Συνηπηρέτηση Σώμα Ασφαλείας με ΕΚΑΒ

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
georginiogr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τετ Μαρ 05, 2008 9:45 pm

Δημοσίευσηαπό georginiogr » Κυρ Ιουν 15, 2008 5:25 pm

ΔΣ γινονται 1-2 φορες το μηνα γιατι πρεπει μεταξυ αλλων να εγκρινονται οι δαπάνες. Μας ειπαν για τις 25 του μηνα... αν κ δεν εχουν στο προγραμμα θεμα μεταθεσεων... αναμενω. Αυριο κατεβαινω Αθηνα.

ΑΝΤΩΝΙΑ1
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: Παρ Ιουν 01, 2007 4:09 pm

Re: xexexe

Δημοσίευσηαπό ΑΝΤΩΝΙΑ1 » Παρ Ιουν 20, 2008 11:41 am

Georgina's έγραψε:Μολις πηραμε τηλεφωνο και τους ενημερωσαμε οτι θα κινηθουμε νομικα επειδειδη δεν μας περνανε διοικητικο τοσους μηνες... ξυπνησανε τα πουλακια μου. Στο επομενο διοικητικο μας υποσχεθηκαν οτι θα περασουν την αιτηση μας. .


Γεια σου georginiogr καταλαβαίνω την αγωνιά σου ,όμως από την εμπειρία μου,(4 μήνες νεοδιόριστη ) η ενημερωση μέσω τηλέφωνου δεν σε καλύπτει …γιατι ο εν λόγο υπάλληλος μπορεί να αρνηθεί, ότι σου έδωσε την συγκεκριμένη πληροφορία
Καλό θα ήταν να κάνει μια αναφορά η σύζυγος στο διοικητικό τμημα της υπηρεσια της και να ζητά σαφείς απαντήσεις …(φυσικά έγραφες ) ποτέ θα περάσει Υπηρεσιακό, και όταν Βγει Θετική η απάντηση σε πόσες μερες θα μπορεί να φύγει από την υπηρεσια της
Στην δίκια μου περίπτωση το υπηρεσιακό που έγινε πριν 2 εβδομάδες έβγαλε θετική απόφαση για την Μεταθεση μου , απλά δεν εχει έρθει το χαρτί την υπηρεσια για να δηλώσω ημερα που θέλω να αποσπαστώ
Υ.Σ η Προϊσταμένη μου με ενημέρωσε ότι εχει δικαίωμα να με κράτηση αλλούς 3 μήνες στην δουλεία …..άσχετα που πήρα έγκριση για μεταθεση …..με την αιτιολογία « λόγο έλλειψης προσωπικού να παραμείνω άλλους 3 μήνες >> Ευτυχώς στην δίκια μου περίπτωση δεν θα γίνει κάτι τέτοιο
Σου εύχομαι σύντομα να έρθει η σύζυγος στο σπίτι

georginiogr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τετ Μαρ 05, 2008 9:45 pm

Συγχαρητηρια!

Δημοσίευσηαπό georginiogr » Σάβ Ιουν 28, 2008 3:25 pm

Μπραβο σου βρε Αντωνια που τα καταφερες. Αντε να ερθει και η σειρα μας γιατι μας εχει παρει απο κατω. Και φυσικα ουτε χτες περασανε την αιτηση της γυναικας μου διοικητικο συμβουλιο. Στο επομενο που θα γινει εντος Ιουλιου...ιιιιισως περασουν αυτη τη ρημαδα την αιτηση διοικητικο. Με νυχια και με δοντια με κραταει η γυναικα μου να μην παω στον εργατολογο και κινησω διαδικασιες, γιατι περιμενει το επομενο διοικητικο. Και πιστεψε με ειμαι διατεθιμενος να φτασω το θεμα στα ακρα των ακρων. Δεν παιζω οταν ξερω οτι εχω 100% δικιο. Μετα το επομενο διοικητικο θα κανω ο,τι ειναι δυνατον (στα πλαισια της νομιμοτητας φυσικα) για να βρω το δικιο μου...(και αργησα κιολας...αλλα ας οψεται η γυναικα μου που δεν θελει να μπαινει σε τετοιες διαδικασιες)

ΑΝΤΩΝΙΑ1
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: Παρ Ιουν 01, 2007 4:09 pm

Re: Συγχαρητηρια!

Δημοσίευσηαπό ΑΝΤΩΝΙΑ1 » Σάβ Ιουν 28, 2008 4:03 pm

georginiogr έγραψε: Με νυχια και με δοντια με κραταει η γυναικα μου να μην παω στον εργατολογο και κινησω διαδικασιες, γιατι περιμενει το επομενο διοικητικο. Και πιστεψε με ειμαι διατεθιμενος να φτασω το θεμα στα ακρα των ακρων. Δεν παιζω οταν ξερω οτι εχω 100% δικιο. Μετα το επομενο διοικητικο θα κανω ο,τι ειναι δυνατον (στα πλαισια της νομιμοτητας φυσικα) για να βρω το δικιο μου...(και αργησα κιολας...αλλα ας οψεται η γυναικα μου που δεν θελει να μπαινει σε τετοιες διαδικασιες)


Georginiogr…καταλάβω τι περνάς , καλό θα ήταν να πας από τώρα σε εργατολογο η΄σε Στρατιωτικό δικηγόρο ,γιατί μονό έτσι ίσως μπορείς να κανείς κάτι.. Στο υπηρεσιακό που πέρασα ήταν και αλλά 4 άτομα από την ιδία υπηρεσία που διορίστηκα , αλλά ακόμα δεν μας έχει έρθει χαρτί ότι εγκρίθηκε η μετάθεση. Αστα θα μας σκάσουν μέχρι να μας μεταθέσουν .καλή συνεχεία σου εύχομαι

georginiogr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τετ Μαρ 05, 2008 9:45 pm

Η κοροιδια σε ολο της το μεγαλειο!!

Δημοσίευσηαπό georginiogr » Τετ Ιούλ 16, 2008 1:53 am

Και φυσικα ουτε και σημερα (οπως μας υποσχεθηκαν απο πλευρας διοικησης της υπηρεσιας της συζυγου μου) περασαν την αιτηση μας απο διοικητικο συμβουλιο. Σημερα που μιλησα με τη γυναικα μου ηταν ψυχολογικα ρακος και εκλαιγε στο τηλεφωνο. Η αγανακτιση μου εχει πιασει κοκκινα λεμε. Ευτυχως σε 5 μερες παιρνει την αδεια του καλοκαιριου και θα ηρεμισουμε λιγο απο αυτο το αγχος. Αποφασισε τελικα να πιασει δικηγορο. Οι ανθρωποι ειναι απεριγραπτοι. 5 μηνες και παμε για τον εκτο και καμια μα καμια απολυτως ενημρωση. Εστω να μας ενημερωναν οτι λογο υπηρεσιακων αναγκων θα την κρατησουν καποιους μηνες για να ξερουμε ποτε αριβως θα βγει η μεταθεση ωστε να βγουμε απο την αβεβαιοτητα.

katsivi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Τρί Ιουν 24, 2008 4:26 pm

Re: xexexe

Δημοσίευσηαπό katsivi » Τετ Ιούλ 16, 2008 11:49 am

Επειδή έχω κάνει απόσπαση με συνηπηρέτηση και ξέρω πόσο χρονοβόρο αλλά και ψυχοφθόρο είναι έχω να σου πω το εξής:
Ας καταθέσει η γυναίκα σου μια αίτηση στο γρ. προσωπικού της υπηρεσίας της που θα ζητάει να της γνωρίσουν εγγράφως το λόγο που δεν έχουν απαντήσει στην αρχική της αίτηση, τη στιγμή που έχει παρέλθει ο χρόνος που τους δίνει ο νόμος για να απαντήσουν και τη στιγμή που έχουν συνεδριάσει από τότε κάποια ΔΣ.
Να ξέρεις όμως ότι οι ΚΥΑ αργούν να εκδοθούν, σε 15 ημέρες κλείνει και η βουλή οπότε υομονή.

georginiogr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τετ Μαρ 05, 2008 9:45 pm

Re: xexexe

Δημοσίευσηαπό georginiogr » Πέμ Ιούλ 17, 2008 12:55 am

katsivi έγραψε:Επειδή έχω κάνει απόσπαση με συνηπηρέτηση και ξέρω πόσο χρονοβόρο αλλά και ψυχοφθόρο είναι έχω να σου πω το εξής:
Ας καταθέσει η γυναίκα σου μια αίτηση στο γρ. προσωπικού της υπηρεσίας της που θα ζητάει να της γνωρίσουν εγγράφως το λόγο που δεν έχουν απαντήσει στην αρχική της αίτηση, τη στιγμή που έχει παρέλθει ο χρόνος που τους δίνει ο νόμος για να απαντήσουν και τη στιγμή που έχουν συνεδριάσει από τότε κάποια ΔΣ.
Να ξέρεις όμως ότι οι ΚΥΑ αργούν να εκδοθούν, σε 15 ημέρες κλείνει και η βουλή οπότε υομονή.


Εισαι κ εσυ υπαλλ. στο ΕΚΑΒ? Αν επιτρεπετε σε ποσο καιρο βγηκε η μεταθεση σου απο τη στιγμη που εκανες αιτηση? Ποτε πηρες μεταθεση?

katsivi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Τρί Ιουν 24, 2008 4:26 pm

Re: xexexe

Δημοσίευσηαπό katsivi » Πέμ Ιούλ 17, 2008 1:12 am

Δεν είμαι υπάλληλος του ΕΚΑΒ αλλά του ΥΠΕΠΘ και ο σύζυγος του ΥΠΕΞ. Ξεκίνησα τη διαδικασία συνυπηρέτησης τον Ιούνιο και η ΚΥΑ βγήκε το Νοέμβριο.

jordicro
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 16, 2008 11:48 pm

Δημοσίευσηαπό jordicro » Πέμ Ιούλ 17, 2008 1:59 am

Η ΣΥΝΗΠΗΡΕΤΗΣΗ ΣΕ ΠΑΡΑΜΕΘΩΡΙΟ ΠΕΡΙΟΧΗ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΤΗΝ ΚΟΨΕΙ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΝΤΟΣ 3 ΜΗΝΩΝ.
δεν ξερω αν υπαρχει κολλημα με το ΕΚΑΒ και αν υπαρχει μοναδα στο κιλκις.αν δεν υπαρχει τοτε θα παει στην πιο κοντινη ΕΚΑΒ υπηρεσια.
απλα φανταζομαι οτι δεν περναει στο υπηρεσιακο συμβουλιο για να συζητηθει και σας εχουν στο περιμενε.βρες τον νομο και κανε χρηση.

georginiogr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τετ Μαρ 05, 2008 9:45 pm

Δημοσίευσηαπό georginiogr » Παρ Ιούλ 18, 2008 12:19 am

jordicro έγραψε:Η ΣΥΝΗΠΗΡΕΤΗΣΗ ΣΕ ΠΑΡΑΜΕΘΩΡΙΟ ΠΕΡΙΟΧΗ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΤΗΝ ΚΟΨΕΙ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΝΤΟΣ 3 ΜΗΝΩΝ.
δεν ξερω αν υπαρχει κολλημα με το ΕΚΑΒ και αν υπαρχει μοναδα στο κιλκις.αν δεν υπαρχει τοτε θα παει στην πιο κοντινη ΕΚΑΒ υπηρεσια.
απλα φανταζομαι οτι δεν περναει στο υπηρεσιακο συμβουλιο για να συζητηθει και σας εχουν στο περιμενε.βρες τον νομο και κανε χρηση.


Αυτο με τους 3 μηνες... που το γραφει???! Ξερω οτι η μεταθεση σε παραμεθοριο νομο με σκοπο την συνυπηρετηση συζυγων ειναι υποχρεωτικη... και ενας λογος παραπανω επειδη εγω ειμαι ενστολος και ισχυει ειδικη διαταξη για εμας... αλλα δεν διαβασα καπου που να υποχρεωνει την υπηρεσια να πραγματοποιησει τη μεταθεση σε διαστημα τουλαχιστον 3 μηνων. Αν εχεις καποιο νομο ο οποιος μου διαφευγει, πες μου σε παρακαλω ποιος ειναι για να το ελεγχξω. Υπαρχει υπηρεσια ΕΚΑΒ στο Κιλκις. Τωρα...για ποιο λογο μας τραβανε τοσο καιρο...δεν μπορω να το καταλαβω. Παμε για εκτο μηνα απο την ημερα που καταθεσαμε αιτηση και δεν την εχουν περασει καν διοικιτικο συμβουλιο. Αν περασει δηλαδη διοικιτικο θα πρεπει να περιμενουμε κανενα εξαμηνο ακομα για το υπηρεσιακο? Να χαρω εγω υπηρεσιες.!!!

jordicro
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 16, 2008 11:48 pm

Δημοσίευσηαπό jordicro » Παρ Ιούλ 18, 2008 2:01 pm

δες το νομο 287/76 για την συνυπηρετηση σε παραμεθωριο περιοχη και τον εσωτερικο κανονισμο απο το εκαβ.για το τριμηνο το ξερω απο εναν φιλο που μαζι του εζησα μια παρομοια κατασταση με συνυπηρετηση ο ενας στα σωματα ασφαλειας και ο αλλος στον χωρο της υγειας.μεχρι που του ειπανε να κανει αυτος αιτηση προς το υπουργειο του ωστε να συμφωνησουν οι υπουργοι και να παρει η γυναικα του μεταθεση σε παραμεθωριο περιοχη.απιστευτοι οι ανθρωποι.κινηθηκε νομικα(τους το ειχε πει και τον κοροιδευανε) αλλα τον προλαβανε και εγινε η μεταθεση γιατι προφανως τους φοβισε η ιδεα του δικηγορου.συμφωνω με την αντωνια και το να κινηθεις με καποιον δικηγορο γιατι σιγουρα απο εδω μεσα ολοι εχουμε την καλη διαθεση να βοηθησουμε αλλα ολες οι περιπτωσεις δεν ειναι ιδιες.και κατι αλλο να προσθεσω.αυτοι οι ανθρωποι που τρεχουν για το καλο των εργαζομενων και κανουν μειωμενα ωραρια σε βαρος των συναδελφων,θαρρω συνδικαλιστες τους λενε,δεν βοηθησαν καθολου?και επειδη θα υπαρξουν αντιδρασεις για αυτο που εγραψα πρεπει να τονισω οτι δεν μπαινουν ολοι στο ιδιο καζανι.

georginiogr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τετ Μαρ 05, 2008 9:45 pm

Δημοσίευσηαπό georginiogr » Παρ Ιούλ 18, 2008 2:27 pm

Ευχαριστώ για τις συμβουλες. Αυριο η συζυγος μου ερχεται με αδεια. Αποφασισαμε τελικα να κινηθουμε νομικα με τη βοηθεια εργατολογου με τον οποιο θα επικοινωνισω από βδομαδα. Οσο για τους συνδικαλιστες που λες... ενημερωθηκαν μεσω της συζυγου μου συναδελφοι της συνδικαλιστες, εγω εστειλα mail στο ομοσπονδια τους {στο οποιο φυσικα δεν ελαβα καμια
απαντηση}. Ενεργεια ομως καμια από πλευρα τους. Λυπαμαι πολυ κυριοι. Δεν θελω να κατηγορησω κανεναν μεσα από αυτο το post. Απλα γραφω τα γεγονοτα ως εχουν ωστε να βλεπει ο κοσμος πως λειτουργουν τα πραγματα.

georginiogr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τετ Μαρ 05, 2008 9:45 pm

Δημοσίευσηαπό georginiogr » Παρ Ιούλ 18, 2008 2:27 pm

Ευχαριστώ για τις συμβουλες. Αυριο η συζυγος μου ερχεται με αδεια. Αποφασισαμε τελικα να κινηθουμε νομικα με τη βοηθεια εργατολογου με τον οποιο θα επικοινωνισω από βδομαδα. Οσο για τους συνδικαλιστες που λες... ενημερωθηκαν μεσω της συζυγου μου συναδελφοι της συνδικαλιστες, εγω εστειλα mail στο ομοσπονδια τους {στο οποιο φυσικα δεν ελαβα καμια
απαντηση}. Ενεργεια ομως καμια από πλευρα τους. Λυπαμαι πολυ κυριοι. Δεν θελω να κατηγορησω κανεναν μεσα από αυτο το post. Απλα γραφω τα γεγονοτα ως εχουν ωστε να βλεπει ο κοσμος πως λειτουργουν τα πραγματα.

georginiogr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τετ Μαρ 05, 2008 9:45 pm

Δημοσίευσηαπό georginiogr » Πέμ Ιούλ 31, 2008 6:37 am

Επικοινωνισα με εργατολογο. Ετοιμασα ενα υπομνημα το οποιο θα καταθεσει η συζυγος μου στην υπηρεσια της με το οποιο θα ζηταει τους λογους για τους οποιους δεν εχει γινει ακομα η μεταθεση της και πως προτιθετε να κανει προσφυγη σε περιπτωση που δεν δρομολογηθει η διαδικασια στο αμεσο μελλον. Και φυσικα το υπομνημα αυτο θα κοινοποιηθει στο υπουργειο υγειας, στο γραφειο υπουργου. Ηρθε η ωρα να κινηθουμε πιο δυναμικα αφου με τα λογια δεν βγαινει τιποτα. Κάθε εξελιξη επι του θεματος, θα αναγραφει σε αυτο το ποστ. Αν και παλι δεν γινει κατι, θα δρομολογηθει δικαστικος αγωνας για διεκδικηση οποιουδηποτε δικαιωματος απορρει από την εφαρμογη των σχετικων νομων.

ΧριστίναΠ
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 05, 2006 10:49 am

ακομα περιμενω....

Δημοσίευσηαπό ΧριστίναΠ » Πέμ Ιούλ 31, 2008 10:06 am

Καλημερα δεν θελω να σε απογοητέψω...εγω περιμενω 9 μηνες τώρα και ειμαι με αδεια ανευ αποδοχων. Ολοι αρχικα ελεγαν οτι δεν θα αργησει πολυ να βγει η αποσπαση γιατι προκειται για στρατιωτικο αλλα ...επεσαν εξω. Σε πληροφορώ ότι με γνωστο και με μεσο και με καθημερινες ενοχλησεις του συζυγου μου γιατι εγω πια δεν αντεχω αλλα την υποκρισια τους με ταλαιπωρουν 9 μηνες τωρα απο γραφείο σε γραφειο και απο υπουργειο σε υπουργειο... δεν ξερω πια τι να κανω...απλα περιμενω...κανε κουραγιο και να εχεις υπομονη. Ελπίζω να βρεις ακρη με τους δικηγόρους αν και εγω ειλικρινα σου μιλαω δεν νομιζω να καταφερεις κατι γιατι στην περιπτωση μου τουλαχιστον δεν μου αρνηθηκαν την αποσπαση απλα γινονται ολα σε πολυ αργο ρυθμο...αιτησεις, υπηρεσιακο συμβουλιο, ξανα υπηρεσιακο συμβουλιο, υπογραφες υπουργων και παει λεγοντας....Φαντασου να μην ειχα και μεσο δηλαδη...ειναι για γελια...ή για κλαμματα;;;


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες