Καινούρια πεντάμηνα

Εποχικό προσωπικό, συμβάσεις έργου ορισμένου χρόνου.
john2110
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 30, 2010 9:31 pm

Καινούρια πεντάμηνα

Δημοσίευσηαπό john2110 » Τετ Σεπ 25, 2013 10:44 am

βγήκε το καινούριο πρόγραμμα για κοινωφελή απασχόληση.
έχει περίεργες προϋποθέσεις...
τέλος πάντων, εγώ θέλω να κάνω αίτηση σε επόμενο πρόγραμμα, θέσεις ΔΕ πληροφορικής και όχι σε αυτό τώρα.
μπορώ να κάνω και σε αυτό όμως αίτηση?
και επίσης ... σε αυτό μπορώ να δηλώσω ότι είμαι πτυχιούχος, ακόμα και αν οι θέσεις είναι ΥΕ(ώστε να πάρω μέρος στο πρόγραμμα). Στα επόμενα θα μπορώ?
όποιος μάθει κάτι επίσημο ας ενημερώσει για να ξέρουμε.

ex-serres-sis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 12, 2008 9:14 am

Re: Καινούρια πεντάμηνα

Δημοσίευσηαπό ex-serres-sis » Πέμ Σεπ 26, 2013 11:46 am

[quote="john2110"]βγήκε το καινούριο πρόγραμμα για κοινωφελή απασχόληση.
έχει περίεργες προϋποθέσεις...
τέλος πάντων, εγώ θέλω να κάνω αίτηση σε επόμενο πρόγραμμα, θέσεις ΔΕ πληροφορικής και όχι σε αυτό τώρα.
μπορώ να κάνω και σε αυτό όμως αίτηση?
και επίσης ... σε αυτό μπορώ να δηλώσω ότι είμαι πτυχιούχος, ακόμα και αν οι θέσεις είναι ΥΕ(ώστε να πάρω μέρος στο πρόγραμμα). Στα επόμενα θα μπορώ?
όποιος μάθει κάτι επίσημο ας ενημερώσει για να ξέρουμε.[/quote]τις ιδιες ερωτησεις εχω κ εγω
:D

posum
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 26, 2013 2:24 pm

Re: Καινούρια πεντάμηνα

Δημοσίευσηαπό posum » Πέμ Σεπ 26, 2013 3:22 pm

john2110 έγραψε:βγήκε το καινούριο πρόγραμμα για κοινωφελή απασχόληση.
έχει περίεργες προϋποθέσεις...
τέλος πάντων, εγώ θέλω να κάνω αίτηση σε επόμενο πρόγραμμα, θέσεις ΔΕ πληροφορικής και όχι σε αυτό τώρα.
μπορώ να κάνω και σε αυτό όμως αίτηση?
και επίσης ... σε αυτό μπορώ να δηλώσω ότι είμαι πτυχιούχος, ακόμα και αν οι θέσεις είναι ΥΕ(ώστε να πάρω μέρος στο πρόγραμμα). Στα επόμενα θα μπορώ?
όποιος μάθει κάτι επίσημο ας ενημερώσει για να ξέρουμε.

ρωτησα σε 2 ΚΕΠ και δεν ξερουνε,επαιρνα ολη μερα στα κεντρικα του ΟΑΕΔ και σε 2 υποκσταστηματα και απαντησανε μια φορα για να μου πουνε να παρω σε αλλο τηλεφωνο(στο ιδιο κτηριο).
παρακαλω οποιος μαθει ας γραψει γιατι κιεγω εχω το ιδιο προβλημα ως αποφοιτος αει

D_artagnan
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 06, 2008 1:13 pm

Δημοσίευσηαπό D_artagnan » Πέμ Σεπ 26, 2013 7:00 pm

οι άλλες προκηρύξεις για τα κοινωφελή πότε αναμένονται να βγουν??

thourios
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 418
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2005 9:52 am

Δημοσίευσηαπό thourios » Σάβ Σεπ 28, 2013 5:33 pm

Τον επόμενο μήνα θα βγει η επόμενη προκήρυξη για ΔΕ και ΠΕ για υπαλλήλους στα ΚΕΠ, νοσοκομεία κτλ. Θα ακολουθήσει άλλη μία μετά που θα αφορά προσωπικό για σχολεία. Λογικά θα είναι για σχολικούς φύλακες. Και μετά μία τελευταία συνολικά δηλαδή τέσσερεις, στην οποία δεν έχει καθοριστεί αν θα είναι γιο ΠΕ ΔΕ ΥΕ ή από όλες τις κατηγορίες.

Στην τωρινή που τρέχει, όπως φαίνεται διαβάζοντας την προκήρυξη αποκλείονται όσοι είναι άνω των 29 ετών δεν διαθέτουν Πτυχίο Ανώτατης Σχολής και δεν έχουν κλείσει 12 μήνες ανεργίας και είναι ανύπαντροι.

Μπορεί κάποιος όμως να κάνει αίτηση και σε αυτή αλλά και σε όλες τις επόμενες. Αν αποδεχθεί όμως την πρόσληψη στην πρώτη, θα αποριφθεί λογικά από την επόμενη καθώς το κριτήριο της ανεργίας πλέον δεν θα συντρέχει.

Πάντως όντως είναι περίεργες οι προϋποθέσεις αφού ο φορέας θα ζητήσει πτυχίο Ανώτατης σχολής για εργασία ΥΕ εφόσον βέβαια ο υποψήφιος επικαλεστεί ότι διαθέτει.. (Οι επιτυχόντες θα καταθέσουν τα δικαιολογητικά στον φορέα πρόσληψης και όχι στον ΟΑΕΔ).

:o

spyros77
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 04, 2011 10:59 am

Δημοσίευσηαπό spyros77 » Τετ Οκτ 02, 2013 12:31 pm

σωστά, δεν αποκλειόμαστε απο τις επόμενες αιτήσεις, το πτυχίο ομως για τις θεσεις που τρεχουν τώρα ΥΕ, το καταθέτουμε οι 30+ στον ΟΑΕΔ.

thourios
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 418
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2005 9:52 am

Δημοσίευσηαπό thourios » Τετ Οκτ 02, 2013 2:18 pm

Αφού ολοκληρωθεί το Β πακέτο θα ακολυθήσει το Γ αρχές Νοεμβρίου και θα είναι διάρκειας 6,5 μηνών. Οι ειδικότητες που ανακοινώθηκαν ΠΕ, ΤΕ και ΔΕ είναι οι εξής:

6.000 επιστάτες,
600 νηπιαγωγοί,
600 ψυχολόγοι και κοινωνικοί λειτουργοί στη γενική εκπαίδευση και
1.000 ψυχολόγοι, κοινωνιολόγοι, λογοθεραπευτές, εργοθεραπευτές, οδηγοί και συνοδοί στην ειδική αγωγή.

:roll:

john2110
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 30, 2010 9:31 pm

Δημοσίευσηαπό john2110 » Τετ Οκτ 02, 2013 10:38 pm

thourios έγραψε:Αφού ολοκληρωθεί το Β πακέτο θα ακολυθήσει το Γ αρχές Νοεμβρίου και θα είναι διάρκειας 6,5 μηνών. Οι ειδικότητες που ανακοινώθηκαν ΠΕ, ΤΕ και ΔΕ είναι οι εξής:

6.000 επιστάτες,
600 νηπιαγωγοί,
600 ψυχολόγοι και κοινωνικοί λειτουργοί στη γενική εκπαίδευση και
1.000 ψυχολόγοι, κοινωνιολόγοι, λογοθεραπευτές, εργοθεραπευτές, οδηγοί και συνοδοί στην ειδική αγωγή.

:roll:

Από πού έχεις τις πληροφορίες?
το Β πακέτο πότε ξεκινάει όμως? να υπολογίζω 15 Οκτώβρη?

john2110
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 30, 2010 9:31 pm

Δημοσίευσηαπό john2110 » Τετ Οκτ 02, 2013 10:39 pm

thourios έγραψε:Αφού ολοκληρωθεί το Β πακέτο θα ακολυθήσει το Γ αρχές Νοεμβρίου και θα είναι διάρκειας 6,5 μηνών. Οι ειδικότητες που ανακοινώθηκαν ΠΕ, ΤΕ και ΔΕ είναι οι εξής:

6.000 επιστάτες,
600 νηπιαγωγοί,
600 ψυχολόγοι και κοινωνικοί λειτουργοί στη γενική εκπαίδευση και
1.000 ψυχολόγοι, κοινωνιολόγοι, λογοθεραπευτές, εργοθεραπευτές, οδηγοί και συνοδοί στην ειδική αγωγή.

:roll:

Από πού έχεις τις πληροφορίες?
το Β πακέτο πότε ξεκινάει όμως? να υπολογίζω 15 Οκτώβρη?

dora30
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Αύγ 09, 2013 10:48 pm

Δημοσίευσηαπό dora30 » Πέμ Οκτ 31, 2013 12:51 pm

Eκανα αιτηση και στα προσωρινα αποτελεσματα ειμαι επιτυχων..Ειμαι ΔΕ νοσηλευτικης,αυτα ηταν για θεσεις στις περιφερειες και τους δημους.Αναμενεται τωρα να βγουν θεσεις για 30 χιλ σε δημοσιους φορεις,καλη επιτυχια σε ολους.

Αν ξερει περιπου κανεις να μου πει τι ειδους καθηκοντα περιλαμβανει αυτο το πακετο προσληψεων θα ημουν ευγνωμων.

john2110
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 30, 2010 9:31 pm

Δημοσίευσηαπό john2110 » Παρ Νοέμ 01, 2013 3:19 pm

για το καινούριο πακέτο βρήκα στο
"Έθνος εργασία"
δε μου επιτρέπει να δημοσιευσω το λινκ

θα έχει και την ειδικότητά σου "καθαριστές, τραπεζοκόμους, νηπιαγωγούς, ψυχολόγους, κοινωνικούς λειτουργούς και σχολικούς νοσηλευτές."
αλλά και πληροφορική. Άν πάς όμως τώρα ως ΥΕ θα είσαι σαν εργάτης, και δε θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις την προϋπηρεσία σου αργότερα στη νοσηλευτική...
βέβαια , αν αφήσεις τη θέση, δεν είναι σίγουρο οτι θα σε πάρουν στην επόμενη προκήρυξη ...

thourios
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 418
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2005 9:52 am

Δημοσίευσηαπό thourios » Παρ Νοέμ 01, 2013 3:41 pm

Τα αποτελέσματα που βγήκαν και όπως λες είσαι επιτυχών αφορούν θέσεις ΥΕ γενικών καθηκόντων. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να καθαρίζεις μπορεί να σκουπίζεις μπορεί να κουβαλάς και να κάνεις οποιαδήποτε βοηθητική εργασία άσχετη με το πτυχίο που διαθέτεις.
Για την επόμενη που θα βγει εντός των ημερών διάβασε παραπάνω.

:?

dora30
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Αύγ 09, 2013 10:48 pm

Δημοσίευσηαπό dora30 » Παρ Νοέμ 01, 2013 5:44 pm

To ξερω,καταλαβαινω οτι δεν θα ειναι και οτι καλυτερο,αλλα αυτη την στιγμη "καιγομαι" οπως ολος ο κοσμος..Σκεφτομαι,αν οντως ειμαι μεσα διοτι τα προσωρινα βγηκαν τωρα,μην με βαλουν και σε κανενα απορρυματοφορο!Θα τρελαθω :) δεν ειμαι καμια καλομαθημενη αλλα..Γυναικα ειμαι!
Απο την αλλη ειναι μπρος γκρεμος και πισω ρεμα διοτι για 5 μηνες,θα χασω 2 χρονια ανεργιας και σεβαστης προυπηρεσιας,αν βγει καποια προκηρυξη για εποχικο..
Μια ερωτηση βρε παιδια..Θα ακυρωθει αμεσα η ανεργια μου,αν οντως μπω?ή θα με ρωτησει ο Δημος αν δεχομαι την θεση?Ειναι χαζη η ερωτηση,αλλα εμπειρια απο δημους δεν εχω,ουτε απο τετοια προγραμματα.

john2110
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 30, 2010 9:31 pm

Δημοσίευσηαπό john2110 » Παρ Νοέμ 01, 2013 8:28 pm

λογικά, θα υπογράψεις σύμβαση ή υπεύθυνη δήλωση οτι δε δέχεσαι τη θέση.
την κάρτα ανεργίας τη χάνεις την πρώτη μέρα που δουλεύεις.
στα προηγούμενα πεντάμηνα πολλοί ξεκίνησαν τη δουλειά 6 μήνες μετά τα αποτελέσματα, μακάρι να ξεκινήσουν αμέσως. Στα προηγούμενα αργούσε και η πληρωμή 2-3 μήνες.Σε αυτά θα δούμε τι θα γίνει.

thourios
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 418
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2005 9:52 am

Δημοσίευσηαπό thourios » Παρ Νοέμ 01, 2013 8:51 pm

Άμεσα χάνονται τα μόρια της ανεργίας σου αφού θα γίνει αναγγελία πρόσληψης από τον ίδιο τον ΟΑΕΔ. Λογικά θα σε καλέσουν τηλεφωνικώς.
Αν δεν αποδεχτείς την θέση θα πρέπει να υπογράψεις υπεύθυνη δήλωση.

Πάντως μην τρελένεσαι μια δουλειά για πέντε μήνες είναι των 480 Ευρώ όπως οι περισσότερες δηλαδή. Δεν είναι κάτι μόνιμο.

Χωρίς να παρεξηγώ καμία εργασία.
Θυμάμαι μια περίπτωση μιας φίλης η οποία είχε μπει σε Δήμο για οχτάμηνο ΥΕ. Γεμάτη χαρά ήταν όταν το έμαθε και τα χρήματα ήταν πολύ περισσότερα από αυτά που συζητάμε τώρα. Ήταν ορισμένου χρόνου. Αφού παρουσιάσθηκε στην εργασία, καλωσόρισε τους επιτυχόντες ο δήμαρχος,
Τους εξήγησε ότι υπάρχει μεγάλο πρόβλημα με τις ακαθαρσίες των σκύλων στον Δήμο. Η απασχόληση τους λοιπόν θα ήταν σε αυτό το αντικείμενο όλο το οχτάμηνο. Τους έδωσε ένα φαράσι και μια σκούπα και ξεκίνησαν όσοι βέβαια αποδέχθηκαν την πρόσληψη να ασχολούνται με αυτή την εργασία. Δέχτηκε επειδή είχε μεγάλο οικονομικό πρόβλημα αλλά και ανασφάλιστη.
Μετά βγήκαν όμως τα αποτελέσματα από μία άλλη ΣΟΧ που είχε λάβει μέρος και ήταν επιτυχών ως υπάληλος γραφείου.
Δεν μπόρεσε να πάει γιατί ήδη εργαζόταν στην πρώτη σύμβαση.

Οπότε χαλαρά. Είναι σαν να λύνεις ένα σταυρόλεξο το όλο θέμα.
:?


Επιστροφή σε “ΕΠΟΧΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ - ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΕΡΓΟΥ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες