Απορία για τη κοινωφελη εργασια.

Εποχικό προσωπικό, συμβάσεις έργου ορισμένου χρόνου.
Stefanos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 09, 2006 7:58 am

Απορία για τη κοινωφελη εργασια.

Δημοσίευσηαπό Stefanos » Τετ Μαρ 04, 2015 1:36 pm

Καλησπερα παιδια,

εχω κανει τα χαρτια μου για συμβαση οχταμηνο με δυνατοτητα ανανεωσης.

Αν με δηλωσω και στη κοινωφελη εργασια και με παρουν, τι γινεται σε περιπτωση που ειμαι επιτυχων και στη συμβαση με ανανεωση; Θα μπορω να διακοψω απο το πενταμηνα; Θα εχω καποιες κυρωσεις; Ξερει κανεις; Ειναι μεγαλη αναγκη να δουλεψω οσο περισσοτερο γινεται.

Ευχαριστω

john2110
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 30, 2010 9:31 pm

Δημοσίευσηαπό john2110 » Πέμ Μαρ 05, 2015 9:26 am

θεωρητικά δε μπορείς να παραιτηθείς για να πας στο άλλο αφού δε θα ισχύει πλέον ο χρόνος ανεργίας. Δε νομίζω να το καταλάβουν, αλλά αν κάνεις και υπεύθυνη δήλωση ότι δεν έχεις εργαστεί στο δημόσιο προβλέπονται κυρώσεις αν γράψεις ψέματα (διάβασε το έντυπο της υπεύθυνης δήλωσης). Δε γνωρίζω αν το πεντάμηνο θεωρείται εργασία στο δημόσιο. Είσαι τυχερός γιατί τα πεντάμηνα έχουν αργήσει και θα βγουν πρώτα τα αποτελέσματα στο οκτάμηνο. Σίγουρα να προτιμήσεις το οκτάμηνο. υπολόγισε τα μόρια σου και δες αν έχεις ελπίδες να μπεις , διαφορετικά αποδέξου το πεντάμηνο αν βγει πρώτο.

merm
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Τρί Ιαν 05, 2010 10:48 pm

Δημοσίευσηαπό merm » Πέμ Μαρ 05, 2015 2:27 pm

Παιδιά επειδή μιλάμε για την κοινωφελή και για μην γράφω άλλο topic, μπορεί κάποιος/α να πει πόσο θα είναι μισθοί φέτος; Αδεια/ρεπό θα μπορεί κάποιος να πάρει; Ευχαριστώ

nora28
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Παρ Φεβ 24, 2012 6:51 pm

Δημοσίευσηαπό nora28 » Παρ Μαρ 06, 2015 11:33 am

Καλημέρα.Είχα δουλέψει παλαιότερα σε πεντάμηνο και απ'ότι γνωρίζω δεν προβλέπεται άδεια.Νομίζω ότι εάν λείψεις από την εργασία,πρέπει να τη δουλέψεις την ημέρα που έχασες για να την πληρωθείς.Βέβαια,είναι και θέμα του κατά πόσον είναι ελαστικός ο φορέας που εργάζεσαι.Όταν δούλεψα,ο μισθός ήταν 625 ευρώ.Τώρα ακούγεται ότι δεν θα είναι 490,αλλά λίγο παραπάνω.Όταν βγει η προκήρυξη,θα ενημερωθούμε επαρκώς.

merm
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Τρί Ιαν 05, 2010 10:48 pm

Δημοσίευσηαπό merm » Παρ Μαρ 06, 2015 2:48 pm

nora28 έγραψε:Καλημέρα.Είχα δουλέψει παλαιότερα σε πεντάμηνο και απ'ότι γνωρίζω δεν προβλέπεται άδεια.Νομίζω ότι εάν λείψεις από την εργασία,πρέπει να τη δουλέψεις την ημέρα που έχασες για να την πληρωθείς.Βέβαια,είναι και θέμα του κατά πόσον είναι ελαστικός ο φορέας που εργάζεσαι.Όταν δούλεψα,ο μισθός ήταν 625 ευρώ.Τώρα ακούγεται ότι δεν θα είναι 490,αλλά λίγο παραπάνω.Όταν βγει η προκήρυξη,θα ενημερωθούμε επαρκώς.


@nora 28. Ευχαριστώ για την απάντησή σου. Είχες δουλέψει στα τελευταία πεντάμηνα; Εάν ναι, τότε πώς έπαιρνες 625 ευρώ; Ναι είχα ακούσει ότι δεν θα είναι στα 490 αλλά στο βασικό μισθό, όμως που θενά δεν διευκρινίζει πόσο είναι. Βέβαια είχαν πει μέχρι 10 Μαρτίου, αλλά δυστυχώς τίποτα ακόμα.

nora28
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Παρ Φεβ 24, 2012 6:51 pm

Δημοσίευσηαπό nora28 » Παρ Μαρ 06, 2015 3:48 pm

Είχα δουλέψει στα πρώτα πεντάμηνα που ήταν μέσω μκο και είχαν βγει το 2012.Μάλλον την άλλη εβδομάδα θα έχουμε κάποια ενημέρωση.

Stefanos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 09, 2006 7:58 am

Δημοσίευσηαπό Stefanos » Σάβ Μαρ 07, 2015 11:38 am

Παιδιά, εσείς που δουλέψατε στα πεντάμηνα είχε τύχει να χρειαστεί κάποιος να διακόψει και να φύγει? Είχε κάποιες κυρώσεις?

Ευχαριστώ....

john2110
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 30, 2010 9:31 pm

Δημοσίευσηαπό john2110 » Σάβ Μαρ 07, 2015 7:09 pm

Stefanos έγραψε:Παιδιά, εσείς που δουλέψατε στα πεντάμηνα είχε τύχει να χρειαστεί κάποιος να διακόψει και να φύγει? Είχε κάποιες κυρώσεις?

Ευχαριστώ....

δεν έχεις κυρώσεις αλλά χάνεις την κάρτα ανεργίας και ο χρόνος μετράει από την αρχή. μετά πρέπει να περιμένεις ένα χρόνο να μαζέψεις πάλι αρκετή ανεργία. Περίμενε να βγει η προκήρυξη, γιατί τα σκέφτεσαι από τώρα αυτά?

merm
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Τρί Ιαν 05, 2010 10:48 pm

Δημοσίευσηαπό merm » Τρί Μαρ 17, 2015 11:07 am

Τελικά και δυστυχώς δεν αλλάζει τίποτα για τις πληρωμές της Κοινωφελούς.
Όπως αναφέρεται σε σημερινό δημοσίευμα
"Οι μηνιαίες απολαβές όσων επιλεγούν θα κυμαίνονται στα 490 ευρώ καθαρά για όσους είναι άνω των 25 ετών και στα 427 ευρώ καθαρά για τους νέους κάτω των 25 ετών, ενώ οι ασφαλιστικές εισφορές τους θα είναι καλυμμένες."

Ετσι όμως δεν λύνεται το πρόβλημα κατά την άποψή μου. Ποιος ζει με 490 ευρώ και δουλεύοντας 8ωρο;

vasia_
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Μαρ 18, 2015 1:14 pm

Δημοσίευσηαπό vasia_ » Τετ Μαρ 18, 2015 4:22 pm

Καλησπερα παιδια,

τελικα θα υπαρξουν 2 προκηρυξεις για το προγραμμα κοινωφελους εργασιας η μονο αυτη που αφορα τους δημους? και καποιος θα εχει δικαιωμα αιτησης μονο σε μια απο αυτες? εγω ενδιαφερομαι για θεσεις σε αλλους φορεις του δημοσιου που εχουν ανακοινωθει με το προγραμμα. θα προκηρυχθουν κανονικα η οχι?

nora28
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Παρ Φεβ 24, 2012 6:51 pm

Δημοσίευσηαπό nora28 » Πέμ Απρ 02, 2015 3:04 pm

Καλησπέρα. Κατά πάσα πιθανότητα τη Μεγάλη Δευτέρα θα βγουν οι πρώτες θέσεις για δήμους και περιφέρειες από τον οαεδ.

john2110
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 30, 2010 9:31 pm

Δημοσίευσηαπό john2110 » Πέμ Απρ 02, 2015 11:48 pm

nora28 έγραψε:Καλησπέρα. Κατά πάσα πιθανότητα τη Μεγάλη Δευτέρα θα βγουν οι πρώτες θέσεις για δήμους και περιφέρειες από τον οαεδ.

οι θέσεις υπάρχουν στα παραρτήματα της προκήρυξης, στη σελίδα του οαεδ.
οι αιτήσεις θα αρχίσουν στις 6 του μήνα.

john2110
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 30, 2010 9:31 pm

Δημοσίευσηαπό john2110 » Κυρ Απρ 05, 2015 12:57 pm

όταν κάποιος πτυχιούχος τριτοβάθμιας εκπαίδευσης που ανήκει και σε μια κατηγορία πχ άνω των 29, δηλώσει θέσεις δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, πρέπει να συμπληρώσει ότι κάνει αίτηση ως απόφοιτος τριτοβάθμιας εκπαίδευσης?
πιστεύω ότι έτσι πρέπει να συμπληρωθεί η αίτηση.

Ιωάννης Μπάκας
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 7:23 pm

Δημοσίευσηαπό Ιωάννης Μπάκας » Δευ Απρ 06, 2015 1:10 pm

john2110 έγραψε:όταν κάποιος πτυχιούχος τριτοβάθμιας εκπαίδευσης που ανήκει και σε μια κατηγορία πχ άνω των 29, δηλώσει θέσεις δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, πρέπει να συμπληρώσει ότι κάνει αίτηση ως απόφοιτος τριτοβάθμιας εκπαίδευσης?
πιστεύω ότι έτσι πρέπει να συμπληρωθεί η αίτηση.


Όχι δεν είναι απαραίτητο, απ' ότι με ενημερώσαν από τον ΟΑΕΔ της περιοχής μου!!

ΥΓ
Ασπιρίνη σε πρόβλημα υγείας σοβαρό είναι τα πεντάμηνα και επίσης ας περιμένουμε πρώτα να κληθούν οι επιτυχόντες να αναλάβουν καθήκοντα, μην και το πρόγραμμα αυτό έχει την μοίρα του περασμένου σεμιναρίου voucher κατάρτισης για ηλικίες από 29 - 64.

john2110
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 30, 2010 9:31 pm

Δημοσίευσηαπό john2110 » Δευ Απρ 06, 2015 6:11 pm

Έκανα την αίτηση. Δε μπορείς να επιλέξεις ΔΕ αν έχεις δηλώσει τριτοβάθμια εκπαίδευση, πρέπει να διαλέξεις "όχι".
τα προβλήματα που παρατήρησα είναι ο διαχωρισμός των θέσεων πληροφορικής δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης σε Χειριστές Η/Υ ή Πληροφορικής, οι 3 επιλογές μόνο, τη στιγμή που υπάρχουν δήμοι με 1 ή 2 θέσεις εργασίας. Επίσης, πριν αποκλείονταν οι άνω των 29 ενώ τώρα οι κάτω των 29 ετών - αν δεν είναι μακροχρόνια άνεργοι.


Επιστροφή σε “ΕΠΟΧΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ - ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΕΡΓΟΥ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες