Νόμος 2643/98 Ερωτήσεις απορίες προβληματισμοί

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
M A R A
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 2:20 pm

Δημοσίευσηαπό M A R A » Τρί Φεβ 08, 2011 10:14 pm

pindos σε ευχαριστω για την πληροφορια

Μιλησα σημερα το πρωι με τα κεντρικα του ΟΑΕΔ στον Αλιμο και μου ειπαν οτι δεν εχουν καποια ενημερωση σχετικα με τις προσληψεις για 1:5 και οτι οι διορισμοι θα γινουν κανονικα!!! :lol:

Επισης ρωτησα και ποτε περιπου θα εκδοθει η επομενη προκηρυξη και μου ειπαν οτι δεν εχουν ιδεα... :cry:

Υπαρχει καποιος "γκουρου" να γνωριζει απο μορια για να ρωτησω κατι που θελω???

ecopower
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τετ Οκτ 13, 2010 8:49 am

Δημοσίευσηαπό ecopower » Σάβ Φεβ 12, 2011 10:16 am

M A R A έγραψε:pindos σε ευχαριστω για την πληροφορια

Μιλησα σημερα το πρωι με τα κεντρικα του ΟΑΕΔ στον Αλιμο και μου ειπαν οτι δεν εχουν καποια ενημερωση σχετικα με τις προσληψεις για 1:5 και οτι οι διορισμοι θα γινουν κανονικα!!! :lol:

Επισης ρωτησα και ποτε περιπου θα εκδοθει η επομενη προκηρυξη και μου ειπαν οτι δεν εχουν ιδεα... :cry:

Υπαρχει καποιος "γκουρου" να γνωριζει απο μορια για να ρωτησω κατι που θελω???


αν ανατρέξεις στην πρώτη σελίδα του φόρουμ θα δεις πως υπολογίζονται αναλυτικά τα μόρια

Κωστας123
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 10, 2011 12:13 pm

Δημοσίευσηαπό Κωστας123 » Δευ Φεβ 14, 2011 7:50 am

Χαίρετε κι από εμένα. Δεν θέλω να είμαι απαισιόδοξος αλλά νομίζω ότι δε θα εξαιρεθούμε από τον κανόνα 5 αποχωρήσεις 1 πρόσληψη. Εντός των επόμενων 1-2 μηνών θα εκδοθεί εγκύκλιος/υπουργική απόφαση από το Υπουργείο Εσωτερικών που θα καθορίζει ποιοι θα προσληφθούν εντός του έτους 2011 (με βάση τις αποχωρήσεις θα είναι περίπου 10000 άτομα).
Έχουμε το μειονέκτημα ότι τα οριστικά εκδόθηκαν όχι εντός του 2010 αλλά του 2011 (περιμένουν πρώτοι στην ουρά για διορισμό αυτοί που έχουν οριστικά του 2010). Κατά την γνώμη μου πρέπει να ασκήσουμε πίεση, ως άτομα ειδικών κατηγοριών, προκειμένου να συμπεριληφθούμε στην εγκύκλιο του Υπ. Εσωτερικών που θα εκδοθεί προσεχώς, έστω κι αν τα οριστικά μας είναι εντός του 2011. Αν δεν ήμαστε μέσα στην εγκύκλιο, θα πάμε για του χρόνου (2012). Αν εξαντλήσει η εγκύκλιος και τους 10000 που δύνανται βάσει αποχωρήσεων να απορροφηθούν εντός του 2010, τότε δεν θα υπάρχει εκ των πραγματων περιθώριο να διοριστούμε κι εμείς. Αυτή είναι τουλάχιστον η ταπεινή άποψη που έχω διαμορφώσει.
[/quote]

Κωστας123
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 10, 2011 12:13 pm

Δημοσίευσηαπό Κωστας123 » Δευ Φεβ 14, 2011 10:29 am

Απ' το στόμα σου και στου Θεού τ' αυτί!

gregmam
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 12, 2010 11:41 pm

Δημοσίευσηαπό gregmam » Δευ Φεβ 14, 2011 9:48 pm

Κωστας123 έγραψε:Απ' το στόμα σου και στου Θεού τ' αυτί!


Το 5-1 δεν ισχύει. Μίλησα με το υπουργείο εργασίας σχετικά.

Κωστας123
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 10, 2011 12:13 pm

Δημοσίευσηαπό Κωστας123 » Πέμ Φεβ 17, 2011 9:41 am

Σε τελευταίο δημοσίευμα του Εθνους Εργασία, σχετικά με το ποιες προσλήψεις στο Δημόσιο θα γίνουν εντός του 2011, δεν αναφέρονται πουθενά οι επιτυχόντες του 2643/98.
Δεν ξέρω τι γίνεται.

harrkats
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 01, 2009 4:37 pm

Δημοσίευσηαπό harrkats » Πέμ Φεβ 17, 2011 4:04 pm

makari re paidia perimenoume me agonia toso kairo....

queen
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Παρ Δεκ 10, 2010 2:14 am

Δημοσίευσηαπό queen » Πέμ Φεβ 17, 2011 7:10 pm

Δεν ανήκω σε αυτή την κατηγορία αλλά διάβασε την προκήρυξη τι έγραφε μέσα.
Αν έλεγε ότι πρέπει να υπάρχει κάρτα ανεργίας κατά την ημερομηνία υποβολής των αιτήσεων τότε δεν υπάρχει πρόβλημα αν εργάζεσαι τώρα.

Αν έγραφε ότι πρέπει να έχεις κάρτα ανεργίας και κατά την υποβολή αιτήσεων και κατά το χρόνο διορισμού/ανάληψη υπηρεσίας τότε υπάρχει. Αυτά ορίζονται στην προκήρυξη.
Συνήθως οι προϋποθέσεις ισχύουν κατά την υποβολή των αιτήσεων.

ecopower
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τετ Οκτ 13, 2010 8:49 am

Δημοσίευσηαπό ecopower » Κυρ Φεβ 20, 2011 3:16 pm

solostar έγραψε:Αθήνα 18.2.2011, 16:23
Οι διοριστέοι μέσω ΟΑΕΔ προστατευόμενοι του ν. 2643/98 της κατηγορίας άτομα με αναπηρία, οι οποίοι πάσχουν από οποιαδήποτε χρόνια πνευματική ή ψυχική πάθηση ή βλάβη, θα πρέπει να προσκομίσουν στην αρμόδια Επιτροπή (του άρθρου 9, όπως λέγεται), πρόσφατη βεβαίωση ότι είναι κατάλληλοι για τα καθήκοντα της θέσης αυτής, προερχόμενη από Διευθυντή Πανεπιστημιακής Ψυχιατρικής Κλινικής ή από Διευθυντή Ψυχιατρικής Κλινικής Ψυχιατρικού Νοσοκομείου ή από Διευθυντή Ψυχιατρικής Κλινικής Γενικού Νοσοκομείου του ΕΣΥ.
Τα παραπάνω προβλέπει απόφαση του υπουργείου Εργασίας, που αφορά τις προσλήψεις προστατευομένων της προκήρυξης 2008, που είναι σε εξέλιξη. Τη βεβαίωση υποβάλλουν όσοι κρίθηκαν διοριστέοι.


τα παραπάνω τα γράφει ένα site. Ούτε στον ΟΑΕΔ υπάρχουν ούτε στο υπουργείο Εργασίας.

Γιατί πρέπει να τα λάβουμε υπόψιν μας?

Η γνώμη μου είναι να περιμένουμε επίσημη ανακοίνωση από τον ΟΑΕΔ

ecopower
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τετ Οκτ 13, 2010 8:49 am

Δημοσίευσηαπό ecopower » Κυρ Φεβ 20, 2011 4:28 pm

pindos έγραψε:Δεν προκειται να υπαρξει ανακοινωση απ τον οαεδ .....τηλεφωνα παιρνει ο οαεδ στον καθενα να καταθεσει προσθετα δικαιολογητικα ...οπως αυτα που αναφερεται πιο πανω οπως ...και το προτοτυπο δικαιολογητικο ΓΕΕΘΑ/ΔΕΠΑΘΑ για τις κατηγοριες αναπηρων πολεμου...και εθνικης αντιστασης...το αντιγραφο ποινικου μητρωου θα το ζητησει ο οαεδ υπηρεσιακα...τα αναφερω αυτα γιατι με καλεσε ο οαεδ να καταθεσω δικαιολογητικα ...περιμενουμε τον οαεδ να συγκεντρωσει οσο ποιο γρηγορα τα δικαιολογητικα ...για να βγουν οι πινακες τοποθετησης σε 2 μηνες τουλαχιστον....


pindos αυτά που λες είναι πολύ σημαντικά.

Τι θα γίνει αν δε μας βρούν στο τηλέφωνο? Εσύ σε ποιόν ΟΑΕΔ ανήκεις?
Τι δικαιολογητικά σου ζήτησαν να προσκομίσεις? Ευχαριστώ.

bianca
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Τετ Οκτ 25, 2006 12:51 pm

Δημοσίευσηαπό bianca » Κυρ Φεβ 20, 2011 6:44 pm

Συγνωμη ρε παιδια αλλα η ανακοινωση γραφει να καταθεσουν οσοι πασχουν απο καποια ψυχικη ασθενεια, αρα δεν χρειαζεται να καταθεσουν ολοι ετσι δεν ειναι? Ετσι τουλαχιστον το καταλαβαινω εγω

bianca
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Τετ Οκτ 25, 2006 12:51 pm

Δημοσίευσηαπό bianca » Κυρ Φεβ 20, 2011 6:51 pm

σορυ λαθος δικο μου, μπερδευτηκαααααα

ecopower
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τετ Οκτ 13, 2010 8:49 am

Δημοσίευσηαπό ecopower » Κυρ Φεβ 20, 2011 8:08 pm

pindos έγραψε:
ecopower έγραψε:
pindos έγραψε:Δεν προκειται να υπαρξει ανακοινωση απ τον οαεδ .....τηλεφωνα παιρνει ο οαεδ στον καθενα να καταθεσει προσθετα δικαιολογητικα ...οπως αυτα που αναφερεται πιο πανω οπως ...και το προτοτυπο δικαιολογητικο ΓΕΕΘΑ/ΔΕΠΑΘΑ για τις κατηγοριες αναπηρων πολεμου...και εθνικης αντιστασης...το αντιγραφο ποινικου μητρωου θα το ζητησει ο οαεδ υπηρεσιακα...τα αναφερω αυτα γιατι με καλεσε ο οαεδ να καταθεσω δικαιολογητικα ...περιμενουμε τον οαεδ να συγκεντρωσει οσο ποιο γρηγορα τα δικαιολογητικα ...για να βγουν οι πινακες τοποθετησης σε 2 μηνες τουλαχιστον....


pindos αυτά που λες είναι πολύ σημαντικά.

Τι θα γίνει αν δε μας βρούν στο τηλέφωνο? Εσύ σε ποιόν ΟΑΕΔ ανήκεις?
Τι δικαιολογητικά σου ζήτησαν να προσκομίσεις? Ευχαριστώ.



Δικαιολογητικα δεν καταθετουν ολες οι κατηγοριες και ολοι οι επιτυχοντες.....
ορισμενες κατηγοριες (αναπηρων πολεμου και εθνικης αντιστασης καταθετουν το προτοτυπο δικαιολογητικο απο το ΓΕΕΘΑ/ΔΕΠΑΘΑ)...Μεχρι τωρα στην αιτηση ειχαν καταθεσει αντιγραφο φωτοτυπια...αν το καταθεσης σημαινει οτι αποδεχεσαι τη θεση και δεν εχεις δικαιωμα να συμμετεχεις αλλη φορα σε προκυρηξη του ν.2643/98.Αυτα αφορουν τις πιο πανω κατηγοριες ...για τις αλλες κατηγοριες οτι σου ζητησουν ...και σε οποιον ζητησουν...τα τηλεφωνα τα ειχαμε στην αιτηση...θα σε βρουν αυτοι...


φίλε pindos, ανήκω σ΄αυτήν την κατηγορία και έχω το προτότυπο δικαιολογητικο απο το ΓΕΕΘΑ/ΔΕΠΑΘΑ στο σπίτι μου γιατί κατέθεσα αντίγραφο. Θα με πάρουν τηλέφωνο ή πρέπει να πάω εγώ απο τον ΟΑΕΔ? ΄Οταν το καταθέτεις, κάνεις μαζί και κάποια αίτηση για να προστεθεί στο φακελό σου και παίρνεις αριθμό πρωτοκ. ή υπάρχει άλλη διαδικασία? Ζητάνε και τίποτε άλλο?

ecopower
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τετ Οκτ 13, 2010 8:49 am

Δημοσίευσηαπό ecopower » Κυρ Φεβ 20, 2011 10:55 pm

aries έγραψε:Α, ecopower απλά καταθέτεις το πρωτότυπο του ΓΕΕΘΑ το οποίο μπαίνει στον φάκελο σου και δεν καταθέτεις τπτ άλλο. Τώρα δεν ξέρω για τα υπόλοιπα ( πτυχία, η/υ κτλ) θα ζητηθούν από την κάθε υπηρεσία προφανώς.
Το ποινικό μητρώο θα το ζητήσει ο ΟΑΕΔ.


ευχαριστώ για την απάντηση, εσύ δεν κράτησες κάποιο αποδεικτικό κατάθεσης?

gregmam
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 12, 2010 11:41 pm

Δημοσίευσηαπό gregmam » Δευ Φεβ 21, 2011 2:30 pm

solostar έγραψε:Το οτι δεν υπάρχει κάποια ανακοίνωση στα εν λόγω σάιτ ούτε κι εγώ το καταλαβα και ψαχνω απο το πρωι.Καλό θα είναι όμως οτι πληροφορία έχει ο καθένας απο εμάς να την δημοσιοποιεί για να ενημερώνονται και οι υπόλοιποι παιδια. Είναι προς όφελος όλων μας.
PINDOS ευχαριστώ για την ενημέρωση.Τι ακριβως σου ζητησαν συναδελφε?

Υπάρχει κανείς άλλος που κλήθηκε απο ΟΑΕΔ για κατάθεση χαρτιών?
:?:


ΓΕΕΘΑ/ΔΕΠΑΘΑ


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες