Νόμος 2643/98 Ερωτήσεις απορίες προβληματισμοί

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
arko
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Παρ Μαρ 11, 2011 5:10 pm

Δημοσίευσηαπό arko » Πέμ Ιούλ 21, 2011 11:00 pm

ΕΓΩ ΣΗΜΕΡΑ ΚΙΟΛΑΣ ΚΥΝΗΘΗΚΑ ΝΟΜΙΚΑ.ΚΑΤΑΤΕΘΗΚΕ ΣΗΜΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΚΗΓΟΡΟ ΜΟΥ.ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟΛΑ.

Καπος
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Αύγ 12, 2011 3:20 pm

Δημοσίευσηαπό Καπος » Τρί Αύγ 16, 2011 1:16 pm

Καλημερα

Ξέρω ότι κατά βάση ασχολείστε με την προκήρυξη του 2008 αλλά ήθελα να ρωτήσω μήπως έχει κανείς ακούσει τίποτα για κάποια νέα αντίστοιχη προκήρυξη.
είτε που έχει γίνει (που δεν νομίζω γιατί βλέπω το site του ΟΑΕΔ), είτε που πρόκειται να γίνει.

οποιος γνωριζει θα βοηθουσε

arko
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Παρ Μαρ 11, 2011 5:10 pm

Δημοσίευσηαπό arko » Τετ Αύγ 17, 2011 8:46 am

Καπος έγραψε:Καλημερα

Ξέρω ότι κατά βάση ασχολείστε με την προκήρυξη του 2008 αλλά ήθελα να ρωτήσω μήπως έχει κανείς ακούσει τίποτα για κάποια νέα αντίστοιχη προκήρυξη.
είτε που έχει γίνει (που δεν νομίζω γιατί βλέπω το site του ΟΑΕΔ), είτε που πρόκειται να γίνει.

οποιος γνωριζει θα βοηθουσε
δεν εχει ακουστει τιποτα,εδω δεν περνουν εμασ ,αυτοι οι αθλιοι δεν προκειτε να συνεχισουν τετοιου ειδουσ προκηρυξεισ

agricool
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 27, 2008 10:53 pm

Δημοσίευσηαπό agricool » Τετ Νοέμ 09, 2011 10:19 am

Άκρα του τάφου σιωπή...
Μάλλον χάθηκε κάθε ελπίδα πρόσληψης μετά τις τελευταίες εξελίξεις.
Άσε που και να σε προσλάβουν αν η θέση δεν είναι στην πόλη σου δεν ξέρω αν αξίζει να μετακινηθείς με το νέο μισθολόγιο. Νεοδιόριστος 700 ευρώ με το ζόρι.

persefoni
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Τετ Μάιος 05, 2010 12:34 pm

Δημοσίευσηαπό persefoni » Δευ Ιαν 02, 2012 1:50 pm

agricool έγραψε:Άκρα του τάφου σιωπή...
Μάλλον χάθηκε κάθε ελπίδα πρόσληψης μετά τις τελευταίες εξελίξεις.
Άσε που και να σε προσλάβουν αν η θέση δεν είναι στην πόλη σου δεν ξέρω αν αξίζει να μετακινηθείς με το νέο μισθολόγιο. Νεοδιόριστος 700 ευρώ με το ζόρι.
kalh xronia se oloys!!!mhpvs exei lavei kapoios epistolh apo oaed??systhmenh??

michalisdd
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Τρί Μάιος 25, 2010 11:23 am

Δημοσίευσηαπό michalisdd » Παρ Ιαν 13, 2012 9:46 am

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους!!!
Πόση είναι η προθεσμία για την αποδοχή της θέσης;;; Από πότε αρχίζει και τρέχει αυτή η προθεσμία;;; Ρωτάω για την προκ του δημόσιου τομέα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

persefoni
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Τετ Μάιος 05, 2010 12:34 pm

Δημοσίευσηαπό persefoni » Κυρ Ιαν 15, 2012 7:15 pm

michalisdd έγραψε:Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους!!!
Πόση είναι η προθεσμία για την αποδοχή της θέσης;;; Από πότε αρχίζει και τρέχει αυτή η προθεσμία;;; Ρωτάω για την προκ του δημόσιου τομέα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
καλη χρονια σε ολουσ μασ.σου ηρθε η επιστολη απο οαεδ?????

michalisdd
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Τρί Μάιος 25, 2010 11:23 am

Δημοσίευσηαπό michalisdd » Δευ Ιαν 16, 2012 12:40 am

persefoni έγραψε:
michalisdd έγραψε:Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους!!!
Πόση είναι η προθεσμία για την αποδοχή της θέσης;;; Από πότε αρχίζει και τρέχει αυτή η προθεσμία;;; Ρωτάω για την προκ του δημόσιου τομέα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
καλη χρονια σε ολουσ μασ.σου ηρθε η επιστολη απο οαεδ?????


Όχι δεν έχει έρθει!!!

madia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 02, 2012 9:04 pm

Δημοσίευσηαπό madia » Πέμ Φεβ 02, 2012 10:21 pm

ας ποστάρω κι εδώ το τόπικ που άνοιξα, αν οι διαχειριστές το θεωρήσουν του ματς ας το αφαιρέσουν από όπου κρίνουν
___________________________

Γεια σας
Να σας ζαλίσω κι εγώ λίγο;
Λοιπόν έχουμε και λέμε...
Υπέβαλα τα δικαιολογητικά μου, όταν προκηρύχτηκαν τον Ιούλιο του 2010 οι θέσεις για τους τυφλούς τηλεφωνητές. Βγήκαν τα πρώτα αποτελέσματα και βλέπω ότι δεν προσμετρήθηκαν τα μόρια που προκύπτουν από την «οικογενειακή μου κατάσταση».
Να πω εδώ, ότι δεν έχω γονείς, μάλλον είμαι αγνώστων γονέων, μέχρι πρόσφατα «προστατευόμενο μέλος του ΠΙΚΠΑ», πλέον χωρίς «προστασία» αφού ενηλικιώθηκα και σύμφωνα με τους νέους κανονισμούς του «προστάτη» μου που πρέπει να περικόψει κονδύλια... μπορώ να τα βγάλω πέρα μόνος και με τα σχεδόν 700 ευρώ του επιδόματος αναπηρίας…
Πάμε παρακάτω…
Πληροφορώ λοιπόν, όταν κατέθεσα τα δικαιολογητικά μου στον κο Παπαγιάννη στον ΟΑΕΔ, για την ιδιάζουσα οικογενειακή μου κατάσταση και επιπροσθέτως το επεσήμανα στην αίτησή μου. Ο κος Παπαγιάννης, προφανώς γιατί δεν είχε αντιμετωπίσει ανάλογη περίπτωση (ευτυχώς υπάρχουν ελάχιστες ανάλογες περιπτώσεις ή ίσως είμαι και η μοναδική), μου λέει πως μπορώ να υποβάλλω ένσταση όταν βγουν τα αποτελέσματα και αν δω ότι δεν έχουν προσμετρηθεί τα μόρια που απορρέουν από την οικογενειακή μου κατάσταση(:200 μόρια για τους ορφανούς από τους δύο γονείς).
Αναρτήθηκαν πριν λίγες μέρες τα αποτελέσματα στο σάιτ του ΟΑΕΔ και φυσικά δεν ήμουν μέσα στους επιτυχόντες. Το θεώρησα αναμενόμενο λόγω της ιδιαζούσης κατάστασης μου...
Υπέβαλα την ένστασή μου και ο κος Παπαγιάννης με πληροφορεί, γνωρίζοντας τον νόμο 2643, ότι δεν παίρνω τα πολυπόθητα 200 μόρια που παίρνουν οι ορφανοί και από τους δύο γονείς γιατί δυστυχώς ήμουν 25 και λίγων μηνών όταν δημοσιεύτηκε η προκήρυξη.
Ο νόμος όμως δεν προέβλεψε την περίπτωση μου. Δεν είμαι ακριβώς ορφανός, στερούμαι οικογενειακού περιβάλλοντος από την ημέρα της γέννησης μου.
Μπορώ να κινηθώ νομικά; Να ζητήσω τροποποίηση ή μάλλον συμπλήρωση στον 2643; Έχω πληροφορηθεί ότι υπάρχουν ήδη συμπληρώσεις και τροποποιήσεις. Δεν κατέχω τις διαδικασίες και πως πρέπει να κινηθώ. Τώρα εξ όσων γνωρίζω οι ενστάσεις θα παραπεμφθούν σε επιτροπή του Υπ. Εργασίας. Μπορώ να προσφύγω σε αυτή την επιτροπή; Ξέρετε που κατοικοεδρεύει, με ποιους να επικοινωνήσω;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

klairi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Φεβ 01, 2017 9:44 am

Re: Νόμος 2643/98 Ερωτήσεις απορίες προβληματισμοί

Δημοσίευσηαπό klairi » Τετ Φεβ 01, 2017 10:56 am

Καλημέρα σε όλους! Είμαι καινούργια εδώ και θα χρειαστώ σίγουρα τη βοήθεια σας. Καταρχάς τυχαία μπήκα εδώ για να ρωτήσω αυτό που με απασχολεί.
Ξέρει κάποιος να μου πει που είναι ΑμεΑ ή προστατευόμενο μέλος ή έμμεσος ΑμεΑ, κάθε πότε κάνουμε τα χαρτιά μας στον ΟΑΕΔ για να μπορούμε
να συμμετέχουμε στις προκηρύξεις?

Anthem
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 04, 2016 5:03 pm

Re: Νόμος 2643/98 Ερωτήσεις απορίες προβληματισμοί

Δημοσίευσηαπό Anthem » Παρ Μαρ 10, 2017 11:57 am

klairi έγραψε:Καλημέρα σε όλους! Είμαι καινούργια εδώ και θα χρειαστώ σίγουρα τη βοήθεια σας. Καταρχάς τυχαία μπήκα εδώ για να ρωτήσω αυτό που με απασχολεί.
Ξέρει κάποιος να μου πει που είναι ΑμεΑ ή προστατευόμενο μέλος ή έμμεσος ΑμεΑ, κάθε πότε κάνουμε τα χαρτιά μας στον ΟΑΕΔ για να μπορούμε
να συμμετέχουμε στις προκηρύξεις?



Θα πρέπει να βγει προκήρυξη από τον ΟΑΕΔ για να συμμετάσχεις.

Θα παρακολουθείς το site www.oaed.gr

Mr.Green
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2015 9:22 am

Re: Νόμος 2643/98 Ερωτήσεις απορίες προβληματισμοί

Δημοσίευσηαπό Mr.Green » Κυρ Ιούλ 02, 2017 11:02 am

Συνήθως πριν από εκλογές "βγαίνει" η εν λόγω προκήρυξη, ως δέσμευση της Κυβέρνησης για ευαίσθητες ομάδες κτλ...
Κάθε 3 με 4 χρόνια. Η τελευταία φορά ήταν στο τέλος του '14, τώρα λογικά θα είναι στα μέσα του '19, εκτός και κανονίσουν νωρίτερα εκλογές...

leeds
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 15, 2014 11:36 am

Re: Νόμος 2643/98 Ερωτήσεις απορίες προβληματισμοί

Δημοσίευσηαπό leeds » Τρί Ιούλ 11, 2017 2:12 pm

θα βγει ή μήπως τώρα που μεταφέρθηκαν σχεδόν όλες οι κατηγορίες του Ν2643/98 στους διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ , δεν βγεί;

bmpakas
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 4:43 pm

Re: Νόμος 2643/98 Ερωτήσεις απορίες προβληματισμοί

Δημοσίευσηαπό bmpakas » Τετ Ιούλ 19, 2017 11:10 pm

καλησπέρα σας,θα ήθελα κάποιος να με ενημερώσει αν μπορώ λόγω του ότι ο πατέρας μου είναι από εγκεφαλικό με αναπηρία πάνω από 67% (χαρτί από ΚΕΠΑ) να συμμετέχω σε διαγωνισμό κάνοντας χρήση τον νόμο 2643.Είμαι απόφοιτος ΤΕΙ και άνεργος .

niki258
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1161
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 11:57 am

Re: Νόμος 2643/98 Ερωτήσεις απορίες προβληματισμοί

Δημοσίευσηαπό niki258 » Τρί Αύγ 01, 2017 4:02 pm

bmpakas έγραψε:καλησπέρα σας,θα ήθελα κάποιος να με ενημερώσει αν μπορώ λόγω του ότι ο πατέρας μου είναι από εγκεφαλικό με αναπηρία πάνω από 67% (χαρτί από ΚΕΠΑ) να συμμετέχω σε διαγωνισμό κάνοντας χρήση τον νόμο 2643.Είμαι απόφοιτος ΤΕΙ και άνεργος .

Φυσικα και μπορειτε.Θα προκηρυχθουν δυο θεσεις για ΤΕ το προσεχες διαστημα για τον ΟΑΕΔ.Επισης,αυτο το διαστημα μπορειτε να δηλωσετε συμμετοχη στην 8κ/2017 για τα Δικαστηρια.Θα δηλωσετε στο σχετικο πεδιο της αιτησης την ειδικη κατηγορια στην οποια ανηκετε,θα προσκομισετε το πιστοποιητικο απο ΚΕΠΑ και υπευθυνες δηλωσεις των υπολοιπων μελων,αλλα και δικη σας.Καλη επιτυχια!


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες