ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΕΦΟΡΙΕΣ

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
Athanasios
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τρί Μαρ 25, 2008 1:47 pm

Δημοσίευσηαπό Athanasios » Πέμ Ιουν 05, 2008 9:59 pm

ΜΑΝΝΙΑ έγραψε:ΤΟ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ "ΕΚΑΤΣΕ" ΚΑΙ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ... ΟΥΤΕ ΚΟΜΜΑΤΟΣΚΥΛΟ ΕΙΜΑΙ, ΟΥΤΕ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΕΧΩ!


Από όλα τα παραπάνω, το "έκατσε" μου άρεσε περισσότερο. Δηλαδή ήταν κάτι που συνέβη εντελώς τυχαία, εκεί που κανείς δεν το περίμενε...

Θυμάμαι όταν είπα στον ΟΑΕΔ να με βάλουν για STAGE. Η υπάλληλος έκανε κάτι μεταξύ κρυφού χαμόγελου και ταυτόχρονα κουνήματος του κεφαλιού από συμπόνοια. Τι να κάνει η γυναίκα θα μου πεις. Κι εκείνη τα ξέρει τα πράγματα...

Labis Nikolaou
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: Παρ Απρ 04, 2008 4:38 pm

Δημοσίευσηαπό Labis Nikolaou » Πέμ Ιουν 05, 2008 11:37 pm

Όταν πήγε γνωστός μου να εκδηλώσει ενδιαφέρον για STAGE... Του είπαν πως θα τον περάσουν στο κομπιούτερ και θα τον καλέσουν από τα κεντρικά............. αν επιλεγεί...

Ανάθεμα και αν τον κάλεσαν... με μήνες ανεργίας και πολλά προσόντα... Ακόμη περιμένει...

Λοιπόν, τα STAGE είναι όλα μιλημένα... ΚΑΘΕ ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΛΙΓΕΣ ΘΕΣΕΙΣ...

ΆΛΛΩΣΤΕ αυτό το γράφουν και εφημερίδες ανοικτά και websites...

ΟΠΟΤΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ... ΑΝ ΜΗΝ ΤΙ ΑΛΛΟ ΜΗΝ ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΕΤΕ ΟΜΑΔΙΚΑ...

Τώρα αν ΚΑΠΟΙΟΣ μπήκε με την αξία του να πάει να ανάψει ΛΑΜΠΑΔΑ διότι μόνο ο ΘΕΟΣ μπορεί να σε βοηθήσει σε τέτοια θέματα αν δεν είσαι ΚΟΜΜΑΤΟΣΚΥΛΟ ή καλύτερα ΚΟΜΜΑΤΟ-ΔΟΥΛΙΚΟ...


Το κλείσαμε και αυτό το θέμα γιατί ορισμένοι μας ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΑΓΡΙΑ εδώ μέσα.

marizza
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Τετ Σεπ 12, 2007 5:47 pm

Δημοσίευσηαπό marizza » Παρ Ιουν 06, 2008 12:18 am

ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ ΜΑΝΝΙΑ, ΚΑΛΟΨΥΧΟ ΜΟΥ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ(ΒΛ. Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ), ΜΕ ΚΑΛΥΨΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ. ΚΑΛΗ ΣΟΥ ΤΥΧΗ ΚΑΙ ΑΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΤΕΛΙΚΑ, ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΠΟΛΛΩΝ ΣΟΥ ΠΡΟΣΟΝΤΩΝ ΚΑΙ ΝΑ ΝΙΩΘΕΙΣ ΠΕΡΗΦΑΝΗ, ΙΚΑΝΗ, ΚΑΙ ΕΞΥΠΝΟΤΕΡΗ ΟΛΩΝ ΜΑΣ. ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ......ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!!!!!!!!!! ΑΓΧΟΣ ΜΟΝΟ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.

synchrobase
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 611
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 28, 2007 1:00 pm

Δημοσίευσηαπό synchrobase » Παρ Ιουν 06, 2008 10:21 am

Kalhmera paidia. epimenw oti prepei na drasoyme organwmena kai syntonismena.shmera eida apo to site oti oi boyleytes toy PASOK kate8esan erwthsh gia ta stage alla apefygan na milisoyn gia thn adikia twn prosaykshsewn.ekei prepei emeis na estiasoyme.mhn meinoyme mono sta logia.me ka8e tropo na diekdhkhsoyme ena dikaio kai adiablhto diagwnismo.to dikaioymaste kai to ofeiloyme stoys eaytoys mas kai ston kopo poy exoyme kanei oloi mas.

kyklos
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 394
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 26, 2005 2:55 pm

Δημοσίευσηαπό kyklos » Σάβ Ιουν 14, 2008 9:22 am

παρακαλω μια πληροφορία,,,,,,,,,στην κατηγορια ΠΕ θα υπάρχει και εξέταση στην λογιστικη??ποια ειναι τα υπολοιπα μαθηματα?(σορρυ αν ακουστει χαζη ερωτηση, απλως προσπαθω να αποφασισω αν θα δωσω ως ΠΕ ή ΔΕ.....)

original
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 454
Εγγραφή: Τρί Ιουν 12, 2007 2:17 pm

Δημοσίευσηαπό original » Σάβ Ιουν 14, 2008 12:52 pm

kyklos έγραψε:παρακαλω μια πληροφορία,,,,,,,,,στην κατηγορια ΠΕ θα υπάρχει και εξέταση στην λογιστικη??ποια ειναι τα υπολοιπα μαθηματα?(σορρυ αν ακουστει χαζη ερωτηση, απλως προσπαθω να αποφασισω αν θα δωσω ως ΠΕ ή ΔΕ.....)


Οι θέσεις που εγκρίθηκαν για ΠΕ είναι σχεδόν 600(συγκεκριμένα 593),ενώ για ΔΕ μόλις 141!!!!Σ'αυτό υπολόγισε και πόσος λαός θα δώσει ως ΔΕ,που είναι πάντα περισσότεροι και με τόσες λίγες θέσεις σίγουρα οι πιθανότητες επιτυχίας είναι πολύ μικρότερες!!!Η τελική απόφαση βέβαια είναι δικιά σου. 8) :wink:

Velgos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Ιαν 08, 2007 12:23 am

Δημοσίευσηαπό Velgos » Σάβ Ιουν 14, 2008 3:38 pm

Κατά πως τα γράφετε ο διαγωνισμός θα γίνει αλλά με χρονικό ορίζοντα δευτέρας παρουσίας. Είσαι σίγουρος ότι θα γίνει (αν πιστεύεις) αλλά δε ξέρεις το πότε. Το θέμα είναι μέχρι τότε να κοιτάξεις να ζήσεις κι όχι να ζεις απλώς περιμένοντας. Από όσα έχω διαβάσει στη λίστα, πρέπει να υπάρχουν άτομα που έχουν χάσει 2 χρόνια από τη ζωή τους εν αναμονή του ΦΕΚ. Πολλοί μάλιστα με προσόντα τα οποία θα μπορούσαν εκμεταλλευθούν καλλίτερα έξω στην αγορά. Αξίζει τελικά τέτοια σπατάλη χρόνου?

Υ.Γ Τα φαινόμενα των στεϊντζίδων, είναι τουλάχιστον τραγικά. Ανθρωπάκια που μεγάλωσαν και σπούδασαν με τη βοήθεια των γονιών (πάλι καλά δώσαν εξετάσεις για να μπούνε στα πανεπιστήμια, και μάλλον θα τους κακοφάνηκε κι όλας), βρήκαν τρύπα και χώθηκαν με τη βοήθεια βουλευτών στη ζώνη του λυκόφωτος του δημοσίου, για να μπορέσουν να εισέλθουν με στήριξη πάλι στη βασιλεία των ουρανών του Δημοσίου. Παρασιτικά βιώνοντας δεν έχουν προσφέρει (κι ούτε πρόκειται να προσφέρουν) ποτέ τίποτε στο κοινωνικό σύνολο με την "εργασία" τους. Το δυστύχημα για εμάς τους υπόλοιπους είναι ότι πρέπει να ανεχόμαστε, και τον καημό σας (λήγει η σύμβαση, είμαστε ανασφάλιστοι, αμοιβόμαστε 500€)

kyklos
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 394
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 26, 2005 2:55 pm

Δημοσίευσηαπό kyklos » Σάβ Ιουν 14, 2008 5:05 pm

original έγραψε:
kyklos έγραψε:παρακαλω μια πληροφορία,,,,,,,,,στην κατηγορια ΠΕ θα υπάρχει και εξέταση στην λογιστικη??ποια ειναι τα υπολοιπα μαθηματα?(σορρυ αν ακουστει χαζη ερωτηση, απλως προσπαθω να αποφασισω αν θα δωσω ως ΠΕ ή ΔΕ.....)


Οι θέσεις που εγκρίθηκαν για ΠΕ είναι σχεδόν 600(συγκεκριμένα 593),ενώ για ΔΕ μόλις 141!!!!Σ'αυτό υπολόγισε και πόσος λαός θα δώσει ως ΔΕ,που είναι πάντα περισσότεροι και με τόσες λίγες θέσεις σίγουρα οι πιθανότητες επιτυχίας είναι πολύ μικρότερες!!!Η τελική απόφαση βέβαια είναι δικιά σου. 8) :wink:


ευχαριστώ original........δεν εχω τελειωσει οικονομικη σχολη ομως γιαυτο το σκεφτομαι,πως να συναγωνιστω αυτους που εχουν διδαχθει οικονομικα μαθηματα στο πανεπιστημιο?γιαυτο ρωταω και ξαναρωταω ποια ειναι τα μαθηματα για τους ΠΕ αλλα δεν απανταει κανεις ,μαλλον πρεπει να περιμενω την προκηρυξη.......

lazariska
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 24, 2007 3:29 pm

Δημοσίευσηαπό lazariska » Σάβ Ιουν 14, 2008 8:00 pm

ευχαριστώ original........δεν εχω τελειωσει οικονομικη σχολη ομως γιαυτο το σκεφτομαι,πως να συναγωνιστω αυτους που εχουν διδαχθει οικονομικα μαθηματα στο πανεπιστημιο?γιαυτο ρωταω και ξαναρωταω ποια ειναι τα μαθηματα για τους ΠΕ αλλα δεν απανταει κανεις ,μαλλον πρεπει να περιμενω την προκηρυξη.......[/quote]

Κοίτα Λογιστική και Δημοσιονομικό Δίκαιο θα έχει σίγουρα.Τώρα από εκεί και πέρα αν πάρουμε σαν βάση την προκήρυξη του 2004 θα έχει και οικονομία και δημόσιο-ιδιωτικό δίκαιο.Αλλά περιμένουμε την προκήρυξη για σίγουρα.

kyklos
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 394
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 26, 2005 2:55 pm

Δημοσίευσηαπό kyklos » Σάβ Ιουν 14, 2008 8:37 pm

ευχαριστω πολυ lazariska .........

Peterv
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 904
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 03, 2006 9:39 pm

Δημοσίευσηαπό Peterv » Πέμ Ιούλ 03, 2008 8:34 am

lazariska έγραψε:ευχαριστώ original........δεν εχω τελειωσει οικονομικη σχολη ομως γιαυτο το σκεφτομαι,πως να συναγωνιστω αυτους που εχουν διδαχθει οικονομικα μαθηματα στο πανεπιστημιο?γιαυτο ρωταω και ξαναρωταω ποια ειναι τα μαθηματα για τους ΠΕ αλλα δεν απανταει κανεις ,μαλλον πρεπει να περιμενω την προκηρυξη.......


Κοίτα Λογιστική και Δημοσιονομικό Δίκαιο θα έχει σίγουρα.Τώρα από εκεί και πέρα αν πάρουμε σαν βάση την προκήρυξη του 2004 θα έχει και οικονομία και δημόσιο-ιδιωτικό δίκαιο.Αλλά περιμένουμε την προκήρυξη για σίγουρα.[/quote]

Ναι, η Χρηματοοικονομική Λογιστική είναι standard. Επίσης η "Πολιτική Οικονομία" , δηλ. βασική μικροοικονομική και μακροοικονομική. Και η Δημόσια Οικονομική (για ευνοήτους λόγους - το Υπουργείο Οικονομικών είναι - που τη σχεδιάζει και την εφαρμόζει! π.χ. καταρτίζει τον προϋπολογισμό!).

Άρα, είναι *must* να διαβάσεις αυτά τα αντικείμενα. Αντιστοιχούν σε 4 προπτυχιακά μαθήματα θα έλεγα...

Peterv
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 904
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 03, 2006 9:39 pm

Δημοσίευσηαπό Peterv » Πέμ Ιούλ 03, 2008 8:41 am

kyklos έγραψε:παρακαλω μια πληροφορία,,,,,,,,,στην κατηγορια ΠΕ θα υπάρχει και εξέταση στην λογιστικη??ποια ειναι τα υπολοιπα μαθηματα?(σορρυ αν ακουστει χαζη ερωτηση, απλως προσπαθω να αποφασισω αν θα δωσω ως ΠΕ ή ΔΕ.....)


100% θα υπάρχει εξέταση στη Λογιστική. Τα μαθήματα ήταν (και κατά πάσα πιθανότητα θα είναι ξανά):

1. Χρηματοοικονομική Λογιστική
2. Πολιτική Οικονομία (δηλ. Μίκρο και Μάκρο)
3α. Δημόσια Οικονομική μαζί με
3β. Δημοσιονομικό Δίκαιο
4. Ιδιωτικό Δίκαιο (Γενικές Αρχές, Ενοχικό, Εμπράγματο, Κληρονομικό, Εμπορικό, Αξιόγραφα) και
5. Δημόσιο Δίκαιο (Συνταγματικό, Γενικό Διοικητικό, Ευρωπαϊκό)

Peterv
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 904
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 03, 2006 9:39 pm

Δημοσίευσηαπό Peterv » Πέμ Ιούλ 03, 2008 8:47 am

original έγραψε:
kyklos έγραψε:παρακαλω μια πληροφορία,,,,,,,,,στην κατηγορια ΠΕ θα υπάρχει και εξέταση στην λογιστικη??ποια ειναι τα υπολοιπα μαθηματα?(σορρυ αν ακουστει χαζη ερωτηση, απλως προσπαθω να αποφασισω αν θα δωσω ως ΠΕ ή ΔΕ.....)


Οι θέσεις που εγκρίθηκαν για ΠΕ είναι σχεδόν 600(συγκεκριμένα 593),ενώ για ΔΕ μόλις 141!!!!Σ'αυτό υπολόγισε και πόσος λαός θα δώσει ως ΔΕ,που είναι πάντα περισσότεροι και με τόσες λίγες θέσεις σίγουρα οι πιθανότητες επιτυχίας είναι πολύ μικρότερες!!!Η τελική απόφαση βέβαια είναι δικιά σου. 8) :wink:


kykle, προτείνω το εξής: Επειδή οι θέσεις για ΔΕ είναι πολύ λίγες, αν το αντικείμενό σου δεν είναι εντελώς άσχετο (Θεολογία, Κοινωνιολογία, Βιολογία), αν ίσως ακόμα και τότε, πάρε κάποιο καλό βιβλίο λογιστικής (π.χ. Παππά, Νιάρχου) και ξεκίνα να διαβάζεις. Ή πήγαινε φροντιστήριο και δες ως που σε παίρνει: σε 2-3 θα δεις αν το παλεύεις (με σκληρή δουλειά και πολύ διάβασμα εννοίεται), ή όχι. Αν μετά από κανά μήνα συνειδητή και σκληρή προσπάθεια δεις ότι Λογιστική και Οικονομικά δνα εν τα παλεύεις με την καμία, παράτα την προοπτική ΠΕ και δώσε για ΔΕ.

kyklos
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 394
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 26, 2005 2:55 pm

Δημοσίευσηαπό kyklos » Πέμ Ιούλ 03, 2008 9:11 am

ευχαριστω για τις συμβουλες σου peterv...γεωτεχνικη σχολη εχω τελειωσει, ειχα κανει καποια οικονομικα μαθηματα στο πανεπιστημιο ,λογιστικη και δικαια ομως οχι και μου φαινεται βουνο....μαλλον θα δωσω για δε..... :oops:

elias75
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2008 10:54 am

Δημοσίευσηαπό elias75 » Πέμ Ιούλ 03, 2008 10:33 am

Peterv
δεν ειναι μονο η χρηματοοικονομικη λογιστικη, ειναι η γενικη, η κοστους, η εταιρειων και η ελεγκτικη.εγω αυτα διαβαζω.κανω καπου λαθος?μηπως διαβαζω πιο πολλα?


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες