφο/φύλλο θα μπορεί να επικυρώνεται ξεχωριστά και αυτοδύναμα στα ΚΕΠ και δεν θα μπορούν να σου πουν τίποτα.

Stellaki
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ Σεπ 08, 2008 4:34 pm

Δημοσίευσηαπό Stellaki » Πέμ Οκτ 16, 2008 11:33 pm

Εγώ έδωσα σε δικηγόρο το πρωτότυπο πτυχίο Lower (χωρις φωτοαντίγραφο) για μετάφραση και επικύρωση και σήμερα το πήρα στα χέρια μου. Ο δικηγόρος σύρραψε την μετάφραση πίσω απ'το πρωτότυπο πτυχίο με σφραγίδες κτλ κι έβαλε και σφραγίδες και χαρτόσημα και στο πρωτότυπο έγγραφο (θεωρώντας ίσως ότι του έδωσα φωτοτυπία..??). Είναι φυσιολογικό αυτό; Και καλά...ας πούμε ότι το βγάζω φωτοτυπίες, τις επικυρώνω και γίνεται δεκτό απ'τον ΑΣΕΠ, αλλά το καημένο το πτυχιάκι μου τι φταίει που κατάντησε έτσι;;

Δεν ήξερα πολλά πανω στο θέμα και είχα την ψευδαίσθηση ότι ο δικηγόρος ίσως έμπαινε στον κόπο να το φωτοτυπήσει μόνος του!Γι'αυτό άλλη φορά θα ξέρω, ποτέ μόνο το πρωτότυπο πτυχίο, πάντα και φωτοαντίγραφο μαζί!

senekas
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: Τετ Ιαν 16, 2008 12:44 am

Δημοσίευσηαπό senekas » Παρ Οκτ 17, 2008 10:02 am

Stellaki έγραψε:Εγώ έδωσα σε δικηγόρο το πρωτότυπο πτυχίο Lower (χωρις φωτοαντίγραφο) για μετάφραση και επικύρωση και σήμερα το πήρα στα χέρια μου. Ο δικηγόρος σύρραψε την μετάφραση πίσω απ'το πρωτότυπο πτυχίο με σφραγίδες κτλ κι έβαλε και σφραγίδες και χαρτόσημα και στο πρωτότυπο έγγραφο (θεωρώντας ίσως ότι του έδωσα φωτοτυπία..??). Είναι φυσιολογικό αυτό; Και καλά...ας πούμε ότι το βγάζω φωτοτυπίες, τις επικυρώνω και γίνεται δεκτό απ'τον ΑΣΕΠ, αλλά το καημένο το πτυχιάκι μου τι φταίει που κατάντησε έτσι;;

Δεν ήξερα πολλά πανω στο θέμα και είχα την ψευδαίσθηση ότι ο δικηγόρος ίσως έμπαινε στον κόπο να το φωτοτυπήσει μόνος του!Γι'αυτό άλλη φορά θα ξέρω, ποτέ μόνο το πρωτότυπο πτυχίο, πάντα και φωτοαντίγραφο μαζί!


Εξωφρενικό!:shock: :shock:
Μήπως δεν ήταν δικηγόρος ο άνθρωπος... εννοείται πως έχει κάνει ζημιά, έπρεπε να επικυρώσει ένα φωτοτυπικό αντίγραφο του πρωτοτύπου!Αυτός δηλαδή επικύρωσε ότι είναι αντίγραφο το πρωτότυπο πτυχίο;;Αυτό πέρα από παράνομο είναι και παράλογο!
Κανονικά πρέπει να του ζητήσεις να σου εκδώσει νέο πτυχίο-να μιλήσει με το Βρετανικό Συμβούλιο να τρέχει και να μη φτάνει...
Προσπάθησε να το πας στο ΚΕΠ να δεις αν θα σου επικυρώνουν αντίγραφα (αν σε ρωτήσουν πες ότι δεν είναι το πρωτότυπο, είναι έγχρωμο ακριβές αντίγραφο του πτυχίου αυτό που επικύρωσε ο αδαής δικηγόρος) και βγάλε καμιά δεκαριά γιατί μπορεί να αντιμετωπίσεις πρόβλημα με κάποιον πολύ τυπικό υπάλληλο

ana
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 09, 2007 10:41 am

Δημοσίευσηαπό ana » Παρ Οκτ 17, 2008 10:10 am

το οτι μαλλον δεν ειχε ξαναδει πρωτοτυπο lower δεν σας προβληματιζει λιγακι?

senekas
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: Τετ Ιαν 16, 2008 12:44 am

Δημοσίευσηαπό senekas » Παρ Οκτ 17, 2008 10:22 am

ana έγραψε:το οτι μαλλον δεν ειχε ξαναδει πρωτοτυπο lower δεν σας προβληματιζει λιγακι?


όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω :D :D
υπάρχουν και αναδουλειές στον κλάδο...

ana
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 09, 2007 10:41 am

Δημοσίευσηαπό ana » Παρ Οκτ 17, 2008 10:59 am

εσυ να τα βλεπεις αυτα senekas πο μου την ειπες οταν ειχα γραψει οτι καποιοι δικηγοροι επικυρωνουν lower χωρις να εχουν το δικαιωμα :p :p :p

απαιτησε να σου ξαναβρει πτωτοτυπο πτυχιο κι αν σου κανει κονξες απειλησε τον οτι θα τον καταγγειλεις στο δικηγορικο συλλογο
1)γιατι σου επικυρωσε το πρωτοτυπο
2)επειδη μαλλον το εκανε χωρις ο ιδιος να εχει δει ποτε στη ζωη του lower κατα τα φαινομενα.

οταν το κανεις αυτο ενημερωσε μας για τη συνεχεια, γιατι πραγματικα πολυ θελω να δω αν υπαρχει καποιος τροπος να βγαλεις ακρη με τους δικηγορους :p (ποσο μαλλον κατοπιν απειλης:S)
(καμια εμπαθεια οπως βλεπετε :D)

ana
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 09, 2007 10:41 am

Δημοσίευσηαπό ana » Παρ Οκτ 17, 2008 11:05 am

απαιτησε να σου ξαναβρει πτωτοτυπο πτυχιο κι αν σου κανει κονξες απειλησε τον οτι θα τον καταγγειλεις στο δικηγορικο συλλογο
1)γιατι σου επικυρωσε το πρωτοτυπο
2)επειδη μαλλον το εκανε χωρις ο ιδιος να εχει δει ποτε στη ζωη του lower κατα τα φαινομενα.

οταν το κανεις αυτο ενημερωσε μας για τη συνεχεια, γιατι πραγματικα πολυ θελω να δω αν υπαρχει καποιος τροπος να βγαλεις ακρη με τους δικηγορους :p (ποσο μαλλον κατοπιν απειλης:S)
(καμια εμπαθεια οπως βλεπετε )

αυτα απευθυνονται στο stallaki κ οχι στον/ην senekas φυσικα:)

ana
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 09, 2007 10:41 am

Δημοσίευσηαπό ana » Παρ Οκτ 17, 2008 11:05 am

απαιτησε να σου ξαναβρει πτωτοτυπο πτυχιο κι αν σου κανει κονξες απειλησε τον οτι θα τον καταγγειλεις στο δικηγορικο συλλογο
1)γιατι σου επικυρωσε το πρωτοτυπο
2)επειδη μαλλον το εκανε χωρις ο ιδιος να εχει δει ποτε στη ζωη του lower κατα τα φαινομενα.

οταν το κανεις αυτο ενημερωσε μας για τη συνεχεια, γιατι πραγματικα πολυ θελω να δω αν υπαρχει καποιος τροπος να βγαλεις ακρη με τους δικηγορους :p (ποσο μαλλον κατοπιν απειλης:S)
(καμια εμπαθεια οπως βλεπετε )

αυτα απευθυνονται στο stallaki κ οχι στον/ην senekas φυσικα:)

ΕΥΗ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 11:08 am

Δημοσίευσηαπό ΕΥΗ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ » Παρ Οκτ 17, 2008 12:08 pm

Stellaki έγραψε:Εγώ έδωσα σε δικηγόρο το πρωτότυπο πτυχίο Lower (χωρις φωτοαντίγραφο) για μετάφραση και επικύρωση και σήμερα το πήρα στα χέρια μου. Ο δικηγόρος σύρραψε την μετάφραση πίσω απ'το πρωτότυπο πτυχίο με σφραγίδες κτλ κι έβαλε και σφραγίδες και χαρτόσημα και στο πρωτότυπο έγγραφο (θεωρώντας ίσως ότι του έδωσα φωτοτυπία..??). Είναι φυσιολογικό αυτό; Και καλά...ας πούμε ότι το βγάζω φωτοτυπίες, τις επικυρώνω και γίνεται δεκτό απ'τον ΑΣΕΠ, αλλά το καημένο το πτυχιάκι μου τι φταίει που κατάντησε έτσι;;

Δεν ήξερα πολλά πανω στο θέμα και είχα την ψευδαίσθηση ότι ο δικηγόρος ίσως έμπαινε στον κόπο να το φωτοτυπήσει μόνος του!Γι'αυτό άλλη φορά θα ξέρω, ποτέ μόνο το πρωτότυπο πτυχίο, πάντα και φωτοαντίγραφο μαζί!


Α Σ Χ Ε Τ Ο Σ και Ε Π Ι Κ Ι Ν Δ Υ Ν Ο Σ μαζί!

Stellaki
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ Σεπ 08, 2008 4:34 pm

Δημοσίευσηαπό Stellaki » Παρ Οκτ 17, 2008 1:20 pm

ΕΥΗ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ έγραψε:
Stellaki έγραψε:Εγώ έδωσα σε δικηγόρο το πρωτότυπο πτυχίο Lower (χωρις φωτοαντίγραφο) για μετάφραση και επικύρωση και σήμερα το πήρα στα χέρια μου. Ο δικηγόρος σύρραψε την μετάφραση πίσω απ'το πρωτότυπο πτυχίο με σφραγίδες κτλ κι έβαλε και σφραγίδες και χαρτόσημα και στο πρωτότυπο έγγραφο (θεωρώντας ίσως ότι του έδωσα φωτοτυπία..??). Είναι φυσιολογικό αυτό; Και καλά...ας πούμε ότι το βγάζω φωτοτυπίες, τις επικυρώνω και γίνεται δεκτό απ'τον ΑΣΕΠ, αλλά το καημένο το πτυχιάκι μου τι φταίει που κατάντησε έτσι;;

Δεν ήξερα πολλά πανω στο θέμα και είχα την ψευδαίσθηση ότι ο δικηγόρος ίσως έμπαινε στον κόπο να το φωτοτυπήσει μόνος του!Γι'αυτό άλλη φορά θα ξέρω, ποτέ μόνο το πρωτότυπο πτυχίο, πάντα και φωτοαντίγραφο μαζί!


Α Σ Χ Ε Τ Ο Σ και Ε Π Ι Κ Ι Ν Δ Υ Ν Ο Σ μαζί!


Διόρθωση απο δικό μου λάθος: Τελικά αυτό που έδωσα στον δικηγόρο για μετάφραση ήταν αντίγραφο απ'τον φορέα το οποίο μου είχαν δώσει πριν 10 χρόνια όταν πήρα το lower. Απλά μάλλον εγώ δεν είχα ξαναδεί πρωτότυπο lower και θεώρησα ότι είναι το πρωτότυπο :roll: :oops:
Σε κάθε περίπτωση θα πάω να ρωτήσω αν μου το επικυρώνουν στα ΚΕΠ, γιατί στο αντίγραφο δεν έχει γράψει πουθενά ο δικηγόρος ότι είναι αντίγραφο του γνησίου. Έχει βάλει μόνο σφραγίδα και κάτι χαρτόσημα. Δεν ξέρω, έχω μπερδευτεί.. Σορρυ παιδιά!

venus
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 27, 2007 9:18 am

Δημοσίευσηαπό venus » Παρ Οκτ 17, 2008 1:23 pm

ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΔΩΣΕΙ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΤΟ LOWER ΓΙΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΣΤΗΝ ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ.

ΤΟ ΕΒΓΑΛΑ ΦΩΤΟΤΥΠΙΑ ΤΟ ΕΠΙΚΥΡΩΣΕ ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΣΤΕΙΛΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ.

ΣΕ ΜΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΕΣΤΕΙΛΑ ΤΟ ΕΠΙΚΥΡΩΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΙΚΗΓΟΡΟ(ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΩ ΦΩΤΟΤΥΠΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΚΥΡΩΣΩ) ΚΑΙ ΕΠΙΚΥΡΩΜΕΝΟ ΑΝΤΙΓΑΡΦΟ ΤΟΥ ΜΕΤΑΦΡΑΣΜΕΝΟΥ.

ΤΩΡΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΜΕΤΑΦΡΑΣΜΕΝΟ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΕΠΙΚΥΡΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΔΙΚΗΓΟΡΟ ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΛΛΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ?

lenaki79
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Τρί Μάιος 13, 2008 10:48 am

Re: προυπηρεσια

Δημοσίευσηαπό lenaki79 » Παρ Οκτ 17, 2008 1:35 pm

mikap έγραψε:Σε ευχαριστω πολυ mikap!! Ηδη το εχω ζητησει απο το λογιστη για αρχες Οκτωβρη! Επειδη ομως το θελω για παραπανω απο μια προκυρηξη θελω να το βγαλω φωτυτυπιες. Γινεται να καταθεσω φωτοτυπια επικυρωμενη απο κεπ ?


Γίνεται και παραγίνεται :)
Καλή επιτυχία![/quote]

egw phga se kep na to epikurwsw k mou eipan oti de ginetai ,eisai sigouros?an einai na paw se allon upallhlo


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες