Διαγωνισμός Υπουργείου Οικονομικών

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
Labis Nikolaou
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: Παρ Απρ 04, 2008 4:38 pm

Δημοσίευσηαπό Labis Nikolaou » Σάβ Απρ 05, 2008 7:47 pm

Phil,
Σε ευχαριστώ. :D

Βασικά παίζει ρόλο η ίδια ταχύτητα και στους γραπτούς διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ. Είναι με το ίδιο περίπου σύστημα πολλαπλών επιλογών. Κοίταξα παλαιά θέματα δημοσιευμένα στην επίσημη σελίδα της ανεξάρτητης αρχής και συμπέρανα αυτο που σου γράφω.

θέλω πολύ να δώ τι παίζει στο "αντίπαλο δέος..." την Παρασκευή. Είμαι πολύ περίεργος.

Spais
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 30, 2007 4:19 pm

Δημοσίευσηαπό Spais » Σάβ Απρ 05, 2008 9:04 pm

Φίλε Lampi συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες περί μονοπωλιακής κατάστασης που επικρατούσε τη δεκαετία του 90. Όμως αντιμετωπίζουμε νέα δεδομένα σήμερα, τα οποία σαφώς δεν αποτελούν και την ιδανικότερη εξέλιξη.

Κατέθεσα πρόσφατη εμπειρία μου, αυτούσια, χωρίς διάθεση να το παίξω γνώστης της όλης κατάστασης. Αναγνωρίζω την αγωνία πολλών για αυτό το θέμα γιατί την είχα και εγώ. Δε ρώτησα κανένα και πόνταρα σε εξετάσεις με το σύστημα των πολλαπλών επιλογών, γιατί ξέρω πως αυτό το σύστημα ταιριάζει ατην ιδιοσυγκρασία μου. Το ΤΟΕΙC το παρείχε και για αυτό το προτίμησα. Τα λεφτά είναι όντως πολλά, όμως το καλό είναι πως η ποιότητα της εξέτασης με άφησε ικανοποιημένο. Δεν ξέρω τι ισχύει αλλού αλλά το ακουστικό μέρος τουλάχιστον δεν άφηνε περιθώριο για λάθος λόγω κακής ακουστικής. Παραλίγο να ήμουν παθών σε ανάλογη εξέταση του Cambridge αρκετά βέβαια χρόνια πριν.

Το ψάξιμο είναι πάντα καλό. Έψαξες στο διαδίκτυο αυτά που είπα σε προηγούμενο ποστ? Μπορείς να δεις πόσο σου ταιριάζει αυτού του είδους η εξέταση σε πραγματικό χρόνο και με πολύ παρεμφερές επίπεδο.

Δεν αμφισβητώ τη διάθεση του giannis_t αλλά είμαι της άποψης να επικεντρωνόμαστε στα θετικά. Πάντα θα υπάρχουν οι παρασπονδίες που επισημαίνει το παλικάρι, όμως αν ασχολούμαστε με αυτά δεν προχωράμε (ταπεινή μου άποψη).

Καλή επιτυχία σε όλα και για όλους. ΦΕΚ, σίγουρα μετά το Σεπτέμβριο ή ακόμα και Οκτώβριο. Το πότε μόνο ο Θεός το ξέρει...

Spais
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 30, 2007 4:19 pm

Δημοσίευσηαπό Spais » Σάβ Απρ 05, 2008 9:12 pm

Labis Nikolaou έγραψε: Βασικά παίζει ρόλο η ίδια ταχύτητα και στους γραπτούς διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ.



Lambi πίστεψέ με το θέμα χρόνος στον ΑΣΕΠ είναι πολύ πιο χαλαρό. Αρκεί ακόμα και για λεπτομερή επανέλεγχο. Πάντως στο γραπτό μόνο το επίπεδο των αγγλικών θα είναι ένα ζητούμενο και θα αποτελεί κριτήριο για συμμετοχή σε αυτόν.
Καλή επιτυχία την Παρασκευή (αν κατάλαβα καλά, δίνεις) και προσπάθησε να είσαι 100% συγκεντρωμένος. Κάνε τον εξομοιωτή του τεστ στο διαδίκτυο. Θα με θυμηθείς.

Spais
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 30, 2007 4:19 pm

Δημοσίευσηαπό Spais » Σάβ Απρ 05, 2008 9:18 pm

Spais έγραψε:ΦΕΚ, σίγουρα μετά το Σεπτέμβριο ή ακόμα και Οκτώβριο.


Συγγνώμη εννοούσα διεξαγωγή του διαγωνισμού και όχι ΦΕΚ. Το ΦΕΚ ακούγεται όντως για Ιούνιο αλλά κανείς δεν μπορεί να το εξασφαλίσει.

Labis Nikolaou
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: Παρ Απρ 04, 2008 4:38 pm

Δημοσίευσηαπό Labis Nikolaou » Σάβ Απρ 05, 2008 11:55 pm

[quote="phil"]"Αντίπαλο δέος" = ? Ποιό εννοείς ακριβώς?[/quote]Βασικά δεν μας επιτρέπετε η χρήση ονομάτων εδώ διότι μπορει να θεωρηθεί δυσφήμιση και δεν είναι σωστό. Πάντως αν διαβάσεις τι διπλώματα ζητάνε σε κάθε προκήρυξη θα βγάλεις κάποιο συμπέρασμα από μόνος σου.
Κοίταξε και τα ΦΕΚ της δεκαετίας του 1990. Τα τότε διπλώματα γνώσης ξένης γλώσσας ήταν πολύ λίγα.

Labis Nikolaou
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: Παρ Απρ 04, 2008 4:38 pm

Δημοσίευσηαπό Labis Nikolaou » Σάβ Απρ 05, 2008 11:58 pm

[quote="Spais"][quote="Labis Nikolaou"] Βασικά παίζει ρόλο η ίδια ταχύτητα και στους γραπτούς διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ. [/quote]


Lambi πίστεψέ με το θέμα χρόνος στον ΑΣΕΠ είναι πολύ πιο χαλαρό. Αρκεί ακόμα και για λεπτομερή επανέλεγχο. Πάντως στο γραπτό μόνο το επίπεδο των αγγλικών θα είναι ένα ζητούμενο και θα αποτελεί κριτήριο για συμμετοχή σε αυτόν.
Καλή επιτυχία την Παρασκευή (αν κατάλαβα καλά, δίνεις) και προσπάθησε να είσαι 100% συγκεντρωμένος. Κάνε τον εξομοιωτή του τεστ στο διαδίκτυο. Θα με θυμηθείς.[/quote] Σε ευχαριστώ! :) την Παρασκευή δίνω, θα σου πω τι κεράσια έπιασα στο επίσημο τέστ.

Labis Nikolaou
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: Παρ Απρ 04, 2008 4:38 pm

Δημοσίευσηαπό Labis Nikolaou » Κυρ Απρ 06, 2008 12:06 am

Spais,

Το φθινόπωρο γράφουν πως θα γίνει, το θέμα είναι πότε θα βγεί η προκήρυξη. Για Ιούνιο το διάβασα και εγω σε γνωστή ημερήσια εφημερίδα.
Μάλιστα, κάπου διάβασα πως θα γίνει Γενικός Γραπτός Διαγωνισμός όπως το 2004 με τις 3.455 θέσεις. Δηλαδή θα προσθέσουν και άλλα υπουργεία, ΙΚΑ, Τράπεζα Αττικής, κλπ.

Θα δούμε αν όλα αυτά είναι φήμες. :?:

Labis Nikolaou
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: Παρ Απρ 04, 2008 4:38 pm

Δημοσίευσηαπό Labis Nikolaou » Κυρ Απρ 06, 2008 6:08 pm

Είχα μια συζήτηση σήμερα με ένα φίλο που εργάζεται στο Υπ. Εσωτερικών και μου είπε πως έχει την εντύπωση πως ο πρώτος μισθός ΠΕ (καθαρά) για έναν εφοριακό είναι τα 1700 ευρώ λόγω ενός καλού επιδόματος που λέγεται ΔΙΒΕΤ (δεν είμαι σίγουρος αν συγκράτησα σωστά αυτή την ονομασία...).

Αληθεύει αυτό? Μπορεί κάποιος να μας επιβεβαιώσει κάτι τέτοιο αν ξέρει κάτι?

Επίσης, αν ισχύουν τα 1700 ευρώ καθαρά για ΠΕ Εφοριακών, έιναι τα ίδια και για ΠΕ Δημοσιονομικών? Γνωρίζετε κάτι παραπάνω?

Σας ευχαριστώ

Panopticon
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 497
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2007 10:01 pm

Δημοσίευσηαπό Panopticon » Δευ Απρ 07, 2008 10:17 am

Labis Nikolaou έγραψε:Είχα μια συζήτηση σήμερα με ένα φίλο που εργάζεται στο Υπ. Εσωτερικών και μου είπε πως έχει την εντύπωση πως ο πρώτος μισθός ΠΕ (καθαρά) για έναν εφοριακό είναι τα 1700 ευρώ λόγω ενός καλού επιδόματος που λέγεται ΔΙΒΕΤ (δεν είμαι σίγουρος αν συγκράτησα σωστά αυτή την ονομασία...).

Αληθεύει αυτό? Μπορεί κάποιος να μας επιβεβαιώσει κάτι τέτοιο αν ξέρει κάτι?

Επίσης, αν ισχύουν τα 1700 ευρώ καθαρά για ΠΕ Εφοριακών, έιναι τα ίδια και για ΠΕ Δημοσιονομικών? Γνωρίζετε κάτι παραπάνω?

Σας ευχαριστώ


Από όσο ξέρω είναι περίπου τα ίδια (ίσως κατι λιγότερα οι δημοσιονομικοί).
Γενικά στο Υπ. Οικονομικών ανεξαρτήτου ειδικότητας και θέσης χαμένος δεν βγαίνεις μισθολογικά σε σχέση με το υπόλοιπο δημόσιο τομέα...για αυτό και θα γίνει πανικός με το διαγωνισμό

Labis Nikolaou
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: Παρ Απρ 04, 2008 4:38 pm

Δημοσίευσηαπό Labis Nikolaou » Δευ Απρ 07, 2008 10:56 am

Panopticon, σε ευχαριστώ.

Από όσα διάβασα σήμερα στον ημερήσιο τύπο, κλείδωσε ο διαγωνισμός του Υπ. Οικονομικών μαζί με Τράπεζα Αττικής (1.224 θέσεις). Μάλιστα θα βγεί και η προκήρυξη το επόμενο άμεσο χρονικό διάστημα. Μάλλον τελικά ο Ιούνης δεν είναι φήμη.

Labis Nikolaou
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: Παρ Απρ 04, 2008 4:38 pm

Δημοσίευσηαπό Labis Nikolaou » Δευ Απρ 07, 2008 11:01 am

Τελικά θα ζητηθεί Πολύ Καλή Γνώση (Advanced για την Αγγλική) μιας ξένης γώσσας.

trelokomeio
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 552
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 8:04 pm

Δημοσίευσηαπό trelokomeio » Δευ Απρ 07, 2008 11:34 am

Labis Nikolaou έγραψε:Τελικά θα ζητηθεί Πολύ Καλή Γνώση (Advanced για την Αγγλική) μιας ξένης γώσσας.


labi,

που το εμαθες? μονο αγγλικα ή και αλλες γλωσσες? ποτε θα βγει το φεκ???

ευχαριστω

Labis Nikolaou
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: Παρ Απρ 04, 2008 4:38 pm

Δημοσίευσηαπό Labis Nikolaou » Δευ Απρ 07, 2008 1:26 pm

Δεν έχω ιδέα για το ΦΕΚ.

Μάλλον Ιούνιο όπως έχω καταλάβει.
Για το επίπεδο της γλώσσας και τις θέσεις γράφει μία πολύ γνωστή ημερήσια εφημερίδα, η οποία έχει σχετικό ένθετο κάθε Δευτέρα, αν θυμάμαι σωστά...
Δεν αναφέρω όνομα διότι θα θεωρηθεί διαφήμιση και δεν επιτέπεται σε αυτό το φόρουμ, όπως διάβασα στους όρους.
Θα την βρείς στα περίπτερα.

Panopticon
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 497
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2007 10:01 pm

Δημοσίευσηαπό Panopticon » Δευ Απρ 07, 2008 5:31 pm

Θα τη βρείς όχι μόνο στα περίπτερα άλλα και ολόκληρη στο Ιντερνετ (μη πληρώνεις και τσάμπα...) :lol:

gp21731
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Σεπ 26, 2007 5:37 pm

Δημοσίευσηαπό gp21731 » Δευ Απρ 07, 2008 5:32 pm

που ακριβώς???


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 20 επισκέπτες