Διορισμός διακριθέντων αθλητών

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
stasi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τετ Οκτ 14, 2009 12:44 pm

Δημοσίευσηαπό stasi » Σάβ Απρ 02, 2011 6:26 pm

ang_rg έγραψε:τι εννοείς να έχει έρθει από το υπουργείο "υποβολή δικαιολογητικών διορισμού"? δεν νομίζω να έχει έρθει κάτι σε μένα και ας είχα φτάσει στο ΦΕΚ πέρσι..μήπως εννοείς τα δικαιολογητικά για τον αρμόδιο φορέα-την οργανική μας θέση?

ναι

ang_rg
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Απρ 01, 2011 3:14 pm

Δημοσίευσηαπό ang_rg » Δευ Απρ 04, 2011 8:40 pm

τα δικαιολογητικά ποια είναι;πάνε χρόνια κ δεν τα θυμάμαι και επίσης δεν τα έχω εδώ που μένω,πρέπει να τα πάρω από Αθήνα.την απόφαση διορισμού θες?
για συνάντηση ξανά στο ΥΠΕΣ δεν το συζητάμε,ε;

ang_rg
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Απρ 01, 2011 3:14 pm

Δημοσίευσηαπό ang_rg » Δευ Απρ 11, 2011 2:34 pm

η επικοινωνία με ΥΠΕΣ καταλήγει ότι κάτι θα αποφασιστεί αλλά έχουνε άλλεσ κατηγορίες πρώτα να ασχοληθούνε,καταλαβαίνετε....έτσι μου είπαν στο τηλ και συγκράτησα την ψυχραιμία μου.μετά το Πάσχα νεώτερα μόνο,τώρα προηγούνται οι του ΑΣΕΠ.
Τι κάνουμε?

paularwen
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Μαρ 22, 2011 3:48 pm

Δημοσίευσηαπό paularwen » Τετ Απρ 13, 2011 10:29 pm

Μπηκα στο forum διοριστεων ειδικών διατάξεων Νόμου 2643/1998 (πολυτεκνοι, αναπηροι πολεμου, ΑΜΕΑ) και η τελευταια τους δημοσιευση ειναι αυτή:

Κατόπιν ερώτησης για το θέμα των διορισμών μας σε έναν φίλο μου δικηγόρο Βόλου, ονόματι Λ.Τ., αυτός μου έγραψε τα εξής που κρίνω χρήσιμο να παραθέσω για να κατατοπιστούν και να καθησυχαστούν όλοι όσοι είμαστε στο φόρουμ και μοιραζόμαστε τις ίδιες ανησυχίες.

...Για να μην ανησυχείς, να σου αναλύσω τί συμβαίνει: Αφού η επιλογή σου έγινε με βάση το νόμο του 1998 και την ειδική διαδικασία που προβλέπει αυτός, ο διορισμός σου ΔΕΝ θα επηρεαστεί από τους μεταγενέστερους νόμους που είδαμε οι οποίοι επιβάλλουν περιορισμούς στις προσλήψεις. Γιατί, θα πείς. Διότι υπάρχει η συνταγματική αρχή της μη αναδρομικότητας των νόμων (άρθρ.77 παρ.2 Συντ.). Τί σημαίνει αυτή; Ότι οι νόμοι έχουν κατά κανόνα ισχύ για το μέλλον, και δεν αρχίζουν να παράγουν αποτελέσματα αναδρομικά, δηλ. σε προγενέστερο χρόνο της δημοσίευσής τους. Κατ'εξαίρεση αυτή η θεμελιώδης αρχή "σπάει" κυρίως για λόγους γενικότερου κοινωνικού ή δημοσίου συμφέροντος. Π.χ.στην περίπτωση του τσουνάμι στην Ιαπωνία, όπου ξαφνικά δημιουργήθηκε τεράστιο πρόβλημα στέγασης των σεισμοπαθών. Ο νομοθέτης, μπροστά στην ανάγκη αυτή, είναι σε θέση να αποφασίσει, ότι οι υφιστάμενες μισθώσεις μεγάλων κατοικιών λύονται ή περιορίζονται σε λίγα δωμάτια και στα δωμάτια που με αυτόν τον τρόπο δεν είναι πλέον αντικείμενο της μίσθωσης, θα στεγαστούν σεισμοπαθείς οικογένειες. Η συγκεκριμένη περίσταση, ενόψει του οξύτατου στεγαστικού προβλήματος χιλιάδων ανθρώπων θα επέβαλλε τον περιορισμό των ατομικών δικαιωμάτων στην περιουσία και στην ιδιωτική ζωή για χάρη εξυπηρέτησης ενός ακραίου δημοσίου συμφέροντος.
Επομένως η ισχύς των νόμων δεν είναι αναδρομική, με κάποιες εξαιρέσεις. Κατανοητόν; Σε κάθε περίπτωση όμως, ο νεότερος νόμος δεν μπορεί να καταλύσει συνταγματικά κατοχυρωμένα δικαιώματα των πολιτών που έχουν γεννηθεί με βάση παλαιότερο νομοθέτημα, και στα οποία δικαιώματα αυτοί έχουν βασίσει την κοινωνική ή οικονομική ζωή τους, όπως φερ'ειπείν της ισότητας ή, εν προκειμένω, της εργασίας λόγω της τοποθέτησης σε κάποια υπηρεσία. Από αυτή την παραδοχή -κατά την γνώμη μου η οποία βασίζεται τόσο στη νομική όσο και στη λογική και θα αποδειχθεί στην πράξη- συνάγεται ότι ο νόμος του 2010, δηλ. η αναλογία 1/5, δεν θα ισχύσει στους επιτυχόντες της προκήρυξης ΟΑΕΔ του 2008 (μες στους οποίους είσαι). Κατά ορθή και νομικά ασφαλέστερη εκδοχή, θα πρέπει να εφαρμοστεί το δίκαιο που ίσχυε τη στιγμή της δημοσίευσης της προκήρυξης (2008), δηλ. μόνο ο Ν.2643/98. Τυχόν προσπάθεια του κράτους να εντάξει την κατηγορία σας στην αναλογία 1 προς 5 και να μη σας διορίσει σύμφωνα με τις διατάξεις του 2643/98: α) θα δημιουργήσει ανασφάλεια δικαίου, άρα ανισότητα γιατί θα ανατραπεί το δικαιώμά σας (όλων των ενδιαφερομένων) για εργασία με βάση -το τονίζω- ειδικές διατάξεις, οι οποίες είναι προγενέστερο δίκαιο που έχει θεσπιστεί για κοινωνικούς λόγους και στο οποίο έχετε δικαιολογημένη εμπιστοσύνη, γιατί αλλιώς δεν θα έκανε κανείς αίτηση, β) θα έλθει σε πλήρη αντίθεση με την αρχή της αναγκαιότητας και καταλληλότητας των νέων μέτρων. Πόσο μάλλον όταν πρόκειται για θέσεις εργασίας που έπρεπε ήδη να έχουν καλυφθεί εδώ και χρόνια από προστατευόμενα άτομα!
Συμπερασματικά και για να μην κουράζω με νομικές αναλύσεις, πιστεύω ότι ο διορισμός των προστατευόμενων του Ν.2643/98 θα είναι άμεσος, επειδή χαρακτηρίζονται εκ του νόμου ως υποχρεωτικές προσλήψεις και επειδή τίθεται βασικό θέμα αντισυνταγματικότητας της αναδρομικής εφαρμογής σε αυτούς του 1 προς 5, όπως εξήγησα παραπάνω. Η αντισυνταγματικότητα μπορεί να αναγνωριστεί και δικαστικά κατόπιν προσφυγής στα διοικητικά δικαστήρια.
...Σε κάθε περίπτωση να θυμάσαι ότι δικαιούστε διορισμό, εκτός της αναλογίας του 1 προς 5, διότι η μοριοδότηση και η τοποθέτησή σας εγιναν ΠΡΙΝ την έναρξη ισχύος των ΔΝΤ-νόμων, γεγονός που καθιστά την αναδρομική εφαρμογή τους ασύμφορη άρα απαράδεκτη!
link:(http://www.diorismos.gr/forum/viewtopic ... start=1155)

Μήπως και εμάς δεν πρέπει να μας πιάσει η αναλογια 1 προς 5?

Senior
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Σεπ 15, 2010 9:59 pm

Δημοσίευσηαπό Senior » Δευ Απρ 18, 2011 11:52 pm

[quote="paularwen"]Μπηκα στο forum διοριστεων ειδικών διατάξεων Νόμου 2643/1998 (πολυτεκνοι, αναπηροι πολεμου, ΑΜΕΑ) και η τελευταια τους δημοσιευση ειναι αυτή:

Κατόπιν ερώτησης για το θέμα των διορισμών μας σε έναν φίλο μου δικηγόρο Βόλου, ονόματι Λ.Τ., αυτός μου έγραψε τα εξής που κρίνω χρήσιμο να παραθέσω για να κατατοπιστούν και να καθησυχαστούν όλοι όσοι είμαστε στο φόρουμ και μοιραζόμαστε τις ίδιες ανησυχίες.

...Για να μην ανησυχείς, να σου αναλύσω τί συμβαίνει: Αφού η επιλογή σου έγινε με βάση το νόμο του 1998 και την ειδική διαδικασία που προβλέπει αυτός, ο διορισμός σου ΔΕΝ θα επηρεαστεί από τους μεταγενέστερους νόμους που είδαμε οι οποίοι επιβάλλουν περιορισμούς στις προσλήψεις. Γιατί, θα πείς. Διότι υπάρχει η συνταγματική αρχή της μη αναδρομικότητας των νόμων (άρθρ.77 παρ.2 Συντ.). Τί σημαίνει αυτή; Ότι οι νόμοι έχουν κατά κανόνα ισχύ για το μέλλον, και δεν αρχίζουν να παράγουν αποτελέσματα αναδρομικά, δηλ. σε προγενέστερο χρόνο της δημοσίευσής τους. Κατ'εξαίρεση αυτή η θεμελιώδης αρχή "σπάει" κυρίως για λόγους γενικότερου κοινωνικού ή δημοσίου συμφέροντος. Π.χ.στην περίπτωση του τσουνάμι στην Ιαπωνία, όπου ξαφνικά δημιουργήθηκε τεράστιο πρόβλημα στέγασης των σεισμοπαθών. Ο νομοθέτης, μπροστά στην ανάγκη αυτή, είναι σε θέση να αποφασίσει, ότι οι υφιστάμενες μισθώσεις μεγάλων κατοικιών λύονται ή περιορίζονται σε λίγα δωμάτια και στα δωμάτια που με αυτόν τον τρόπο δεν είναι πλέον αντικείμενο της μίσθωσης, θα στεγαστούν σεισμοπαθείς οικογένειες. Η συγκεκριμένη περίσταση, ενόψει του οξύτατου στεγαστικού προβλήματος χιλιάδων ανθρώπων θα επέβαλλε τον περιορισμό των ατομικών δικαιωμάτων στην περιουσία και στην ιδιωτική ζωή για χάρη εξυπηρέτησης ενός ακραίου δημοσίου συμφέροντος.
Επομένως η ισχύς των νόμων δεν είναι αναδρομική, με κάποιες εξαιρέσεις. Κατανοητόν; Σε κάθε περίπτωση όμως, ο νεότερος νόμος δεν μπορεί να καταλύσει συνταγματικά κατοχυρωμένα δικαιώματα των πολιτών που έχουν γεννηθεί με βάση παλαιότερο νομοθέτημα, και στα οποία δικαιώματα αυτοί έχουν βασίσει την κοινωνική ή οικονομική ζωή τους, όπως φερ'ειπείν της ισότητας ή, εν προκειμένω, της εργασίας λόγω της τοποθέτησης σε κάποια υπηρεσία. Από αυτή την παραδοχή -κατά την γνώμη μου η οποία βασίζεται τόσο στη νομική όσο και στη λογική και θα αποδειχθεί στην πράξη- συνάγεται ότι ο νόμος του 2010, δηλ. η αναλογία 1/5, δεν θα ισχύσει στους επιτυχόντες της προκήρυξης ΟΑΕΔ του 2008 (μες στους οποίους είσαι). Κατά ορθή και νομικά ασφαλέστερη εκδοχή, θα πρέπει να εφαρμοστεί το δίκαιο που ίσχυε τη στιγμή της δημοσίευσης της προκήρυξης (2008), δηλ. μόνο ο Ν.2643/98. Τυχόν προσπάθεια του κράτους να εντάξει την κατηγορία σας στην αναλογία 1 προς 5 και να μη σας διορίσει σύμφωνα με τις διατάξεις του 2643/98: α) θα δημιουργήσει ανασφάλεια δικαίου, άρα ανισότητα γιατί θα ανατραπεί το δικαιώμά σας (όλων των ενδιαφερομένων) για εργασία με βάση -το τονίζω- ειδικές διατάξεις, οι οποίες είναι προγενέστερο δίκαιο που έχει θεσπιστεί για κοινωνικούς λόγους και στο οποίο έχετε δικαιολογημένη εμπιστοσύνη, γιατί αλλιώς δεν θα έκανε κανείς αίτηση, β) θα έλθει σε πλήρη αντίθεση με την αρχή της αναγκαιότητας και καταλληλότητας των νέων μέτρων. Πόσο μάλλον όταν πρόκειται για θέσεις εργασίας που έπρεπε ήδη να έχουν καλυφθεί εδώ και χρόνια από προστατευόμενα άτομα!
Συμπερασματικά και για να μην κουράζω με νομικές αναλύσεις, πιστεύω ότι ο διορισμός των προστατευόμενων του Ν.2643/98 θα είναι άμεσος, επειδή χαρακτηρίζονται εκ του νόμου ως υποχρεωτικές προσλήψεις και επειδή τίθεται βασικό θέμα αντισυνταγματικότητας της αναδρομικής εφαρμογής σε αυτούς του 1 προς 5, όπως εξήγησα παραπάνω. Η αντισυνταγματικότητα μπορεί να αναγνωριστεί και δικαστικά κατόπιν προσφυγής στα διοικητικά δικαστήρια.
...Σε κάθε περίπτωση να θυμάσαι ότι δικαιούστε διορισμό, εκτός της αναλογίας του 1 προς 5, διότι η μοριοδότηση και η τοποθέτησή σας εγιναν ΠΡΙΝ την έναρξη ισχύος των ΔΝΤ-νόμων, γεγονός που καθιστά την αναδρομική εφαρμογή τους ασύμφορη άρα απαράδεκτη!
link:(http://www.diorismos.gr/forum/viewtopic ... start=1155)

Μήπως και εμάς δεν πρέπει να μας πιάσει η αναλογια 1 προς 5?[/quote]

trivi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Μάιος 09, 2011 10:05 pm

Δημοσίευσηαπό trivi » Τρί Μάιος 10, 2011 9:58 am

καλημερα σε ολους εσας που εχετε τρεξει για τα δικαιωματα μας!!ειμαι νεος στο φορουμ τωρα το ανακαλυψα!να σας ρωτησω εαν ξερετε να μου απαντησετε γιατι οπου και αν ρωτησα μου λενε δεν ξερουμε τι θα γινει! εχω καταθεσει κ εγω χαρτια απο διακριση σε παγκοσμιο.τα κατεθεσα τον Δεκεμβρι του 2009,εχετε ακουσει τι θα γινει και εαν υπαρχει περιπτωση να διοριστουμε ποτε κ εμεις?ευχαριστω!!

ang_rg
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Απρ 01, 2011 3:14 pm

ΝΕΑ!

Δημοσίευσηαπό ang_rg » Δευ Μάιος 16, 2011 8:02 pm

μίλησα με υπουργείο εσωτερικών και έμαθα ότι ξεκίνησε η διαδικασια διαλογης για τις ειδικές διατάξεις κ με ποια κριτήρια θα διορίσουν και ποιους. είπαν να επικοινωνήσω ξανά σε 10 μέρες. τμήμα προσωπικού εσωτερικών πήρα. δεν ξέρουν ακόμα με ποια κριτήρια θα διορίσουν-και δεν λένε.

boufesis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 5:46 pm

Δημοσίευσηαπό boufesis » Τετ Μάιος 25, 2011 6:42 pm

παιδια τι εγινε εχουμε κανενα νεο?εγω δεν εχω μαθει καλα νεα δυστυχως.εχω μαθει οτι μας πανε για το 2015!κ οτι το προβλημα ειναι οτι δεν υπαρχουν κενες οργανικες θεσεις.κ εχω 1 φιλο που εκανε τα χαρτια του πριν απο 2 χρονια κ τωρα διοριστηκε θεσσαλονικη κ αλλον εναν που τα εκανε αθηνα παλι πριν απο 2 χρονια κ δεν εχει μπει ακομα αθηνα!αρα δεν τα βλεπω καλα τα πραγματα!

trivi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Μάιος 09, 2011 10:05 pm

Δημοσίευσηαπό trivi » Πέμ Μαρ 08, 2012 1:32 pm

κανενα νεο???ενα χρονο μετα!!

dell23
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Μαρ 21, 2012 2:01 pm

Δημοσίευσηαπό dell23 » Τετ Μαρ 21, 2012 5:38 pm

γεια σας παιδια ειμαι νεο μελος εχω διαβασει ολες τις προηγουμενες συζητησεις σας ξερει κανεισ τι συμβαινει τωρα με τουσ αθλητες οσοι κανανε τα χαρτια τουσ απο το 2008 και μετα θα εχουν το δικαιωμα προσληψης ? εγινε καμια κινηση υπαρχει καποιος που να ξερει τι συμβαινει για αυτη τη περιοδο που ειμαστε?
ευχαριστω

Senior
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Σεπ 15, 2010 9:59 pm

Δημοσίευσηαπό Senior » Παρ Απρ 20, 2012 10:27 pm

Milaw synexws me zwgrafoy kai neo den yparxh mono h systash 1pros 5.An onyws einai olo ayto anisyntagmatiko, prosl tha ginoyn alla to pote den kseroyme kai isws kapoy ekei xathei to thema.Apopsh moy na kanoyme mia synad na milhsoyme ek neoy.

Agiofws
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τρί Απρ 13, 2010 4:57 pm

Δημοσίευσηαπό Agiofws » Δευ Απρ 15, 2013 2:56 pm

Παιδιά τι θα γίνει τελικά με τους διορισμούς διακριθέντων αθλητών έχει κανείς καμιά πληροφορία; τώρα που θα καταργηθούν οι οργανικές θέσεις πως θα γίνεται ο διορισμός (ΕΑΝ ΓΙΝΟΥΝ ΠΟΤΕ)...

Agiofws
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τρί Απρ 13, 2010 4:57 pm

Δημοσίευσηαπό Agiofws » Δευ Απρ 15, 2013 2:56 pm

Senior έγραψε:Milaw synexws me zwgrafoy kai neo den yparxh mono h systash 1pros 5.An onyws einai olo ayto anisyntagmatiko, prosl tha ginoyn alla to pote den kseroyme kai isws kapoy ekei xathei to thema.Apopsh moy na kanoyme mia synad na milhsoyme ek neoy.

Agiofws
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τρί Απρ 13, 2010 4:57 pm

Δημοσίευσηαπό Agiofws » Δευ Απρ 15, 2013 2:57 pm

Senior έγραψε:Milaw synexws me zwgrafoy kai neo den yparxh mono h systash 1pros 5.An onyws einai olo ayto anisyntagmatiko, prosl tha ginoyn alla to pote den kseroyme kai isws kapoy ekei xathei to thema.Apopsh moy na kanoyme mia synad na milhsoyme ek neoy.


Παιδιά τι θα γίνει τελικά με τους διορισμούς διακριθέντων αθλητών έχει κανείς καμιά πληροφορία; τώρα που θα καταργηθούν οι οργανικές θέσεις πως θα γίνεται ο διορισμός (ΕΑΝ ΓΙΝΟΥΝ ΠΟΤΕ)...


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες