Διαγωνισμός Υπουργείου Οικονομικών

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
Labis Nikolaou
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: Παρ Απρ 04, 2008 4:38 pm

Διαγωνισμός Υπουργείου Οικονομικών

Δημοσίευσηαπό Labis Nikolaou » Παρ Απρ 04, 2008 4:51 pm

Παρακαλώ, ξέρει κανείς πότε θα γίνουν οι αιτήσεις?
Προλαβαίνω να δώσω για επίπεδο Advanced?
Έχω μόνο Lower από το 1992, θα προλάβω να καλύψω την ύλη?
Διάβασα πως το TOIEC είναι πολύ δύσκολο και πως πρέπει να το δώσεις πολλές φορές για να πιάσεις Advanced, ισχύει αυτο?
Σας ευχαριστώ.

Wallace
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 08, 2007 12:02 pm

Δημοσίευσηαπό Wallace » Παρ Απρ 04, 2008 5:10 pm

άστα να πάνε
μόνο το TOEIC μας σώζει με βαθμολογία 785+

Labis Nikolaou
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: Παρ Απρ 04, 2008 4:38 pm

Δημοσίευσηαπό Labis Nikolaou » Παρ Απρ 04, 2008 5:16 pm

[quote="Wallace"]άστα να πάνε
μόνο το TOEIC μας σώζει με βαθμολογία 785+[/quote]Σε ευχαριστώ. Έχω κάνει και φροντιστήριο για το διαγωνισμό. Τι χειρότερο...? Τα εξασκώ τα Αγγλικά στη δουλειά κάθε μέρα, αλλά δεν ξέρω τί ζητάνε στο TOIEC. Ελπίζω να πιάσω τα 785+ μόρια.

giannis_t
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Παρ Απρ 04, 2008 4:03 pm

Δημοσίευσηαπό giannis_t » Παρ Απρ 04, 2008 8:06 pm

paidia kalispera
opos egrapsa kai se allo topic prosopiki mou apopsi einai MAKRIA apo to toeic

milame gia poli alites oi tipoi stin ellinoamerikaniki enosi
den dinoun me tipota to epipedo advanced..

deite analitikotera ti exo grapsei sto post gia efories...

kalo kouragio!

Labis Nikolaou
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: Παρ Απρ 04, 2008 4:38 pm

Δημοσίευσηαπό Labis Nikolaou » Παρ Απρ 04, 2008 8:15 pm

Φίλε Γιάννη,

Ενημερώθηκα πριν λίγο από ένα συμφοιτητή και ένα φίλο μου.
Και οι 2 μου είπαν πως το έδωσαν πάνω από 4 και 6 φορές αντίστοιχα για Advanced, όμως, σε διάστημα ενός και πλέον έτους. Είναι πανάκριβο για τεστ, περίπου 150 ευρώ.
Τι να κάνω βέβαια, μια φορά και αν ειμαι κοντά και μια δεύτερη.
Το ECDL χρειάζεται και αυτό σίγουρα. Το πήρα.
Σε ευχαριστώ.

Labis Nikolaou
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: Παρ Απρ 04, 2008 4:38 pm

Δημοσίευσηαπό Labis Nikolaou » Παρ Απρ 04, 2008 8:17 pm

Ξέρεις Γιάννη τίποτα για το πότε θα γίνουν οι αιτήσεις?

giannis_t
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Παρ Απρ 04, 2008 4:03 pm

Δημοσίευσηαπό giannis_t » Παρ Απρ 04, 2008 8:32 pm

labi min agxonesai...eksallou exeis to onomateponimo enos ATHANATOU tis DOE!!!
apopsi mou einai na min mpeis katholou ston kopo gia toeic
ego kai tis dio fores epiasa 760....

diapistosa polla lathi sto book pou mas dosane

kai to pio simantiko...perimene na vgei i prokiriksi, an den vgei i prokiriksi na min pisteveis kai na min anisixeis gis tipote. aftos o panikos twn ellinwn einai ti na po...
tora apo to thema an prolavaineis einai kati pou afora ton kathena, ego epeidi zw stin ellada exo mathei pos ta panta allazoun ana pasa stigmi kai gi afto to pio fronimo kai ofelimo einai otan pareis sta xeria sou tin prokiriksi,tote tha katseis na skefteis poia lisi prepei na akolouthiseis...

ego eimai tis taktikis: gnorizo tous orous sigoura kai kaloumai na pekso me aftous...oxi me tis fimes!

Spais
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 30, 2007 4:19 pm

Δημοσίευσηαπό Spais » Παρ Απρ 04, 2008 10:35 pm

Φιλική συμβουλή:
όσοι ενδιαφέρονται για το TOEIC να μην ακούν κανένα και να εμπιστεύονται τη δική τους μόνο κρίση. Διάβασα αρκετά τα οποία πιο πολύ για αποποίηση προσωπικών ευθυνών μοιάζουν παρά για κάτι άλλο. Και εξηγούμαι:
πρόσφατα πήρα το TOEIC με επίπεδο advanced (895), χωρίς ακαδημαϊκή προετοιμασία, φροντιστήριο και με προηγούμενο πτυχίο (lower) από το 1995. Το TΟEIC απαιτεί αυτοπεποίθηση, καθώς και πιο πολύ κατανόηση παρά ακαδημαϊκή υποδομή. Αν κάτι είναι όντως δύσκολο σε αυτό το πτυχίο είναι ο περιορισμένος χρόνος. Δε χωράνε δεύτερες σκέψεις ιδίως στο ακουστικό μέρος, εξού και η αναφορά μου στο θέμα αυτοπεποίθησης.
Προσωπικά βοηθήθηκα πάρα πολύ από ένα πραγματικό εξομοιωτή της όλης διαδικασίας του TOEIC. Πραγματικά όσο έγραφα σε αυτό τόσο πήρα και στο πραγματικό τεστ. Οι λέξεις κλειδιά στη μηχανή αναζήτησης είναι cleverlearn TOEIC. Ελπίζω να βρείτε τη δύναμη και να πετύχετε. Δεν είναι ακατόρθωτο.

Τα ίδια έλεγα και σε στενό φίλο μου, ο οποίος έδωσε πριν 2 βδομάδες περίπου και πέρασε με 845 και ενστερνίστηκε επακριβώς τις συμβουλές μου.

giannis_t
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Παρ Απρ 04, 2008 4:03 pm

Δημοσίευσηαπό giannis_t » Παρ Απρ 04, 2008 11:52 pm

koita spais, i leksi apopoihsh efthinwn einai poli megali kouventa

ego edosa mia simvouli kai esi apla krineis aftin tin simvouli

ego sinexizo na epimeno oti toeic einai apati, kai afto fenetai apo to gegonos posoi dinoun polles fores gia na petixoun advanced...eksallou deigma tou olou mageirematos einai kai oi allages stin domi tou. den tis epevale to ipourgeio alla i idia h ellinoamerikaniki enosi, katse skepsou gia poion logo

eksallou exo teleiosei panepistimio, metaptixiaka klp opote ksero na krino an mia eksetasi einai ipopti h oxi...

epimeno kai tonizo oti to toeic ekselissetai se apati megali

tora esi eisai genius kai giafto to pires me tin proti!!

Labis Nikolaou
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: Παρ Απρ 04, 2008 4:38 pm

Δημοσίευσηαπό Labis Nikolaou » Σάβ Απρ 05, 2008 12:15 am

Για την αλλαγή στη δομή εξέτασης του TOIEC διάβασα και εγώ σήμερα. Θα μπορούσε να το δει κανείς καχύποπτα. Γενικά, η εξέταση της Αγγλικής γλώσσας έχει εμπορευματοποιηθεί πολύ σε όλο τον κόσμο.
Το θέμα έιναι τι μπορεί να κάνει κανείς με το διαγωνισμό. θα το δώσω και βλέπουμε.
Να ρωτήσω το εξής, μεταπτυχιακός τίτλος της αλλοδαπής (αναγνωρισμένος από ΔΙΚΑΤΣΑ) λαμβάνεται ως αποδεικτικό ξένης γλώσσας?
Για την ύλη ξέρει κανεις κάτι νεότερο? Θα βγεί νωρίτερα από την προκήρυξη τελικά?

Labis Nikolaou
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: Παρ Απρ 04, 2008 4:38 pm

Δημοσίευσηαπό Labis Nikolaou » Σάβ Απρ 05, 2008 10:47 am

Μόλις μίλησα με ΑΣΕΠ και με διαβεβαίωσαν πως εαν κάποιος διαθέτει μεταπτυχιακό τίτλο αυτός εκλαμβάνεται ως απόδειξη άριστης γνώσης της αντίστοιχης γλώσσας.
Αυτό για όσους ενδιαφέρονται. Πάντως μια οποιαδήποτε γνωστή ευρωπαϊκη γλώσσα (γερμανικά, ιταλικά, γαλλικα, ισπανικα, φινλανδικα, σουηδικά, κλπ) θα ζητήσουν σε πολύ καλό επίπεδο και όχι μόνο Αγγλικά.
Οι υπόλοιποι στο δρόμο του TOIEC ή IELTS. κλπ.
Άκουσα πως το IELTS αν και έχει προφορικά, έκθεση, είναι πιο προσιτό, ώστε κάποιος να πιάσει 6.0 και πάνω στα 9.0 (6.0 = πολύ καλή γνώση) Αυτό συμβαίνει διότι πολλοί το δίνουν για σπουδές στην Αγγλία. Μάλιστα, όποιος δηλώσει ACADEMIC (αντί για GENERAL) έχει κάποιο advantage... αποτελέσματα. Όμως, καλό είναι να το ψάξει κάποιος γιατί μπορεί και να είναι απλά φήμη.

Η προκήρυξη πότε ακούγεται πως θα πάρει ΦΕΚ?

Labis Nikolaou
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: Παρ Απρ 04, 2008 4:38 pm

Δημοσίευσηαπό Labis Nikolaou » Σάβ Απρ 05, 2008 1:47 pm

Ίσως έχεις δίκιο. Δεν μπορώ να σε διαψεύσω γιατι δεν γνωρίζω τι ζητάνε γενικά στις προκηρύξεις. Αλλά φαντάζομαι πως αν κάποιος έχει μεταπτυχιακό τίτλο στα οικονομικά (π.χ. στη Σουηδική γλώσσα) θα το δεχτούν, αφού η Σουηδική είναι επίσημη γλώσσα της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
Πάντως θα δώσω το TOIEC την επόμενη Παρασκευή και αν πιάσω πολύ παραπάνω από 785+ θα δώσω το Proficiency του Michigan ή Cambridge μέσα στο χρόνο για να είμαι κατοχυρωμένος και στο μέλλον. Αγόρασα σήμερα ένα βιβλίο δεν μου φαίνεται πολύ δύσκολο, έπιασα 895 (αν βέβαια τα υπολόγισα σωστα...)

Ξέρεις πότε θα βγεί η προκήρυξη? Διάβασα για Ιούνιο. Σωστά?

Σε ευχαριστώ.

Spais
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 30, 2007 4:19 pm

Δημοσίευσηαπό Spais » Σάβ Απρ 05, 2008 3:40 pm

giannis_t,
κοίτα αγόρι μου δε σε ξέρω και όταν λέω κάτι το λέω σύμφωνα με πολλά ακούσματα που έχω για το τεστ. Και το να λες στον άλλο να μην πάει να δώσει το τεστ, επειδή έχεις τη δική σου οπτική στα πράγματα δε νομίζω ότι λέγεται συμβουλή, όπως εσύ τη βάπτισες. Και για αυτό δεν υπήρξε και καμία κριτική σε καμία "συμβουλή" σου.
Ο κόσμος έχει τα άγχη του, δικαιολογημένα, γιατί όλοι οι θεσμοί και οι διαδικασίες μπάζουν από παντού. Δε γίνεται όμως να έχουν τη χαριστική βολή από εμάς τους ίδιους. Ας ψάξει ο καθένας αυτά που θέλει, να πάρει την απόφασή του και να βγάλει τα συμπεράσματά του από την όποια διαδικασία.
Και ειρωνείες του στυλ "genius" νομίζω ότι είναι περιττές για κάποιον του πανεπιστημίου και με μεταπτυχιακά όπως λες, από τη στιγμή που δεν ξέρεις ποιον έχεις απέναντί σου. Αποδεικνύεις πως τα χαρτιά δε λένε κάτι. Αρκετά με σένα.
Όλοι οι ενδιαφερόμενοι να βλέπουν τα θετικά των όποιων διαδικασιών και από τη στιγμή που κάποιοι μπόρεσαν τότε και εσείς μπορείτε. Όλα είναι θέμα επιλογών. Σίγουρα υπάρχουν παρατράγουδα και ασυνέπειες, όμως αυτό να μην αποτελέσει τροχοπέδη για κανένα. Με το να αφορίζουμε θεσμούς και να μεμψιμοιρούμε δεν πρόκειται να πετύχουμε τίποτα.

Labis Nikolaou
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: Παρ Απρ 04, 2008 4:38 pm

Δημοσίευσηαπό Labis Nikolaou » Σάβ Απρ 05, 2008 6:36 pm

Spais,
Δεν υπάρχει πρόβλημα, ο Γιάννης ίσως από το άγχος του είπε κάποια πράγματα παραπάνω. Όλοι κυνηγάμε ένα καλύτερο επαγγελματικό αύριο, διαφορετικά δεν θα ανταλλάσσαμε απόψεις εδώ σε αυτό το φόρουμ.

Όμως, για την ιστορία του θέματος τουλάχιστον για τη δεκαετία του 1990 θα σε πληροφορήσω πως το δίπλωμα Proficiency, για να μην αναφερθώ στο Lower, το μονοπωλόυσε ένας ξένος εκπαιδευτικός οργανισμός... και από πολλούς άκουγες ανάλογες κριτικές μς αυτές του Γιάννη που αφορούσαν στα αποτελέσματα. Μάλιστα, κάποια φροντιστήρια έπαιζαν έναν ιδιαίτερο και περίεργο ρόλο στην επιτυχία των υποψηφίων τους....
Σήμερα. λόγω του "αντίπαλου δέοντος" ... που εδράζεται σε μια οδό με γαλλική ονομασία..., έχουν διορθωθεί αρκετά οι πρώην κρατούντες του μονοπωλίου της Αγγλικής.... Τώρα αυτά αλήθεια είναι... ψέματα... φήμες... ηχούσαν πολύ όσο ασχολιόμουνα με το άθλημα των ξένων γλωσσών. Μπορεί να είναι και υπερβολές, αλλά ίσως κάποιοι συμφωνήσουν με αυτή την ιστορία της δεκαετίας του 1990 και να βρουν και τον εαυτό τους σε αυτή ως υποψήφιο.


Τώρα τι κάνουμε? Προσπαθούμε για το TOIEC και βλέπουμε.
Το IELTS είναι μια λύση, αλλά αυτό ειναι θέμα προσωπικό.

Σχετικά, με την προκήρυξη κανένα νέο?

Πάντως, θα συμφωνήσω με ένα φίλο για τα Πανεπιστημιακά Συγγράμματα.
Πρόκειται για την πιο αξιόπιστη λύση.

Labis Nikolaou
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: Παρ Απρ 04, 2008 4:38 pm

Δημοσίευσηαπό Labis Nikolaou » Σάβ Απρ 05, 2008 7:08 pm

Έχεις δίκιο. Μάλλον θα θέλουν τις βασικές γλώσσες. Αυτό διαπίστωσα από κάποιες προκηρύξεις. Αν και στους διαγωνισμούς με προτεραιότητα προσμετρώνται όλες οι γλώσσες. Έτσι μου είπαν. Θα το κοιτάξω πάλι.
Πάντως αγόρασα ένα βιβλίο σήμερα 40 ευρώ (60 ευρώ και καλά είχε και μου έκαναν έκπτωση...) από το "αντίπαλο δέος" στην οδό με γαλλική ονομασία....
και έπιασα 895 στα 990, δηλαδή την Παρασκευή ελπίζω να πιάσω το επίπεδο Advanced.

Σε ευχαριστώ. Αν ξέρεις κάτι περισσότερο για το πότε θα πάρει ΦΕΚ η προκήρυξη μου λές αν θέλεις.


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες