Οδηγός για επικυρώσεις εγγράφων

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
ana
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 09, 2007 10:41 am

Δημοσίευσηαπό ana » Πέμ Σεπ 25, 2008 1:59 pm

δεν απευθυνομαι σε καποιον,ουτε ειχα ασφαλως προθεση να υπαινιχθω κατι:)
αν δοθηκε καποια τετοια εντυπωση , θα ηθελα να το ξεκαθαρισω.
δεν εγραψα αυτο το τεραστιο κειμενο, αντεγραψα απο σχετικους νομους κ οδηγιες, για δυο λογους:
1)για να εχουν μια γενικη εικονα όσοι δεν εχουν ασχοληθει καθολου κ
2) για να δειξω οτι μερικες φορες υπαρχουν ασαφειες κ για αυτο μπορει να υπαρχουν καποιες αντικρουομενες η οχι ξεκαθαρες αποψεις.


αλλα γιατι πρεπει να απολογηθω που τα εκανα αυτα?
φανηκε να εχω προθεση να θιξω καποιον?

senekas
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: Τετ Ιαν 16, 2008 12:44 am

Δημοσίευσηαπό senekas » Πέμ Σεπ 25, 2008 2:42 pm

ana έγραψε:δεν απευθυνομαι σε καποιον,ουτε ειχα ασφαλως προθεση να υπαινιχθω κατι:)
αν δοθηκε καποια τετοια εντυπωση , θα ηθελα να το ξεκαθαρισω.
δεν εγραψα αυτο το τεραστιο κειμενο, αντεγραψα απο σχετικους νομους κ οδηγιες, για δυο λογους:
1)για να εχουν μια γενικη εικονα όσοι δεν εχουν ασχοληθει καθολου κ
2) για να δειξω οτι μερικες φορες υπαρχουν ασαφειες κ για αυτο μπορει να υπαρχουν καποιες αντικρουομενες η οχι ξεκαθαρες αποψεις.


αλλα γιατι πρεπει να απολογηθω που τα εκανα αυτα?
φανηκε να εχω προθεση να θιξω καποιον?


Ήταν λίγο ασαφές αυτό το "ποιος ακριβώς δεν ξέρει τι του γίνεται" και έλεγα μήπως σε είχε θίξει κάποιος βάναυσα :)
Και μπράβο σου πραγματικά που συνέλεξες τόσο υλικό για ένα θέμα που δικαίως λες ότι είναι σε πολλά σημεία αμφιλεγόμενο.
Έχεις εντοπίσει κάτι από αυτά που είδες που μπορεί να θέσει σε κίνδυνο μια αίτηση υποψηφίου?Και που έχεις διασταυρώσει από το ΑΣΕΠ ότι δεν το δέχονται και κακώς υποβάλλεται έτσι;

ana
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 09, 2007 10:41 am

Δημοσίευσηαπό ana » Πέμ Σεπ 25, 2008 5:05 pm

όχι, εγω νομιζω ότι το ΑΣΕΠ δεν ψαχνει να βρει πως θα απορριψει καποιον.
για να το θεσω αλλιως, ακομη κ κακως αν εχει επικυρωθει καποιο δικαιολογητικο(αν πχ εχει επικυρωθει αντιγραφο ecdl), εχω διαπιστωσει οτι το ΑΣΕΠ το δεχεται-και ΜΠΡΑΒΟ του.
δεν ξερω αλλωστε αν ειναι μερος της δικαιοδοσιας του να διυλιζει τον κωνωπα ως προς τις επικυρωσεις.
γενικα, αυτο που πρεπει να προσεχουν οσοι υποβαλλουν αιτησεις ειναι να συμπληρωνουν σωστα την αιτηση τους, γιατι αν τη συμπληρωσουν λαθος-αν παραλειψουν πχ εμπειρια ,προσοντα,κωδ.99 κτλ- δε νομιζω ότι μπορουν να δικαιωθουν ουτε κ με ενσταση.
αυτο κατα τη γνωμη μου θα πρεπει να αποτελει το πρωτο κ κυριο μελημα τους,γιατι στην τελικη οσον αφορα τις επικυρωσεις, αυτος που βαζει η δε βαζει την υπογραφη του, φερει κ την αναλογη ευθυνη.
και ναι μεν, μπορει να κυκλοφορουν πολλα μπαζα στο δημοσιο :lol: (οπως παντου αλλωστε) αλλα για τη θεσουλα τους ολοι τρεμουν.
με αλλα λογια, σκεφτειτε οτι-σε μια σχετικα νορμαλ περιπτωση ανθρωπου-ακομη κι αν δεν τον νοιαζει να μην απορριφθειτε εσεις απο το ΑΣΕΠ, τον νοιαζει να μη βρει το μπελα του :!:

Astram
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Αύγ 29, 2007 1:33 pm

Δημοσίευσηαπό Astram » Πέμ Σεπ 25, 2008 5:24 pm

τελικά αννα εσυ τι έκανες με την επικύρωση. πήγες σε δικηγόρο για μετάφραση ή ΥΠ.ΕΞ.

Επίσης δες σε παρακαλώ κ εδώ http://www.diorismos.gr/forum/viewtopic.php?t=9910 και πες μου την γνώμη σου

ana
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 09, 2007 10:41 am

Δημοσίευσηαπό ana » Πέμ Σεπ 25, 2008 10:53 pm

εγω ακολουθησα άλλη οδο:
πηγα σε μεταφραστικο κεντρο, μου κανανε τη μεταφραση, το κεντρο συνεργαζονταν με καποιο δικηγορο , ο οποιος επικυρωσε το αντιγραφο του ξενογλωσσου πτυχιου καθως και τη μεταφραση κ έτσι, αφου ειναι κ τα δυο επικυρωμενα απο δικηγορο κ αρα ,συμφωνα με τις γνωμοδοτησεις του νομικου συμβουλιου του κρατους καθε αρχη υποχρεουται να τα επικυρωσει τα πηγαινα για επικυρωση.
ε,αμα πια!!!
σε λιγο θα παρουμε ντοκτορα στη νομικη χωρις να μαστε και δικηγοροι όπως το πανε :P
(πλακα κανω :D , μην παρεξηγηθουν οι νομικοι ε? 8) )

ana
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 09, 2007 10:41 am

Δημοσίευσηαπό ana » Πέμ Σεπ 25, 2008 10:57 pm

αυτο το εγραψα κατα λαθος αλλου :

α, οσον αφορα το ecdl, το προβλημα δεν ειναι τα αμεταφραστα σημεια φρονω, αλλα το οτι δε θεωρειται εγγραφο που εκδοθηκε απο ελληνικη αρχη,αρα θελει επικυρωση απο δικηγορο-οχι μεταφραση.(αυτο ισχυει για οσα ειναι και στα ελληνικα κ στα αγγλικα, οχι για οσα ειναι μονο στα αγγλικα).
εναλλακτικα, μπορεις να προσκομισεις αντιγραφο κ να συνυποβάλλεις υπευθυνη δηλωση-συμφωνα με τα παραπανω ειναι στη διακριτικη ευχερεια του φορεα αν θα το δεχτει-και οπως εχει αποδειξει η πειρα το ΑΣΕΠ το δεχεται (ελπιζω να μη διαβαζουν αυτα κ τους μπουν ψυλλοι στα αφτια )

ghostshell
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Δευ Σεπ 15, 2008 3:00 pm

Δημοσίευσηαπό ghostshell » Πέμ Σεπ 25, 2008 11:23 pm

συγκεκριμένα για την κατάθεση πτυχίων ξένων γλωσσών ισχύει το εξής:

αντιγράφω από την προκήρυξη της δημοτικής αστυνομίας , φαντάζομαι ισχύει και για όλες ετσι?

"Σημειώνεται ότι, σύμφωνα με τη νομολογία του Συμβουλίου της Επικρατείας, προκειμένου περί τίτλων σπουδών με τους οποίους αποδεικνύεται η γνώση της ξένης γλώσσας, τίτλοι που προσκομίζονται σε απλά φωτοαντίγραφα γίνονται δεκτοί , υπό την προϋπόθεση ότι προσκομίζονται επικυρωμένες μεταφράσεις αυτών, στις οποίες γίνεται μνεία ότι στους νόμιμους μεταφραστές έιχαν προσκομισθεί τα πρωτότυπα ή επικυρωμένα αντίγραφα τίτλων. "

Οπότε την μετάφραση από το Υπ.Εξ. (στην οποία μας έχουν επισυνάψει και την επικυρωμένη φωτοτυπία του πτυχίου) την βγάζουμε φωτοτυπίες, την επικυρώνουμε όσες φορές θέλουμε στα ΚΕΠ , και αυτή καταθέτουμε .

Οπότε νομίζω ότι δεν χρειάζεται κάθε φορά και επικύρωση της φωτοτυπίας του πτυχίου απο δικηγόρο.

(ελπίζω να μη μου βγει πάλι σε άλλο thread το post :roll: )

Astram
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Αύγ 29, 2007 1:33 pm

Δημοσίευσηαπό Astram » Παρ Σεπ 26, 2008 12:00 am

ana έγραψε:εγω ακολουθησα άλλη οδο:
πηγα σε μεταφραστικο κεντρο, μου κανανε τη μεταφραση, το κεντρο συνεργαζονταν με καποιο δικηγορο , ο οποιος επικυρωσε το αντιγραφο του ξενογλωσσου πτυχιου καθως και τη μεταφραση κ έτσι, αφου ειναι κ τα δυο επικυρωμενα απο δικηγορο κ αρα ,συμφωνα με τις γνωμοδοτησεις του νομικου συμβουλιου του κρατους καθε αρχη υποχρεουται να τα επικυρωσει τα πηγαινα για επικυρωση.
ε,αμα πια!!!
σε λιγο θα παρουμε ντοκτορα στη νομικη χωρις να μαστε και δικηγοροι όπως το πανε :P
(πλακα κανω :D , μην παρεξηγηθουν οι νομικοι ε? 8) )


Δηλαδή σου δώσανε σε ξεχωριστό φύλλο το επικυρωμένο αντιγραφο του πτυχίου και σε ξεχωριστό φύλλο το επικυρωμένο αντίγραφο της επικυρωμένης μετάφρασης? Γιατί συνήθως οι δικηγόροι (επειδή έτσι έχουν συνηθήσει) την μετάφραση δεν την επικυρώνουν σαν αντίγραφο.
Αννα έχω καταλάβει σωστά ή πάλι σε λάθος μονοπάτι είμαι????

milly
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: Δευ Σεπ 08, 2008 10:47 pm

Δημοσίευσηαπό milly » Παρ Σεπ 26, 2008 8:29 am

Παιδιά και μένα στο ένα ΚΕΠ μου έλεγαν το ένα σε άλλο ΚΕΠ το άλλο...Έχω 3 ξενόγλωσσα πτυχία και μέχρι στιγμής μου έχει πάει ο κούκος αηδόνι που λένε για κάθε προκήρυξη που κάνω τα χαρτιά μου, και να φανταστείτε ότι πάω και έτοιμη τη μετάφραση στο δικηγόρο...
οπότε λέω τώρα να εφαρμόσω τις μεθόδους που λέτε. Αν βάλω και μια υπέυθυνη δήλωση μέσα ότι η μέταφραση είναι ακριβής από το πρωτότυπο είμαι καλυμμένη σε κάθε περίπτωση, ξέρει κανένας??

ana
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 09, 2007 10:41 am

Δημοσίευσηαπό ana » Παρ Σεπ 26, 2008 8:39 am

Astram έγραψε:
ana έγραψε:εγω ακολουθησα άλλη οδο:
πηγα σε μεταφραστικο κεντρο, μου κανανε τη μεταφραση, το κεντρο συνεργαζονταν με καποιο δικηγορο , ο οποιος επικυρωσε το αντιγραφο του ξενογλωσσου πτυχιου καθως και τη μεταφραση κ έτσι, αφου ειναι κ τα δυο επικυρωμενα απο δικηγορο κ αρα ,συμφωνα με τις γνωμοδοτησεις του νομικου συμβουλιου του κρατους καθε αρχη υποχρεουται να τα επικυρωσει τα πηγαινα για επικυρωση.
ε,αμα πια!!!
σε λιγο θα παρουμε ντοκτορα στη νομικη χωρις να μαστε και δικηγοροι όπως το πανε :P
(πλακα κανω :D , μην παρεξηγηθουν οι νομικοι ε? 8) )


Δηλαδή σου δώσανε σε ξεχωριστό φύλλο το επικυρωμένο αντιγραφο του πτυχίου και σε ξεχωριστό φύλλο το επικυρωμένο αντίγραφο της επικυρωμένης μετάφρασης? Γιατί συνήθως οι δικηγόροι (επειδή έτσι έχουν συνηθήσει) την μετάφραση δεν την επικυρώνουν σαν αντίγραφο.
Αννα έχω καταλάβει σωστά ή πάλι σε λάθος μονοπάτι είμαι????


μου δωσανε δυο φυλλα συραμμενα-το πρωτο ηταν το επικυρωμενο αντιγραφο του ξενογλωσσου πτυχιου, το δευτερο ηταν η μεταφραση,η οποια ηταν επισης επικυρωμενη,αφου άλλο την εκανε (το μεταφραστικο κεντρο) και άλλος την επικυρωσε(ο δικηγορος με τον οποιο συνεργαζοταν το κεντρο).

Astram
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Αύγ 29, 2007 1:33 pm

Δημοσίευσηαπό Astram » Παρ Σεπ 26, 2008 10:20 am

ana έγραψε:μου δωσανε δυο φυλλα συραμμενα-το πρωτο ηταν το επικυρωμενο αντιγραφο του ξενογλωσσου πτυχιου, το δευτερο ηταν η μεταφραση,η οποια ηταν επισης επικυρωμενη,αφου άλλο την εκανε (το μεταφραστικο κεντρο) και άλλος την επικυρωσε(ο δικηγορος με τον οποιο συνεργαζοταν το κεντρο).


Ουάου!!! τόσο απλα...

Δηλαδή Άννα η δεύτερη σελίδα στην ουσία πρέπει να ήταν φωτοτυπία της μετάφρασης του μεταφραστικού γραφείου την οποία την επικύρωσε ως γνήσιο αντίγραφο ο δικηγόρος;

mikap
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 3:46 pm

Re: προυπηρεσια

Δημοσίευσηαπό mikap » Παρ Σεπ 26, 2008 11:52 am

elenamadon έγραψε:Ενα θεμα που θα ηθελα να παραθεσω ειναι της αποδειξης της προυπηρεσιας.

Το Μαρτιο του 2008 εκανα τα χαρτια μου για 1 προκυρηξη, πηγα λοιπον να παρω βεβαιωση απο το ΙΚΑ, το οποιο ειχε μονο περασμενους τους μηνες του 2007 (ως μηνες προυπηρεσιας). Ετσι λοιπον εχασα καποια μορια απο το 2008. Μου ειπαν απο το ΙΚΑ: "παρε αυτη την αιτηση συμπληρωσε τη εσυ κι ο εργοδοτης σου και ελα να τη σφραγισουμε, κι ετσι θα μπορεσεις να αποδειξεις οτι δουλεψες και μεσα στο 2008." Δηλαδη να παρεις ΑΛΛΗ 1 μερα αδεια για να ξαναπας στο ΙΚΑ !! Κι εκτος απο αυτο να μπλεξεις και τον εργοδοτη και να του εξηγεις τι ειδους αιτηση ειναι! :evil:
Μηπως υπαρχει καποιος αλλος τροπος ??


Μια άλλη εναλλακτική είναι να ζητήσεις από το λογιστήριο της εταιρείας που δουλεύεις ή από το λογιστή του εργοδότη σου αν είναι μικρή επιχείρηση, μία ΑΠΔ θεωρημένη από το ΙΚΑ (ΑΠΔ = Αναλυτική περιοδική δήλωση). Δείχνει τις ημέρες ασφάλισης, την ειδικότητα, τα πάντα. ΑΠΔ μπορεί να εκτυπώσει ο λογιστής από το on line σύστημα του ΙΚΑ και να του ζητήσεις να σου τη σφραγίσει κιόλας στο ΙΚΑ για να μην τρέχεις εσύ. Μπορείς να πεις ότι τη χρειάζεσαι για οτιδήποτε σου κατέβει – εγώ είχα πει ότι την ήθελα για σεμινάριο σε ΚΕΚ, άλλη συνάδελφος είχε πει για να κάνει έναρξη στο ΤΕΒΕ με απαλλαγή κρατήσεων, άλλος για επιδότηση ενοικίου ή δάνειο του ΟΕΚ (προσοχή εδώ, αν είσαι άγαμη χρειάζεσαι τουλάχιστον 7 χρόνια προϋπηρεσία για επιδότηση ενοικίου και 10 για δάνειο – μην πας για μαλλί και βγεις κουρεμένη!). Εάν ενδιαφέρεσαι για κάποιον από τους επικείμενους διαγωνισμούς, μπορείς να ζητήσεις ΑΠΔ στις αρχές του Οκτώβρη. Θα περιέχει τα ένσημα Ιουλίου έως Σεπτεμβρίου 2008. Έχω υποβάλλει ΑΠΔ στο ΑΣΕΠ σε 3 προκηρύξεις και δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Εάν θέλεις βέβαια να είσαι περισσότερο σίγουρη, διασταύρωσέ το με το ΑΣΕΠ.

elenamadon
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: Δευ Ιουν 30, 2008 12:05 pm

Re: προυπηρεσια

Δημοσίευσηαπό elenamadon » Παρ Σεπ 26, 2008 12:19 pm

mikap έγραψε:
elenamadon έγραψε:Ενα θεμα που θα ηθελα να παραθεσω ειναι της αποδειξης της προυπηρεσιας.

Το Μαρτιο του 2008 εκανα τα χαρτια μου για 1 προκυρηξη, πηγα λοιπον να παρω βεβαιωση απο το ΙΚΑ, το οποιο ειχε μονο περασμενους τους μηνες του 2007 (ως μηνες προυπηρεσιας). Ετσι λοιπον εχασα καποια μορια απο το 2008. Μου ειπαν απο το ΙΚΑ: "παρε αυτη την αιτηση συμπληρωσε τη εσυ κι ο εργοδοτης σου και ελα να τη σφραγισουμε, κι ετσι θα μπορεσεις να αποδειξεις οτι δουλεψες και μεσα στο 2008." Δηλαδη να παρεις ΑΛΛΗ 1 μερα αδεια για να ξαναπας στο ΙΚΑ !! Κι εκτος απο αυτο να μπλεξεις και τον εργοδοτη και να του εξηγεις τι ειδους αιτηση ειναι! :evil:
Μηπως υπαρχει καποιος αλλος τροπος ??


Μια άλλη εναλλακτική είναι να ζητήσεις από το λογιστήριο της εταιρείας που δουλεύεις ή από το λογιστή του εργοδότη σου αν είναι μικρή επιχείρηση, μία ΑΠΔ θεωρημένη από το ΙΚΑ (ΑΠΔ = Αναλυτική περιοδική δήλωση). Δείχνει τις ημέρες ασφάλισης, την ειδικότητα, τα πάντα. ΑΠΔ μπορεί να εκτυπώσει ο λογιστής από το on line σύστημα του ΙΚΑ και να του ζητήσεις να σου τη σφραγίσει κιόλας στο ΙΚΑ για να μην τρέχεις εσύ. Μπορείς να πεις ότι τη χρειάζεσαι για οτιδήποτε σου κατέβει – εγώ είχα πει ότι την ήθελα για σεμινάριο σε ΚΕΚ, άλλη συνάδελφος είχε πει για να κάνει έναρξη στο ΤΕΒΕ με απαλλαγή κρατήσεων, άλλος για επιδότηση ενοικίου ή δάνειο του ΟΕΚ (προσοχή εδώ, αν είσαι άγαμη χρειάζεσαι τουλάχιστον 7 χρόνια προϋπηρεσία για επιδότηση ενοικίου και 10 για δάνειο – μην πας για μαλλί και βγεις κουρεμένη!). Εάν ενδιαφέρεσαι για κάποιον από τους επικείμενους διαγωνισμούς, μπορείς να ζητήσεις ΑΠΔ στις αρχές του Οκτώβρη. Θα περιέχει τα ένσημα Ιουλίου έως Σεπτεμβρίου 2008. Έχω υποβάλλει ΑΠΔ στο ΑΣΕΠ σε 3 προκηρύξεις και δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Εάν θέλεις βέβαια να είσαι περισσότερο σίγουρη, διασταύρωσέ το με το ΑΣΕΠ.


Σε ευχαριστω πολυ mikap!! Ηδη το εχω ζητησει απο το λογιστη για αρχες Οκτωβρη! Επειδη ομως το θελω για παραπανω απο μια προκυρηξη θελω να το βγαλω φωτυτυπιες. Γινεται να καταθεσω φωτοτυπια επικυρωμενη απο κεπ ?

mikap
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 3:46 pm

Re: προυπηρεσια

Δημοσίευσηαπό mikap » Παρ Σεπ 26, 2008 12:47 pm

Σε ευχαριστω πολυ mikap!! Ηδη το εχω ζητησει απο το λογιστη για αρχες Οκτωβρη! Επειδη ομως το θελω για παραπανω απο μια προκυρηξη θελω να το βγαλω φωτυτυπιες. Γινεται να καταθεσω φωτοτυπια επικυρωμενη απο κεπ ?[/quote]

Γίνεται και παραγίνεται :)
Καλή επιτυχία!

elenamadon
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: Δευ Ιουν 30, 2008 12:05 pm

Re: προυπηρεσια

Δημοσίευσηαπό elenamadon » Παρ Σεπ 26, 2008 12:49 pm

mikap έγραψε:Σε ευχαριστω πολυ mikap!! Ηδη το εχω ζητησει απο το λογιστη για αρχες Οκτωβρη! Επειδη ομως το θελω για παραπανω απο μια προκυρηξη θελω να το βγαλω φωτυτυπιες. Γινεται να καταθεσω φωτοτυπια επικυρωμενη απο κεπ ?


Γίνεται και παραγίνεται :)
Καλή επιτυχία![/quote]

ευχαριστω πολυ! :wink:


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες