Συνηπηρέτηση Σώμα Ασφαλείας με ΕΚΑΒ

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
georginiogr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τετ Μαρ 05, 2008 9:45 pm

Δημοσίευσηαπό georginiogr » Πέμ Ιούλ 31, 2008 1:18 pm

Το οτι υπαρχει περιπτωση να κανω μια τρυπα στο νερο με τους δικηγορους, δε σημαινει οτι θα καταθεσω τα οπλα και θα περιμενω μοιρολατρικα ποτε θα αποφασισουν καποιοι να εφαρμοσουν το νομο. Να ρωτησω κ κατι αλλο. Εισαι κ εσυ υπαλ. στην ιδια υπηρεσια με τη συζυγο μου? Ποσα χρονια εισαι στην υπηρεσια? Αδεια ανευ αποδοχων μπορει να παρει καποιος πριν κλεισει διετια?

ΧριστίναΠ
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 05, 2006 10:49 am

Δημοσίευσηαπό ΧριστίναΠ » Πέμ Ιούλ 31, 2008 3:39 pm

Οχι εγω απο δημο εκανα αιτηση αποσπασης για δημοσιο...η ανευ αποδοχων που πηρα ειναι για την ανατροφη τεκνου την πηρα απο την πρωτη μερα που διοριστηκα και ευτυχως που ειχα αυτην την δυνατοτητα βαση νομου διαφορετικα θα επρεπε να υπηρετησω κανονικα στο νησι που διοριστηκα...βεβαια στριμωχτηκαμε οικονομικα με δυο παιδια αλλα ο σκοπος αγιαζει τα μεσα δεν λενε; σου ευχομαι οτι καλυτερο και να εχεις την δυναμη να αντιμετωπισεις ολο αυτο το γραφειοκρατικο συστημα της δημοσιας διοικησης...εγω πιστευω ειμαι προς το τελος μιας και υπεγραψε ο ενας υπουργος και περιμενω απο τον αλλον...παντως σαν συμβουλη σου λεω να τους ενοχλεις καθε μερα....να μην περασει εστω και μια μερα που να μην σε ακουσουν στο τηλεφωνο τους....εμεις 9 μηνες κανουμε καθε μερα τηλεφωνα...ξανα και ξανα και ξανα.....εχουμε ακουσει τα παντα απο δικαιολογιες αλλα δεν σταματησαμε, μας ελεγαν παρτε σε μια εβδομαδα και περναμε σε δυο μερες, μας ελεγαν ο ταδε λειπει σε αδεια και εμεις την αλλη μερα τον ξαναζητουσαμε....υπομονη λοιπον και καλη επιτυχια...

georginiogr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τετ Μαρ 05, 2008 9:45 pm

Δημοσίευσηαπό georginiogr » Σάβ Αύγ 02, 2008 12:41 am

Δε νομιζω οτι θα κανει κατι το να παιρνεις καθημερινα τηλεφωνα. Εγω παντως αποφασισα να κινηθω νομικα με εναν εξαιρετο εργατολογο. :wink:

georginiogr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τετ Μαρ 05, 2008 9:45 pm

Αδρανεια

Δημοσίευσηαπό georginiogr » Παρ Σεπ 05, 2008 7:43 am

Κανενα φως στο τουνελ. Τελικα αποσυρομαι από το θεμα και ο λογος ειναι οτι η συζυγος μου δεν θελει να φτασει το θεμα στα ακρα. Προτιμα να περιμενει μοιρολατρικα ποτε θα ξυπνησουν οι υπευθυνοι για να τη στειλουν με μεταθεση. Εγω ειχα ολη την καλη διαθεση να διεκδικησω και το τελευταίο δικαιωμα που μας δινει ο νομος φτανοντας μεχρι και στα δικαστηρια. Αλλα ας οψεται η συζυγος. Κουραστηκα πια. Ευχαριστω πολυ τη διοικηση του ΕΚΑΒ που αναγνωριζει το δυσκολο εργο των εργαζομενων του κλαδου και προσπαθει να ειναι διπλα τους και να τους εξυπηρετει κατα το καλυτερο δυνατο (<δηλωση του προεδρου στον Flash).... 8 μηνες από τη μερα που υποβαλλαμε αιτηση συνυπηρετησης.

katsivi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Τρί Ιουν 24, 2008 4:26 pm

Re: Αδρανεια

Δημοσίευσηαπό katsivi » Σάβ Σεπ 06, 2008 11:49 pm

georginiogr έγραψε:Κανενα φως στο τουνελ. Τελικα αποσυρομαι από το θεμα και ο λογος ειναι οτι η συζυγος μου δεν θελει να φτασει το θεμα στα ακρα. Προτιμα να περιμενει μοιρολατρικα ποτε θα ξυπνησουν οι υπευθυνοι για να τη στειλουν με μεταθεση. Εγω ειχα ολη την καλη διαθεση να διεκδικησω και το τελευταίο δικαιωμα που μας δινει ο νομος φτανοντας μεχρι και στα δικαστηρια. Αλλα ας οψεται η συζυγος. Κουραστηκα πια. Ευχαριστω πολυ τη διοικηση του ΕΚΑΒ που αναγνωριζει το δυσκολο εργο των εργαζομενων του κλαδου και προσπαθει να ειναι διπλα τους και να τους εξυπηρετει κατα το καλυτερο δυνατο (<δηλωση του προεδρου στον Flash).... 8 μηνες από τη μερα που υποβαλλαμε αιτηση συνυπηρετησης.


Μην το βάζεις κάτω. Ο επιμένων νικά. Καλή τύχη.

georginiogr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τετ Μαρ 05, 2008 9:45 pm

Δημοσίευσηαπό georginiogr » Σάβ Οκτ 04, 2008 12:25 am

Σε λιγες μερες κλεινουμε 8 μηνες... κανενα απολυτως νεο! Ουτε διοικητικο περασε η αιτηση μας.. ουτε υπηρεσιακο. Βρισκομαστε στο απολυτο μηδεν.... αραγε για ποιο λογο υπαρχουν οι νομοι του κρατους?

SotNats
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2007 6:34 pm

Γιατί κάνεις πίσω;

Δημοσίευσηαπό SotNats » Πέμ Οκτ 16, 2008 8:36 pm

Αρχικά να σου ευχηθώ να είσαστε καλά και να 'χετε υπομονή.....
Όμως να σε ρωτήσω, γιατί έκανες πίσω;
Εγώ έφτασα σε τέτοια άκρα για να πάρω την μετάθεση που ήθελα που δεν μπορείς να φανταστείς. (Είμαι εργαζόμενος στην Πυροσβεστική). Βέβαια η περίπτωσή μου δεν έχει να κάνει με συνυπηρέτηση κλπ.
Ομως επειδή είμαι πολύ μεγάλος λάτρης του νόμου, άκου το εξής
Κάντε τα εξής:
1. Να κάνει αναφορά η γυναίκα σου σχετικά με την αίτησή της και να ζητήσει απάντηση γιατί δεν της έχουν απαντήσει ακόμα. Μέσα στην αναφορά να γράψει σε κόσμιο ύφος ότι επιφυλάσσεται χρηματικής και νομικής αποζημίωσης καθώς και θα ζητήσει την τιμωρία κάθε υπευθύνου.
2. Να απευθυνθείς οπωσδήποτε στο συνήγορο του πολίτη. Στείλε ένα φαξ με το πρόβλημά σου, ότι έχεις κάνει σχετικά και θα σε ενημερώσουν εκείνοι για το τι μπορεί να γίνει. Έχε υπόψη σου ότι μπορούν να πετύχουν πολλά και καλύτερα, από ένα απλό δικηγόρο.
3. Κόψε τα τηλέφωνα και μην σκέφτεσαι επ' ουδενί να απευθυνθείς σε βύσμα

Μην φοβάσαι ούτε εσύ ούτε η γυναίκα σου την οποιαδήποτε "εκδίκηση" από τους προϊσταμένους της.
Δεν τολμούν να λειτουργήσουν εκδικητικά όταν ήδη τους έχεις ζορίσει γιατί τότε μπορείς να τους μηνύσεις για παράβαση καθήκοντος, για πλημμελή άσκηση καθηκόντων κλπ. Αστυνομικός είσαι.............. ξέρεις τι μπορείς να κάνεις νομικά.
Πάντως μην τους αφήσεις έτσι. Γιατί θα σε ταλαιπωρούν μόνο και μόνο για να νομίζουν ότι είναι ΑΡΧΟΝΤΕΣ και Προϊστάμενοι που γ..ούν και δέρνουν.

diliger
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 05, 2008 10:47 pm

Re: Γιατί κάνεις πίσω;

Δημοσίευσηαπό diliger » Παρ Οκτ 17, 2008 10:19 pm

Συμφωνώ απόλυτα!! Πρέπει να καταλάβουν επιτέλους ότι δεν μας κάνουν χάρη ούτε τους έχουμε ανάγκη!!! Κρίμα πάντως που ενώ υπάρχουν νόμοι τόσος κόσμος ταλαιπωρείται άδικα. Γιατί θα πρέπει να "καταφύγουμε" σε "βύσμα" για να κάνουμε κάτι που ο ίδιος ο νόμος το επιτρέπει? Αυτό τον έρμο το νόμο ποιος τον προστατεύει?
Κι εγώ πάντως που ενδιαφέρομαι για συνυπηρέτηση κατέφυγα σε δικηγόρο... Δεν είχα άλλη επιλογή μια που με έχουν στο περίμενε από τον Ιούλιο.

ekab1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ Απρ 11, 2007 8:02 pm

Δημοσίευσηαπό ekab1 » Κυρ Νοέμ 02, 2008 6:27 pm

diliger kalispera esena h synuphrthsh einai me swma asfaleias.sthn yphresia mou exoun fygei me synyphrethsh xwris na einai me swma asfaleias aplos dhmosio me dhmosio

georginiogr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τετ Μαρ 05, 2008 9:45 pm

Re: Γιατί κάνεις πίσω;

Δημοσίευσηαπό georginiogr » Παρ Νοέμ 07, 2008 11:01 am

SotNats έγραψε:Αρχικά να σου ευχηθώ να είσαστε καλά και να 'χετε υπομονή.....
Όμως να σε ρωτήσω, γιατί έκανες πίσω;
Εγώ έφτασα σε τέτοια άκρα για να πάρω την μετάθεση που ήθελα που δεν μπορείς να φανταστείς. (Είμαι εργαζόμενος στην Πυροσβεστική). Βέβαια η περίπτωσή μου δεν έχει να κάνει με συνυπηρέτηση κλπ.
Ομως επειδή είμαι πολύ μεγάλος λάτρης του νόμου, άκου το εξής
Κάντε τα εξής:
1. Να κάνει αναφορά η γυναίκα σου σχετικά με την αίτησή της και να ζητήσει απάντηση γιατί δεν της έχουν απαντήσει ακόμα. Μέσα στην αναφορά να γράψει σε κόσμιο ύφος ότι επιφυλάσσεται χρηματικής και νομικής αποζημίωσης καθώς και θα ζητήσει την τιμωρία κάθε υπευθύνου.
2. Να απευθυνθείς οπωσδήποτε στο συνήγορο του πολίτη. Στείλε ένα φαξ με το πρόβλημά σου, ότι έχεις κάνει σχετικά και θα σε ενημερώσουν εκείνοι για το τι μπορεί να γίνει. Έχε υπόψη σου ότι μπορούν να πετύχουν πολλά και καλύτερα, από ένα απλό δικηγόρο.
3. Κόψε τα τηλέφωνα και μην σκέφτεσαι επ' ουδενί να απευθυνθείς σε βύσμα

Μην φοβάσαι ούτε εσύ ούτε η γυναίκα σου την οποιαδήποτε "εκδίκηση" από τους προϊσταμένους της.
Δεν τολμούν να λειτουργήσουν εκδικητικά όταν ήδη τους έχεις ζορίσει γιατί τότε μπορείς να τους μηνύσεις για παράβαση καθήκοντος, για πλημμελή άσκηση καθηκόντων κλπ. Αστυνομικός είσαι.............. ξέρεις τι μπορείς να κάνεις νομικά.
Πάντως μην τους αφήσεις έτσι. Γιατί θα σε ταλαιπωρούν μόνο και μόνο για να νομίζουν ότι είναι ΑΡΧΟΝΤΕΣ και Προϊστάμενοι που γ..ούν και δέρνουν.


Συναδελφε συμφωνω απολυτα μαζι σου. Ειχα ολη την καλη διαθεση να εξαντλησω ολα τα νομιμα μεσα για να δικαιωθω αλλα και να τιμωρηθουν τυχον παραλειψεις και ολιγωριες υπευθυνων. Ειμαι κ εγω λατρης του νομου και δε δεχομαι σε καμια περιπτωση να μου στερει ο καθε καρεκλοκενταυρος το αναφαιρετο δικαιωμα που μου δινει ο νομος του κρατους. Ξερω πολυ καλα τι διαδικασια πρεπει να ακολουθηθει μιας και ζουμε με τη συζυγο μου μια κοροιδια. Αλλα καποιοι ειπαν στη συζυγο μου να μην ξεκινησει με δικηγορους και αναφορες διοτι θα μπλεξει με γραφειοκρατικες διαδικασιες, πραγμα που θα καθυστερησει περισσοτερο τη μεταθεση της και πως δε θα καταφερει τιποτα. Με λιγα λογια την <<ψαρωσαν>> οντας νεαρη και νεα υπαλληλος. Ηρθα σε ρηξη με τη συζυγο μου προσπαθωντας να της εξηγησω οτι οταν εχεις το δικιο και το νομο με το μερος σου δεν πρεπει να φοβασαι τιποτα, αλλα λογω της οικονομικης,ψυχολογικης και σωματικης πιεσης και που περναει/με δεν θελει να μπουμε σε αυτη τη διαδικασια. Εχει παραδωσει τα οπλα και περιμενει απο τις ψευτικες υποσχεσεις υπευθυνοανευθυνων!

diliger
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 05, 2008 10:47 pm

Re: ακομα περιμενω....

Δημοσίευσηαπό diliger » Παρ Νοέμ 07, 2008 9:19 pm

Kι εγώ ομοιοπαθής..... ο Δήμαρχος με κοροιδευε εδώ και πέντε μήνες για να μου ει στο τέλος ότι δεν με δέχεται και μάλιστα δεν ήταν διατεθειμένος να το περάσει καν από υπηρεσιακο!!! Και φυσικά το υπηρεσιακό αποφάσισε κατά της απόσπασης επειδή και καλά ο δήμαρχος εξέδωσε ένα έντυπο (το οποίο αποφεύγει να μου στείλει) σύμφωνα με το οποίο δεν έχει λέει χρήματα για να με πληρώνει. Και συγγνώμη κιόλας?Αποκλείεται δηλαδή να μου λέει ψέματα και να με κοροιδεύει κανονικότατα? Το Υπηρεσιακό (εκ του οποίου οι μισοί υπάλληλοι του συγκεκριμένου Δημάρχου) φυσικά στηρίχτηκε στο έγγραφο χωρίς όμως να δώσε κάποια αιτολογία.... Δεν θα πρεπε να αναφέρει συγκεκριμένα για ποιο λόγο ο Δήμαρχος δεν μπορεί να με πληρώνει δηλαδή? άσε δε που γύρισα όλο το νομό έκανα αίτηση σε όλους τους Δήμους και φυσικά κανένας δεν ενδιαφέρθηκε να ασχοληθεί με την αίτηση μου... Κανονικό γράψιμο... Απορώ τι τον έφτιαξαν το νόμο που έχει να κάνει με συνυπηρέτηση Δημοτικού υπαλλήλου... Αλήθεια υπάρχει στην Ελλάδα Δήμαρχος που έχει δεχθεί υπάλληλο με απόσπαση λόγω συνυπηρέτησης? Γιατί εγώ όταν πήγα με τους νόμους γελούσαν....
Και πείτε μου τι άλλο μπορώ να κάνω? :( :(

georginiogr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τετ Μαρ 05, 2008 9:45 pm

Δημοσίευσηαπό georginiogr » Πέμ Δεκ 04, 2008 5:49 am

...σημερα μπαινουμε στο 10ο μηνα απο την ημερομηνια υποβολλης της αιτησης μας και συνεχιζουμε χωρις κανενα φως στο τουνελ.

spyros1000
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 671
Εγγραφή: Τρί Ιαν 29, 2008 8:00 pm

Δημοσίευσηαπό spyros1000 » Παρ Ιαν 16, 2009 10:40 pm

georginiogr έγραψε:...σημερα μπαινουμε στο 10ο μηνα απο την ημερομηνια υποβολλης της αιτησης μας και συνεχιζουμε χωρις κανενα φως στο τουνελ.


georginiogr να σου ευχηθω καλο κουραγιο.
μην παρατας τα οπλα.

ειναι δυνατον να εχουν περιπου 1 χρονο το ζευγαρι χωριστα?


ελεος πια,δεν λειτουργει τιποτα σε αυτο το κρατος?

συζυγος φιλου μου στρατιωτικου που υπηρετει στο ικα θεσ/νικης απο ιουλιο τωρα καταφερε να ερθει εδω μετα απο 7 μηνες...

georginiogr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τετ Μαρ 05, 2008 9:45 pm

Κι ολο... περιμενω!

Δημοσίευσηαπό georginiogr » Τετ Μαρ 04, 2009 12:15 am

13 μηνες αναμονης κλεινουμε αυριο χωριςακομα να περασουμε υπηρεσιακο και διοικητικο συμβουλιο. Κανενα φως στο τουνελ. Ας ελπισουμε να προσληφθει συντομα το νεο προσωπικο στο ΕΚΑΒ μπας και βγει και η καθ ολα ΝΟΜΙΜΗ και ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ μεταθεση της συζυγου μου και να ξεκινησουμε επιτελους τη ζωη μας.

diliger
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 05, 2008 10:47 pm

Re: Κι ολο... περιμενω!

Δημοσίευσηαπό diliger » Κυρ Μαρ 08, 2009 11:04 pm

Πίστεψε με σε καταλαβαίνω... Κι εγώ στην αναμονή 9 μήνες τώρα.... :( :(


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες